Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Σε κάποιες περιοχές της Θεσσαλονίκης...

 

ρίξε καμιά ματιά στα αρχικά posts, τα λέει, όπως και το site του ISP, θα γράφει περιοχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αιτηση για συνδεση στην HCN , πριν απο 4 εβδομαδες. Δεχτηκα ενα τηλεφωνημα προχθες για να κανονισουμε ραντεβου για να ερθουν οι τεχνικοι και να με συνδεσουν. Οταν ηρθαν το πρωι σημερα οι τεχνικοι , μου ειπαν κατι που μου φανηκε πολυ περιεργο : "Το δικτυο μας ειναι ακομα 5 τετραγωνα μακρια απο εσας, και θα παρει καιρο για να φτασει σε εσας , γιατι αργουμε να παρουμε αιτηση για να σκαψουμε απο τον Δημο ! Εμεις θα κανουμε τωρα τη συνδεση εσωτερικα της οικοδομης και οταν με το καλο ερθει το δικτυο στην γειτονια σου , τοτε θα σε συνδεσουμε ! ".

 

Πραγματικα επεσα απο τα συνεφα...ποιος ο λογος για να με ενοχλησουνε αφου ουτε και οι ιδιοι ξερουν ποτε θα με συνδεσουν ? Αρχικες εντυπωσεις λοιπον , πολυ κακες !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως η κακως είτε αιτηθεις για 10 μετρα, ειτε για 10 χλμ η διαδικασία (αρα και ο χρόνος) αναμονης εγκρισης για αδεια εκσκαφης είναι σχεδόν ο ιδιος. Παλιοτερα υπήρχαν δημαρχοι που θεωρουσαν τους δρομους, τσιφλίκι τους και είχαν τεραστιες απαιτησεις. Αλλοι δεν απαντουσαν ουτε στις αιτήσεις. Σήμερα είναι λίγο καλλίτερα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι για αυτό ο δήμαρχος Περιστερίου έριχνε άκυρο στον ΟΤΕ για FTTC (vdsl) αν δεν έστρωνε όλο το δρόμο αντί την μικρή λωρίδα που δημιουργεί η οπτική ίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, συγγνώμη να καταλάβω κάτι.

 

Εφόσον το δίκτυο θα έρθει με ξεχωριστό καλώδιο στο σπίτι σου, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς πχ πλέον να αλλάξεις θέση στον μόντεμ/ρούτερ αν κάνεις άλλη διαρρύθμιση, σωστά; (εκτός αν ξηλώσεις και το καλώδιο εννοείται)

 

Και με το καλώδιο της τηλεόρασης τί γίνεται; θα πρέπει να τραβηχθεί καλώδιο προς κάθε τηλεόραση αν υπάρχει πάνω από μία ή δεν μπορεί ή δεν ενδείκνυται να βγουν πάνω από ένα καλώδια;

 

Εγώ πχ θα ήθελα να συνδέσω και την τηλεόραση αλλά τον υπολογιστή (με μεταφορά σήματος μέσω video in για να βλέπω και να γράφω, αν θέλω, στον δίσκο)

Θα πρέπει δηλαδή να έχω δύο καλώδια να διατρέχουν όλο το σπίτι;

 

Έχει και τις δυσκολίες του δλδ.

 

Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να κλείνω/παγώνω τη χρέωση όταν λείπω γιατί πολλές φορές μου έχουν μαζευτεί έτσι λογαριασμοί.

 

άλλη ερώτηση

 

Έχουν τίποτε περίεργες χρεώσεις, πχ να έρθει ο τεχνικός όταν έχεις πρόβλημα και να πρέπει να του καλύψεις εσύ την ωριαία αποζημίωση κι άλλα τέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα να βάλεις πάνω απο μια τηλεοραση χρησιμοποιοντας καταλληλα σπλιτερ. Πιθανον να μπορεις να το συνδεσης στην υπάρχουσα εντοιχισμενη εγκατασταση του σπιτιου σου, αφου πρωτα την  απομονωσεις απο την κεραία.

Αντιστοιχα με την μεταφορά σήματος μέσω video in δε βλέπω προβλημα, αφου είναι απλα ακόμα ενας δέκτης. Τώρα αναλογα τι θελεις να κάνεις πρεπει να βρεις την καταλληλοτερη λύση.

Σε γενικές γραμμες καλο είναι να  εχεις σκεφτει πριν ερθει το συνεργειο, εναλλακτικες απο που θα ξετρυπίσουν, απο που θα περναει το καλωδιο για να μην ενοχλει-φαινεται και τέλος ζήτα να σου αφησουν παραπάνω μετρα για τυχον μελλοντικες μετακινησεις.

Δεν είναι και κατι τρομερο, αλλα πρεπει να ασχοληθεις.

Λογω το οτι δεν υπάρχει ετήσιο συμβόλαιο μπορεις να ζητησεις διακοπή πχ για τους καλοκαιρινους μήνες ή για καποιο διαστημα να σου χαμηλωσουν την ταχυτητα για εξοικονοιση χρηματων. Οσο για περιεργες χρεωσεις δε γνωρισω να υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για αυτό ο δήμαρχος Περιστερίου έριχνε άκυρο στον ΟΤΕ για FTTC (vdsl) αν δεν έστρωνε όλο το δρόμο αντί την μικρή λωρίδα που δημιουργεί η οπτική ίνα...

Αυτο δεν ειναι και τοσο παραλογο γιατι πολες φορες σε αυτην την λωριδα δημιουργειται σκαλοπατι... Κοστοβορο μεν αλλα αν θελεις να κανεις κατι να το κανεις σωστα... Ενω πιο παλια το κλειναν  μονο τσιμεντο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτο δεν ειναι και τοσο παραλογο γιατι πολες φορες σε αυτην την λωριδα δημιουργειται σκαλοπατι... Κοστοβορο μεν αλλα αν θελεις να κανεις κατι να το κανεις σωστα... Ενω πιο παλια το κλειναν  μονο τσιμεντο!

αν δεν το προβλέπει ο νόμος είναι παράλογο... http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP_528_075_2009.pdf

 

όπως επίσης να ζητάς από έναν να βγάλει το φίδι από την τρύπα ενώ τόσα χρόνια έσκαβαν όλοι και δεν έκαναν κάτι αντίστοιχο...

 

υποτίθεται ότι αυτός ο νόμος βγήκε επειδή ο κάθε δήμαρχος ήθελε δικά του "δωράκια" για να αφήσει κάποιον να σκάψει στο δήμο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...