Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στη ταχύτητα σε σχέση με τα 7?

Χρόνος εκκίνησης Windows, εφαρμογές κλπ?

 

 

ΝΑΙ!!!Τουλάχιστον 15sec πιο γρήγορο άνοιγμα από τα 7 + καλή ομαλή λειτουργία cpu...Σε games(counter strike source-global) είδα κ πιο σταθερά τα fps.! http://www.youtube.com/watch?v=Ne0D8S1VVzE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι πως το desktop στα windows8 είναι κάτι σαν application την ώρα που το metro ui είναι ο φυσικός του χώρος.

 

Κοινώς αν δεν το αλλάξουν ότι hack και να βγει δύσκολα θα καταφέρει κάτι ουσιαστικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή εμπειρία χρήσης? Μάλλον αστειεύεσαι διότι το Metro UI τόσο σε θέμα ομαλότητας όσο και σε θέμα ευχρηστίας είναι πολύ μπροστά από αυτά των iPad/android tablets. Ένα καλό συγκριτικό είναι το παρακάτω:

http://assets.theverge.vid.io/92d51989e279b6061cc35f9c6e008d75.mp4

Όταν θα τα χρησιμοποιείς σε tablet θα ζεις στο Metro UI ενώ σε ARM το desktop θα υπάρχει μόνο για να τρέχεις το Office

Ότι θα είναι ακριβά ούτε σε αυτό συμφωνώ. Σε ARM tablets προβλέπω δεν ότι θα είναι ακριβότερα από τα αντίστοιχα android

Για εφαρμογές ούτε εκεί υπάρχει πρόβλημα μιας και έχει από πίσω τους εκατοντάδες χιλιάδες developers από τα windows.

Και μην συγκρίνουμε απλοϊκές εφαρμογουλες για touch με αντίστοιχες αυτών σε desktop. Φυσικά και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει κανείς Photoshop σε tablet. Τουλάχιστον σε αυτή την μορφή που είναι τώρα. Ίσως με τα Win8 δούμε μια σοβαρή προσπάθεια από τους developers τέτοιων εφαρμογών να φτιάξουν και ένα Touch friendly UI.

Ειδες στο βίντεο να χειρίζονται καμία εφαρμογή; Αυτές σε ενδιαφέρει να χειρίζεσαι στο tablet και όχι να παίζεις με τα εικονίδια του λειτουργικού. Αν στο βίντεο έβαζε εφαρμογές και στα 2, θα έπαιρνες το win8 tablet και θα το κοπαναγες στον τοίχο.. ΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΈΣ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΝΤΙΚΙ. Μεχρι οι developers να φτιάξουν εφαρμογές με finger friendly εφαρμογές, θα έχει βγει το ipad 6. Αν φτιάξουν. Γιατί αυτή τη στιγμή, δεν ξερουν τι να κάνουν. Να τη φτιάξουν για ποντίκι ή δάχτυλο; Ελπίζω να έχεις δουλέψει καθόλου καποιο tablet, γιατί μου φαίνεται, δεν καταλαβαινεις τι γραφω. Και δεν αποκλείεται το επόμενό tablet μου να ειναι win8. Αλλα ξέρω τα συν και τα πλην. Δεν ειναι έτσι απλα τα πράγματά όπως τα παρουσιάσεις. Τα win8 ειναι ποιο βαρια, ποιο ενεργοβορα, οι εφαρμογές μεγαλύτερες. Όλα αυτά θελουν καλυτερο hardware, ssd, και οχι sd, κλπ. Δηλαδή θα ειναι αρκετά ακριβα. Και με χαμηλή αυτονομια.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες στο βίντεο να χειρίζονται καμία εφαρμογή; Αυτές σε ενδιαφέρει να χειρίζεσαι στο tablet και όχι να παίζεις με τα εικονίδια του λειτουργικού. Αν στο βίντεο έβαζε εφαρμογές και στα 2, θα έπαιρνες το win8 tablet και θα το κοπαναγες στον τοίχο.. ΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΈΣ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΝΤΙΚΙ. Μεχρι οι developers να φτιάξουν εφαρμογές με finger friendly εφαρμογές, θα έχει βγει το ipad 6. Αν φτιάξουν. Γιατί αυτή τη στιγμή, δεν ξερουν τι να κάνουν. Να τη φτιάξουν για ποντίκι ή δάχτυλο; Ελπίζω να έχεις δουλέψει καθόλου καποιο tablet, γιατί μου φαίνεται, δεν καταλαβαινεις τι γραφω. Και δεν αποκλείεται το επόμενό tablet μου να ειναι win8. Αλλα ξέρω τα συν και τα πλην. Δεν ειναι έτσι απλα τα πράγματά όπως τα παρουσιάσεις. Τα win8 ειναι ποιο βαρια, ποιο ενεργοβορα, οι εφαρμογές μεγαλύτερες. Όλα αυτά θελουν καλυτερο hardware, ssd, και οχι sd, κλπ. Δηλαδή θα ειναι αρκετά ακριβα. Και με χαμηλή αυτονομια.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Επειδη εχω δουλεψει 3χρονια με touchscreen σε vista&7,μπορω να σου πω οτι εχει γινει με τα 8,αρκετα μεγαλη βελτιωση στο touch κοματι στο desktop ui,που δουλευεται με τα δακτυλα πολυ πιο ευκολα και ανετα απο πριν!

