Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραδόξως με Βουλγαρία έχω καλύτερα αποτελέσματα.Τα πιο καλά τα βλεπα με τον server του grnet ο οποίος βλέπω ότι λέιπει πλέον απο τη λίστα :/

 

Με Φρανκφούρτη παρόμοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως με Βουλγαρία έχω καλύτερα αποτελέσματα.Τα πιο καλά τα βλεπα με τον server του grnet ο οποίος βλέπω ότι λέιπει πλέον απο τη λίστα :/

 

Με Φρανκφούρτη παρόμοια πράγματα.

 

 

καλα εχει να κανει και ποια χρονικη στιγμη το τρεχεις εχει να κανει και σε ποιον Provider πανω τρεχει το τεστ και αλλα πραγματα.το εχω πετυχει και εδω αυτο.να εισαι ελλαδα να τρεχεις τεστ με ελλαδα που ηταν παλια νομιζω στην On σαν server και να σου βγαζει λιγοτερο απο οτι πχ στην αγγλια.καλο ειναι downloads Παρα speedtests.εχω τεσταρει και οπτικη με speedtest και ειχα απογοητευθει απο το αποτελεσμα ενω αντιθετα σε download ......τα mbyte κατεβαιναν... σφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς και τα MBs σφαίρα κατεβαίνουν! Αλλά δεν είναι να δίνω 29 το μήνα για 40/2.Λείπω τόσο πολύ απ το σπίτι κι έχω περιορίσει τα downloads πάρα πολύ τελευταία οπότε θα μείνω στα 16/1 με 17 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς και τα MBs σφαίρα κατεβαίνουν! Αλλά δεν είναι να δίνω 29 το μήνα για 40/2.Λείπω τόσο πολύ απ το σπίτι κι έχω περιορίσει τα downloads πάρα πολύ τελευταία οπότε θα μείνω στα 16/1 με 17 ευρώ.

 

 

οχι οτι ειναι απαγορευτικο ποσο αλλα αμα πραγματι δεν εισαι σπιτι και δεν σε νοιαζουν ταχυτητες κτλ ναι δεν εχει νοημα.και τα 16 μια χαρα ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

In Windows 7, unless "TCP/IP Auto-Tuning" is disabled, only the Current TCP Window is displayed. Use the latest TCP Optimizer for tweaking.
RWIN is not fully optimized. The unscaled RWIN value is lower than it should be. Also, RWIN being close to and above 65535 does not justify the header overhead of enabling TCP 1323 Options. You might want to use one of the recommended RWIN values below.

For optimum performance, consider changing RWIN to a multiple of MSS.
Other RWIN values that might work well with your current MTU/MSS:
64240  (up to 2 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44)
128480 (1-5 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2)
256960 (2-14 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2^2)
513920 (8-30 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2^3)
1027840 (25-60 Mbit lines depending on latency. MSS * 44 * 2^4)

bandwidth * delay product (Note this is not a speed test):

Your TCP Window limits you to: 2664 kbps (333 KBytes/s) @ 200ms
Your TCP Window limits you to: 1066 kbps (133 KBytes/s) @ 500ms

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω βασικά. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει; Φαίνεται ότι κάτι περιορίζει το ιντερνετ...
Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γρήγορο ΙΝΤΕΡΝΕΤ αργή εξυπηρέτηση... κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε! Το ότι είναι δωρεάν ο ένας μήνας και έχουν καλή πολιτική στις χρεώσεις, δηλαδή δεν δεσμεύεσαι, σώζει την κατάσταση. Ακόμη δεν μου χουν ζητήσει χρήματα. Περίμενα κάνα μήνα για την άδεια απ' τον Δήμο και τώρα για τις τελικές ρυθμίσεις. Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω ακόμα, αλλά ανυπομονώ για τα 40 Mbps να τα δω επιτέλους ιδίοις όμμασι. Θα ενημερώσω. Στέλνω ενώ είμαι συνδεδεμένος με HCN. Η καλωδιακή τηλεόραση λειτουργεί τέλεια. Στην Ουκρανία έχουν 250/250...

