Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Ntinara και toli

 

θελω να πιστεύω οτι κάνετε πλάκα με αυτά που λέτε ή απλά trollαρετε.

 

Ξαναλέω ότι κανείς δεν υποχρεώνει κάποιον να μπει στα ΜΜΜ αν θεωρεί ότι δεν αξίζουν το εισιτήριο τους. Δεν νομιμοποιούνται να χρησιμοποιούν κάτι που έχει εισιτήριο χωρίς να πληρώνουν επειδή δεν τους αρέσει η τιμή ή επειδή δεν έχουν τα χρήματα και μάλιστα τέτοιες συμπεριφορές να τυγχάνουν υποστήριξης.

 

Γιατί τότε δεν το κάνουν και σε άλλα πράγματα που είναι υπερκοστολογημένα αλλά εκεί δεν τους παίρνει? Για μενα και το ιντερνετ στην Ελλάδα ειναι ακριβο για την ταχυτητα που προσφερει, σημαινει οτι εχω δικαιωμα να αποκτω προσβαση απο εταιρεια ενω γνωρίζω την τιμή απο την αρχη και να μην το πληρώνω επειδή δεν θεωρώ καλη την τιμή ή την ταχύτητα?

 

Αλλα εκει μώκο, εκεί πληρώνουν γιατι μέχρι εκει εξαντλειται η μαγκια τους.

 

Και εγω πληρωνω τα χαρατσια και λοιπες εισφορες και φυσικα δεν μου αρεσει, αλλα αυτα ειναι (καλως η κακως) υποχρεωτικα, ενω τα ΜΜΜ οχι.

 

Θα κρινει πρωτα αμα του φτανουν τα λεφτα, αφου πρωτα περιορισει αλλες αχρειαστες σπαταλες που ομως εκεινες δεν του κακοφαινονται ενω ειναι υπερδεκαπλασιες και δεν φυσικα τον χαλανε γιατι του δινουν "κυρος" στο αλλο φυλο (βλεπε υπερτιμολογημενο καφε η ποτακι στα μπαρ, επωνυμα ρουχα κτλ) και μετα θα κρινει αν ειναι ακριβα η οχι τα ΜΜΜ. Γιναμε ολοι ξαφνικα ανημποροι να πληρωσουμε 2,8 ευρω, αλλα εχουμε ADSL. Ας κοψει το ιντερνετ που κανει τα ιδια χρηματα καθε μηνα με τη μηνιαια καρτα στα ΜΜΜ και ας μπαινει στο ιντερνετ οπου το βρισκει τσαμπα, και οχι να κανει το αντιθετο, δηλ. να πληρωνει κατι που βρισκει και τσαμπα και να μην πληρωνει εκει που εχει εισιτηριο.

 

Και φυσικα αν δεν του αρεσει το κοβει με τα ποδια.

 

Αλλα είπαμε είναι όλοι στα ορια της φτωχιας και απλα σερφαρουν για να ξεχασουν την πεινα τους και ευτυχως βρισκουν ατομα που τους συμπαραστεκονται στις δυσκολες ωρες που περνανε. Και μετα ξυπνησαν και πηγαν για ποτο στο Γκαζι.

 

:mrgreen:

ο καφες και τα ποτα στα μπαρ δεν ειναι ειδη πρωτης αναγκης.

οι μεταφορες ειναι.

κατανοεις την διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και φυσικα κανεις δεν αντιλεγει οτι τα ΜΜΜ στην Ελλαδα ειναι για τον πεοντα, αλλα αν θες να διαμαρτυρηθεις για κατι δεν ειναι λυση αυτη.

 

Γιατι δεν πατε τοτε και στα μπουζουκια της παραλιακης που εχουν χαλια τιμη να κατσετε σε ενα τραπεζι, στεροντας τη διαθεσιμοτητα του τραπεζιου σε καποιον που γουσταρει να τα πληρωσει, να φατε να πιειτε και μετα να φυγετε σαν κυριοι οπως στα ΜΜΜ σαν αντιδραση στις τιμες τους?

