Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ. Επίσης για τον Lucifer που μου την ειπε για το 2,80 καθημερινα οταν το εγραφα ελεγα για αυτους που πανε καθημερινα στη δουλεια τους, οι οποιοι εγραψα οτι μπορουν καλλιστα να αγορασουν μηνιαιες καρτες, οπως και οι φοιτητες μειωμενες καρτες οποτε τους βγαινει πολυ φτηνοτερα. Για ποιο 2,80 λοιπον μιλαμε ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ και οχι ΒΟΛΤΑΚΙΑΣ που ελεγα και κραζατε? Οι αργόσχολοι που απλα κατεβαινουν οποτε τους καπνισει κοβουν ενα ενα τα εισιτηρια, οι υπολοιποι για ποιο λογο? Αλλα ξερω, δεν εχουν 30 ευρω να δωσουν στην αρχη καθε μηνα. Εχουν ομως να δωσους 60 μαζεμενα (30+30 συνηθως πανε ανα διμηνο) για το λογαριασμο του κατα τα αλλα λιγοτερο αναγακιου ADSL.

 

Λοιπόν, σε πρώτη φάση, τα λεφτά μας τα κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Αν κάποια στιγμή σου ζητήσω την άποψή σου για το αν το ίντερνετ είναι απαραίτητο, ακριβό ή αν μπορώ να παίρνω νερό και γαλέτα αντί για κοτόπουλο και πατάτες, θα σε ρωτήσω. Ως τότε, κουμάντο στη δική σου τσέπη και τα μαθήματα ηθικής στα παιδιά σου.

 

Σε δεύτερη φάση και έχοντας βγάλει από τη συζήτηση το πόσα ξοδεύω σε καφέδες, ίντερνετ, πουτάνες, ναρκωτικά και κότερα, τυγχάνει να πληρώνω φόρους. Όταν δεν πλήρωνα φόρους γιατί ήμουν νιάναρος, πλήρωναν οι γονείς μου. Μέρος αυτών των φόρων πήγαιναν στον ΟΑΣΑ (δε μιλάω για άλλες πόλεις γιατί δεν ξέρω) για να τα διαχειριστούν όπως γούσταραν. Εκτός των φόρων, υπήρχε και το εισιτήριο, άλλα λεφτάκια από εκεί στον ΟΑΣΑ.

 

Από τότε που ήμουν νιάνιαρος λοιπόν, δεν έχω δει να έχει αλλάξει τίποτα στο μπουρδέλο των αστικών. Με πιάνεις; Δε με νοιάζει αν έδινα 50 σεντς ή 40 ευρώ σε κάρτες, πλήρωνα, μέρα τη μέρα, χρόνο το χρόνο, για να γυρίσω απ' το σχολείο, για να πάω και να έρθω απ' το φροντιστήριο, για να πάω στη σχολή, για να τρέχω σε νοσοκομεία, για να δω το γκομενάκι μου, για να βγω για καφέ με τους φίλους μου, γενικά, δε γεννήθηκα με ρόδες ή σωφέρ, έχω ΠΗΞΕΙ στα ΜΜΜ όπως πιστεύω κάθε Αθηναίος. Είδα τα εισιτήρια να αυξάνονται και τις απεργίες να κλιμακώνονται από τη μία και από την άλλη, τις στάσεις να βανδαλίζονται και να μην επισκευάζονται ποτέ, τα λεωφορεία να είναι σπασμένα μέσα με κουμπιά και ακυρωτικά που δεν δουλεύανε πάντα, με οδηγούς ζώα, με ελεγκτές αγροφύλακες στο τσιφλίκι του αγά, με δρομολόγια που απλώς δε γούσταραν να περάσουν, με ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ να σχηματίζουν καραβάνι.

 

Δέκα και παραπάνω χρόνια τώρα.

 

Δέκα χρόνια πλήρωνα για να μη με σέβονται, την ίδια στιγμή που τα λεωφορεία του αεροδρομίου δουλεύουν λες και θα τα γαμήσει Ελβετός αν κάνουν λάθος και την ώρα που το Μετρό (εκτός των απεργιών) δουλεύει ρολόι, πεντακάθαρο και με +2.5 ώρες λειτουργίας τα ΣΚ για τους ΒΟΛΤΑΚΗΔΕΣ. Και σε αυτά, όσο τα κόμιστρα είναι χαμηλότερα από τον ταρίφα, θα τα πληρώνω όσο και να 'ναι, εφ' όσον δουλεύουν έτσι αψεγάδιαστα.