 

:::.. Internet Speed Test Result Details ..:::

Download Connection Speed:: 6278 Kbps or 6.3 Mbps
Download Speed Test Size:: 7.5 MB or 7680 kB or 7864320 bytes
Download Binary File Transfer Speed:: 785 kB/s
Upload Connection Speed:: 3887 Kbps or 3.9 Mbps
Upload Speed Test Size:: 3.7 MB or 3776 kB or 3866624 bytes
Upload Binary File Transfer Speed:: 486 kB/s
Timed:: Download: 10.021 seconds | Upload: 7.95789 seconds
Tested At:: http://TestMy.net Version 13
Test Time:: 2013-11-25 15:35:37 Local Time
Location:: Unknown GR >> Destination:: Dallas, TX US
Validation:: http://testmy.net/db/hEtZGb2.7hwnlyW
TiP Measurement Summary (Download):: Min 0.59 Mbps | Middle Avg 193.61 Mbps | Max 262.14 Mbps | 100% Variance
TiP Data Points:: 240.3 Mbps, 0.59 Mbps, 0.59 Mbps, 213.6 Mbps, 205.97 Mbps, 198.87 Mbps, 230.69 Mbps, 198.87 Mbps, 198.87 Mbps, 213.6 Mbps, 213.6 Mbps, 230.69 Mbps, 205.97 Mbps, 186.04 Mbps, 240.3 Mbps, 240.3 Mbps, 250.75 Mbps, 262.14 Mbps, 122.71 Mbps
More Stats:: http://testmy.net/compID/348310502296
User Agent:: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:24.0) Gecko/20100101 Firefox/24.0 Waterfox/24.0 [!]

« SpeedGuide.net TCP Analyzer Results »

Tested on: 2013.11.25 08:40
IP address: 37.98.xxx.xxx
Client OS/browser: Windows 7 (Firefox 24.0)
 
TCP options string: 020405b4010303020402080a0014723500000000
MSS: 1460
MTU: 1500
TCP Window: 66608 (NOT multiple of MSS)
RWIN Scaling: 2 bits (2^2=4)
Unscaled RWIN : 16652
Recommended RWINs: 64240, 128480, 256960, 513920, 1027840
BDP limit (200ms): 2664kbps (333KBytes/s)
BDP limit (500ms): 1066kbps (133KBytes/s)
MTU Discovery: ON
TTL: 46
Timestamps: ON
SACKs: ON
IP ToS: 00000000 (0)

Λοιπόν έκανα και κάποιο ακόμη τεστ στο speedguide.net και μου 'βγαλε το παρακάτω"

 

In Windows 7, unless "TCP/IP Auto-Tuning" is disabled, only the Current TCP Window is displayed. Use the latest TCP Optimizer for tweaking.

RWIN is not fully optimized. The unscaled RWIN value is lower than it should be. Also, RWIN being close to and above 65535 does not justify the header overhead of enabling TCP 1323 Options. You might want to use one of the recommended RWIN values below.

 

For optimum performance, consider changing RWIN to a multiple of MSS.

Other RWIN values that might work well with your current MTU/MSS:

64240  (up to 2 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44)

128480 (1-5 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2)

256960 (2-14 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2^2)

513920 (8-30 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2^3)

1027840 (25-60 Mbit lines depending on latency. MSS * 44 * 2^4)

bandwidth * delay product (Note this is not a speed test):

 

Your TCP Window limits you to: 2664 kbps (333 KBytes/s) @ 200ms

Your TCP Window limits you to: 1066 kbps (133 KBytes/s) @ 500ms

 

Μπορεί μήπως κάποιος να μου το εξηγήσει; Ευχαριστώ!


καταρχην ποσο συγχρονιζεις?

β.κανε δοκιμη απο ftp.

γ.στην ουκρανια δεν ειναι γραφειοκρατες οπως εμεις εδω.ελλαδα εισαι .να μην λαδωθει ο δημος να μην κανει 2 μηνες να βγαλει την αδειια με τον καθε αργοσχολο δημοσιο υπαλληλο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθοδήγησέ με σε παρακαλώ γιατί δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα... Θα αναγκαστώ να φάω άλλη μια μέρα αύριο με την τεχνική υποστήριξη...