 

Δεν το κανετε ομως γιατι εκει θα τις φατε για τα καλα.

 

Και μην απαντησετε οτι δεν θα πηγαινατε γιατι δεν σας αρεσουν τα μπουζουκια, γιατι και τα ΜΜΜ δεν θα σας αρεσουν αλλα πατε.

 

Πιστευω να καταλαβατε τι εννοω, αν και δεν βλεπω καμια τετοια διαθεση.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα κανεις δεν αντιλεγει οτι τα ΜΜΜ στην Ελλαδα ειναι για τον πεοντα, αλλα αν θες να διαμαρτυρηθεις για κατι δεν ειναι λυση αυτη.

 

Γιατι δεν πατε τοτε και στα μπουζουκια της παραλιακης που εχουν χαλια τιμη να κατσετε σε ενα τραπεζι, στεροντας τη διαθεσιμοτητα του τραπεζιου σε καποιον που γουσταρει να τα πληρωσει, να φατε να πιειτε και μετα να φυγετε σαν κυριοι οπως στα ΜΜΜ σαν αντιδραση στις τιμες τους?

 

Δεν το κανετε ομως γιατι εκει θα τις φατε για τα καλα.

 

Και μην απαντησετε οτι δεν θα πηγαινατε γιατι δεν σας αρεσουν τα μπουζουκια, γιατι και τα ΜΜΜ δεν θα σας αρεσουν αλλα πατε.

 

Πιστευω να καταλαβατε τι εννοω, αν και δεν βλεπω καμια τετοια διαθεση.

 

Φιλικα

 

ελληνικα καταλαβαινεις?

ξερεις τι σημαινει ειδος πρωτης αναγκης?

εχεις δει κανεναν να διασκεδαζει στα μμμ κανοντας βολτες στο κεντρο της αθηνας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την κατανοω την διαφορα για αυτο λεω να κοβουν πρωτα απο αλλα που ειναι λιγοτερο αναγκαια, οπως οι καφεδες και τα ποτα στα μπαρ (ας μαζευονται σπιτια αφου δεν εχουν πολλα λεφτα) τα ακριβα ρουχα (υπαρχει και το sprider) να κοψουν το τσιγαρο κτλ κτλ.

 

Αυτα ειναι πρωτης αναγκης? Η μηπως θες να με πεισεις οτι οσοι δεν πληρωνουν ειναι στα ορια της φτωχιας?

 

Τοτε που πανε με τα ΜΜΜ? Γιατι εγω για βολτακηδε τους βλεπω τους περισσοτερους. Τεσπα, δεν θελω να το συνεχισω γιατι ακουγομαι σαν παππους 100 χρονων που τα εχει με τους τεντυμποηδες!!!

 

:mrgreen:

 

Απλα να ειμαστε και λιγο υπευθυνοι, αφου δεν ειναι αλλοι για εμας...

 

εχεις δει κανεναν να διασκεδαζει στα μμμ κανοντας βολτες στο κεντρο της αθηνας?

 

 

Και ομως επειδη κεντρο κατεβαινω τα τελευταια 12 χρονια ανελλιπως (Δευτερα-Παρασκευη) γιατι βλεπω παντα λιγοτερη κινηση στα ΜΜΜ, μερες που τα μαγαζια ειναι κλειστα, εχει πορειες κτλ και κατα 80% η μειωση αφορα κοινο μικροτερης ηλικιας?

 

Βόλτα πανε για φαγητο στα McDonalds, καφε στα Public και βολτες - ψωνια στην Ερμου.

 

Γενικευω (κακως) αλλα ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα σε καποιον δεν αρεσει ενα μπαρ δε παει.μιλαμε για ιδιωτικο χωρο.ιδιωτικη επιχειρηση,που υποκειται σε συγκεκριμενους κανονες και νομους.

 

 

βολτακηδες με τα μμμ?εχεις σοβαρο προβλημα,να το κοιταξεις.

