Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν επιλεγεις το που θα εκφραζεις την ιδεολογια σου ναι ειναι εκνευριστικο.Αν σε πειραζει το 1.40 θα πρεπει να σε πειραζει και το ρουχο που φορας που κανει 100ευρω και το κινητο σου που κανει 500 κλπ κλπ κλπ.Αναφερομαι σε αυτα τα ατομα και μονο.Αν τωρα καποιος ειναι ανεργος και γενικα ζει σε πολυ ασχημες συνθηκες τοτε ναι οκ.Αλλα και αυτο θεωρω πως πρεπει να ειναι μεχρι ενα βαθμο δεκτο

 

ναι,δεν ηξερα οτι θα πρεπε να δουλευω μερα νυχτα για να δινω τα λεφτα σε υπερκοστολογημενες υπηρεσιες,για να καλυψω μαυρες τρυπες του δημοσιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι,δεν ηξερα οτι θα πρεπε να δουλευω μερα νυχτα για να δινω τα λεφτα σε υπερκοστολογημενες υπηρεσιες,για να καλυψω μαυρες τρυπες του δημοσιου.

 

Οκ μην το κανεις.Αλλα μην προσπαθεις να με πεισεις οτι εισαι ενταξει.Και πως εγω ειμαι ο χαζος που πληρωνω.Και συν τοις αλλοις απο τη στιγμη που σε εξυπηρετει αυτο που χρησιμοποιεις δεν βρισκω το λογο.Και ειδικα για το μετρο.Για τα λεωφορεια να πω εχεις ενα δικιο.Ειναι σκατα.Μπορεις ομως να πας με τα ποδια η να παρεις το αυτοκινητο και να καψεις 20 ευρω βενζινη για να πας απο το Συνταγμα στην Ομονοια επειδη θα πας σε 1 ωρα με πρωτη-δευτερα πρωτη-δευτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μην το κανεις.Αλλα μην προσπαθεις να με πεισεις οτι εισαι ενταξει.Και πως εγω ειμαι ο χαζος που πληρωνω.Και συν τοις αλλοις απο τη στιγμη που σε εξυπηρετει αυτο που χρησιμοποιεις δεν βρισκω το λογο.Και ειδικα για το μετρο.Για τα λεωφορεια να πω εχεις ενα δικιο.Ειναι σκατα.Μπορεις ομως να πας με τα ποδια η να παρεις το αυτοκινητο και να καψεις 20 ευρω βενζινη για να πας απο το Συνταγμα στην Ομονοια επειδη θα πας σε 1 ωρα με πρωτη-δευτερα πρωτη-δευτερα

 

ναι φιλε εισαι χαζος που πληρωνεις.

γιατι ο καθενας κοιταει τη παρτη του και βγαινει μακροπροθεσμα χαμενος αντι να συντονιστει με τους αλλους και να κανουν μπουκοταζ.

ετσι,πληρωστε οτι παπαρια σας πουνε "για να βγουμε απο τη κριση".

μυαλο δε βαζετε ουτε τωρα,φαινεται απο τις δημοσκοπησεις αλλωστε.

ειναι ο κλασσικος ελληνας,κλεβουμε στα κρυφα οταν μπορουμε,εφοριες,μιζες,αλλα οταν ειναι να πληρωσουμε φανερα κατι(εισιτηρια,διοδια) ειμαστε πρωτη μουρη λες και παμε στα μπουζουκια και αφηνουμε το αμαξι στο παρκαδορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν επιλεγεις το που θα εκφραζεις την ιδεολογια σου ναι ειναι εκνευριστικο.Αν σε πειραζει το 1.40 θα πρεπει να σε πειραζει και το ρουχο που φορας που κανει 100ευρω και το κινητο σου που κανει 500 κλπ κλπ κλπ.Αναφερομαι σε αυτα τα ατομα και μονο.Αν τωρα καποιος ειναι ανεργος και γενικα ζει σε πολυ ασχημες συνθηκες τοτε ναι οκ.Αλλα και αυτο θεωρω πως πρεπει να ειναι μεχρι ενα βαθμο δεκτο

Φτάσαμε επιτέλους σε αυτό που έλεγα πιο πάνω. Όποιος μπαίνει χωρίς εισητήριο στα ΜΜΜ έχει υποχρεωτικά iphone. Επίσης πληρώνει καθημερινά 4 ευρώ καφέ, όπως παρατήρησε κάποιος πιο πάνω.