 

Τα γαμημένα τα μπλε λεωφορεία, που με φτύνουν στη μούρη τόσο αναίσχυντα, γιατί να τα πληρώσω; Εσένα που διακηρύττεις πως θα αποπειραθείς να με κρατήσεις στη θέση μου αν μπει ελεγκτής, γιατί να σου αφήσω τους ώμους στη θέση τους; Και τον ελεγκτή που θα έρθει να μου πάρει λεφτά, όχι ως όργανο εύρυθμης λειτουργίας (γιατί δεν υπάρχει εύρυθμη λειτουργία) με συμπεριφορά "σου γαμώ και τη μάνα άμα λάχει" γιατί να μην κατέβω μαζί του στη στάση που θα κατέβει να του αλλάξω την πρόσοψη; Επειδή "αυτά κάνουμε με τα λεφτά των φόρων σου και άμα σου αρέσει"; Επειδή "όποτε γουστάρω θα κάνω το δρομολόγιο και άμα δε γουστάρεις δώστα στους ταρίφες"; Επειδή μια κρατική υπηρεσία που πληρώνω με τα δικά μου γαμημένα λεφτά και ήμουν για δέκα χρόνια νομοταγής, εκμεταλλεύεται το ότι είναι μονοπώλιο και με γράφει στα αρχίδια της ΕΚΤΟΣ απ' όταν είναι να πάρει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ λεφτά από εμένα με πρόστιμο;

 

Έλα να με κρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι άργησα λίγο να απαντήσω. Λοιπόν:

 

Ρε αγόρι μου μαζί σου, δεν διαφωνω οτι μας πιάνουν τον κώλο γενικά στην Ελλάδα στις τιμές, αλλά η δική μου ένσταση είναι γιατί δεν κάνεις την ίδια σύγκριση αναλογίας μισθού/υπηρεσίας με τους καφέδες, το ADSL τις καπότες και ό,τι αλλο θες να βάλεις? Αυτο λέω τόση ώρα, μάλλιασε η γλώσσα μου.

 

1) Πως ξέρεις ότι δεν κάνω συγκρίσεις και για τα υπόλοιπα; Δεν είναι παράλογο να κάθομαι όλη μέρα και να διαιρώ μισθούς με εισητήρια; (αν δεν κάνω κάτι άλλο στη ζωή μου εκτός από διαιρέσεις, είναι λογικό να διαιρώ κι άλλα, έτσι; :P ).

 

2) Να μπαίνω σε άκυρα ποστς του section και να γράφω για καφέδες; Seriously;

 

Γιατί η επανάστασή σας ξεκινάει (και τελειώνει) μόνο εκεί που δεν υπάρχουν κυρώσεις? Που είναι όλη αυτή η μαγκιά και η αντίσταση στο κατεστημένο σε πράγματα που είναι απείρως περισσότερο υπερκοστολογημένα (έως και προκλητικά) σε σχέση με το μισθό μας? Αλλά είπαμε, εκεί δεν μας παίρνει γιατί έχει κυρώσεις, ενω στα ΜΜΜ μπορείς να κάνεις Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.

 

1) Ποιοι είμαστε οι "μας"; Να ξέρω κι εγώ να πάω να βρω και τους άλλους :P

2) Εφόσον δεν μιλάς μόνο για μένα, αλλά γενικότερα για ομάδες επαναστατών, νομίζω πω βλέπεις μόνος σου το σφάλμα σου στο "μόνο εκεί που δεν υπάρχουν κυρώσεις", μιας που πολλοί μπήκαν φυλακή για την κόντρα τους στο κατεστημένο.

3) Θα ήθελες να μου προτείνεις μερικά "προκλητικά/υπερκοστολογημένα" αγαθά για τα οποία θα μπορούσα να αντιδράσω; (να μην "τρολαρω" μόνο σε threads με λεωφορεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σε πρώτη φάση, τα λεφτά μας τα κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Αν κάποια στιγμή σου ζητήσω την άποψή σου για το αν το ίντερνετ είναι απαραίτητο, ακριβό ή αν μπορώ να παίρνω νερό και γαλέτα αντί για κοτόπουλο και πατάτες, θα σε ρωτήσω. Ως τότε, κουμάντο στη δική σου τσέπη και τα μαθήματα ηθικής στα παιδιά σου.

 

Σε δεύτερη φάση και έχοντας βγάλει από τη συζήτηση το πόσα ξοδεύω σε καφέδες, ίντερνετ, πουτάνες, ναρκωτικά και κότερα, τυγχάνει να πληρώνω φόρους. Όταν δεν πλήρωνα φόρους γιατί ήμουν νιάναρος, πλήρωναν οι γονείς μου. Μέρος αυτών των φόρων πήγαιναν στον ΟΑΣΑ (δε μιλάω για άλλες πόλεις γιατί δεν ξέρω) για να τα διαχειριστούν όπως γούσταραν. Εκτός των φόρων, υπήρχε και το εισιτήριο, άλλα λεφτάκια από εκεί στον ΟΑΣΑ.