δεν βρισκω αρκετα μεγαλο facepalm.

 

 

οταν τα μαγαζια ειναι κλειστα,δε δουλευει ο κοσμος.

αν εσυ εχεις μαθει να βγαινεις μονο για βολτες οκ,παω πασο,αλλα υπαρχει και κοσμος που δουλευει και εχει αναγκη τα μμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησα ηδη πανω σε αυτο και νομιζω εχω περισσοτερη εμπειρια στα ΜΜΜ εκτος αν πηγαινεις καθημερινα Μεσογεια-Αθηνα περισσοτερο απο 12 χρονια και με καθε πιθανο και απιθανο τροπο (εποχες πριν και το μετρο και την Αττικη Οδο).

 

Τσαμπατζηδες υπηρχαν παντα και θα υπαρχουν, απλα σημερα θεωρουνται μαγκες επειδη... ειναι της μοδας.

 

Ας μας πει λοιπον ο φιλος που πιο πανω κλαιγοταν και ειναι παλικαρι 24 χρονων, οτι δεν παει ποτε για καφε και ποτο σε μπαρ, δεν καπνιζει, δεν τρωει εξω δεν εχει ιντερνετ και ωστοσο δεν του φτανουν τα λεφτα και θα πεσω γονατιστος να ζητησω συγνωμη απο ολους σας.

 

Επισης δεν θεωρω οτι τα ΜΜΜ ειναι ειδος πρωτης αναγκης ετσι οπως το θετεις, εδω θελει facepalm.

 

Και εγω εχω αυτη τη στιγμη αναγκη να πεταχτω μεχρι την Αγγλια η αν θες μεχρι την Καβαλα, πρεπει να μην πληρωσω επειδη ειναι ελευθερο αγαθο η μετακινηση του ανθρωπου?

 

Και δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει ΔΟΥΛΕΥΩ απο 18 χρονων σχεδον συνεχομενα (ενδιαμεσα ο στρατος) και οχι δεν προλαβαινω να παω βολτες γιατι μενω Λουτσα και δουλευω Κεντρο και χανω ολη τη μερα στα περα δωθε.

 

Λες να μην ηθελα να ειχαμε καλυτερα ΜΜΜ?

 

Απο τους πρωτους θα ημουν. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κατεβαινω τσαμπα. Αυτο το απλο λεω.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Ntinara και toli

 

θελω να πιστεύω οτι κάνετε πλάκα με αυτά που λέτε ή απλά trollαρετε.

 

Ξαναλέω ότι κανείς δεν υποχρεώνει κάποιον να μπει στα ΜΜΜ αν θεωρεί ότι δεν αξίζουν το εισιτήριο τους. Δεν νομιμοποιούνται να χρησιμοποιούν κάτι που έχει εισιτήριο χωρίς να πληρώνουν επειδή δεν τους αρέσει η τιμή ή επειδή δεν έχουν τα χρήματα και μάλιστα τέτοιες συμπεριφορές να τυγχάνουν υποστήριξης.

 

Γιατί τότε δεν το κάνουν και σε άλλα πράγματα που είναι υπερκοστολογημένα αλλά εκεί δεν τους παίρνει? Για μενα και το ιντερνετ στην Ελλάδα ειναι ακριβο για την ταχυτητα που προσφερει, σημαινει οτι εχω δικαιωμα να αποκτω προσβαση απο εταιρεια ενω γνωρίζω την τιμή απο την αρχη και να μην το πληρώνω επειδή δεν θεωρώ καλη την τιμή ή την ταχύτητα?

 

Αλλα εκει μώκο, εκεί πληρώνουν γιατι μέχρι εκει εξαντλειται η μαγκια τους.

 

Και εγω πληρωνω τα χαρατσια και λοιπες εισφορες και φυσικα δεν μου αρεσει, αλλα αυτα ειναι (καλως η κακως) υποχρεωτικα, ενω τα ΜΜΜ οχι.

