Προς το περιεχόμενο

Kickstarter, Indiegogo, Fig και άλλα crowd funding projects


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχει και η κόπωση (οικονομική και ψυχολογική) πολλών, αν κρίνω από περιπτώσεις φίλων -αλλά και τη δική μου, ως ένα βαθμό.

 

[...]Στην καλύτερη περίπτωση στα υπόλοιπα είμαστε σε ανώριμες beta, στη χειρότερη σε απαντήσεις του στυλ "done when it's done" -να το πω αλλιώς, έχω αρχίσει να αισθάνομαι μια, αν όχι συμπάθεια, τουλάχιστον κατανόηση για τη στάση των παραγωγών.

 

Καλές ιδέες εξακολουθούν να υπάρχουν, αλλά δε γίνεται να στηρίζουμε επ' αόριστο νέες προσπάθειες, με ορίζοντα χρόνου-χρόνων.

 

Εντωμεταξύ, το Elite ζητάει 2 εκατομμύρια δολάρια για κάτι που ένας άνθρωπος με τo Limit Theory υποσχόταν να κάνει με 50.000. Ο νεαρός έκλεισε στο 300%+, το Elite αγκομαχάει. Πάντως, έτσι όπως κλείνουν στο τέλος, με τα "ξεπετάγματα", εκτός κι αν τελματώσει τελείως το επόμενο 3μερο (που δεν το βλέπω) θα τον πιάσει το στόχο το Elite. Και το Godus δυσκολευόταν και στο τέλος τα κατάφερε.

 

Εξαιρετικό ποστ.

 

Λόγω του μικρού μεγέθους και της απειρίας κάποιων από τις ομάδες, είμαι ανεκτικός στα χρονοδιαγράμματα προς το παρόν - εδώ υπάρχουν καθυστερήσεις σε "πραγματικά" παιχνίδια, πόσο μάλλον σε τίτλους που βρίσκονται ένα - δυο σκαλιά πανω από το homebrew. Επίσης, επειδή η πίεση χρόνου είναι μια από τις κατάρες που προσπαθούμε (-ούνε) να ξορκίσουν μέσω του Kickstarter, η ανοχή πιστεύω πως είναι απαραίτητη.

 

Το δεύτερο κομμάτι περί Limit Theory - Elite - Godus δε χρήζει περαιτέρω σχολιασμού. ΠΟΛΛΑ projects την έχουν σκαπουλάρει στο φώτο φίνις και γνώμη μου είναι πως πρέπει να πέσουν μερικές χοντρές ανάποδες (αποτυχίες μεγάλων ονομάτων) για να σοβαρευτούν λίγο κάποιοι. Το Thorvalla ήταν περισσότερο κακόγουστο αστείο και λιγότερο οργανωμένη προσπάθεια, οι αστειότητες της Jensen προκάλεσαν αρκετό εκνευρισμό, ο Larry πέρασε το νήμα λόγω συναισθηματισμού, ο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ Molyneux μπήκε και αυτός στο χορό, βγήκε ΔΥΣΤΥΧΩΣ κερδισμένος και πραγματικά δε θα μπορούσα να σκεφτώ καλύτερο εξιλαστήριο θύμα, και τώρα κοιτάζουμε όλοι τις υπερβολές του Elite για να το συγκρίνουμε στο τέλος με ένα homebrew game ίδιας λογικής και ελάχιστου budget. Αν δεν είναι το EVE Online σε single player, δε μπορώ να σκεφτώ τι διάλο τα χρειάζεται τόσα χρήματα. Ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για Minimum budget, όχι υπερβάσεις τύπου Obsidian - Wasteland - Double Fine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 924
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι αλλά...

 

Μόλις τώρα διάβασα προσεκτικά τα tiers. Το digital copy είναι στις 20 λίρες (χοντρικά 23-24 ευρώ, διπλάσιο από τη συντριπτική πλειοψηφία των άλλων projects) και limited στα 10.000, το επόμενο tier στις 25 λίρες (28-29 ευρώ) είναι επίσης limited στις 10.000, και μετά πάμε στις  30 λίρες χωρίς όριο. Το ότι το πρώτο και το δεύτερο tier ΔΕΝ έχουν κλείσει ακόμα, 24 ώρες πριν τη λήξη, λέει για μένα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί τέτοιος σάλος για το elite όταν υπάρχουν παιχνίδια σαν το eve; Πραγματικά απορώ με μερικά kickstarter projects. Εμένα περισσότερο μου φαίνονται να ταιριάζουν στη λογική του beating a dead horse. Το καταλαβαίνω πως πολλοί απο εμάς νοσταλγούμε τις στιγμές που μας προσέφεραν τα παιχνίδια της παλιάς σχολης, αλλά όσο να'ναι οι εποχές έχουν αλλάξει. Σε κάποια παιχνίδια βρίσκω ανούσια την επανακυκλοφορία τους απλά με καλύτερα γραφικά. Το μοναδικό ίσως genre που αξίζει να αναβιώσει μέσω του kickstarter είναι τα adventures, άντε και τα ισομετρικά rpgs. Και αυτό γιατί πλέον είναι προστατευομενα είδη. Φανταστείτε δηλαδή να έβγαζε κάποιος FPS στο kickstarter :eek: άπατο θα πήγαινε (θέλω να πιστεύω).

 

p.s. ναι το eve έχει συνδρομή αλλά σαν εμπειρία νομίζω έχει κορυφωθεί πλεον σε αυτό το τομέα. Εξαιρούντε βέβαια ελείψεις σε cockpit και εσωτερικά σκαφών. Το elite τι παραπάνω δίνει δηλαδή;

 

Επίσης υπάρχει κάποια λίστα με games που ξεκίνησαν απο kickstarter και ολοκληρώθηκαν...ή κάποιο site που να τα αναφέρειι και να τα ανανεώνει. Κοιτάζοντας το site του kickstarter μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως  πολλοί έχουν πάρει τα funds ωστόσο δεν έχουν παραδώσει κάποιο προιόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, έγιναν κάποιες απόπειρες για FPS αλλά λίγες μέρες μετά την έναρξή τους κατέβηκαν από τους ίδιους τους δημιουργούς.

 

Επίσης οι πληρωμές για το Kickstarter γίνονται μέσω Amazon Payments, δε χρειάζεται να δώσεις αριθμό κάρτας στο ίδιο το site. Ο λογαριασμός του Amazon φτάνει, συν το paypal που αναφέρθηκε παραπάνω.

 

Απέναντι στο Elite ή το FTL δεν είμαι καθόλου αρνητικός - δεν το πρόλαβα στην εποχή του και ασχολήθηκα κάπως με τα Freespace και Privateer πολύ παλιά. Επίσης έχουμε δει τρομερά ενδιαφέρουσες ιδέες από top - down RPG, TBS, platform, strategy (Necro πχ!) και άλλα, που ακόμα θέλουν χρόνο.

 

Λίστα δεν υπάρχει ακόμα, αλλά νομίζω πως το μόνο που ολοκληρώθηκε και ήταν και πολύ καλό ήταν το FTL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=5n1zO5dOCHo

 

Το οποιο επιασε τον στοχο του.

Ιδέα μου είναι ή είναι το Dungeon Keeper με την προσθήκη fan mod?

 

Τι παραπάνω θα έχει δηλαδή απo το original?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...