Άνεργος ξεάνεργος, όταν το νόμιμο κόστος ημιαπασχόλησης (μην το πούμε μισθός και τρομάξουν οι αγορές) ενός νέου κάτω των 25 ετών είναι λίγο πάνω από 250 ευρώ (8 ευρώ τη μέρα), τα 2.80 ευρώ για έξοδα μετακίνησης κρίνονται απελπιστικά πολλά και μη εφικτά.

 

ναι φιλε εισαι χαζος που πληρωνεις.

γιατι ο καθενας κοιταει τη παρτη του και βγαινει μακροπροθεσμα χαμενος αντι να συντονιστει με τους αλλους και να κανουν μπουκοταζ.

ετσι,πληρωστε οτι παπαρια σας πουνε "για να βγουμε απο τη κριση".

μυαλο δε βαζετε ουτε τωρα,φαινεται απο τις δημοσκοπησεις αλλωστε.

ειναι ο κλασσικος ελληνας,κλεβουμε στα κρυφα οταν μπορουμε,εφοριες,μιζες,αλλα οταν ειναι να πληρωσουμε φανερα κατι(εισιτηρια,διοδια) ειμαστε πρωτη μουρη λες και παμε στα μπουζουκια και αφηνουμε το αμαξι στο παρκαδορο.

Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά, αλλά ισχύει 100% ρεαλιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάσαμε επιτέλους σε αυτό που έλεγα πιο πάνω. Όποιος μπαίνει χωρίς εισητήριο στα ΜΜΜ έχει υποχρεωτικά iphone. Επίσης πληρώνει καθημερινά 4 ευρώ καφέ, όπως παρατήρησε κάποιος πιο πάνω.

Άνεργος ξεάνεργος, όταν το νόμιμο κόστος ημιαπασχόλησης (μην το πούμε μισθός και τρομάξουν οι αγορές) ενός νέου κάτω των 25 ετών είναι λίγο πάνω από 250 ευρώ (8 ευρώ τη μέρα), τα 2.80 ευρώ για έξοδα μετακίνησης κρίνονται απελπιστικά πολλά και μη εφικτά.

 

 

Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά, αλλά ισχύει 100% ρεαλιστικά.

 

 

Μα δεν καταλαβες.Εγω δεν ειπα οτι ολοι εχουν Iphone.Λεω για τα συγκεκριμενα ατομα μου φαινεται υποκριτικο κατι τετοιο.Κατσε ρε φιλε.500 ευρω εχεις να σκασεις αλλα 1.40 οχι?Ειναι σαν το παραδειγμα οτι ολοι γκρινιαζουμε για την κριση και για τους μισθους που κοβουνε αλλα τα μπουζουκια και τα clubs ειναι καθε μερα γεματα

 

 

ναι φιλε εισαι χαζος που πληρωνεις.

γιατι ο καθενας κοιταει τη παρτη του και βγαινει μακροπροθεσμα χαμενος αντι να συντονιστει με τους αλλους και να κανουν μπουκοταζ.

ετσι,πληρωστε οτι παπαρια σας πουνε "για να βγουμε απο τη κριση".

μυαλο δε βαζετε ουτε τωρα,φαινεται απο τις δημοσκοπησεις αλλωστε.

ειναι ο κλασσικος ελληνας,κλεβουμε στα κρυφα οταν μπορουμε,εφοριες,μιζες,αλλα οταν ειναι να πληρωσουμε φανερα κατι(εισιτηρια,διοδια) ειμαστε πρωτη μουρη λες και παμε στα μπουζουκια και αφηνουμε το αμαξι στο παρκαδορο.

 

Και φιλε μου συγνωμη αλλα αν εγω αισθανομαι οτι κλεβω οταν δεν πληρωνω εισιτηριο δεν θα αλλαξω γνωμη επειδη εσυ με λες χαζο.Μπορει ολοι γυρω μου να κανουν αυτα που λες και ειδικα οι ''απο πανω'' αλλα αυτα δεν σημαινει οτι πρεπει να γινω σαν αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβες.Εγω δεν ειπα οτι ολοι εχουν Iphone.Λεω για τα συγκεκριμενα ατομα μου φαινεται υποκριτικο κατι τετοιο.Κατσε ρε φιλε.500 ευρω εχεις να σκασεις αλλα 1.40 οχι?Ειναι σαν το παραδειγμα οτι ολοι γκρινιαζουμε για την κριση και για τους μισθους που κοβουνε αλλα τα μπουζουκια και τα clubs ειναι καθε μερα γεματα

 

ρε φιλε δε ξερω και δε με νοιαζει τι κανουν στα μπουζουκια και στα apple store.

ο αλλος δουλεψε 1 μηνα για να παρει 500 ευρω να τα φαει οπως γουσταρει.