 

Θα κρινει πρωτα αμα του φτανουν τα λεφτα, αφου πρωτα περιορισει αλλες αχρειαστες σπαταλες που ομως εκεινες δεν του κακοφαινονται ενω ειναι υπερδεκαπλασιες και δεν φυσικα τον χαλανε γιατι του δινουν "κυρος" στο αλλο φυλο (βλεπε υπερτιμολογημενο καφε η ποτακι στα μπαρ, επωνυμα ρουχα κτλ) και μετα θα κρινει αν ειναι ακριβα η οχι τα ΜΜΜ. Γιναμε ολοι ξαφνικα ανημποροι να πληρωσουμε 2,8 ευρω, αλλα εχουμε ADSL. Ας κοψει το ιντερνετ που κανει τα ιδια χρηματα καθε μηνα με τη μηνιαια καρτα στα ΜΜΜ και ας μπαινει στο ιντερνετ οπου το βρισκει τσαμπα, και οχι να κανει το αντιθετο, δηλ. να πληρωνει κατι που βρισκει και τσαμπα και να μην πληρωνει εκει που εχει εισιτηριο.

 

Και φυσικα αν δεν του αρεσει το κοβει με τα ποδια.

 

Αλλα είπαμε είναι όλοι στα ορια της φτωχιας και απλα σερφαρουν για να ξεχασουν την πεινα τους και ευτυχως βρισκουν ατομα που τους συμπαραστεκονται στις δυσκολες ωρες που περνανε. Και μετα ξυπνησαν και πηγαν για ποτο στο Γκαζι.

 

:mrgreen:

 

 

Με έπιασες, τρολλάρω. Στην πραγματική ζωή μετακινούμαι πετώντας, ενώ κράζω για τα χαράτσια πίνοντας καφέ στο κολωνάκι ντυμένος με Lacoste από πάνω ως κάτω.

 

ΥΓ: Ποια τιμή θεωρείς φυσιολογική για ADSL (8-24mbps) και απεριοριστη αστική τηλεφωνία; (αυτή τη στιγμή κυμμαίνεται στα 20-39 ευρώ ανά μήνα στην ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έπιασες, τρολλάρω. Στην πραγματική ζωή μετακινούμαι πετώντας, ενώ κράζω για τα χαράτσια πίνοντας καφέ στο κολωνάκι ντυμένος με Lacoste από πάνω ως κάτω.

 

ΥΓ: Ποια τιμή θεωρείς φυσιολογική για ADSL (8-24mbps) και απεριοριστη αστική τηλεφωνία; (αυτή τη στιγμή κυμμαίνεται στα 20-39 ευρώ ανά μήνα στην ελλάδα)

 

Εσυ ποια τιμη θεωρεις φυσιολογικη για το εισητηριο στα ΜΜΜ? Εχεις παει εξωτερικο να δεις πσο εχουν τα εισιτηρια? Και μην πεις για αλλη ποιοτητα των ΜΜΜ (σωστοτατο), γιατι αντιστοιχα σου μίλησα και εγω για άλλες ταχυτητες στο ADSL στο εξωτερικο.

 

Οπως αδικη ειναι η τιμη των ΜΜΜ ετσι αδικη ειναι και αυτη για το ADSL, οπως και πολλα αλλα πραγματα, εγω ενα παραδειγμα εφερα για να δειξω οτι η "αντιδραση" γινεται μονο εκει που σας (μας) παιρνει, ενω αλλου τα σκαμε αδιαμαρτηρητα.

 

Η μηπως η προσβαση στο ιντερνετ ειναι περισσοτερο πρωτης αναγκης απο τα ΜΜΜ οποτε δικαιως ειναι προτιμοτερο να πληρωνει αυτην (που θα μπορουσε να την εχει και τσαμπα) παρα τα ΜΜΜ (γνωριζοντας οτι πληττει αυτους που πληρωνουν)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθηκα περιστατικο που μου συνεβη πριν ενα μηνα περιπου.

 

Ειχα παει σε ενα περιπτερο να παρω εισιτηρια για λεωφορειο.

