Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το Commodore Amiga Mini PC


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όσους φαίνεται ακριβό, θα κυκλοφορήσει σε 2 υποδιεστερες εκδόσεις :

1. Amstrad cpc 6128 στα 1500€

2. Spectrum στα 700€

:)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να είναι η δέκατη φορά που κάποιος ανακοινώνει προϊόν το οποίο καπηλεύεται το όνομα Amiga. Αν δεν κάνω λάθος, τίποτα δεν έφτασε στις γραμμές παραγωγής.

Κι όμως! Κατι έφτασε. (Link.png Site: Link ) Ναι ειναι μια αληθινη amiga ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το AmigaOS που βλέπω στα links πως το σκεφτήκανε; Λέγανε στο συμβούλιο της εταιρίας:

- Hey, you know GNU/Linux;

- Yeah.

- Let's make it fucking ugly and then use it as our OS.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος ξερει ιστορια ή δεν ειναι μικρος και το εζησε - η comodore εκλεψε την amiga μεσα απο τα χερια της atari..... και ετσι γεννηθηκε και ο atari st σαν αντιποινα. Απο μια εταιρεια η οποια εκλεψε την τεχνολογια και μετα την κατεστρεψε κιολας - περιμενω τα παντα! Πραγματικα θα ηθελα πολυ να ειχα μπροστα μου τον εξυπνο που σκλεφτηκε να διασυρει το ονομα AMIGA....θα του εσπαγα ευχαριστως το κεφαλι!

Πρωην χρηστης Α500(1987) - Α600 - Α1200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα και εγώ Amiga-500 .

 

ξη γνώμη μου είναι ότι το όνομα έχει μέλλον μόνο σαν ένα κλειστού τύπου pc με δυνατά specs, οχι nvidia 430, το οποίο θα λειτουργεί σαν macintosh και παιχνιδο-κονσόλα μαζί.

 

Η γνώμη μου με δικό της λειτουργικό.

 

ΚΑι τα specs να μένουν σταθερά για 3-4 χρόνια ή και παραπάνω ώστε να πρέπει να βελτιώνεται το software και όχι κάθε χρόνο νέο μοντέλο. Κάτι σαν κονσόλα + pc.

 

Η apple θα μπορούσε να στήσει κάτι τέτοιο αν αγοραζε το I.P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα, σήμερα για να βγει μια καινούργια Amiga όπως την φανταζόμαστε θέλει πολλά χρήματα (της τάξης των δις$). Αυτό που θα μπορούσε να γίνει πιο εύκολα είναι η ανάπτυξη του AmigaOS για x86 πλατφόρμα (και εννοώ σοβαρή ανάπτυξη από σοβαρή εταιρία και όχι ερασιτεχνικό λειτουργικό τύπου AROS) και να διατεθεί με συγκεκριμένα δυνατά hardware configuration, δηλαδή κάτι σαν intel Mac. Σήμερα είτε μας αρέσει είτε όχι, η πιο διαδεδομένη πλατφόρμα και η πιο προσιτή οικονομικά είναι η x86 (Intel-AMD) και εκεί θα πρέπει να προσανατολιστεί η Amiga, εκτός κι αν βρεθεί τρελλός δισεκατομμυριούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος ξερει ιστορια ή δεν ειναι μικρος και το εζησε - η comodore εκλεψε την amiga μεσα απο τα χερια της atari..... και ετσι γεννηθηκε και ο atari st σαν αντιποινα. Απο μια εταιρεια η οποια εκλεψε την τεχνολογια και μετα την κατεστρεψε κιολας - περιμενω τα παντα! Πραγματικα θα ηθελα πολυ να ειχα μπροστα μου τον εξυπνο που σκλεφτηκε να διασυρει το ονομα AMIGA....θα του εσπαγα ευχαριστως το κεφαλι!

Πρωην χρηστης Α500(1987) - Α600 - Α1200

 

Ακριβως...Μονο που ο Atari ST δεν ηταν για παιχνιδια-ηταν για μουσικα προγραμματα !!! Κατα τα αλλα αυτος που το σκεφτηκε δεν θα παρει ΦΡΑΓΚΟ σιγουρα απο Aμιγκαδες !! Γιατι να αγορασω την @@ρια αυτη ενω εχω ηδη 4 Αμιγκες σε τελεια κατασταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα είναι καλύτερα να παραμένουν στα κεφάλαια της ιστορίας που τους ανήκουν και όχι να πηδάνε από κεφάλαιο σε κεφάλαιο.

Όπως και πολλά άλλα, Σκαραβαίος, Mini Couper, κ.λπ. ας μείνουν όπως τα θυμόμαστε, και όχι να καπηλεύονται το όνομα τους, με άκυρους σχεδιασμούς και αδικαιολόγητες τιμές.

 

Ο κόσμος δεν είναι ούτε νοσταλγός ούτε ηλίθιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...Μονο που ο Atari ST δεν ηταν για παιχνιδια-ηταν για μουσικα προγραμματα !!! Κατα τα αλλα αυτος που το σκεφτηκε δεν θα παρει ΦΡΑΓΚΟ σιγουρα απο Aμιγκαδες !! Γιατι να αγορασω την @@ρια αυτη ενω εχω ηδη 4 Αμιγκες σε τελεια κατασταση ;

Ο st βγηκε για να χτυπησει την amiga αλλα δεν τα καταφερε στον τομεα των γραφικων για αυτο και ηταν καλυτερος στον τομεα των μουσικων προγραματων λογω του midi που ειχε επανω. Εχω δωσει τις amiges που ειχα και το εχω σκυλομετανοιωσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους φαίνεται ακριβό, θα κυκλοφορήσει σε 2 υποδιεστερες εκδόσεις :

1. Amstrad cpc 6128 στα 1500€

2. Spectrum στα 700€

:)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Κοροιδευεις βλεπω φιλε αλλα αμα εισαι μαγκας καντο μονος σου!!!Το αθορυβο ανεμιστηρακι κοστιζει φιλαρακο!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κοροιδευεις βλεπω φιλε αλλα αμα εισαι μαγκας καντο μονος σου!!!Το αθορυβο ανεμιστηρακι κοστιζει φιλαρακο!!! :-D

Έχεις μπερδέψει ποιος κοροϊδεύει.. Η comodore και όχι εγώ..

Γιατί νομίζεις ότι ειναι δύσκολο να φτιάξω και εγω ένα pc condiguration, σε ένα ωραίο μεταλικο πράσινο κουτάκι με ένα αυτοκόλλητο amstrad cpc 6128 ? Και θα το πουλαω και φθηνότερα..

Και με ένα ωραιο πράσινο wallpaper στο οποιο linux λειτουργικό και καθαρισαμε.. :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...