Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια απορια αν τραβαει κανεις γαμους απο εδω, ξεκιναω τα πρωτα μου βηματα ως βοηθος στην αρχη και μεχρι στιγμης εχω κανει 2 γαμους και 1 βαπτιση. Ο εξοπλισμος μου μεχρι στιγμης ειναι ο εξης 

 

Nikon D7000

Tamron 17-50 2,8

Tokina 11-16 2,8

Nikon 35mm 1,8

Nikon 85mm 1,8

SB700

 

και βλεπω οτι σε μερικες φωτογραφιες χανω καρε λογω εστιασης οπου απο οτι καταλαβαινω η μηχανη εχει καποιο θεμα με το backfocus της. Εχω δοκιμασει να τους καλιμπραρω μεσω AF fine tunning αλλα εξακολουθω να εχω missfocus σε μερικες φωτογραφιες και ελεγα να την παω στο service να την δουνε. 

 

Χθες που ηταν ο 3ος μου γαμος ο 1ος φωτογραφος (που κανει και αρκετα χρονια την δουλεια βεβαια) τραβουσε με μια D4s και με μια D750 και ειχα μεινει λιγο με τα αποτελεσματα του ενω εγω παλευα για ενα καρε και σε ορισμενες περιπτωσεις επαιρνα αρκετο κοκκο αυτος τα εκανε ολα να φαινονται τοσο ευκολα και εχουν αρχισει να μου μπαινουν ιδεες για διορθωσεις στον εξοπλισμο μου. 

 

Για αρχη ελεγα να διωξω τον 35αρη και δεν ξερω μηπως θα ηταν καλη ιδεα να αλλαξω την d7000 σε d7100 για ενα καλυτερο συστημα εστιασης και για την λιγο καλυτερη αποδοση σε υψηλοτερα iso (η μεταβαση θα μου παει καπου στα 200 ευρω λογικα). Μετα στο μελλον ειχα στο μυαλο μου να αλλαξω τον tamron 17-50 στον nikon 17-55 (+ 250 ευρω περιπου) και τελος στο μελλον να επενδυσω σε καποιον 70-200 πχ sigma 70-200 2.8  (+900 ευρω).

 

Το ερωτημα μου ειναι αν θα αξιζε το παραπανω πακετο με βλεψεις στο μελλον οταν αποκτησω καλυτερη εμπειρια να κανω και δικους μου γαμους η αν υπαρχει καποια αλλη προταση; Το να παω σε ff δεν ξερω αν θα με βοηθουσε αρκετα μιας και ανεβαινει πολυ το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρήκα στο email news letter από την Ηλεκτρονική Αθηνών προσφορά για τη Sony a58 kit 18-55 στη τιμή των 479 ευρώ. Αναρωτιέμαι όλο και κάποιοι θα τσιμπήσουν την σούπερ ευκαιρία! Στο skroutz ξεκινάει από 325 και με τον διπλό φακό από τα 499.

Το πιθανότερο να έχουν ξεχάσει το δεύτερο φακό στο πακέτο.

Ο τίτλος του news letter "όπου κι αν είσαι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@snik δεν ξέρω τι λήψεις τραβά ο 2ος αλλά αν το γρηγορο και ακριβές af χρειάζεται o tamron ειναι εντελώς ακατάλληλος για αυτή την δουλειά. Ξεκίνα από αυτόν και πήγαινε βημα βημα. Αν έχεις βρει τον 17-55 στα +250 και δεν σκεφτεσαι να αλλάξεις συντομα σε ff πάρτον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την D4s τραβάει ... ειναι η πιο γρηγορη μηχανή της Nikon. Λογικο ειναι να πιάνει focus για πλάκα, οτι και να κάνεις το 'keeper rate' που θα βγαζει αυτος δεν μπορεις να το πιάσεις. 

 

Γιατι να πάρεις τον 17-55 οταν εχεις 35αρη, 85αρη και 11-16 ... με αυτά που έχεις καλύπτεις τα πάντα στην εκκλησία, Αρκει να παιρνεις τον χρονο σου να αλλάζεις φακους αναλογα με την στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την D4s τραβάει ... ειναι η πιο γρηγορη μηχανή της Nikon. Λογικο ειναι να πιάνει focus για πλάκα, οτι και να κάνεις το 'keeper rate' που θα βγαζει αυτος δεν μπορεις να το πιάσεις. 

 

Γιατι να πάρεις τον 17-55 οταν εχεις 35αρη, 85αρη και 11-16 ... με αυτά που έχεις καλύπτεις τα πάντα στην εκκλησία, Αρκει να παιρνεις τον χρονο σου να αλλάζεις φακους αναλογα με την στιγμή

 

Σε αυτην την περιπτωση θα χρειαστω 2ο σωμα γιατι οσο να ναι θα πρεπει να αλλαζω συνεχεια φακους. Γενικα παντως δεν αισθανομαι ασφαλεια να βασιστω μονο σε primes οταν γινονται τα παντα τοσο γρηγορα. Σε πρωτη φαση ελεγα να παραμεινω στο dx αλλαζοντας σε d7100 για να εξαλειψω το οτι φταιει η μηχανη και μετα να κοιταξω να αλλαξω και τον tamron με τον nikon. 