Μπροστα απο το περιπτερο στεκοταν ενας τυπος.

Μολις παιρνω τα εισιτηρια,μου λεει ο τυπος στο τελειως ασχετο,με ενα νευριασμενο υφος:

 

-Καλα πας και αγοραζεις εισιτηρια για αυτα τα σαραβαλα λεωφορεια; δεν ντρεπεσαι να συντηρεις αυτους τους απατεωνες;

 

Στην αρχη ξαφνιαστηκα,σκεφτομαι τι μου λεει αυτος,οποτε του απανταω μετα:

 

-Το ξερω εχεις δικιο αλλα δεν εχω μαζι μου αυτη την στιγμη αρκετα λεφτα να παρω ταξι.μηπως μπορεις να μου δωσεις εσυ μερικα;

 

Ψιλοσαστιζει αυτος και μου λεει:

 

-οχι δεν εχω.οχι.οχι.

 

Οποτε του απανταω:

 

-Ε αντε στο διαολο τοτε.

 

και σηκωνομαι και φευγω πριν αντιδρασει αυτος.

 

 

Δεν παμε καλααααα. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θεωρεί ότι το εισητήριο είναι υπερβολικό γιατί δεν κόβει έστω μερικά ?

 

πχ 1 στα 2 ώστε να πληρώνει στη πράξη 0,70 ή όσα νομίζει ότι αξίζει η υπηρεσία ??

 

 

επίσης επειδή έχουμε μάθει να γκρινιάζουμε με το παραμικρό και βλέπουμε σαράβαλα παντού μπορώ να πω ότι τα Ελληνικά λεωφορεία (τουλάχιστον όταν τα ίδια παιζάκια δεν έχουν γράψει/χαράξει το tag τους λες και είναι σκυλιά που πρέπει να κατουράνε για να μαρκάρουνε τον χώρο τους) είναι εξίσου καλά με τα Γαλλικά που είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιώ πρόσφατα έναντι 1,80 ευρώ ανα διαδρομή (ενώ στο απαράδεκτο ΜΕΤΡΟ και RER -εκεί να δεις σαράβαλα- πληρώνεις εώς και πάνω από 3ευρώ αναλογα με τις ζώνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησα ηδη πανω σε αυτο και νομιζω εχω περισσοτερη εμπειρια στα ΜΜΜ εκτος αν πηγαινεις καθημερινα Μεσογεια-Αθηνα περισσοτερο απο 12 χρονια και με καθε πιθανο και απιθανο τροπο (εποχες πριν και το μετρο και την Αττικη Οδο).

 

Τσαμπατζηδες υπηρχαν παντα και θα υπαρχουν, απλα σημερα θεωρουνται μαγκες επειδη... ειναι της μοδας.

 

Ας μας πει λοιπον ο φιλος που πιο πανω κλαιγοταν και ειναι παλικαρι 24 χρονων, οτι δεν παει ποτε για καφε και ποτο σε μπαρ, δεν καπνιζει, δεν τρωει εξω δεν εχει ιντερνετ και ωστοσο δεν του φτανουν τα λεφτα και θα πεσω γονατιστος να ζητησω συγνωμη απο ολους σας.

 

Επισης δεν θεωρω οτι τα ΜΜΜ ειναι ειδος πρωτης αναγκης ετσι οπως το θετεις, εδω θελει facepalm.

 

Και εγω εχω αυτη τη στιγμη αναγκη να πεταχτω μεχρι την Αγγλια η αν θες μεχρι την Καβαλα, πρεπει να μην πληρωσω επειδη ειναι ελευθερο αγαθο η μετακινηση του ανθρωπου?

 

Και δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει ΔΟΥΛΕΥΩ απο 18 χρονων σχεδον συνεχομενα (ενδιαμεσα ο στρατος) και οχι δεν προλαβαινω να παω βολτες γιατι μενω Λουτσα και δουλευω Κεντρο και χανω ολη τη μερα στα περα δωθε.