 

Εδώ έκανα 2 streaming στο twitch για τεστ:

http://www.twitch.tv/leonhartgr/b/482830949

http://www.twitch.tv/leonhartgr/b/482828117

 

2 ποιότητες...

 

 Πήγα να κατεβάσω και μου 'βγαλε 1Mb/s, δηλαδή λιγότερο απ' ότι κατέβαζα πριν με την DSl... ενώ το upload είναι καλό. Στο utorrent βγάζει πρόβλημα με το port (45682) το οποίο χρησιμοποιούσα και πριν. Το άνοιξα στο router (netgear WRG614 v9) και πάλι δεν το βρίσκει το utorrent...

 Παρακαλώ κάποιος που έχει τις τεχνικές γνώσεις ας με καθοδηγήσει για να κάνω τα απαραίτητα τεστ ώστε να βεβαιωθώ πως η ταχύτητα είναι αυτή που υπόσχονται ή τουλάχιστον να δω αν εγώ κάνω κάτι λάθος. Αν όλα πάνε καλά μπορώ να μοιράζομαι ό,τι χρειαστείτε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

edit: Δοκίμασα πάλι το utorrent έφταιγε ο server που διάλεγα να κάνω το τεστ.

 

Έκανα τεστ από εδώ ftp://speedtest.tele2.net/ και η ταχύτητα έπαιζε στα 700k/s -2,7 Mb/s :(

 

Τώρα κατάλαβα... για το πόσο συγχρονίζω το 'ψαξα και δεν μπορώ να το βρω... στο Thomson το έγραφε ξεκάθαρα. Στο netgear δεν μπορώ να το βρω...

Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τεχνολογία xDSL για να συγχρονίσεις. Επίσης το netgear είναι απλά ένα router. Σου έχουν δώσει και Motorola ή thomson cable modem. Σ αυτό αποστέλλεται ένα configuration file το οποίο ορίζει την ταχύτητα σου.

 

Αν πχ εσύ διάλεξες 20/1 τότε αυτή είναι η ταχύτητα μεταξύ του σπιτιού σου και των κεντρικών τους. Αν δε μπορείς να πιάσεις παραπάνω με "τον έξω κόσμο" φταίνε αλλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση! Όντως  αυτό σκέφτηκα κι εγώ σχετικά με τον συγχρονισμό. Η ταχύτητα του μόντεμ που δήλωσα ήταν 40/4. Το μοντεμ είναι το Μοτορόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

In Windows 7, unless "TCP/IP Auto-Tuning" is disabled, only the Current TCP Window is displayed. Use the latest TCP Optimizer for tweaking.

RWIN is not fully optimized. The unscaled RWIN value is lower than it should be. Also, RWIN being close to and above 65535 does not justify the header overhead of enabling TCP 1323 Options. You might want to use one of the recommended RWIN values below.

 

For optimum performance, consider changing RWIN to a multiple of MSS.

Other RWIN values that might work well with your current MTU/MSS:

64240  (up to 2 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44)

128480 (1-5 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2)

256960 (2-14 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2^2)

513920 (8-30 Mbit lines, depending on latency. MSS * 44 * 2^3)

1027840 (25-60 Mbit lines depending on latency. MSS * 44 * 2^4)

bandwidth * delay product (Note this is not a speed test):

 

Your TCP Window limits you to: 2664 kbps (333 KBytes/s) @ 200ms

Your TCP Window limits you to: 1066 kbps (133 KBytes/s) @ 500ms

 

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω βασικά. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει; Φαίνεται ότι κάτι περιορίζει το ίντερνετ...

 

edit: Λοιπόν, ήρθε ο τεχνικός και απ' τον υπολογιστή του δοκιμάσαμε εκτός από τα τεστ να κατεβάσουμε και έναν driver της nvidia. Κατέβαζε κοντά στα 4 Mb/s δηλαδή κανονικά. Όταν δοκίμασα απ' τον δικό μου Έφτανε στα 3-3,7 και μετά από λίγο έπεφτε στα 900 K/s με 1-1.1 Mb/s. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... Μάλλον θα πρέπει να κάνω format. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μου πει. Σχετικά με την τεχνική υποστήριξη είναι καλή, αλλά ο χρόνος είναι περιορισμένος. Ευχαριστώ!