 

Από τότε που ήμουν νιάνιαρος λοιπόν, δεν έχω δει να έχει αλλάξει τίποτα στο μπουρδέλο των αστικών. Με πιάνεις; Δε με νοιάζει αν έδινα 50 σεντς ή 40 ευρώ σε κάρτες, πλήρωνα, μέρα τη μέρα, χρόνο το χρόνο, για να γυρίσω απ' το σχολείο, για να πάω και να έρθω απ' το φροντιστήριο, για να πάω στη σχολή, για να τρέχω σε νοσοκομεία, για να δω το γκομενάκι μου, για να βγω για καφέ με τους φίλους μου, γενικά, δε γεννήθηκα με ρόδες ή σωφέρ, έχω ΠΗΞΕΙ στα ΜΜΜ όπως πιστεύω κάθε Αθηναίος. Είδα τα εισιτήρια να αυξάνονται και τις απεργίες να κλιμακώνονται από τη μία και από την άλλη, τις στάσεις να βανδαλίζονται και να μην επισκευάζονται ποτέ, τα λεωφορεία να είναι σπασμένα μέσα με κουμπιά και ακυρωτικά που δεν δουλεύανε πάντα, με οδηγούς ζώα, με ελεγκτές αγροφύλακες στο τσιφλίκι του αγά, με δρομολόγια που απλώς δε γούσταραν να περάσουν, με ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ να σχηματίζουν καραβάνι.

 

Δέκα και παραπάνω χρόνια τώρα.

 

Δέκα χρόνια πλήρωνα για να μη με σέβονται, την ίδια στιγμή που τα λεωφορεία του αεροδρομίου δουλεύουν λες και θα τα γαμήσει Ελβετός αν κάνουν λάθος και την ώρα που το Μετρό (εκτός των απεργιών) δουλεύει ρολόι, πεντακάθαρο και με +2.5 ώρες λειτουργίας τα ΣΚ για τους ΒΟΛΤΑΚΗΔΕΣ. Και σε αυτά, όσο τα κόμιστρα είναι χαμηλότερα από τον ταρίφα, θα τα πληρώνω όσο και να 'ναι, εφ' όσον δουλεύουν έτσι αψεγάδιαστα.

 

Τα γαμημένα τα μπλε λεωφορεία, που με φτύνουν στη μούρη τόσο αναίσχυντα, γιατί να τα πληρώσω; Εσένα που διακηρύττεις πως θα αποπειραθείς να με κρατήσεις στη θέση μου αν μπει ελεγκτής, γιατί να σου αφήσω τους ώμους στη θέση τους; Και τον ελεγκτή που θα έρθει να μου πάρει λεφτά, όχι ως όργανο εύρυθμης λειτουργίας (γιατί δεν υπάρχει εύρυθμη λειτουργία) με συμπεριφορά "σου γαμώ και τη μάνα άμα λάχει" γιατί να μην κατέβω μαζί του στη στάση που θα κατέβει να του αλλάξω την πρόσοψη; Επειδή "αυτά κάνουμε με τα λεφτά των φόρων σου και άμα σου αρέσει"; Επειδή "όποτε γουστάρω θα κάνω το δρομολόγιο και άμα δε γουστάρεις δώστα στους ταρίφες"; Επειδή μια κρατική υπηρεσία που πληρώνω με τα δικά μου γαμημένα λεφτά και ήμουν για δέκα χρόνια νομοταγής, εκμεταλλεύεται το ότι είναι μονοπώλιο και με γράφει στα αρχίδια της ΕΚΤΟΣ απ' όταν είναι να πάρει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ λεφτά από εμένα με πρόστιμο;

 

Έλα να με κρατήσεις.

 

Σε αναγκασε να μπεις κανεις μεσα? Και κυριως ο ελεγκτης στον οποιο ξεσπας ολο το κομπλεξ σου επειδη δεν σε παιρνει αλλου? Αμα δεν γουσταρεις την τιμη τους μην μπαινεις μεσα, ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?

 

και σου προτεινω να διαβαζεις απο την αρχη το thread για να ξερεις για τι λεμε, γιατι δεν καταλαβες τι εννοουσα και απαντας εντελως ακυρα. Δεν ειπα ποτε τι να κανεις με τα λεφτα σου. Ας τα χαλατε και σε πρεζα, χεστηκα. Αλλα μην ερχεστε μετα σε φορουμ και κλαιγεστε σαν μικρα παιδια οτι δεν εχετε 1,40 ευρω και που σας γράψαν προστιμο, ενω το ξερατε εξ αρχης, καταλαβες μαγκα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναγκασε να μπεις κανεις μεσα? Και κυριως ο ελεγκτης στον οποιο ξεσπας ολο το κομπλεξ σου επειδη δεν σε παιρνει αλλου? Αμα δεν γουσταρεις την τιμη τους μην μπαινεις μεσα, ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?