 

Λες να μην ηθελα να ειχαμε καλυτερα ΜΜΜ?

 

Απο τους πρωτους θα ημουν. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κατεβαινω τσαμπα. Αυτο το απλο λεω.

 

Φιλικα

 

ο τζαμπατζης υπηρχε παντα,και δεν πληρωνε ποτε,απλα επειδη δε γουσταρε.

μιλαω για εποχες που το εισιτηριο ηταν πραγματικα φτηνο.

στα διοδια επισης τζαμπατζηδες ηταν ολοι οσοι δεν πληρωνανε επειδη ειχε γινει της μοδας,και τσααακ οταν βγηκε ο νομος και η τροχαια μπορουσε να σε γραψει το κοψανε και πληρωνανε.0 ιδεολογια δηλαδη.φυσικα ομως την εφορια απ οπου μπορουμε τη κλεβουμε.αν και στις μερες μας αν δε κλεψεις δεν επιβιωνεις ετσι οπως καταντησαμε.

 

Οποιος θεωρεί ότι το εισητήριο είναι υπερβολικό γιατί δεν κόβει έστω μερικά ?

 

πχ 1 στα 2 ώστε να πληρώνει στη πράξη 0,70 ή όσα νομίζει ότι αξίζει η υπηρεσία ??

γιατι ετσι δε θα σου κοψουν προστιμο?

εγω αν μπω χωρις εισιτηριο θα μου κοψουν το 60πλασιο,δε θα μου κοψουν προστιμο ισο με την αξια του εισιτηριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερή σύγκριση ...

οι τζαμπατζήδες μαθητές φταίνε για το έλλειμμα,....

κρίμα που τα λέτε και τα πιστεύετε κιόλας.

Οι μαθητες μεγαλωνουν. Και γινονται τι? Κλεφτες πολιτικοι, πολιτες που κοιτανε να κλεψουν την εφορια, πολιτες που κοιτανε να εξαπατησουν το κρατος ή τον αλλο πολιτη κλπ κλπ.....

Αυτα ολα οδηγησαν στο ελλειμμα.

 

Δεν φταινε οι τζαμπατζηδες μαθητες, φταιει η παιδεια που τους εκανε τζαμπατζηδες.

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει καμια παιδεια για ολα αυτα, προφανως και η σωστη τακτικη ειναι απο μικρος ο καθενας να μαθει ποιο ειναι το σωστο. Και αρα ΝΑΙ, ΚΑΙ οι μαθητες, οι τζαμπατζηδες μαθητες, πρεπει να τιμωρηθουν με προστιμα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ που σιωπηλα πολλοι αφηνετε να εννοηθει οτι πρεπει να υπαρξει για την περιπτωση τους, ειτε γιατι ε μικροι ειναι μωρε, ειτε γιατι ελα μωρε αυτοι φταινε για το ελλειμμα?

Πχ αν ενα μικρο παιδακι παει να με κλεψει στο λεωφορειο βαζοντας τα χερια στις τσεπες μου, θα του γυρισω τον καρπο τοσο ωστε να ποναει ενα μηνα. Ισως το ξανασκεφτει 2η φορα να παει να κλεψει. Αφου δεν υπαρχει παιδεια και δεν εφαρμοζονται οι νόμοι, υπαρχουν άλλα μετρα που ισως δημιουργησουν το ιδιο σωστο αποτελεσμα με την παιδεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαθητες μεγαλωνουν. Και γινονται τι? Κλεφτες πολιτικοι, πολιτες που κοιτανε να κλεψουν την εφορια, πολιτες που κοιτανε να εξαπατησουν το κρατος ή τον αλλο πολιτη κλπ κλπ.....

Αυτα ολα οδηγησαν στο ελλειμμα.

 

Δεν φταινε οι τζαμπατζηδες μαθητες, φταιει η παιδεια που τους εκανε τζαμπατζηδες.

