Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την ίδια τρυπα πως χωρέσανε?! Btw και το παλιό σου καλώδιο οπτική ίνα είναι dude, απλά μάλλον το παλιό είναι single και αυτό multi, idk. Ακόμα δεν μας είπες τι πακέτο πήρες και χρειάζεσαι καινούργιο, λογικά το πιο ακριβό, απορώ τι κανεις με τέτοιες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
3 hours ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Από την ίδια τ Btw και το παλιό σου καλώδιο οπτική ίνα είναι dude, απλά μάλλον το παλιό είναι single και αυτό multi, idk. 

Αμφιβάλω, λογικά ήταν με Cable/ομοαξωνικό και τώρα έκανε αίτηση για FTTH.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αίτηση για οπτική έκανα Νοέμβριο ή Δεκέμβριο του 2017 και ακόμα να έρθει. Είμαι ήδη συνδρομητής από το 2016, τα ζα μου αργά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

Εγώ αίτηση για οπτική έκανα Νοέμβριο ή Δεκέμβριο του 2017 και ακόμα να έρθει. Είμαι ήδη συνδρομητής από το 2016, τα ζα μου αργά :P

και εγώ Νοέμβριο έκανα αίτηση και ήρθανε προχθές και κάνανε την καλωδίωση . Είμαι ήδη συνδρομητής από το 2015

όντως μεγάλη καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arg74 είπε

και εγώ Νοέμβριο έκανα αίτηση και ήρθανε προχθές και κάνανε την καλωδίωση . Είμαι ήδη συνδρομητής από το 2015

όντως μεγάλη καθυστέρηση.

καλά πάμε

εσύ που είσαι ένα χρόνο πιο παλιός, τότε σε εμένα από το 2019 να περιμένω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

καλά πάμε

εσύ που είσαι ένα χρόνο πιο παλιός, τότε σε εμένα από το 2019 να περιμένω :P

λογικά αυτόν τον μήνα θα σου περάσουν και εσένα την καλωδίωση.

το θέμα είναι πότε θα γίνει η ενεργοποίηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, arg74 είπε

λογικά αυτόν τον μήνα θα σου περάσουν και εσένα την καλωδίωση.

το θέμα είναι πότε θα γίνει η ενεργοποίηση?

αν κάνουν τόσο χρόνο για ενεργοποίηση,  όσο για να έρθει η καλωδίωση, καλά είπα 2019 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

αν κάνουν τόσο χρόνο για ενεργοποίηση,  όσο για να έρθει η καλωδίωση, καλά είπα 2019 

έκανα υπομονή τόσο καιρό λίγο παραπάνω δεν πειράζει και μ αυτό το ίντερνετ που έχω είμαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, arg74 είπε

δεν ανοίξανε καμιά καινούρια τρύπα,περάσανε την οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα όπως έρχεται και το άλλο καλώδιο.

το θέμα είναι η μεγάλη αναμονή.

όπως έγραψα, δεν χρειάζεται να ανοίξουν νέα τρύπα, καθότι το οπτικό καλώδιο είναι πολύ λεπτό, αλλά αν έχεις στοκάρει τη προηγούμενη εκεί πρέπει να ξανανοίξει η τρύπα και να γίνουν όλα μπουρδέλο.

Σε μένα στην πρώτη εγκατάσταση του ομοαξονικού καλωδίου άρχισαν να τρυπάνε από μέσα χωρίς να κοιτάξουν πώς είναι η εξωτερική διαμόρφωση στο μπαλκόνι και χωρίς να ρωτήσουν και
- αφενός τρύπησαν από το πιο φαρδύ σημείο, πάνω στη γωνιακή κολώνα
- κι αφετέρου "έφαγαν" σχεδόν τη γωνία αφήνοντας μια μεγάλη τρύπα που είδα κι έπαθα να κάνω τον τοίχο πάλι ευπαρουσίαστο.

...έτσι όπως τα σκάτωσαν το καλώδιο της εγκατάστασης εξωτερικά, που κατέβαινε από τη λεπτότερη πλευρά του τοίχου (όχι πάνω στη γωνιακή κολώνα) έπρεπε πλέον να κάνει ένα ημικύκλιο για να μπει στη τρύπα που άνοιξαν κι έτσι αναγκαστικά ξεπροβαίνει και χτυπαέι στο μάτι (πέραν του ότι ο τοίχος εκεί είναι σκουρόχρωμος ενώ στο υπόλοιπο του τοίχου άσπρος)

Όταν έρθει η ώρα να περάσουν την οπτική δεν ξέρω τί θα είναι καλύτερο ή χειρότερο...
- να ξανανοίξουν την υπάρχουσα τρύπα
- ή να κάνουν μια νέα εκεί που θα έπρεπε να γίνει εξ' αρχής....
...κι αν επιλέξω τελικά το δεύτερο, ίσως θα ήταν καλύτερα να τους βάλω να ξαναπεράσουν το ομοαξονικό από τη νέα, αν είναι να μπω στον κόπο τουλάχιστον να διορθωθούν όλες οι αρχικές τσαπατσουλιές.

Γενικά οι "μαστόροι" περισσότερα χαλάνε παρά που φτιάχνουν, σκέτη απελπισία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναρωτιέμαι σε μονοκατοικίες πως γίνεται η δουλειά σε HCN/Inalan. Στην μικρότερη δυνατή απόσταση για να γλυτώσουν "καλώδιο" ή εκεί που το προτιμάει ο πελάτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από αυτούς που έχουν HCN γιαυτό οποίος έχει ερωτήματα στο μέλλον η γενικά ας στείλει ένα ΡΜ να του λύσω τις απορίες γιατί και εγώ έψαχνα πριν βάλω κι δεν είχα κανέναν πέρα από ένα γνωστό που είχε ήδη 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LeoTheAkuma είπε

Είμαι από αυτούς που έχουν HCN γιαυτό οποίος έχει ερωτήματα στο μέλλον η γενικά ας στείλει ένα ΡΜ να του λύσω τις απορίες γιατί και εγώ έψαχνα πριν βάλω κι δεν είχα κανέναν πέρα από ένα γνωστό που είχε ήδη 

Και γιατί προτίθεσαι να το κάνεις μόνο ιδιωτικά κι όχι δημόσια και πώς είσαι σίγουρος ότι θα έχεις τις σωστές απαντήσεις σε οποιαδήποτε ερώτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις πακέτο fiber, περνάει καινούριο καλώδιο οπτικής ίνας μέχρι το σημείο που έχεις το μόντεμ. Άρα δεν είναι ονομαστική η αλλαγή του πακέτου αλλά πραγματική.

Οπότε με την αλλαγή πακέτου αλλάζεις και τεχνολογία, από το docsis που έχεις τώρα και η οπτική βρίσκεται μέχρι το κουτί της οικοδομής, σε ftth οπότε σου έρχεται οπτικό μόντεμ στο σπίτι.

Η αναμονή είναι πιθανή καθώς υπάρχουν σημεία που πρέπει να γίνει πρώτα εργασία δικτύου για να ενεργοποιηθεί το ftth της καμπίνας.

Εγώ περίμενα 3 μήνες για την αλλαγή πακετου αλλά πλέον μου έχουν πει ότι επόμενος πελάτης στη οικοδομή θα συνδεόταν άμεσα.

Το καλό είναι ότι έχω δεκαπλάσια upload

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...