Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε γενικες γραμμες η HCN δίνει αυτα που υποσχεται. Για τα speedtest να προτiματε πιο ρεαλιστικους server. Αναλογα με τη χρηση που κανει ο καθενας μπορω να προτείνω μερικους. Παντως το http://www.speedtest.net/ καλυπτει συνηθως για αυτές τις δοκιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γρηγορα sites

www.apple.com

www.ati.com

www.nvidia.com

και ftp servers για up/down

απο τα παραπανω sites μπορει καποιος να βαλει και download manager για να δει καλυτερες ταχυτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικες χρησιμες πληροφοριες για τη δρομολογιση.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ: απο Θεσσαλονικη μεσω Βουλγαριας->Ρουμανιας->Αυστριας

ΑΘΗΝΑ: με οπτικη ινα σε 2-3 hops

GR-IX: ναι σε 5-6 hops

ΗΠΑ, ΑΣΙΑ: μεσω Αθηνας->υποβρυχιας* οπτικης ινας Cyta

 

 

* Σσσσσσσ, εδω ακούει τα πάντα η NSA. 3 ημέρες αυτούσιο το περιεχόμενο και 30 μέρες τα log files.

Επεξ/σία από anti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή στις ρυθμίσεις που κάνει ο ISP. Χθες έπεσα στα 20/2. Πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου άλλαξαν μια ρύθμιση που είχε να κάνει με προστασία για κατέβασμα μεγάλου όγκου δεδομένων. Τώρα είμαι εδώ:

3130758121.png

 

Καμιά πρόταση για τις παρακάτω ρυθμίσεις;

 

WAN Setup   Disable SPI Firewall   Default DMZ Server ...   Respond to Ping on Internet Port    MTU Size (in bytes)    NAT Filtering Secured Open Disable SIP ALG

 

Καμιά φορά παίζει η ταχύτητα στο speedtest.net. Τι μπορώ να κάνω για να έχω το μέγιστο παρεχόμενο bandwidth;

 

edit: 7 μ.μ.

3131446365.png3131451906.png

 

3131458424.png3131460773.png3131463677.png3131466008.png

Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στις ρυθμίσεις που κάνει ο ISP. Χθες έπεσα στα 20/2. Πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου άλλαξαν μια ρύθμιση που είχε να κάνει με προστασία για κατέβασμα μεγάλου όγκου δεδομένων. Τώρα είμαι εδώ:

Καμιά πρόταση για τις παρακάτω ρυθμίσεις;

 

WAN Setup   Disable SPI Firewall   Default DMZ Server ...   Respond to Ping on Internet Port    MTU Size (in bytes)    NAT Filtering Secured Open Disable SIP ALG

 

Καμιά φορά παίζει η ταχύτητα στο speedtest.net. Τι μπορώ να κάνω για να έχω το μέγιστο παρεχόμενο bandwidth;

 

τι εξαλλη προστασια ειναι αυτη?κολπακια απο τον Isp για να βαζει ορια και να ψαχνεις τι γινεται?τι θα πει κατεβασμα μεγαλου ογκου?δεν θα εβαζες 40 mbit γραμμη αμα ειναι να μην κατεβαζεις.anyway.

firewall προσωπικα το θεωρω αχρηστο.dmz δεν χρειαζεται αν χρειαστει να ανοιξεις Port το Κανεις με port forward.

respond to ping  το αφηνεις κλειστο εκτος αν θες να σου απανταει η wan ip σε Ping.

mtu λογικα θα ειναι 1492???

disable sip alg Νομιζω disable αφου δεν εχεις sip τηλεφωνια

Nat filtering...????? δεν ξερω τι εννοει ο ποιητης.μην περιμενεις οτι το speetest ειναι οτι πιο αξιοπιστο και δεν σημαινει οτι και αυτοι HCN μπορει καποιες ωρες να μην ψιλοπιταρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Διαφωτιστική η απάντησή σου. Τηλεφωνία παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών και έχω αρκεί να συνδέσω την τηλεφωνική συσκευή στο μόντεμ (έχει 2 υποδοχές για γραμμές), αλλά δεν τη χρησιμοποιώ. Το MTU size είναι από default 1500. Nat filtering έχει δύο επιλογές secured  και open. Παραθέτω τις οδηγίες

NAT Filtering
This option determines how the router deals with inbound traffic. The Secured option 
provides a secured firewall to protect the PCs on LAN from attacks from the Internet,
but it may cause some Internet games, point-to-point applications, or multimedia
applications not to work. The Open option, on the other hand, provides a much less
secured firewall, while it allows almost all Internet applications to work.

