Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το Commodore Amiga Mini PC


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έμοιαζε έστω εξωτερικά με την παλιά amiga και ας είχε μέσα ένα μασκαρεμένο i7, και έκανε μέχρι 800, να το σκεφτόμουν για το retro της υπόθεσης. Τώρα για το OS ας ήταν win7/linux με skin amiga (αν γίνεται).

amiga_500_01.png

 

Πόσα είπε θέλει? Ένα αυτοκόλλητο δεν ειναι πιο φτηνό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fail, fail, fail.

 

Καμία σχέση με Amiga! Πρόκειται για ένα PC σε ωραία συσκευασία με μια παραλλαγή του Mint Linux (Commodore OS) σε εξωφρενική τιμή. Δηστυχώς χρησιμοποιούν το βαρύ όνομα της Amiga για να κάνουν αρπαχτή.

 

Amiga για εμένα και για αρκετούς αμιγκάδες (ναι υπάρχουν ακόμη), είναι ένας υπολογιστής με ξεχωριστής σχεδίασης custom hardware που τρέχει το δικό του μοναδικό λειτουργικό (AmigaOS, όχι άλλη μια διανομή Linux).

 

Δύο παραδείγματα σύγχρονων Amiga:

 

Link.png Site: AmigaOne X1000

 

Link.png Site: AmigaOne 500

 

Και το λειτουργικό που τρέχουν:

 

Link.png Site: AmigaOS 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι τις γενιάς Amiga οποτε δεν έχω καμια συναισθηματική αναφορά, νομίζω ότι το προϊόν είναι αποτυχία.

Άλλωστε δεν έχει σχέση με το amiga. Ένα κοινό pc είναι με intel επεξεργαστή.

 

Πολύ ακριβό και φοράει ένα linux (Απ ότι είδα από τα βιντεάκια) με gnome 2.x πααααααρα μα παααααρα πολύ compiz και ένα πολύ κιτς theme.

 

Δε ξέρω γιατί είναι έτσι το theme. Και καλά για να μοιάζει με το AmigaOS?... διαφωτίστε με.

 

Το μονο που βρίσκω ιδιαίτερο στο Commodore OS είναι αυτό

Feeling nostalgic? Commodore OS will provide functionality that will allow it to be classic Commodore compatible, with integrated features to launch classic 8-bit, 16-bit and 32-bit era software via emulation easily. Games and demos for the Commodore PET, VIC-20, CBM-II, C16, C64, C128 and Commodore AMIGA can be launched effortlessly. No need to bother with floppy disks, as many games can be legally puchased and downloaded from the internet directly on to your computer.

Που και αυτό δεν είναι αρκετό.

 

Στην ουσία είναι αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω. Ένα άλλο Mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...