Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχύει ότι έχουν αυξηθεί τα φορολογικά έσοδα. Διαρκώς μειώνονται από το 2009 και μετά.

 

Η λογική ότι δεν βγαίνουμε ακόμα κι αν μηδενιστεί το χρέος είναι περίπου σαν να λέμε ότι αν βγάλεις τον κορσέ (ευρώ) από κάποιον που είναι σε δίαιτα (μνημόνιο), τότε υπάρχει πιθανότητα λόγω έλλειψης πειθαρχίας, να αρχίσει πάλι την μασαμπούκα και να ξαναπάρει τα κιλά (έλλειμμα) που έχασε τα τελευταία χρόνια.

 

Η λύση είναι μια και λέγεται United States of Europe, μαζί με κατάργηση του μετρητού, για να μην φοροδιαφεύγει ούτε ο καστανάς. Θα έλεγα και κατάργηση των φορολογικών παραδείσων με ενιαίο, παγκόσμιο συντελεστή φορολόγησης, αλλά αυτό απαιτεί global government για να το εφαρμόσει.

 

Όλα τα άλλα είναι νά'χαμε να λέγαμε. Όσο υπάρχει μετρητό και παραθυράκια, θα υπάρχει φοροδιαφυγή. Γιατί πχ να πάει ο άλλος να δηλώσει τα μετρητά του και να μην τα ροκανίζει λίγα λίγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δαπάνες όπως; Tι άλλο μπορει να μειωθει;

Εμένα η άποψή μου ας πουμε ειναι να υπάρξουν αναπτυξιακά έργα μέσω ιδιωτικων φορέων, τα οποία θα δωσουν εργασία σε χιλιάδες, οι οποίοι θα μπορουν να πληρωνουν φόρους, ασφαλιστικο κτλ κτλ. Με τέτοια ανεργία τα έσοδα του κράτους μειωνονται.

Το πράγμα θα μπορουσε να λειτουργεί ως εξής:

Μείωση φόρων επιχειρήσεων.

Κίνητρα για άνοιγμα νέας επιχείρησης και κίνητρα για πρόσληψη υπαλλήλων (πχ ακομα μικρότερη φορολογία)

Αναπτυξιακά έργα ώστε να προσελκύσουμε, ξένους επενδυτες σε μια χώρα που θα μπορει κανεις να κινηθεί, κατοικίσει, εργασθεί, ανθρωπινα.

 

Ακόμα και το εισιτήριο του λεωφορείου, ειναι υπερβολή για τέτοια εποχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ξανα ανεργος μετα το πενταμηνο που επαιρνα καρτα ΟΑΣΑ τωρα παλι μπαινω δωρεαν, να εχεις μαζι και την βεβαιωση εκτος απο την καρτα ανεργειας αλλιως αν ειναι αρχιδι μπορει να σε γραψει.

και τώρα που τα χρησιμοποιώ νόμιμα τζάμπα μπαίνω κάργα , εννοείται όλα μαζί τα εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοροαπαλλαγή, πατριωτισμό, ηθική. Δεν παίζει κανένα ρόλο για εμένα δεν θα κρίνω εγώ τις ανάγκες του καθενός ούτε θετικά ούτε αρνητικά, αν μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω.

 

Φαντάζομαι ούτε αν σε καρφώσει κάποιος ανταγωνιστής σου που δουλεύει νόμιμα θα τον κρίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα που τα χρησιμοποιώ νόμιμα τζάμπα μπαίνω κάργα , εννοείται όλα μαζί τα εχω

 

καλα κανεις οχι οτι θα σου κανει τιποτα πας και την σβηνεις απλα θα ταλαιπορηθεις τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να το σκεφτώ λίγο....

 

Α ναι.

 

Αμα τα πάρεις μαύρα δεν πληρώνεις φόρο εισοδήματος ούτε τίποτα άλλο που έχει σχέση με το εισόδημά σου.

 

Φαντάζομαι δε σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ε; Καθαρά το κάνεις για να εξυπηρετήσεις τον άλλο που είναι στενά και δεν έχει να πληρώσει ΦΠΑ.

Στον πολλαπλασιαστή το 2 είναι ο φόρος που θα αποδώσω στο τέλος του έτους για να μου μείνουν εμένα τα Χ καθαρά, είναι πολύ χονδρικός υπολογισμός για να περάσω το νόημα χωρίς να κάνω / πάρω μάθημα λογιστικών.