 

και σου προτεινω να διαβαζεις απο την αρχη το thread για να ξερεις για τι λεμε, γιατι δεν καταλαβες τι εννοουσα και απαντας εντελως ακυρα. Δεν ειπα ποτε τι να κανεις με τα λεφτα σου. Ας τα χαλατε και σε πρεζα, χεστηκα. Αλλα μην ερχεστε μετα σε φορουμ και κλαιγεστε σαν μικρα παιδια οτι δεν εχετε 1,40 ευρω και που σας γράψαν προστιμο, ενω το ξερατε εξ αρχης, καταλαβες μαγκα μου?

 

με εχει αναγκασει καποιος εδω και χρονια να πληρωνω φορους τελη και εισφορες

αν κοπουν ολα αυτα τοτε θα δεχομαι να πληρωνω οποιοδηποτε εισιτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν γουσταρεις την τιμη τους μην μπαινεις μεσα, ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?

 

Δεν μπορείς να καταλάβεις την έννοια του "κρατικού" έτσι; Πόσο μάλλον του "μονοπωλίου". Απλώς δεν το έχεις, δεν φτάνει ως εκεί, βαράει λούπα, κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

 

και σου προτεινω να διαβαζεις απο την αρχη το thread για να ξερεις για τι λεμε, γιατι δεν καταλαβες τι εννοουσα και απαντας εντελως ακυρα. Δεν ειπα ποτε τι να κανεις με τα λεφτα σου. Ας τα χαλατε και σε πρεζα, χεστηκα. Αλλα μην ερχεστε μετα σε φορουμ και κλαιγεστε σαν μικρα παιδια οτι δεν εχετε 1,40 ευρω και που σας γράψαν προστιμο, ενω το ξερατε εξ αρχης, καταλαβες μαγκα μου?

 

Αουργκ, εγώ πληρώσει πρόστιμο, εγώ όχι κλαφτεί. Εγώ ξεκαθάρισε, ουργκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος για αυτό?? γιατί από οτι ξέρω ( για πάτρα μιλάω, και δεν είμαι σίγουρος γιατί δε χρησιμοποιώ με την καμία τα λεωφορεία της πάτρας ) υπάρχει και ελεγκτής στο κτελ και μπορεί να σου κόψει πρόστιμο...νόμιμο ή όχι δε γνωρίζω...

 

ΦΕΚ B 2165/2010 Άρθρο 8 Κυρώσεις:

 

 

1. Οι παραβάτες των διατάξεων της παρούσας και των

σε εκτέλεση αυτής αποφάσεων των οικείων Δημάρχων

ή Περιφερειαρχών (ανάλογα με τις αρμοδιότητες που

αναφέρονται στον ν.3852/2010 για τα αστικά ή υπε−

ραστικά), περί καθορισμού των συγκεκριμένων τιμών

εισιτηρίων, τιμωρούνται κατά τις διατάξεις του άρθρου

458 του Ποινικού Κώδικα.

2. Το πρόστιμο, που επιβάλλεται στους διακινούμενους

επιβάτες χωρίς εισιτήριο, που προβλέπεται από την

αριθ. 91550/191/11−6−1986 (Β΄ 390) απόφαση του Υφυπουρ−

γού Μεταφορών & Επικοινωνιών, καθορίζεται ως εξής:

α. στα αστικά ΚΤΕΛ και ΚΤΕΛ Α.Ε. ίσο προς το 40πλά−

σιο της τιμής του κανονικού εισιτηρίου της μικρότερης

διαδρομής,

β. στα υπερασπκά ΚΤΕΛ και ΚΤΕΛ Α.Ε. ίσο προς το

τριπλάσιο της τιμής του εισιτηρίου αφετηρίας − τέρ−

ματος του δρομολογίου και σε κάθε περίπτωση όχι

μικρότερο των 20 ευρώ

 

 

 

Υγ μην ακούτε τι σας λένε τύποι που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα ενώ δεν έχουν ιδέα γιατί μιλάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πριν 3000 χρονια δεν ειχαμε κρεβατια,σπιτια,ποσιμο νερο,ιατρικη.

πως ζουσανε τοτε?

 

Αρα, ειδος πρωτης αναγκης ειναι αυτο, χωρις το οποιο δεν μπορεις να ζησεις. Ολα τα αλλα, ειναι ειδη που γινονται αναγκη, αναλογα με την εποχη, και τον τροπο ζωης μας. Οποτε οταν λες ειδος αναγκης τα μμμ (γιατι θα σε πανε πιο γρηγορα ας πουμε στον προορισμο σου), το ιδιο ειδος αναγκης ειναι και το ιντερνετ πλεον, που μεσα απο αυτο καποιοι το χρησιμοποιουνβ ως εργασια, κλπ.