 

Απλα παραλληλα με την εκκλησια τραβαω και βραδυ σε clubs και bars οποτε εναν zoom ευρους 17-50 πρεπει να τον εχω αλλιως θα κοιτουσα προς κανεναν 24-70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κοσμος που πληρωνει;

Γιατί να μην υπάρχει?Βέβαια συζητάμε και για επαρχια..Επιπλεων για κάποιο λογο μπερδεψα το ποσο.Είναι 8ευρω το μήνα οποτε κανένα 100αρη το χρονο.

Σε αυτην την περιπτωση θα χρειαστω 2ο σωμα γιατι οσο να ναι θα πρεπει να αλλαζω συνεχεια φακους. Γενικα παντως δεν αισθανομαι ασφαλεια να βασιστω μονο σε primes οταν γινονται τα παντα τοσο γρηγορα. Σε πρωτη φαση ελεγα να παραμεινω στο dx αλλαζοντας σε d7100 για να εξαλειψω το οτι φταιει η μηχανη και μετα να κοιταξω να αλλαξω και τον tamron με τον nikon.

 

Απλα παραλληλα με την εκκλησια τραβαω και βραδυ σε clubs και bars οποτε εναν zoom ευρους 17-50 πρεπει να τον εχω αλλιως θα κοιτουσα προς κανεναν 24-70.

Στο iso δεν θα δεις ιδαίτερη διάφορα εαν πας σε d7100.Άντε στην καλύτερη 1/3 του stop.

Πιθανότατα θα κοιτουσα για δεύτερο σωμα στην θέση μιας και καλό είναι να εχεις back up σε αυτές τις δουλειές.Επιπλεων τι να πιασει η d7000?Κανένα 350αρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην υπάρχει?Βέβαια συζητάμε και για επαρχια..Επιπλεων για κάποιο λογο μπερδεψα το ποσο.Είναι 8ευρω το μήνα οποτε κανένα 100αρη το χρονο.

 

Στο iso δεν θα δεις ιδαίτερη διάφορα εαν πας σε d7100.Άντε στην καλύτερη 1/3 του stop.

Πιθανότατα θα κοιτουσα για δεύτερο σωμα στην θέση μιας και καλό είναι να εχεις back up σε αυτές τις δουλειές.Επιπλεων τι να πιασει η d7000?Κανένα 350αρη?

 

Καλα ναι στο iso δεν περιμενω και τρελες διαφορες, η εστιαση ειναι λιγο που με καιει. Αν ειναι βελτιωμενα τα πραγματα εκει θα αξιζει η αναβαθμιση. Οσο για την d7000 ναι καπου στα 380-400 θα την δωσω λογικα (400 την ειχα παρει κιολας και απο οτι βλεπω οι d7100 παιζουν στα 550 περιπου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεντρικό σημείο δουλεύεις στο focus?

 

Κεντρικο και εχω δοκιμασει και af tunning μονος μου οπου το πηγα στο -20 που δειχνει ενταξει (αν και ηθελε και αλλο λιγο αλλα δεν παει κατω απο -20) αλλα αρκετες φορες μπορει να λεει οτι εστιασε οταν σημαδευω ας πουμε τα ματια και φτιαχνω το καδρο μου αλλα το εχει χασει και εστιαζει η πιο μπροστα η πιο πισω. Αυτο γινεται 3 στις 10 φορες περιπου οπου οσο να ναι ειναι ενα θεμα οταν το κανεις επαγγελματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα νομίζω οτι το πάς λιγο λάθος... Ας τα παρουμε ενα ενα

 

Τραβάω περιπου 3 χρόνια γάμους-βαπτισεις κτλπ με την Mark II, (πριν τραβουσα με crop)  η οποια δν νομίζω να εχει καλύτερο συστημα εστίασης απο την δικιά σου , Εστιάζω και καδράρω γρήγορα, με το λεγόμενο focus and recompose. Μόνο με τηλεφακούς έχω πρόβλημα γιατι το 1 σημείο εστίασης δεν βοηθάει και χάνω μερικά frames, γ'αυτο συνηθως τράβαω burst 4-5 καρέ σε κάθε κλικ .... Οπότε η κάτι κανεις λάθος εσυ ή η μηχανή σου - φακοι σου έχουν θεματάκια με front-back focusing

 

Για πιο λόγο δν μπορεις να αλλάζεις φακους μεσα στην εκκλησία? Τα γεγονότα που γινονται ειναι στάνταρ, αμα καταλάβεις την ροή του μυστηριου θα ξέρεις ποτε πρέπει να αλλάξεις φακό. Μέσα στην Εκκλησία μπορει να αλλάξω και 4 φακούς, ανάλογα τα κέφια και τον γάμο και έχω και μία μηχανή μόνο. (εχω και μια πανπάλαια αλλα μονο για backup)

 

Συνήθως πάει σπιτι γαμπρου-νύφης, 70-200. 85άρης και ισως 24-70 ή και 35άρης ανάλογα τον χώρο και τα κέφια