δηλαδη πρεπει να αγοραζει μονο φαι για να εχει δικαιωμα να αντιδρασει σε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβες.Εγω δεν ειπα οτι ολοι εχουν Iphone.Λεω για τα συγκεκριμενα ατομα μου φαινεται υποκριτικο κατι τετοιο.Κατσε ρε φιλε.500 ευρω εχεις να σκασεις αλλα 1.40 οχι?Ειναι σαν το παραδειγμα οτι ολοι γκρινιαζουμε για την κριση και για τους μισθους που κοβουνε αλλα τα μπουζουκια και τα clubs ειναι καθε μερα γεματα

 

Μπερδεύτηκα. Θα κρίνουμε το αν η τιμή του εισητηρίου είναι λογική και εφαρμόσιμη (και παράλληλα αν θες το αν είναι δικαιολογίσιμη η ιδεολογική άρνηση πληρωμής του) με βάση τον μισθό και το επίπεδο ζωής (ενοίκια, τιμές βασικών προϊόντων) ή ανάλογα με κάποιο smartphone και την τιμή φιάλης στα μπουζούκια; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε δε ξερω και δε με νοιαζει τι κανουν στα μπουζουκια και στα apple store.

ο αλλος δουλεψε 1 μηνα για να παρει 500 ευρω να τα φαει οπως γουσταρει.

δηλαδη πρεπει να αγοραζει μονο φαι για να εχει δικαιωμα να αντιδρασει σε κατι?

 

Εγω ειπα οτι απλα σε αυτο το σημειο που ειμαστε πρεπει να ξερουμε να βαζουμε προτεραιοτητες σε αυτα που αγοραζουμε.Αλλα μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειπα οτι απλα σε αυτο το σημειο που ειμαστε πρεπει να ξερουμε να βαζουμε προτεραιοτητες σε αυτα που αγοραζουμε.Αλλα μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι λεω

 

ο κλεψιμεικος φορος δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα. Θα κρίνουμε το αν η τιμή του εισητηρίου είναι λογική και εφαρμόσιμη (και παράλληλα αν θες το αν είναι δικαιολογίσιμη η ιδεολογική άρνηση πληρωμής του) με βάση τον μισθό και το επίπεδο ζωής (ενοίκια, τιμές βασικών προϊόντων) ή ανάλογα με κάποιο smartphone και την τιμή φιάλης στα μπουζούκια; :huh:

 

Προφανως και οχι.Γιατι δεν καταλαβαινετε οτι μιλαω για τα συγκεκριμενα ατομα???το ειπα χιλιες φορες.Αν διαβασες λιγα ποστς πισω ειπα οτι καταλαβαινω απολυτα αυτους που δεν ειναι σε καλη κατασταση και οτι τα 2.80 δεν τους περισσευουν.

 

ο κλεψιμεικος φορος δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης.

 

Με ειδες να λεω καπου οτι συμφωνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην φοράνε και ρούχα με διαμάντια και πολύτιμους λίθους, σίγουρα ξοδεύουμε αρκετοί πολλά χρήματα για ενδύματα συμφωνώ αλλά μην το παραλέμε. Όσο για τους καφέδες μέσα στα ΜΜΜ δεν ξέρω που τα βλέπεις εγώ πάντως όσο κυκλοφορούσα παλιά καθημερινώς δεν είχα δεί κανέναν να πίνει καφέ μέσα στα ΜΜΜ.

 

εκτός από τους οδηγούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και οχι.Γιατι δεν καταλαβαινετε οτι μιλαω για τα συγκεκριμενα ατομα???το ειπα χιλιες φορες.Αν διαβασες λιγα ποστς πισω ειπα οτι καταλαβαινω απολυτα αυτους που δεν ειναι σε καλη κατασταση και οτι τα 2.80 δεν τους περισσευουν.

 

Ok, πιάνεις οπότε μια μερίδα συγκεκριμένων ανθρώπων που σε ενοχλεί η συμπεριφορά τους. Δεκτό, δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ, ξέρω κι εγώ άτομα που κάνουν ακριβώς αυτό που λες.

Από την άλλη όμως, παραμένει το πρόβλημα, κάποιοι, για τον δικό τους λόγο ο καθένας, δεν πλήρωναν και ούτε θα πληρώνουν για ΜΜΜ. Κι αυτό σημαίνει πως τα έσοδα από αυτούς τους οργανισμούς (αν και για κάποιο περίεργο λόγο μου μοιάζουν για εταιρίες, όχι δημόσιους οργανισμούς, ίσως φταίει το ΑΕ στο τέλος της ονομασίας) θα μειώνονται σταθερά.

