Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι οι καλύτερες εταιρείες hosting;


spiralas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως λένε  unlimited ή unmetered αλλά υπόκεινται στην ορθή χρήση που περιγράφεται στα ψηλά γράμματα των terms. Με λίγα λόγια είναι unlimited μέχρι να υπερβείς τα όρια που έχουν θέσει κάπου σε κάποια υποσημείωση του TOC.

Επεξ/σία από spacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ένα cloud hosting πακέτο π.χ. της DigitalOcean ή Vultr, έχεις root access level ώστε να μπορείς να προσθέσεις το software που θες και να διαμορφώσεις το περιβάλλον όπως θες όπως μπορείς να κάνεις σε έναν απλό VPS ή απλά το παίρνεις έτοιμο με τις τεχνολογίες που έχει βάλει o provider και το χρησιμοποιείς ως έχει;

Αν ισχύει το 1ο, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην πάω κατευθίαν σε ένα cloud πακέτο της Vultr  και να πληρώνω ανάλογα τους πόρους, που θα μου βγαίνει πιο φθηνά, από το να πάρω έναν fixed VPS?

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, JimxxZe είπε

Σε ένα cloud hosting πακέτο π.χ. της DigitalOcean ή Vultr, έχεις root access level ώστε να μπορείς να προσθέσεις το software που θες και να διαμορφώσεις το περιβάλλον όπως θες όπως μπορείς να κάνεις σε έναν απλό VPS ή απλά το παίρνεις έτοιμο με τις τεχνολογίες που έχει βάλει o provider και το χρησιμοποιείς ως έχει;

Αν ισχύει το 1ο, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην πάω κατευθίαν σε ένα cloud πακέτο της Vultr  και να πληρώνω ανάλογα τους πόρους, που θα μου βγαίνει πιο φθηνά, από το να πάρω έναν fixed VPS?

Νομίζω έχουν έτοιμα preconfigured images λειτουργικών που εγκαθιστούνται με 1-click. Σε τέτοια πακέτα ισχύει το pay-as-you-go, είναι συνήθως ευέλικτα αφού μπορείς να  κάνεις scale σε μεγάλυτερη κλίμακα και να προσθέσεις επεξεργαστική ισχύ. Νομίζω σου δίνουν και κονσολα και web interface με root access.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Νομίζω έχουν έτοιμα preconfigured images λειτουργικών που εγκαθιστούνται με 1-click. Σε τέτοια πακέτα ισχύει το pay-as-you-go, είναι συνήθως ευέλικτα αφού μπορείς να  κάνεις scale σε μεγάλυτερη κλίμακα και να προσθέσεις επεξεργαστική ισχύ. Νομίζω σου δίνουν και κονσολα και web interface με root access.

 

Άρα γιατί πλέον να επιλέγει κάποιος VPS πακέτο και όχι κατευθίαν Cloud; Που αν το πάρεις και από provider στο εξωτερικό μπορείς να πετύχεις πολύ καλές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο vps έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στο τι software εγκαθιστάς νομίζω και κάνεις ένα λειτουργικό tailored στις ανάγκες σου. Επιπλέον για εμένα που ξέρω το linux απεξω και ανακατωτά είναι πιο φρόνιμο να πάρω vps απο άποψη ασφάλειας, ενω και μπορώ να εγκαταστήσω όσα docker images ή servers θέλω π.χ. Νομίζω εξαρτάται απο την εξοικείωση που έχεις με το linux κατα κύριο λόγο και πόσο άνετα νιώθεις με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα, ποιο πακέτο θα προτείνατε από αυτά;

Καθαρά για δοκιμές, να κάνω μερικά subdomains και να έχω διαφορετικές εγκαταστάσεις WordPress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι στην Iphost (https://www.iphost.net)

Δεν είχα ποτέ παράπονο , μεγάλο + ότι τα μηχανήματα είναι στην Ελλάδα σε Ελληνικό datacenter και έχουν εξαιρετικό support ( έχοντας κάποια μικρή εμπειρία με άλλους Ελληνικούς providers )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cretaforce με διαφορα σε ολά. Μ.Ο απαντησης 20-25 λεπτα με email και γνωστες του αντικειμενου οσο δεν παει

επισης dnhost αρκετα καλη και ip.gr γρηγορη ανταποκριση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω δοκιμάσει πολλές Ελληνικές εταιρείες hosting.Οι καλύτερες από αυτές είναι κατά σειρά:

  1. Jethost
  2. Intechs
  3. Hyperhosting
  4. Dnhost

Και σε ποιότητα Hosting και σε VFM και σε τεχνική υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω για wordpress hosting με τρίμηνη πληρωμή για το blog της υπογραφής (μικρό 150mb) με αξιοπρεπές support για να μεταβώ από το canvas theme του οποίου σταμάτησε το development σε κάτι άλλο.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι αν ειπα ποτε την αποψη μου, για την νεα μου επιλογη....αλλα μετα απο 15 χρονια πελατης στη forthnet, και πλεον εκανα αλλαγη, σαν την top.host, απλα δεν εχει....δεν πιστευα οτι θα υπηρχε ποτε τετοια εταιρια στην Ελλαδα, με τετοια ολοκληρωση, ταχυτητα, ποιοτητα, εξυπηρετηση, σεβασμο, ανταγωνιστικοτητα, δυνατοτητες στα χερια του χρηστη, οχι ανουσιους περιορισμους,  ευγενεια, ανθρωποι να δουν το προβλημα σου ουσιαστικα κλπ, και θα μπορουσα να μιλαω ωρες (εχοντας τραβηξει πολλα με τη forthnet....και μετανιωνοντας που δεν εφυγα νωριτερα...)

Οι ανθρωποι δεν παιζονται. Εγω νομιζω οτι καλλιστα θα μπορουσαν να σταθουν σε πανευρωπαικο επιπεδο, γιατι απο κλασικη ελληνικη εταιρια, δεν εχω δει ποτε τοσα θετικα μαζεμενα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσω κι εγώ μια ψήφο εμπιστοσύνης στην Top Host, ειδικά τώρα που μπορείς να επιλέξεις και Γερμανικό data center κατά την διαδικασία αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cicano είπε

hetzner Καμιά Ελληνική εταιρεία hosting δεν μπορεί να σου δώσει καλύτερη τιμή και ποιότητα.

Μαζί σου, αλλά όταν πάτησα order με έβγαλε σε μια φόρμα στην οποία έπρεπε να κάνω login!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...