Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον πολλαπλασιαστή το 2 είναι ο φόρος που θα αποδώσω στο τέλος του έτους για να μου μείνουν εμένα τα Χ καθαρά, είναι πολύ χονδρικός υπολογισμός για να περάσω το νόημα χωρίς να κάνω / πάρω μάθημα λογιστικών.

Να σου πω επειδή έχουμε βγει τελείως εκτός θέματος και με ενοχλεί από εχθές αυτό, να το μεταφέρουμε σε pm πριν κλειδώσουμε το νήμα με τα άσχετα ή σε νέο νήμα;

Δεν είναι μόνο θέμα φόρου. Ο τρόπος που το αντιμετωπίζεις πρακτικά περνά το βάρος του φόρου στον πελάτη ενώ είναι και θα έπρεπε να είναι δικό σου θέμα και ο πελάτης καμία σχέση δε θα έπρεπε να είχε με αυτό. Με αυτόν τον τρόπο μεταφέρεις την ευθύνη αλλού. Από τη στιγμή που ο φόρος σε βαραίνει και αποτελεί μέρος του κόστους των υπηρεσιών σου και της επιχείρησης κατ επέκταση, με το να τον αποποιείσαι ωφελείς πρωτίστως εσένα και μετά τον πελάτη ο οποίος σε μια άλλη περίπτωση θα μπορούσε απλά να μη σε προτιμήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποτε δεν κόβεις απόδειξη επειδη κάποιος αλλος δεν πληρώνει, επειδη το κερδος σου εχει μειωθεί και επειδη εισαι καλός χριστιανός και βοηθάς τον κόσμο αλλα αν βρεθεί ένας καλύτερος χριστιανός και σε καρφώσει θα τον περιμένεις στη γωνία.

 

Makes sense

Δεν πληρώνω γιατί βαρέθηκα να με κλέβουν. Όταν ο άλλος με καρφώσει το κάνει γιατί πιστεύει σε αυτό που κάνει αν στραβοπατήσει τότε δεν το έκανε γιατί πιστεύει αλλά για άλλους λόγους και ως νέος φαρισαίος θα πρέπει να πληρώσει για όλα τα στραβοπατήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο θέμα φόρου. Ο τρόπος που το αντιμετωπίζεις πρακτικά περνά το βάρος του φόρου στον πελάτη ενώ είναι και θα έπρεπε να είναι δικό σου θέμα και ο πελάτης καμία σχέση δε θα έπρεπε να είχε με αυτό. Με αυτόν τον τρόπο μεταφέρεις την ευθύνη αλλού. Από τη στιγμή που ο φόρος σε βαραίνει και αποτελεί μέρος του κόστους των υπηρεσιών σου και της επιχείρησης κατ επέκταση, με το να τον αποποιείσαι ωφελείς πρωτίστως εσένα και μετά τον πελάτη ο οποίος σε μια άλλη περίπτωση θα μπορούσε απλά να μη σε προτιμήσει.

πλάνη. Μίλα με λογιστή. Σε γενικές γραμμές τα έσοδα μείον τα έξοδα μου μας κάνουν το κέρδος μου που φορολογείτε, μείον τον φόρο μας κάνουν τα καθαρά κέρδη. Από αυτά τα καθαρά θα πληρώσω του υπόλοιπους ιδιωτικούς λογαριασμούς μου. Στην τιμή περιλαμβάνεται και ο φόρος που αποδίδω εγώ στο κράτος αλλιώς μπαίνεις μέσα.

 

Εγώ πως επωφελούμαι, δεν το καταλαβαίνω.

Το να προσπαθείς να δώσεις ενα ηθικό υποβραθρο στην κλεψιά και την απατεωνιά δεν την κανει λιγότερο απατεωνιά.

ηθικό; ποιος την @@@ει την ηθική. Βρες μου εσύ πρακτική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προσπαθείς να δώσεις ενα ηθικό υποβραθρο στην κλεψιά και την απατεωνιά δεν την κανει λιγότερο απατεωνιά.

Και όμως μπορείς μια χαρά. Π.χ. το κράτος τη λέει Φ.Π.Α την ΚΛΟΠΗ και απότι βλέπω πολλοί εδώ γουστάρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάνη. Μίλα με λογιστή. Σε γενικές γραμμές τα έσοδα μείον τα έξοδα μου μας κάνουν το κέρδος μου που φορολογείτε, μείον τον φόρο μας κάνουν τα καθαρά κέρδη. Από αυτά τα καθαρά θα πληρώσω του υπόλοιπους ιδιωτικούς λογαριασμούς μου. Στην τιμή περιλαμβάνεται και ο φόρος που αποδίδω εγώ στο κράτος αλλιώς μπαίνεις μέσα.

