Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι οι καλύτερες εταιρείες hosting;


spiralas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν θα βγάλεις άκρη, γιατί όσα χρόνια ασχολούμαι με τις ιστοσελίδες ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του, εχω καεί με το θέμα και είμαι αρκετά απογοητευμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι καλά η Black Friday.

Από εκεί που θα πλήρωνα 130 ευρώ για ένα χρόνο σε renew στο siteground τώρα θα πληρώσω 6 ευρώ για 6 μήνες στην https://kickassd.com

Χαοτικές διαφορές!

ΛΟΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ας είναι καλά η Black Friday.

Από εκεί που θα πλήρωνα 130 ευρώ για ένα χρόνο σε renew στο siteground τώρα θα πληρώσω 6 ευρώ για 6 μήνες στην https://kickassd.com

Χαοτικές διαφορές!

ΛΟΟΛ

 

Με 98ms ping?? Κακή επιλογη

https://www.justhost.com/hosting-features 

 

την εχει δοκιμασει κανεις αυτην? καλη φαινεται με ολα unlimited ακομα και το domain(για ενα χρονο)

 

Έχει 108ms ping δεν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή ..... μέχρι 12-15ms ping πρέπει να έχει όχι παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 98ms ping?? Κακή επιλογη

 

Έχει 108ms ping δεν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή ..... μέχρι 12-15ms ping πρέπει να έχει όχι παραπάνω 

12-15ms πρεπει να ειναι σε ελληνικο datacenter με λιγα λογια μου λες πρεπει να χρυσο πληρωσουμε σε καποιο ελληνικο host που τα πακετα που προσφερη δεν αξιζουν μια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 98ms ping?? Κακή επιλογη

 

Έχει 108ms ping δεν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή ..... μέχρι 12-15ms ping πρέπει να έχει όχι παραπάνω 

Και τον γοογλη να κάνεις ping 12-15ms δεν πιάνεις. Και επίσης το ping σου δεν παίζει κανέναν ρόλο άμα το site δεν απευθύνεται για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12-15ms πρεπει να ειναι σε ελληνικο datacenter με λιγα λογια μου λες πρεπει να χρυσο πληρωσουμε σε καποιο ελληνικο host που τα πακετα που προσφερη δεν αξιζουν μια?

 

Δεν μιλήσα για Ελλαδα εμείς προσφέρουμε Cloud VPS από Ολλανδία με 12-14ms σε χαμηλές τιμές μπορείς να κάνεις και μια έρευνα αγοράς στο εξωτερικό όχι Γερμανία όμως είναι φούλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλήσα για Ελλαδα εμείς προσφέρουμε Cloud VPS από Ολλανδία με 12-14ms σε χαμηλές τιμές μπορείς να κάνεις και μια έρευνα αγοράς στο εξωτερικό όχι Γερμανία όμως είναι φούλ...

 

14 με 80 ms TTFB δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά στην εμπειρία του χρήστη. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ που πρέπει να φτιάξουν τα περισσότερα sites πριν τους νοιάξει το 50αρι ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ετοιμαζω να κανω ιστοστελιδα για νεα επιχειρηση. Κατεληξα μετα απο ερευνα αγορας στην pointer.gr εχουμε καποια γνωμη αν ειναι αξιπιστη γιατι μαλλον κατα εκει κατεληξα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η pointer, έχουν καλή εξυπηρέτηση και τηλεφωνικό support. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η χρήση του caching στους servers τους. Κάνουν εκ των προτέρων χρήση μηχανισμών caching (opcache κλπ) και δυσκολεύουν λίγο τη ζωή σου όσο κάνεις development. Μπορείς να βρεις λύσεις για να ξεγληστρίσεις από τα διάφορα που προκύπτουν αλλά εγώ γενικά θεωρώ πως το caching και τα διάφορα βελτιωτικά θα πρέπει να είναι στο χέρι του πελάτη αν θα τα εφαρμώσει, και όχι να τα έχει by default η εταιρεία ενεργά και να ψάχνεις εσύ πως να τα απενεργοποιήσεις για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Έχοντας έναν server καθαρό από τα εκ των προτέρων κασαρίσματα, έχεις πλήρη εικόνα της εφαρμογής σου ως προς τις απαιτήσεις της και την ανάπτυξή της, συνεπώς καταλαβαίνεις εύκολα πότε το site μεγαλώνει ή βαραίνει κλπ. Με τα by default κασαρίσματα μπορεί να παίζεις γρήγορα επειδή παίζεις ουσιαστικά κασαρισμένος, ενώ πραγματικά το site είναι πολύ πιο αργό από αυτό που βλέπεις. Μετά από Χ χρόνια  ή μήνες αποφασίζεις να το πας αλλού και βλέπεις ότι είναι θεόαργο και λες μα τι έγινε.. Δηλαδή τα πολλά κασαρίσματα επιτρέπουν στο site σου να ξεφύγει σε απαιτήσεις πόρων και όταν το καταλάβεις είναι δύσκολο να το συμαζέψεις.