Ποιο θεωρείς εσύ αξιόπιστο τεστ;

Εξακολουθώ να έχω υψηλό ping  και διαβάθμιση στην ταχύτητα της γραμμής. Τους το ανέφερα και μου είπαν πως επεκτείνουν το δίκτυο στην περιοχή μου και κάνουν κάποιες ρυθμίσεις και πως θα το μεταφέρουν στους τεχνικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Διαφωτιστική η απάντησή σου. Τηλεφωνία παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών και έχω αρκεί να συνδέσω την τηλεφωνική συσκευή στο μόντεμ (έχει 2 υποδοχές για γραμμές), αλλά δεν τη χρησιμοποιώ. Το MTU size είναι από default 1500. Nat filtering έχει δύο επιλογές secured  και open. Παραθέτω τις οδηγίες

NAT Filtering
This option determines how the router deals with inbound traffic. The Secured option 
provides a secured firewall to protect the PCs on LAN from attacks from the Internet,
but it may cause some Internet games, point-to-point applications, or multimedia
applications not to work. The Open option, on the other hand, provides a much less
secured firewall, while it allows almost all Internet applications to work.

Ποιο θεωρείς εσύ αξιόπιστο τεστ;

Εξακολουθώ να έχω υψηλό ping  και διαβάθμιση στην ταχύτητα της γραμμής. Τους το ανέφερα και μου είπαν πως επεκτείνουν το δίκτυο στην περιοχή μου και κάνουν κάποιες ρυθμίσεις και πως θα το μεταφέρουν στους τεχνικούς.

για το δευτερο περιμενεις απο αυτους.για το πρωτο εγω θα το αφηνα open.ελπιζω να μην εννοουν οτι το Open ειναι σε στυλ dmz και οτι ανοιγει ολα τα ports.βεβαια αυτο το δοκιμαζεις ευκολα.στην ουσια σαν firewall το εχουν με βαση οπως το γραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στις ρυθμίσεις που κάνει ο ISP. Χθες έπεσα στα 20/2. Πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου άλλαξαν μια ρύθμιση που είχε να κάνει με προστασία για κατέβασμα μεγάλου όγκου δεδομένων. Τώρα είμαι εδώ:

3130758121.png

 

Καμιά πρόταση για τις παρακάτω ρυθμίσεις;

 

WAN Setup   Disable SPI Firewall   Default DMZ Server ...   Respond to Ping on Internet Port    MTU Size (in bytes)    NAT Filtering Secured Open Disable SIP ALG

 

Καμιά φορά παίζει η ταχύτητα στο speedtest.net. Τι μπορώ να κάνω για να έχω το μέγιστο παρεχόμενο bandwidth;

 

edit: 7 μ.μ.

3131446365.png3131451906.png

 

3131458424.png3131460773.png3131463677.png3131466008.png

 

 

Εσυ είσαι που γονατίζεις τη συνδεση και ωρες- ωρες τα ping ανεβαινουν στο θεο;

Σε βρήκα. Δείξε λίγο αυτοσυγκρατηση - μη κατεβαζεις ολο το internet, θα είναι και αυριο εκει.

Αστιευομαι μη παρεξηγήθεις.

Αλλα το θέμα με τα ping είναι περα για πέρα αληθινο.

 

Εδω

http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi?target=HCN.Synapsecom

μπορείτε παρακολουθησετε real time τυχον κολληματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το Ping ανεβαινει τις ωρες αιχμης ενταξει τοτε ξερεις τι φταιει.επισης το ιδιο μπορει να γινεται και με το download.δευτερον τα τεστ με το speedtest.nat θα ηταν καλο να γινονται σε καποιο κοντινο server Πχ αθηνα και οχι εξωτερικο.γιατι βλεπω σαν τοποθεσια κατι που δεν ειναι ελλαδα.εκτος αν το θεωρει πιο κοντα εκει που εισαι για αυτο σε στελνει εκει.καλο θα ηταν να δοκιμασεις το ping και με καποιους standard προορισμους.πχ καποιους dns Των provider κτλ.οχι μονο με το speedtest.και επισης firewall κτλ κλειστα οπως και μην βαλεις το Nat secure Να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υπερικανοποιημένος ακόμη και την περίοδο αιχμής των διακοπών! Μακάρι να υποστήριζε και το πακέτο των 120 για την περιοχή μου:

3196737201.png

 

http://www.twitch.tv/leonhartgr/b/488723988

 

 

 

Εσυ είσαι που γονατίζεις τη συνδεση και ωρες- ωρες τα ping ανεβαινουν στο θεο;

Βασικά πιο πολύ με ενδιαφέρει το streaming και το upload στο YouTube σε καλές ποιότητες, καθώς το download "παίζει" από site  σε site, αλλά μετά το τελευταίο copyright strike από ποιον άλλον (Square Enix) που δεν το πρόλαβα γιατί έλειπα και δεν έλεγχα τον λογαριασμό μου, δεν μπορώ να ανεβάσω βίντεο μεγαλύτερα από 15 λεπτά και έχω ξενερώσει λιγάκι... Αν και αφαιρέθηκε το βίντεο και πέρασα τις ερωτήσεις του copyright school ο λογαριασμός μου δεν είναι σε good standing και πρέπει μάλλον να περιμένω κάνα 6μηνο. Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικά θα το εκτιμούσα αν με ενημέρωνε. Sorry για το off topic.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερικανοποιημένος ακόμη και την περίοδο αιχμής των διακοπών! Μακάρι να υποστήριζε και το πακέτο των 120 για την περιοχή μου:

3196737201.png

 

http://www.twitch.tv/leonhartgr/b/488723988

 

Στην οικοδομη αλλαξες καποιο καλωδιο ή δουλευει με το χαλκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οικοδομη αλλαξες καποιο καλωδιο ή δουλευει με το χαλκινο?

γιατι νομιζω οτι δεν παιζεις με τον χαλκο αλλα με rg6 coaxial cable

http://www.hcn.gr/ και πηγαινε οπτικες ινες και μετα τεχνολογια

Υπερικανοποιημένος ακόμη και την περίοδο αιχμής των διακοπών! Μακάρι να υποστήριζε και το πακέτο των 120 για την περιοχή μου:

 

 

γιατι δεν σου δινουν 120Mbps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι πως σου φερνουν FTTH? θα σκαψουν ολη την ελλαδα?

οπως λεει fttb και μετα rg6 μεχρι πανω για το ιντερνετ τηλεοραση κτλ.για την ωρα εχουν σκαψει μονο 5-10 δρομους σε μια περιοχη.κατι παρομοιο με το ftth της forthnet στην νεα σμυρνη.

οπως λενε

Η πρώτη μας επαφή με το καταναλωτικό κοινό έγινε στο Δήμο Καλαμαριάς, όπου σχεδόν άμεσα συνδέθηκαν οι πρώτοι πελάτες με το δίκτυο της HCN. Από τότε έως σήμερα η HCN αναπτύσσεται καθημερινά και ραγδαία σε όλη τη Θεσσαλονίκη. Το δίκτυό της καλύπτει ήδη μιαν απόσταση μεγαλύτερη από 20 χιλιόμετρα και διασχίζει όλη τη Θεσσαλονίκη για να μπορεί να προσφέρει στους πελάτες της γρήγορο και αξιόπιστο Internet και ψηφιακή καλωδιακή τηλεόραση μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι νομιζω οτι δεν παιζεις με τον χαλκο αλλα με rg6 coaxial cable

http://www.hcn.gr/ και πηγαινε οπτικες ινες και μετα τεχνολογια

 

Βασικα θα παω απο κοντα να τους ρωτησω, στην εκδηλωση ενδιαφεροντος με απαντησαν θετικα, οτι μπορουν να με καλυψουν, βεβαια, αν δεν παιζει με το κλασικο χαλκινο απο το καφαο και μετα τα πραγματα ειναι δυσκολα, πολυ δυσκολα θα ανεβασουμε αλλο καλωδιο, το αστειο της υποθεσης ειναι οτι ειμαι σε καινουρια πολυκατοικια, που υποτιθεται επρεπε να υπαρχει προβλεψη μεχρι και για να περασουν οπτικες ινες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...