Πράγμα που μας κάνει κύκλο και μας φέρνει ξανά στην αρχή, για το αν τα 2.80 είναι εφαρμόσιμη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και οχι.Γιατι δεν καταλαβαινετε οτι μιλαω για τα συγκεκριμενα ατομα???το ειπα χιλιες φορες.Αν διαβασες λιγα ποστς πισω ειπα οτι καταλαβαινω απολυτα αυτους που δεν ειναι σε καλη κατασταση και οτι τα 2.80 δεν τους περισσευουν.

 

 

 

Με ειδες να λεω καπου οτι συμφωνω?

 

τα συγκεκριμενα ατομα που λες (μπουζουκια καθε σαββατο και iphone) ειναι κατα 90% δαπιτες,οποτε αποκλειονται απο οποια ιδεολογια .devil.png

 

αλλα και παλι,αυτος που αγορασε Iphone 500 ευρω μπορει να ειναι εγω η εσυ.

δουλεψε 1 μηνα και το πηρε

εγω με τα 500 ευρω πηρα τηλεοραση

ο αλλος αλλαξε λαστιχα στο αυτοκινητο

ο καθενας κανει κουμαντο μονο στο δικο του πορτοφολι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν ειναι εφαρμοσιμη τιμη η απαντηση ειναι σιγουρα οχι.Αλλα δε νομιζω οτι περιμεναμε αυτο να καταλαβουμε τι τζιμανια εχουμε μεσα στα υπουργεια.Μιλαμε για μεγαλα οικονομικα μυαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Ntinara και toli

 

θελω να πιστεύω οτι κάνετε πλάκα με αυτά που λέτε ή απλά trollαρετε.

 

Ξαναλέω ότι κανείς δεν υποχρεώνει κάποιον να μπει στα ΜΜΜ αν θεωρεί ότι δεν αξίζουν το εισιτήριο τους. Δεν νομιμοποιούνται να χρησιμοποιούν κάτι που έχει εισιτήριο χωρίς να πληρώνουν επειδή δεν τους αρέσει η τιμή ή επειδή δεν έχουν τα χρήματα και μάλιστα τέτοιες συμπεριφορές να τυγχάνουν υποστήριξης.

 

Γιατί τότε δεν το κάνουν και σε άλλα πράγματα που είναι υπερκοστολογημένα αλλά εκεί δεν τους παίρνει? Για μενα και το ιντερνετ στην Ελλάδα ειναι ακριβο για την ταχυτητα που προσφερει, σημαινει οτι εχω δικαιωμα να αποκτω προσβαση απο εταιρεια ενω γνωρίζω την τιμή απο την αρχη και να μην το πληρώνω επειδή δεν θεωρώ καλη την τιμή ή την ταχύτητα?

 

Αλλα εκει μώκο, εκεί πληρώνουν γιατι μέχρι εκει εξαντλειται η μαγκια τους.

 

Και εγω πληρωνω τα χαρατσια και λοιπες εισφορες και φυσικα δεν μου αρεσει, αλλα αυτα ειναι (καλως η κακως) υποχρεωτικα, ενω τα ΜΜΜ οχι.

 

Θα κρινει πρωτα αμα του φτανουν τα λεφτα, αφου πρωτα περιορισει αλλες αχρειαστες σπαταλες που ομως εκεινες δεν του κακοφαινονται ενω ειναι υπερδεκαπλασιες και δεν φυσικα τον χαλανε γιατι του δινουν "κυρος" στο αλλο φυλο (βλεπε υπερτιμολογημενο καφε η ποτακι στα μπαρ, επωνυμα ρουχα κτλ) και μετα θα κρινει αν ειναι ακριβα η οχι τα ΜΜΜ. Γιναμε ολοι ξαφνικα ανημποροι να πληρωσουμε 2,8 ευρω, αλλα εχουμε ADSL. Ας κοψει το ιντερνετ που κανει τα ιδια χρηματα καθε μηνα με τη μηνιαια καρτα στα ΜΜΜ και ας μπαινει στο ιντερνετ οπου το βρισκει τσαμπα, και οχι να κανει το αντιθετο, δηλ. να πληρωνει κατι που βρισκει και τσαμπα και να μην πληρωνει εκει που εχει εισιτηριο.

 

Και φυσικα αν δεν του αρεσει το κοβει με τα ποδια.

 

Αλλα είπαμε είναι όλοι στα ορια της φτωχιας και απλα σερφαρουν για να ξεχασουν την πεινα τους και ευτυχως βρισκουν ατομα που τους συμπαραστεκονται στις δυσκολες ωρες που περνανε. Και μετα ξυπνησαν και πηγαν για ποτο στο Γκαζι.

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...