 

Δεν μπορείς να καταλάβεις την έννοια του "κρατικού" έτσι; Πόσο μάλλον του "μονοπωλίου". Απλώς δεν το έχεις, δεν φτάνει ως εκεί, βαράει λούπα, κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

 

 

 

Αουργκ, εγώ πληρώσει πρόστιμο, εγώ όχι κλαφτεί. Εγώ ξεκαθάρισε, ουργκ.

 

Λουσι, ειναι λιγο μπερδεμενο αυτο, γενικοτερα οσον αφορα τα "κρατικα". Κρατικες ειναι και οι δημ. υπηρεσιες παντος ειδους, αλλα σε δεκαδες περιπτωσεων πληρωνεις εξτρα καποια χαρτοσημα, μεγαροσημα, πουστοσημα κλπ, για να παραλαβεις ενα χαρτι απο μια δημ. υπηρεσια, που κανονικα υποχρεουται να στο παρεχει δωρεαν, η στη χειροτερη, δεν ειναι αναγκαιο να στο παρεχει εσενα αλλα θα μπορουσε να το στειλει υπηρεσιακως στην επομενη υπηρεσια που σου το ειχε ζητησει. Γενικα βρισκομαστε σε πληρη μπαχαλο οσον αφορα τα ¨κρατικα" :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πώς να κάνουμε κράτος, όταν υπάρχει κόσμος που υπερασπίζεται το "δικαίωμα" του κράτους να είναι ανύπαρκτο, και μάλιστα με τη δικαιολογία "όποιος γουστάρει ρε! Λες και δε σας ξέρουμε εσάς που τα λέτε αυτά".

 

Κάποτε θεωρούσα πως ήταν προβληματικό να υπάρχουν άνθρωποι που η άποψή τους βασίζεται σε ιδέες του τύπου "αν όλοι έκαναν έτσι, όλα θα άλλαζαν" κτλ.

 

Αρχίζω να βλέπω, όμως, πως μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όσοι δεν έχουν καν όραμα. Έχω την ελπίδα ότι αυτοί ήταν, είναι και θα παραμείνουν η μειοψηφία, γιατί αλλιώς δε θα είχαμε φτάσει ούτε καν εδώ που φτάσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, ειδος πρωτης αναγκης ειναι αυτο, χωρις το οποιο δεν μπορεις να ζησεις. Ολα τα αλλα, ειναι ειδη που γινονται αναγκη, αναλογα με την εποχη, και τον τροπο ζωης μας. Οποτε οταν λες ειδος αναγκης τα μμμ (γιατι θα σε πανε πιο γρηγορα ας πουμε στον προορισμο σου), το ιδιο ειδος αναγκης ειναι και το ιντερνετ πλεον, που μεσα απο αυτο καποιοι το χρησιμοποιουνβ ως εργασια, κλπ.

 

 

 

Λουσι, ειναι λιγο μπερδεμενο αυτο, γενικοτερα οσον αφορα τα "κρατικα". Κρατικες ειναι και οι δημ. υπηρεσιες παντος ειδους, αλλα σε δεκαδες περιπτωσεων πληρωνεις εξτρα καποια χαρτοσημα, μεγαροσημα, πουστοσημα κλπ, για να παραλαβεις ενα χαρτι απο μια δημ. υπηρεσια, που κανονικα υποχρεουται να στο παρεχει δωρεαν, η στη χειροτερη, δεν ειναι αναγκαιο να στο παρεχει εσενα αλλα θα μπορουσε να το στειλει υπηρεσιακως στην επομενη υπηρεσια που σου το ειχε ζητησει. Γενικα βρισκομαστε σε πληρη μπαχαλο οσον αφορα τα ¨κρατικα" :rolleyes:

 

ναι αναλογα το καιρο αλλαζει και το ειδος πρωτης αναγκης,αλλα απο τη στιγμη που το ιντερνετ δεν επιδοτειται απο το κρατος(απ οσο ξερω τουλαχιστον) δεν εχω την απαιτηση να εχω δωρεαν ιντερνετ,να και υπαρχουν πολλοι τροποι.