Να σου πω επειδή έχουμε βγει τελείως εκτός θέματος και με ενοχλεί από εχθές αυτό, να το μεταφέρουμε σε pm πριν κλειδώσουμε το νήμα με τα άσχετα ή σε νέο νήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μνακια ειναι ρε ναι πάνε να σε πιάσουν απο οπου μπορουν.

 

 

 αν ειναι αρχιδι μπορει να σε γραψει.

 

τελικα μυδια ή αντιδια ειναι ρε παιδια, αποφασιστε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ούτε αν σε καρφώσει κάποιος ανταγωνιστής σου που δουλεύει νόμιμα θα τον κρίνεις

Θα με στεναχωρήσει ναι, αλλά δεν θα κρίνω τους λόγους που το έκανε, στην πρώτη στραβή βέβαια θα του ανταποδώσω τα δέοντα και σε κάθε στραβή μετά από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πάντως, αν εν μέσω τέτοια ανεργίας, έκαναν πρόταση σε κάποιον από εμάς, άνεργο, από μια εταιρία ελεγκτών, αν θα δεχόμασταν ή όχι. Και εφόσον δεχόμασταν, τι συμπεριφορά θα είχαμε αν πληρωνόμασταν με ποσοστά από τα πρόστιμα.

 

 

Εμ με τέτοια μυαλά άντε να πάει ποτέ μπροστα η χώρα. Καλά να πάθουμε κύριοι.

 

 

Έχεις "τέτοια" μυαλά; Γιατι "καλά να πάθουμε";
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δαπάνες όπως; Tι άλλο μπορει να μειωθει;

Πολλά μπορούν να μειωθούν αν πχ γίνει παντού μηχανογράφηση. Αν μειωθεί σημαντικά η γραφειοκρατία, όσοι δεν χρειάζονται φεύγουν μετά από αξιολόγηση...

 

Αν πχ μπει πλαφόν στις πολλαπλές συντάξεις στα 1800-2000 euro (μην πω να μειωθούν μέχρι πχ 2 ή καταργηθούν εντελώς)...

 

και πολλά ακόμα, αλλά θα χαθούν "πελάτες"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναρωτιέμαι πάντως, αν εν μέσω τέτοια ανεργίας, έκαναν πρόταση σε κάποιον από εμάς, άνεργο, από μια εταιρία ελεγκτών, αν θα δεχόμασταν ή όχι. Και εφόσον δεχόμασταν, τι συμπεριφορά θα είχαμε αν πληρωνόμασταν με ποσοστά από τα πρόστιμα.

 

 

το θεμα δεν ειναι τι δουλεια κανεις αλλα πως την κανεις αλλο να γραφεις ατομα που πρεπει να τα γραψεις και αλλο να γραφεις αβερτα για να εχεις πιο πολλα κερδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις έχει κόψει ο defacer, όπως τότε που μας έλεγε ότι 500€ φτάνουν για να ζήσεις και να κάνεις αποταμιευση κιόλας και ότι με ένα πιάτο φαΐ και ένα κρεβάτι έχεις όλα τα επίπεδα στην πυραμίδα του μασλοφ :D

 

 

Στην ουσία αυτό που λες είναι συνεχίστε να πληρώνετε τους εκβιαστες και τους νταβατζηδες γιατί αν σταματήσετε θα καταρρεύσει το κράτος. Ίσως δεν σου περνάει από το μυαλό ότι ο μόνος τρόπος για να διορθωθεί το κράτος είναι αφού καταρρεύσει πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορούν να μειωθούν αν πχ γίνει παντού μηχανογράφηση. Αν μειωθεί σημαντικά η γραφειοκρατία, όσοι δεν χρειάζονται φεύγουν...

 

Αν πχ μπει πλαφόν στις πολλαπλές συντάξεις στα 1800-2000 euro (μην πω να μειωθούν μέχρι πχ 2 ή καταργηθούν εντελώς)...

 

και πολλά ακόμα, αλλά θα χαθούν "πελάτες"...

 

σε αυτο συμφωνω απολυτα φυσικα θα πρεπει να φορολογηθουν καταλληλα και αυτοι που εχουν και τοσα χρονια κανουν την παπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ αν και μπορω να πω ότι η μηχανογράφηση τα τελευταία 10 χρόνια βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο. Και η γραφειοκρατία μας μειώνεται πλέον ειδικά σε σύγκριση με κράτη όπως η Ολλανδία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...