 

edit: Δοκίμασα λίγο μετά και όλα δουλεύουν ρολόι... 3,5-3.7 Mb/s download από το site της nvidia.

Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τεχνολογία xDSL για να συγχρονίσεις. Επίσης το netgear είναι απλά ένα router. Σου έχουν δώσει και Motorola ή thomson cable modem. Σ αυτό αποστέλλεται ένα configuration file το οποίο ορίζει την ταχύτητα σου.

 

Αν πχ εσύ διάλεξες 20/1 τότε αυτή είναι η ταχύτητα μεταξύ του σπιτιού σου και των κεντρικών τους. Αν δε μπορείς να πιάσεις παραπάνω με "τον έξω κόσμο" φταίνε αλλά πράγματα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση! Όντως  αυτό σκέφτηκα κι εγώ σχετικά με τον συγχρονισμό. Η ταχύτητα του μόντεμ που δήλωσα ήταν 40/4. Το μοντεμ είναι το Μοτορόλα.

 

Καθοδήγησέ με σε παρακαλώ γιατί δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα... Θα αναγκαστώ να φάω άλλη μια μέρα αύριο με την τεχνική υποστήριξη...

 

Εδώ έκανα 2 streaming στο twitch για τεστ:

http://www.twitch.tv/leonhartgr/b/482830949

http://www.twitch.tv/leonhartgr/b/482828117

 

2 ποιότητες...

 

 Πήγα να κατεβάσω και μου 'βγαλε 1Mb/s, δηλαδή λιγότερο απ' ότι κατέβαζα πριν με την DSl... ενώ το upload είναι καλό. Στο utorrent βγάζει πρόβλημα με το port (45682) το οποίο χρησιμοποιούσα και πριν. Το άνοιξα στο router (netgear WRG614 v9) και πάλι δεν το βρίσκει το utorrent...

 Παρακαλώ κάποιος που έχει τις τεχνικές γνώσεις ας με καθοδηγήσει για να κάνω τα απαραίτητα τεστ ώστε να βεβαιωθώ πως η ταχύτητα είναι αυτή που υπόσχονται ή τουλάχιστον να δω αν εγώ κάνω κάτι λάθος. Αν όλα πάνε καλά μπορώ να μοιράζομαι ό,τι χρειαστείτε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

edit: Δοκίμασα πάλι το utorrent έφταιγε ο server που διάλεγα να κάνω το τεστ.

 

Έκανα τεστ από εδώ ftp://speedtest.tele2.net/ και η ταχύτητα έπαιζε στα 700k/s -2,7 Mb/s :(

 

Τώρα κατάλαβα... για το πόσο συγχρονίζω το 'ψαξα και δεν μπορώ να το βρω... στο Thomson το έγραφε ξεκάθαρα. Στο netgear δεν μπορώ να το βρω...

α.μεσα στο Netgear δεν βλεπεις κατι αφου ειναι ρουτερ.οταν λεμε συγχρονιζεις ειναι αν μεσα στο modem που σου δινουν γραφει οτι η γραμμη εχει κλειδωσει συγχρονισει πως αλλιως να το πω στα 40/4 που εχεις ζητησει.ναι δεν υπαρχει συγχρονισμος με την εννοια που ξερουμε στο adsl/vdsl απλα δεν ξερω πως αλλιως να στο πω.δεν ξερω αν καπου μεσα στο Modem στο γραφει αυτο οτι πχ σε εχουν κανει Lock στα 40/4,(εκτος αν το οριο αυτο το οριζουν μονο στην δικια τους πλευρα και οχι στην δικια σου).στο ειπα μηπως για καποιο λογο σου ειχαν δωσει λαθος πακετο και σε κοβε πιο πριν.το netgear ειναι απλα ρουτερ δεν γραφει κατι.τωρα το ελυσες απλα το λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...