αραγε αν εκλεβε ενας απο το γειτονα θα τον λεγατε τζαμπατζη κι εκει?εκει δε παιζει προστιμο για λαθροιντερνετιαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος για αυτό?? γιατί από οτι ξέρω ( για πάτρα μιλάω' date=' και δεν είμαι σίγουρος γιατί δε χρησιμοποιώ με την καμία τα λεωφορεία της πάτρας ) υπάρχει και ελεγκτής στο κτελ και μπορεί να σου κόψει πρόστιμο...νόμιμο ή όχι δε γνωρίζω...[/quote']

 

για τα λεωφορεια της πατρας αστα..μερικα ειναι αποτελεί την κατοχη,σιγουρα..εγω κοβω μπλε εισητηριο πολλες φορες,το εχουμε ξεφιλησει εντελως,ακου 1.40 για να παω δεκα λεπτα διαδρομη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα συμπέρασμα που βγάζω από το μεγαλύτερο μέρος των συζητήσεων είναι οτι το βασικό επιχείρημα που στηριζόμαστε για το αν είναι σωστό ή μη να πληρώσει κάποιος το εισητήριο έχει να κάνει με το αν η χρήση ΜΜΜ είναι κάτι το υποχρεωτικό. Πιστεύω πως αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό για τον καθέναν οπότε και για αυτό υπάρχουν αρκετές διαφωνίες. Εγώ είμαι στο 50-50 για το αν τα ΜΜΜ είναι κάτι που εκ των προτέρων είναι υποχρεωτικό η μή υποχρεωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναγκασε να μπεις κανεις μεσα? Και κυριως ο ελεγκτης στον οποιο ξεσπας ολο το κομπλεξ σου επειδη δεν σε παιρνει αλλου? Αμα δεν γουσταρεις την τιμη τους μην μπαινεις μεσα, ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?

 

και σου προτεινω να διαβαζεις απο την αρχη το thread για να ξερεις για τι λεμε, γιατι δεν καταλαβες τι εννοουσα και απαντας εντελως ακυρα. Δεν ειπα ποτε τι να κανεις με τα λεφτα σου. Ας τα χαλατε και σε πρεζα, χεστηκα. Αλλα μην ερχεστε μετα σε φορουμ και κλαιγεστε σαν μικρα παιδια οτι δεν εχετε 1,40 ευρω και που σας γράψαν προστιμο, ενω το ξερατε εξ αρχης, καταλαβες μαγκα μου?

 

με αναγκασε φίλε...είναι το μη χείρον,βέλτιστον,μέσον... κανεις δεν παιρνει λεωφορειο επειδη του αρεσει εκτός από γεροντάκια που βολτάρουν 9 η ώρα το πρωι για να φάνε το χρόνο τους...όλοι οι άλλοι που δεν εχουν ΙΧ ή 15ευρώ για ταξι κτλ, συμφωνα με σένα πρεπει να μετακινούνται σε άλλες συνοικίες παρέα με τον Χάρι Πότερ και το ραβδί του??

 

Δουλείες όπως του ελεγκτή (του αστυνόμικού κτλ )πολλές φορές είναι καταχρηστικές εξουσίας... Ξεσπασμα στον θεσμό του ΕΛΕΓΚΤΗ είναι απόλυτα δικαιολογημένο.. Γιατί εκτός του ότι πολλές φορές θα κάνει καλά τη δειγματοληπτική δουλειά του,άλλες τόσες θα λαδωθεί ένα μαυρο 10αρικο από κάποιον για να μη του κόψει πρόστιμο, άλλες τόσες θα δει ένα τουμπανοπαλιόμ%#νο και το μόνο που δε θα του ελέγξει θα είναι το εισητηριο κτλ κτλ

 

Οποιος κλαιγεται που του γράψανε προστιμο είναι τζαμπατζης...το να μην κόψεις εισητηριο είναι διαμαρτυρία που συνεχίζεται γιατι πολύ απλά δεν θα παει να πληρώσει το προστιμο που του κόπηκε. το σίγουρο είναι πως δε θα κάτσει δυο μέρες να κλαφτεί στο insomnia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλείες όπως του ελεγκτή (του αστυνόμικού κτλ )πολλές φορές είναι καταχρηστικές εξουσίας... Ξεσπασμα στον θεσμό του ΕΛΕΓΚΤΗ είναι απόλυτα δικαιολογημένο.. Γιατί εκτός του ότι πολλές φορές θα κάνει καλά τη δειγματοληπτική δουλειά του,άλλες τόσες θα λαδωθεί ένα μαυρο 10αρικο από κάποιον για να μη του κόψει πρόστιμο, άλλες τόσες θα δει ένα τουμπανοπαλιόμ%#νο και το μόνο που δε θα του ελέγξει θα είναι το εισητηριο κτλ κτλ

Τι θα πει δειγματοληπτικη δουλειά?? :fear: Πχ για τη δουλεια του ελεγκτη, χρειαζεται να παιρνεις καποιο δειγμα για καποια στατιστικη ερευνα ξερω γω? Εχω ακουσει οτι παιρνουν δειγματα τριχων απο αυτους που δεν κοβουν εισητηριο αλλά δεν το εχω διασταυρωσει....

