Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες και sigma 10-20.Υποδιαιστερος του τοκινα και αρκετα πιο σκοτεινος αλλα φθηνοτερος και με πολυ πιο βολικο εστιακο μηκος.

Υ.γ Να υποθεσω πως εχεις ξανατραβηξει video με την dslr σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες και sigma 10-20.Υποδιαιστερος του τοκινα και αρκετα πιο σκοτεινος αλλα φθηνοτερος και με πολυ πιο βολικο εστιακο μηκος.

Υ.γ Να υποθεσω πως εχεις ξανατραβηξει video με την dslr σου?

Βεβαίως φίλε μου και έχω τραβήξει.Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον πρεπει να αρχίζουμε να ψάχνουμε φωτογραφικές με μεγάλα ISO για να φτιάξουμε κανά short...

 

http://nofilmschool.com/2015/06/epic-sci-fi-short-was-lit-entirely-moonlight

 

Edit: αφού φύγουν τα CC...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Μαλλον πρεπει να αρχίζουμε να ψάχνουμε φωτογραφικές με μεγάλα ISO για να φτιάξουμε κανά short...

 

http://nofilmschool.com/2015/06/epic-sci-fi-short-was-lit-entirely-moonlight

 

Edit: αφού φύγουν τα CC...

http://nofilmschool.com/2015/07/canons-multi-purpose-ME20F-SH-full-frame-35mm-camera-4-million-iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω χρονο να ψαξω και τις 100 σελιδες υπαρχει κανενα μαγαζι που να πουλαει κιτ καθαρισμου για αισθητηρα και καθρεπτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρώτον να απντήσω στο παιδί πάνω.Λογικά όλα τα μαγαζιά με φωτογραφικό υλικό έχουν.Ακόμα και Πλαίσιο είχα δει ένα κιτ με το rocket blower και άλλα μικροπράγματα μέσα.

Το δικό μου θέμα τώρα..Επειδή θέλω να τραβίξω μερικά βιντεάκια στο καταμεσήμερο κάτω απο τον ήλιο και χωρίς τίποτα που να κόβει το έντονο φως,θέλοντας παράλληλα να έχω f1.8 και χαμηλό shutter speed,χρειάζομαι κάποιο variable ND filter.....οι τιμές είναι στο θεό στα επώνυμα :/ και επειδή θα το χρειαστώ ίσως μία και μόνο φορά δεν αξίζει να δώσω 100+ ευρώ..

Ebay έχει κάτι Κινέζικα αρκετά φτηνά..Έρχομαι λοιπόν στο ερώτημα,αξίζει οποιοδήποτε φίλτρο κάμερας κινέζικο.? για τα φτηνιάρικα λέω που είναι μέχρι 20 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον να απντήσω στο παιδί πάνω.Λογικά όλα τα μαγαζιά με φωτογραφικό υλικό έχουν.Ακόμα και Πλαίσιο είχα δει ένα κιτ με το rocket blower και άλλα μικροπράγματα μέσα.

Το δικό μου θέμα τώρα..Επειδή θέλω να τραβίξω μερικά βιντεάκια στο καταμεσήμερο κάτω απο τον ήλιο και χωρίς τίποτα που να κόβει το έντονο φως,θέλοντας παράλληλα να έχω f1.8 και χαμηλό shutter speed,χρειάζομαι κάποιο variable ND filter.....οι τιμές είναι στο θεό στα επώνυμα :/ και επειδή θα το χρειαστώ ίσως μία και μόνο φορά δεν αξίζει να δώσω 100+ ευρώ..

Ebay έχει κάτι Κινέζικα αρκετά φτηνά..Έρχομαι λοιπόν στο ερώτημα,αξίζει οποιοδήποτε φίλτρο κάμερας κινέζικο.? για τα φτηνιάρικα λέω που είναι μέχρι 20 ευρώ.

Σε ευχαριστω.

 

iso 100, ανεβασε λιιγο το διαφραγμα και τραβα στα 1/30 ή 1/60 (δεν ξερω με τι τραβας). 

Αυτα τα φτηνιαρικα την δουλεια τους την κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον να απντήσω στο παιδί πάνω.Λογικά όλα τα μαγαζιά με φωτογραφικό υλικό έχουν.Ακόμα και Πλαίσιο είχα δει ένα κιτ με το rocket blower και άλλα μικροπράγματα μέσα.

Το δικό μου θέμα τώρα..Επειδή θέλω να τραβίξω μερικά βιντεάκια στο καταμεσήμερο κάτω απο τον ήλιο και χωρίς τίποτα που να κόβει το έντονο φως,θέλοντας παράλληλα να έχω f1.8 και χαμηλό shutter speed,χρειάζομαι κάποιο variable ND filter.....οι τιμές είναι στο θεό στα επώνυμα :/ και επειδή θα το χρειαστώ ίσως μία και μόνο φορά δεν αξίζει να δώσω 100+ ευρώ..

Ebay έχει κάτι Κινέζικα αρκετά φτηνά..Έρχομαι λοιπόν στο ερώτημα,αξίζει οποιοδήποτε φίλτρο κάμερας κινέζικο.? για τα φτηνιάρικα λέω που είναι μέχρι 20 ευρώ.

γιατι θες χαμηλο shutter speed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

300watt strobe ή 1000watt σταθερο directonal light? 

 

PS  θελω ενα για φωτογραφία αλλα εχουν σχεδον την ιδια τιμη... 

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι θες χαμηλο shutter speed?

Δεν θέλω απαραίτητα χαμηλό shutter speed και δεν το ξεκαθάρησα καλα(αν και συνήθος αν τραβάς 24fps πας για 1/50 shutter speed) αλλά αν αναλογιστείς πως ακόμα και στο 1/4000 παραμένει αρκετά φωτηνή η εικόνα για τα γούστα μου τότε βλέπεις πως έχω θέμα.Οπότε θέλω το φίλτρο να μειώσει το πολύ φως ώστε και να τραβίξω σε χαμηλότερο του 1/4000 και να βλέπεται και το βίντεο :P

Σε ευχαριστω.

 

iso 100, ανεβασε λιιγο το διαφραγμα και τραβα στα 1/30 ή 1/60 (δεν ξερω με τι τραβας). 

Αυτα τα φτηνιαρικα την δουλεια τους την κανουν.

Δεν κάνει δουλειά το iso το έχω στο χαμηλότερο είδη :/ .Στον ήλιο όταν έχεις 1,8 μπένει πολύ φώς.Έχεις δοκιμάσει κανένα.?

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...