 

Εγώ πως επωφελούμαι, δεν το καταλαβαίνω.

Επωφελείσαι από την άποψη πως κάνεις πιο ανταγωνιστικό το κόστος των υπηρεσιών σου εις βάρος του κράτους.

 

Όταν μιλάω για κόστος δεν εννοώ τα έξοδα της επιχείρησης αυτά είναι σταθερά και καλύπτονται έτσι κι αλλιώς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Εννοώ την ίδια την τιμολόγηση των υπηρεσιών σου η οποία πατά πανω στη λογική πως ένα ποσοστό από αυτό πάει στο κράτος. Εσύ με τη σειρά σου θεωρείς πως η συμπεριφορά του καταναλωτή είναι στατική προς αυτό αλλά δεν είναι. Η πραγματικότητα είναι πως αν δεν έδινες την επιλογή της μη απόδειξης στον άλλο και του πετουσες μια τιμή take it or leave εκείνος θα την αξιολογούσε ως έχει σε σχέση με το προϊόν που αποδίδεις και είτε θα συναλλάσόταν μαζί σου είτε όχι.

 

Αυτό γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτό στο ΦΠΑ που είναι οριζόντιος φορος. Όταν υπάρχει αύξηση ΦΠΑ οι επιχειρήσεις έχουν  2 επιλογές. Εϊτε να τον "απορροφήσουν" δηλαδή να πληρώσουν αυτό το απόλυτο ποσό της προσαύξησης, είτε να το μεταφέρουν στους καταναλωτές ρισκάροντας έτσι τη μείωση της ζήτησης. Όταν λοιπόν μιλάμε για τέτοια φορολογικα θέματα ο πρώτος που ζημιώνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η δουλειά της επιχείρησης. Με το να κλέβεις το κράτος πάνω σε αυτό πρακτικά  απαλλάσσεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναρωτιέμαι πάντως, αν εν μέσω τέτοια ανεργίας, έκαναν πρόταση σε κάποιον από εμάς, άνεργο, από μια εταιρία ελεγκτών, αν θα δεχόμασταν ή όχι. Και εφόσον δεχόμασταν, τι συμπεριφορά θα είχαμε αν πληρωνόμασταν με ποσοστά από τα πρόστιμα.

Εδώ ισχύει το "Έχουμε τους ελεγκτές που μας αξίζουν". Όταν σε ένα επάγγελμα το να κάνεις σωστά τη δουλειά σου θεωρείται μειονέκτημα και κινδυνεύεις κιόλας, θα προσελκύσεις και τους ανάλογους υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επωφελείσαι από την άποψη πως κάνεις πιο ανταγωνιστικό το κόστος των υπηρεσιών σου εις βάρος του κράτους.

 

Όταν μιλάω για κόστος δεν εννοώ τα έξοδα της επιχείρησης αυτά είναι σταθερά και καλύπτονται έτσι κι αλλιώς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Εννοώ την ίδια την τιμολόγηση των υπηρεσιών σου η οποία πατά πανω στη λογική πως ένα ποσοστό από αυτό πάει στο κράτος. Εσύ με τη σειρά σου θεωρείς πως η συμπεριφορά του καταναλωτή είναι στατική προς αυτό αλλά δεν είναι. Η πραγματικότητα είναι πως αν δεν έδινες την επιλογή της μη απόδειξης στον άλλο και του πετουσες μια τιμή take it or leave εκείνος θα την αξιολογούσε ως έχει σε σχέση με το προϊόν που αποδίδεις και είτε θα συναλλάσόταν μαζί σου είτε όχι.

 

Αυτό γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτό στο ΦΠΑ που είναι οριζόντιος φορος. Όταν υπάρχει αύξηση ΦΠΑ οι επιχειρήσεις έχουν  2 επιλογές. Εϊτε να τον "απορροφήσουν" δηλαδή να πληρώσουν αυτό το απόλυτο ποσό της προσαύξησης, είτε να το μεταφέρουν στους καταναλωτές ρισκάροντας έτσι τη μείωση της ζήτησης. Όταν λοιπόν μιλάμε για τέτοια φορολογικα θέματα ο πρώτος που ζημιώνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η δουλειά της επιχείρησης. Με το να κλέβεις το κράτος πάνω σε αυτό πρακτικά  απαλλάσσεσαι.