 

Επισης γιατι να υποθεσουμε ως αληθες τον ΟΡΙΣΜΟ που μας δινεις(ΕΣΥ) οτι δηλαδη οσες φορες κανει την δουλεια του καλα εναν ελεγκτης αλλες τοσες λαδωνεται ή δεν την κανει καλα?

 

Μπορει να σε διευκολυνει ως προς το επιχειρημα που θες να περασεις η παραπανω υποθεση που εκανες, αλλά αυτο δεν την κανει και σωστη.

 

Λες: "Ξεσπασμα στον θεσμο του ελεγκτη ειναι απολυτως δικαιολογημενο.".

Απο που και ως που????????? Γιατι? Επειδη ο θεσμος αυτος δεν μας βολευει ωστε να κανουμε τις παρανομιες μας?? :mad: Εστω και μικροπαρανομιες αν το θελεις(και για να γλιτωσω απο την ηλιθια απαντηση σιγα τις παρανομιες που δεν θα κοψω ενα εισητηριο εδω οι αλλοι κλεβουν εκατομυρια).

 

 

το να μην κόψεις εισητηριο είναι διαμαρτυρία που συνεχίζεται γιατι πολύ απλά δεν θα παει να πληρώσει το προστιμο που του κόπηκε.[/b]

Ohhhhhh wait a minute. :-( Τι ειναι το να μην κοψεις εισητηριο? Διαμαρτυρια? Και ο λογος της διαμαρτυριας?

Αν ειναι να μην πληρωνω την ΔΕΗ, να μην πληρωνω τον ΟΤΕ να μην πληρωνω τιποτα δημοσιο για διαμαρτυρια ως προς το (πραγματι) αχρηστο κρατος, ως προς τους βουλευτες/υπουργους/πολιτικους που μας κλεβουνε τοσα χρονια, ως προς 10000002 άλλα στραβα πραγματα που συμβαινουν.

Τι σοι λογικη ειναι αυτη?

 

Σαφως.

Ειναι γνωστό πως οι ελεγκτές δεν ασχολούντε με ξένους ή με αθίγγανους. Προτιμούν το ζεστό χρήμα και ξέρουν πως μονο απο Ελληνα θα το πάρουν εύκολα.

Εχω αρχισει και πιστευω οτι αλλος ειναι ο λογος. Με αυτο που γινεται σε υπερθετικο βαθμο το τελευταιο 6μηνο στην Θεσσαλονικη(τουλαχιστον), με ενα μεγαλο μερος κεντρικων πεζοδρομιων αλλά και ολοκληρης της παραλιας να εχει κατακλυστει απο στρωμενα σεντονια με παπουτσια και 100002 άλλα μπιχλιμπιδια απο μαυρους κυριως, και κανείς να μην κανει τιποτα, παροτι το ολο θεαμα υποβαθμιζει περιπου 70000000000 φορες την πολη της Θεσσαλονικης, πρεπει να πω οτι υποθετω οτι κατι υποπτο σεξουαλικου περιεχομενου πρεπει να γινεται με τους υθινοντες για αυτη την τραγωδια με τους μαυρους....

Δεν εξηγειται αλλιως η πληρης αδιαφορα. Παροτι η κατασταση εχει βελτιωθει τον τελευταιο καιρο σε εναν βαθμο καλουτσικο.

 

Ουτε τα μμμ ειναι ειδος πρωτης αναγκης. Πριν 50-100 χρονια που δεν υπηρχαν, επαθε κανενας τιποτε;

ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος.

Οι εποχες αλλαζουν, το ειπες και μονος σου παρακατω....

Οι δουλειες του τοτε δεν απαιτουσαν να κατεβεις στην πολη.

 

Επισης πριν 100 χρονια δεν υπηρχαν ουτε τα αντιβιωτικα και οι ανθρωποι ξεκληριζονταν απο πανδημιες και επιδημιες, και τρεμανε μην τυχον κολλησουν την ταδε βακτηριακη μολυνση.

Δεν σημαινει οτι επειδη δεν υπηρχαν αντιβιωτικα τοτε δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης τωρα.

 

 

Επισης τα ΜΜΜ ειναι ειδος πρωτης αναγκης. Πχ χωρις ΜΜΜ πως θα πηγαινε ο φοιτητης στο πανεπιστημιο το πρωι? Το μεσημερι? Το βραδυ? Θα επρεπε να εχει ο καθενας απο ενα αυτοκινητο?

Επισης πως θα πηγαιναν χιλιαδες ανθρωποι που δεν εχουν αυτοκινητο ή που δεν θελουν να ξοδεψουν 40 λεπτα να βρουνε παρκινγκ, στις δουλειες τους το πρωι??