Επισης για ενα διαστημα περιπου 3 μηνες με ειχε πιασει η μανια να το δουλευω μονο με τα δακτυλα(τα 7) που εκατσα μια εβδομαδα και το εφτιαξα με τετοιο τροπο ωστε να μη χρειαζομαι ουτε keyboard ουτε mouse.Το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ ικανοποιητικο,φυσικα οχι στα επιπεδα του android/ios,αλλα τουλαχιστων δε χρειαζομουν ουτε καν το stylus!

Τωρα με τα 8 και μια γρηγορη μεταφορα των apps απο τα wp7 στο metro ui των 8,τα πραγματα σε θεματα touch εμπειριας θα ειναι μακραν πιο βελτιομενα,τουλαχιστων στα πραγματα που κανεις σ'ενα οποιαδιποτε αλλο touch-friendly os!

Οσο για τα υπολοιπα,κοστος,αυτονομια&χωρητικοτητα καλο ειναι να περιμενουμε πρωτα να κυκλοφορισουν τα πρωτα καθαρα windouws8 tablets(οχι αυτα με τους ivy) και μετα κρινουμε κατα ποσο εχουν να μας προσφερουν ενα καλυτερο πακετο απο τ'αλλα ή οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω δουλεψει 3χρονια με touchscreen σε vista&7' date='μπορω να σου πω οτι εχει γινει με τα 8,αρκετα μεγαλη βελτιωση στο touch κοματι στο desktop ui,που δουλευεται με τα δακτυλα πολυ πιο ευκολα και ανετα απο πριν!

Επισης για ενα διαστημα περιπου 3 μηνες με ειχε πιασει η μανια να το δουλευω μονο με τα δακτυλα(τα 7) που εκατσα μια εβδομαδα και το εφτιαξα με τετοιο τροπο ωστε να μη χρειαζομαι ουτε keyboard ουτε mouse.Το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ ικανοποιητικο,φυσικα οχι στα επιπεδα του android/ios,αλλα τουλαχιστων δε χρειαζομουν ουτε καν το stylus!

Τωρα με τα 8 και μια γρηγορη μεταφορα των apps απο τα wp7 στο metro ui των 8,τα πραγματα σε θεματα touch εμπειριας θα ειναι μακραν πιο βελτιομενα,τουλαχιστων στα πραγματα που κανεις σ'ενα οποιαδιποτε αλλο touch-friendly os!

Οσο για τα υπολοιπα,κοστος,αυτονομια&χωρητικοτητα καλο ειναι να περιμενουμε πρωτα να κυκλοφορισουν τα πρωτα καθαρα windouws8 tablets(οχι αυτα με τους ivy) και μετα κρινουμε κατα ποσο εχουν να μας προσφερουν ενα καλυτερο πακετο απο τ'αλλα ή οχι![/quote']