Κοινός ρίχνω τις τιμές και χτυπάω την αγορά άρα κερδίζω πελατεία χωρίς να υπολογίζουμε το ρίσκο που παίρνω να βρεθώ φυλακή. Ας υποθέσουμε ότι αυτός είναι ο σκοπός μου, είναι αρκετή συνθήκη αυτή για συνεχίζω να δουλεύω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να κάτσω να ερμηνεύσω τους σκοπούς του καθενός το μόνο που είπα είναι πως το να πουλάς τις υπηρεσίες σου μαύρα αν δει κάποιος τη γενική εικόνα ωφελεί πρακτικά εσένα τον ίδιο περισσότερο από τον υποτιθέμενο πελάτη που βοηθάς.

 

Το τι δυσκολίες αντιμετωπίζει ο καθένας στη δουλειά του και τι κάνει για αυτό δεν το ξέρω και δε με αφορά. Από την άλλη βέβαια το να επικαλείται κάποιος προσωπικές του δυσκολίες για να δικαιολογήσει την παρανομία είναι κάπως ...κακή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να κάτσω να ερμηνεύσω τους σκοπούς του καθενός το μόνο που είπα είναι πως το να πουλάς τις υπηρεσίες σου μαύρα αν δει κάποιος τη γενική εικόνα ωφελεί πρακτικά εσένα τον ίδιο περισσότερο από τον υποτιθέμενο πελάτη που βοηθάς.

 

Το τι δυσκολίες αντιμετωπίζει ο καθένας στη δουλειά του και τι κάνει για αυτό δεν το ξέρω και δε με αφορά. Από την άλλη βέβαια το να επικαλείται κάποιος προσωπικές του δυσκολίες για να δικαιολογήσει την παρανομία είναι κάπως ...κακή λογική.

Δεν έχω την ανάγκη να δικαιολογήσω τίποτα όπως δεν νιώθω την ανάγκη να είμαι νόμιμος(πλέον) αλλά την ανάγκη να προστατευτώ από κλέφτες. Διαφωνώ στο ποιος και πόσο επωφελείται αλλά δεν είναι του παρόντος.

 

Το να μου λες (όχι εσύ προσωπικά) ότι για να διατηρηθεί η κοινωνική συνοχή σκάσε και κολύμπα όταν εγώ νιώθω ότι με κλέβουν και απαιτώ αλλαγή δεν πρόκειται να με πείσεις.

Βάλε όσα πρόστιμα θες ούτε τα πρόστιμα θα πληρώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@taazz: Ας πούμε οτι ούτε εγώ νοιώθω πλέον την ανάγκη να ενδύομαι τον μανδύα της νομιμότητας,,, Τι πουλάς να έρθω να απαλλοτριώσω;

Υπηρεσίες: υπολογιστές, προγραμματισμός. Μετά την κρίση μικροδιορθώσεις ηλεκτρονικών και τελευταία επισκευές ηλεκτρικών μοτέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για πες πού το είπα αυτό; Δε φαντάζομαι να μη το είπα ποτέ και να το βγάζεις απ' το μυαλό σου έτσι;

 

δεν φαντάζομαι να έπαθες αμνησία και να μην θυμάσαι τι έγραφες στο τόπικ του πλαισίου, έτσι; 

 

 

Anyway, αν το διλημα ειναι ειναι η προσωπική επιβίωση του καθενός vs την προοπτική ότι αν πληρώνεις για τα θαλασσόδάνεια του κάθε καρχαρία μπορεί μια μέρα η ελλάδα να γίνει καλύτερη χώρα θεωρώ αστείο που τοο συζητάμε κιόλας. 

Καλή η ώρα σε αυτούς που έφτιαξαν τους δρόμους, τα πεζοδρόμια και τις αποχετευσεις αλλά μην γελιόμαστε, οι φόροι δεν πάνε σε αυτούς, κυρίως για την συντήρηση του πολιτικού συστήματος πάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φαντάζομαι να έπαθες αμνησία και να μην θυμάσαι τι έγραφες στο τόπικ του πλαισίου, έτσι; 

 

Link or it didn't happen ναι; Και μετά θα μπορούμε να συζητήσουμε τα περι αμνησίας σε πιο στέρεη βάση. Ίσως να μην είμαι εγώ αυτός που έχει προβλήματα μνήμης.

 

Για τα υπόλοιπα το είπα μια φορά να κόψεις τους strawmen, προφανώς δε θέλεις ή δε μπορείς να το κάνεις, c'est la vie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το έκανα link αλλά δεν βλέπω να ενδιαφέρεται και ιδιαιτερα το forum για αυτά που γράφεις. Λογική δημοτικού ή υποκρισία (; ) αφού εσύ πλέον δεν πληρώνεις αυτά που καλείς τους άλλους να πληρώσουν. Πετάς ξενη ορολογία για να ψαρώσει κανένας;

 

Jusqu'ici tout va bien ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...