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει καμια παιδεια για ολα αυτα, προφανως και η σωστη τακτικη ειναι απο μικρος ο καθενας να μαθει ποιο ειναι το σωστο. Και αρα ΝΑΙ, ΚΑΙ οι μαθητες, οι τζαμπατζηδες μαθητες, πρεπει να τιμωρηθουν με προστιμα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ που σιωπηλα πολλοι αφηνετε να εννοηθει οτι πρεπει να υπαρξει για την περιπτωση τους, ειτε γιατι ε μικροι ειναι μωρε, ειτε γιατι ελα μωρε αυτοι φταινε για το ελλειμμα?

Πχ αν ενα μικρο παιδακι παει να με κλεψει στο λεωφορειο βαζοντας τα χερια στις τσεπες μου, θα του γυρισω τον καρπο τοσο ωστε να ποναει ενα μηνα. Ισως το ξανασκεφτει 2η φορα να παει να κλεψει. Αφου δεν υπαρχει παιδεια και δεν εφαρμοζονται οι νόμοι, υπαρχουν άλλα μετρα που ισως δημιουργησουν το ιδιο σωστο αποτελεσμα με την παιδεια.....

 

ο τσαμπατσης μπαρμπας ομως που ψηφιζει λαμογια για να βολευτει αυτος και ταυτοχρονα πηδαει τους "τσαμπατσηδες" 20ρηδες γιατι δε τρωει καμια τιμωρια απο πισω?

εχουν ασυλια οι γεροι?η μηπως ισχυει αυτο απο το μεσαιωνα που λεει "να σεβεσαι τους μεγαλυτερους"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τζαμπατζης υπηρχε παντα,και δεν πληρωνε ποτε,απλα επειδη δε γουσταρε.

μιλαω για εποχες που το εισιτηριο ηταν πραγματικα φτηνο.

στα διοδια επισης τζαμπατζηδες ηταν ολοι οσοι δεν πληρωνανε επειδη ειχε γινει της μοδας,και τσααακ οταν βγηκε ο νομος και η τροχαια μπορουσε να σε γραψει το κοψανε και πληρωνανε.0 ιδεολογια δηλαδη.φυσικα ομως την εφορια απ οπου μπορουμε τη κλεβουμε.αν και στις μερες μας αν δε κλεψεις δεν επιβιωνεις ετσι οπως καταντησαμε.

 

Δεν βλεπω να διαφωνουμε καπου. Τεσπα, δεν θα αλλαξει κατι (γενικως) στη χωρα μας, οποτε κουβεντα να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mpla mpla , common sense,

τους κατεβάζεις και τέλος

τι κράτηση τι πρόστιμο και "λαλακιες"

.

fkin common sense

doesnt exist anymore

?????????? :fear:

Κλασικη (ΥΠΕΡΤΡΑΓΙΚΗ) νοοτροπια Ελληνα.

 

Ο νόμος ισχυει για ολους και οχι με εξαιρεσεις.

Μαθητης, ξεμαθητης κλπ κλπ για ΟΛΟΥΣ!

Δεν εκοψαν εισητηριο? Προστιμο, και αν αρνουνται να το πληρωσουν, τοτε ο,τι λεει ο νόμος.....

 

Για αυτο καταληξαμε εδω, γιατι τους νόμους τους βλεπουμε με τον τροπο που εδειξες οτι τους βλεπεις και εσυ. :-(

 

ο τσαμπατσης μπαρμπας ομως που ψηφιζει λαμογια για να βολευτει αυτος και ταυτοχρονα πηδαει τους "τσαμπατσηδες" 20ρηδες γιατι δε τρωει καμια τιμωρια απο πισω?

εχουν ασυλια οι γεροι?η μηπως ισχυει αυτο απο το μεσαιωνα που λεει "να σεβεσαι τους μεγαλυτερους"?

Ειπα εγω οτι δεν πρεπει να τιμωρηθει και αυτος??

Αυτα που λες ειναι εκτός τοπου και χρονου.

 

ΟΛΟΙ οσοι παρανομουν πρεπει να τιμωρουνται αναλογως. Τελεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...