 

Τα ΜΜΜ ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. Ειναι ειδος πρωτης αναγκης με τον ορισμο οτι εαν δεν τα ειχαμε, τωρα το 2012 και οχι το 312 π.Χ, χιλιαδες πολιτες θα ειχαν ΤΕΡΑΣΤΙΟ και βασικα ΑΛΥΤΟ προβλημα ως προς το πως να πανε στην δουλεια τους το πρωι ή στο πανεπιστημιο κλπ, κλπ.

 

Ειναι απλα ειδος αναγκης λογω της συγκεκριμενης εποχης και για μια συγκεκριμενη μαζα του κοσμου.

Ε ωραια αυτο λεμε. Ειδος αναγκης για τωρα. Δεν μιλαμε για το 1350 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει και πιστευω οτι αλλος ειναι ο λογος. Με αυτο που γινεται σε υπερθετικο βαθμο το τελευταιο 6μηνο στην Θεσσαλονικη(τουλαχιστον), με ενα μεγαλο μερος κεντρικων πεζοδρομιων αλλά και ολοκληρης της παραλιας να εχει κατακλυστει απο στρωμενα σεντονια με παπουτσια και 100002 άλλα μπιχλιμπιδια απο μαυρους κυριως, και κανείς να μην κανει τιποτα, παροτι το ολο θεαμα υποβαθμιζει περιπου 70000000000 φορες την πολη της Θεσσαλονικης, πρεπει να πω οτι υποθετω οτι κατι υποπτο σεξουαλικου περιεχομενου πρεπει να γινεται με τους υθινοντες για αυτη την τραγωδια με τους μαυρους....

Δεν εξηγειται αλλιως η πληρης αδιαφορα. Παροτι η κατασταση εχει βελτιωθει τον τελευταιο καιρο σε εναν βαθμο καλουτσικο.

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

 

Υπάρχει βέβαια πολύ απλούστερος λόγος.

 

Είσαι ας πούμε ο [Δήμαρχος|Νομάρχης|Αστυνομικκός Δντής|Δε ξέρω και γω ποιος] ... γιατί να κάνεις κάτι ?

 

... Αφού πάντα μπορούμε να πούμε ότι [είναι δουλειά του άλλου|Δεν έχω προσωπικό|Δεν έχω λεφτά|είμαι ανθρωπιστής και δε θελω|θα χάασω τις ψήφους των αριστερίζουσών|θα πλακωθώ με την τάδε επιτροπή συμπαράστασης]

 

... και στη τελική τι μπορώ να πάθω, έπαθε κανείς άλλος τίποτα που δεν το έκανε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

 

Υπάρχει βέβαια πολύ απλούστερος λόγος.

 

Είσαι ας πούμε ο [Δήμαρχος|Νομάρχης|Αστυνομικκός Δντής|Δε ξέρω και γω ποιος] ... γιατί να κάνεις κάτι ?

 

... Αφού πάντα μπορούμε να πούμε ότι [είναι δουλειά του άλλου|Δεν έχω προσωπικό|Δεν έχω λεφτά|είμαι ανθρωπιστής και δε θελω|θα χάασω τις ψήφους των αριστερίζουσών|θα πλακωθώ με την τάδε επιτροπή συμπαράστασης]

 

... και στη τελική τι μπορώ να πάθω, έπαθε κανείς άλλος τίποτα που δεν το έκανε ??

Το ξερω, αυτο ισχυει, αλλά καποτε πρεπει να γινει κατι και για αυτο.

Και οι αριστεριζουσοι ή να πανε να πνιγουν ωστε να μην τους ακουω ή να μου βρουνε μια λυση ωστε ολοι οι παρανομοι ή μη παρανομοι ξενοι, που παρανομουν, να σταματησουν να παρανομουν. Και αν η λυση ειναι να κοψουμε κατι απο τα εσοδα μας ωστε να βοηθησουμε τους ξενους, τοτε και παλι να πανε να πνιγουν.

Παροτι μισω την δεξια και τους δεξιους οπως ο διαολος το λιβανι ξερω γω, αλλά σε αυτο το θεμα συμβαδιζω σε καποιο βαθμο με αυτους.

 

Αν παω στην Γερμανια και προσπαθησω να βρω νομιμη δουλεια και δεν βρω, τοτε θα προσπαθησω να παρανομησω. Αν ομως με πιασουν και με απελασουν πχ, θα πω οτι εκαναν καλα.

 

Οποτε η λυση ειναι μια, αλλά 1ον ποιος θα τολμησιε να αψηφισει το πολιτικο κοστος που πιθανως θα εχει μια τετοια κινηση και 2ον ποιος θα τολμησει να σταματησει το ξυσιμο και την ξαπλα και να παρει πρωτοβουλια? Κανείς προφανως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...