Η απάντηση σου με καλύπτει. Συμφωνω σε αυτά που γράφεις. Να προσθέσω μονο αυτό: Πριν βγει το πρώτο ipad, οι περισσότεροι θέλανε να τρεχει το λειτουργικό και τις εφαρμογές των mac. Ελάχιστοι γράφαμε ότι θα τρεχει ios. Όταν βγήκε και έτρεχε ios, το 90% απογοητευθηκε. Σου λέει γιατί να τρεχει το υποδιεστερο ios, και όχι ολοκληρομενο λειτουργικό; Δεν μπορουσαν να καταλάβουν τη σημασία του να υπάρχουν εφαρμογές φτιαγμένες εξ αρχης για δάχτυλο. Δεν ειναι θεμα μονο μεγαλύτερων κουμπιών. Ορισμένοι δεν το καταλαβαίνουν αυτό ούτε τώρα. Αν είχε βγει τοτε το ipad με λειτουργικό mac, θα είχε πατώσει κανονικά. Μονο λιγοι πορωμενοι με την τεχνολογία θα το αγοραζανε.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλλη βδομαδα θα κατεβασω το iso (δεν εχω καταφερει λογω δουλειας).

 

Παντως μεχρι στιγμης απο screenshots που εχω δει , το inconsistency σε ολο του το μεγαλειο.

 

Aπο την αλλη , εκ των εσω , διαβαζω για θεαματικη αυξηση επιδοσεων και lag-less καταστασεις λογο WARP και WDDM 1.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσια κρυβεται στο ποσο γρηγορα θα μεταφερθουν τα ηδη υπαρχοντα apps του wp στο metro ui του pc και ποσο γρηγορα κ ευκολα ενας developer θα μπορει να φτιαχνει την εφαρμογη του και για τις δυο πλατφορμες ταυτοχονα!

Απο την αλλη εχεις ομως ενα tablet που με ενα dock station,keyboard&mouse γινεται αυτοματος ενα εργαλειο πιο σοβαρης δουλειας και την κανεις στο καταλληλο περιβαλλον!

Και κατι αλλο!Η καλυτερη εμπειρια για browsing που ειχα μεχρι στιγμη,ειναι στον ΙΕ του desktop ui windows8(οχι στα 7)!Στα 8 ειτε ο ΙΕ ειτε τον τρεχεις απο το metro,ειτε απο το desktop,ειναι απιστευτα σμουθατος,απιστευτα ακριβης στη touch εντολη και συν του οτι εχω καλυτερη διαχειρηση σ'αυτα που εχω ανοικτα,λογο βεβαια του οτι ειμαι σε desktop mode!

 

Η απάντηση σου με καλύπτει. Συμφωνω σε αυτά που γράφεις. Να προσθέσω μονο αυτό: Πριν βγει το πρώτο ipad, οι περισσότεροι θέλανε να τρεχει το λειτουργικό και τις εφαρμογές των mac. Ελάχιστοι γράφαμε ότι θα τρεχει ios. Όταν βγήκε και έτρεχε ios, το 90% απογοητευθηκε. Σου λέει γιατί να τρεχει το υποδιεστερο ios, και όχι ολοκληρομενο λειτουργικό; Δεν μπορουσαν να καταλάβουν τη σημασία του να υπάρχουν εφαρμογές φτιαγμένες εξ αρχης για δάχτυλο. Δεν ειναι θεμα μονο μεγαλύτερων κουμπιών. Ορισμένοι δεν το καταλαβαίνουν αυτό ούτε τώρα. Αν είχε βγει τοτε το ipad με λειτουργικό mac, θα είχε πατώσει κανονικά. Μονο λιγοι πορωμενοι με την τεχνολογία θα το αγοραζανε.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Αστεια αστεια,αλλα σε μενα τα mac μου φενονται πολυ πιο καταλληλα,με το τροπο που ειναι δομημενα,για touch χρηση,απ'οτι τα vista&7!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο τεχνικό άρθρο για τα storage spaces.

Για όποιον ενδιαφέρεται λίγο περισσότερο για το θέμα:

 

Virtualizing storage for scale, resiliency, and efficiency

http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2012/01/05/virtualizing-storage-for-scale-resiliency-and-efficiency.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα συμφωνησω με το ενα απο τα δυο top comments του βιντεο

Please also post the video of when your father installed and used windows xp and proceeded to master it within minutes. Useless video considering it's not even released, on top of the fact anything with half a brain might take a few minutes do any research. And for the mac comments, please...They still make up less than 10% of computers in the world. Long way to go kids.

..και δεν ειμαι ms fan, mac fan, οτιδηποτε fan

tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...