Εκκλησία, οταν έρχεται η νύφη 70-200, μέσα 70-200 αμα ειναι μεγάλη αλλιώς 24-70.35αρης.16-35

Μετά την εκκλησία στα πορτραίτα του ζευγαριου ανάλογα τι θα σκεφτείς, συνηθως 70-200,16-35,35mm

Και στο κέντρο μονο τον 24-70

 

Η μηχανή σου αντέχει μεχρι τα 2,000 iso που ειναι το ψιλο στανταράκι για εκκλησίες, μην ζουμάρεις βλέπεις κόκκο και τρελένεσαι , κανένας πελάτης δεν προκειται να σου πει αχ η φωτογραφία σου δεν μου αρέσει , την zoomαρα 100% και έχει κόκκο στα σκοτεινά...

Οι περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν FF κατα βάση για το 1x crop factor και για τους επαγγελματικούς φακούς (που ειναι για FF στην πλειοψηφία) και μετά έρχεται η απόδοση στα υψηλά iso.

 

Ο εξοπλισμός σου ειναι αρκετά καλός, κάνε επένδυση σε primes που ειναι σταθερη και φτηνή αξία και επαγγελματικά να το πάς στο μέλλον και σε FF να πάς δεν θα πάνε χαμένοι. Πάρε τον χρόνο σου , αλλαξε φακούς , κάνε λάθη, εκμεταλευσου οτι δεν εχεις το άγχος να μην χάσεις κατι οπως έχει ο άλλος και κοίτα να βγάλεις το κάτι διαφορετικό απο τον πρώτο φωτογράφο

 

Ο Γκιονης έβγαλε γάμο με iphone 4s το εστειλε σε διαγωνισμό και βγηκε και μεσα στους πρώτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και που με βοηθατε, Rush13 focus and recompose κανω και εγω συνηθως εκτος οταν εχω τον 85αρη στο 1,8 οπου εκει βαζω το σημειο που θελω να εστιασω γιατι ειναι αρκετα μικρο το βαθος πεδιου οποτε μπορει κατι να μου φυγει στο recompose. Το προβλημα που εντοπιζω ειναι οτι μπορει να δειχνει οτι εστιασε η μηχανη αρκετες φορες αλλα οι φωτογραφιες να ειναι out of focus και να εχει εστιασει πιο μπροστα απο οτι πρεπει συνηθως παρολο που ψαχνω σημεια με μεγαλο contrast οταν εστιαζω πχ ματια. Για αυτο κιολας θελω να εξαλειψω τις πιθανοτητες στο τι φταιει και να μην εχω αυτο το θεμα πια.

 

Οσο για τους φακους τωρα, στην εκκλησια την κυριακη ειχα πανω μου τον 35αρη, τον 17-50 και τον 85αρη. Εκανα αλλαγες και συχνα μαλιστα απλα το να δουλευω μονο με primes το φοβαμαι ακομα μιας και δεν νιωθω τοσο ετοιμος. Οταν λυσω το θεμα της εστιασης και αποκτησω λιγο παραπανω εμπειρια στα μυστηρια τοτε ισως το κανω αλλα τωρα ειναι νωρις ακομα και το zoom προσφερει μια εξτρα σιγουρια οτι δεν θα χασω καποια καρε. 

 

Παμε και στο iso τωρα, προς το παρον δεν με νοιαζει για κατι παραπανω μιας και ειμαι ικανοποιημενος για αυτα που τραβαω, πχ στην εκκλησια ημουν οκ στο 2.500 και στα νυχτερινα μαγαζια που τραβαω το εχω στα 3200 αλλα εκει ετσι και αλλιως δινω σε μικρη αναλυση οποτε δεν με νοιαζει και τοσο. Σιγουρα μια ff θα ηταν ευπροσδεκτη αλλα κατι τετοιο θα ανεβαζε πολυ το κοστος σε φακους και αυτην την στιγμη δεν εχω δυκτιωθει τοσο καλα ωστε να εχω στανταρ μυστηρια για να επενδυσω σε κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην υπάρχει?Βέβαια συζητάμε και για επαρχια..Επιπλεων για κάποιο λογο μπερδεψα το ποσο.Είναι 8ευρω το μήνα οποτε κανένα 100αρη το χρονο.

Για 8 ευρω τον μήνα θα το σκεφτόμουν...

 

 

]

 

Ο Γκιονης έβγαλε γάμο με iphone 4s το εστειλε σε διαγωνισμό και βγηκε και μεσα στους πρώτους...

Who is dat? παίζει link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να σουταρεις την d7000 θα πας σε FX

και θα παρεις και τον 50 1.8g

 

τον tamron 17-50 που εχεις δεν τον μπορω, κακη ποιοτητα εικονας και τεραστιο βαρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη θελω να φτιαξω ενα diffusion panel

 

ερωτηση:

 

που βρισκεις το λευκο υλικο που εχουν μπροστα τα softbox στην ελλαδα;

 

πχ

 

 

thanks 

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...