 

Δική μου πρόταση είναι να βρεις μια εταιρεία που να μπορείς να τα ενεργοποιείς εσύ όλα σε δεύτερη φάση και να έχει ξεκάθαρη ανάλυση των πόρων του πακέτου hosting σε επεξεργαστή και μνήμη, ώστε να ξέρεις τι πόρους έχεις, τι καταναλώνει η σελίδα σου και να μπορείς να κάνεις και μετρήσεις αν σου χρειαστεί μελλοντικά, για να ξέρεις τι πληρώνεις και τι παίρνεις.

 

Από τις διάσιμες εταιρείες pointer, papaki & tophost, ip.gr, easy, dnhost  ξεκάθαρα είναι τα πακέτα της ip.gr που έχουν cPanel με CloudLinux και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά cpu, ram κλπ. Εκεί παίρνεις cPanel με php selector,  cloud linux και έχεις ευελιξία στη χρήση των modules όπως το opcache κ.ά. καθότι ο php selector του cloudlinux σου επιτρέπει μεσα από το cPanel σου να μοντάρεις εσύ το πακέτο όπως το θέλεις (δες τα πακέτα εδώ: https://www.ip.gr/el/web-hosting/web-hosting.php). Αν πάλι για κάποιο λόγο θέλεις plesk μπορείς να δεις τον pointer που προτείνεις με τους ενδιασμούς που ανέφερα πιο πάνω.

 

Στον tophost και στο papaki δεν μου αρέσει το distribution που κάνουν στον web server και στον sql server. Δηλαδή ο sql server παίζει από αλλού και όχι από το ίδιο μηχάνημα που παίζει τον web server.  Αυτό ίσως ακούγεται καλό υπό την έννοια ότι ο sql server μπορεί να έχει μόνο sql και όχι apache ή emails κλπ, οπότε θεωρητικά είναι ανεξάρτητος, υπάρχει όμως ο αντίποδας της τοπικής διασύνδεσης που κάνει η mysql μέσω socket του λειτουργικού συστήματος όταν το connection γίνεται μέσα στο ίδιο μηχάνημα (σαν localhost). Γενικά το localhost είναι OS Socket ενώ το 127.0.0.1 και οι εξωτερικές συνδέσεις είναι TCP connections και συνεπώς πολύ πιο αργά σε ταχύτητα καθότι παιρνούν από την κάρτα δικτύου κλπ.. Ακόμη και με docker λύσεις η ταχύτητα της localhost διεπαφής είναι ασύγκριτη.

 

Για easy και dnhost δεν έχω να παραθέσω κάτι ουσιαστικό, αν έχει κάποιος άλλος ας κάνει μια περιγραφή για να έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα.

 

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να πάω τώρα στο τέλος Μαΐου που λήγει η συνδρομή μου στον kickassd.com ?

Δεν έμεινα ευχαριστημένος από το uptime.

 

 

Hi Skiabox,

 

Chuck here from Kickassd. Hopefully I have this translation right.

 

I see in translation it says you were not happy with the uptime? Our uptime for 2016 across all shared servers averages 99.98% and we are just about the same so far in 2017. This is among the highest in the industry.

 

If there is a particular incident you are not happy with please let me know by ticket so we can discuss further.

 

Regards,

Chuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...