Προς το περιεχόμενο

Επιχορήγηση με επιταγές κατάρτισης


fotis 65

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Σημαντικό: Χάνεται η συνεχόμενη ανεργία στο επιδοτούμενο πρόγραμμα ανέργων

 

Χάνεται το δικαιώμα συνεχόμενης-μακροχρόνιας ανεργίας σύμφωνα με διευκρίνιση του ΟΑΕΔ για τους καταρτιζόμενους. Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος θα εκδοθεί νέα κάρτα ανεργίας. «...οι κάρτες ανεργίας όλων των ωφελουμένων, παύουν να είναι σε ισχύ από την έναρξη της κατάρτισης. Η ημερομηνία έναρξης του προγράμματος κατάρτισης αποτελεί ημερομηνία διακοπής της ισχύος της κάρτας ανεργίας».

 

Δεν δικαιούται επίσης την συνέχιση της επιδότησης ανεργίας του «σε περίπτωση που ο επιδοτούμενος άνεργος διακόψει την παρακολούθηση του προγράμματος κατάρτισης με δική του υπαιτιότητα.

 

Σε κάθε περίπτωση, οι ημέρες παρακολούθησης του προγράμματος επαγγελματικής κατάρτισης από τον επιδοτούμενο άνεργο αφαιρούνται από τη διάρκεια της εγκριθείσας τακτικής επιδότησης ανεργίας».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το παραπάνω ? το δικαιώμα συνεχόμενης-μακροχρόνιας ανεργίας τι στο διάολο μου παρέχει? Απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν να πηγαίνω μια φορά το τρίμηνο, επιδότηση δεν παίρνω τελείωσε, πρέπει να πηγαίνω για να καταγράφομαι απλά σαν άνεργος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν πληρωνεις στην εφορια, ετσι που τα εκαναν πληρωνεις μονο και μονο γιατι αναπνεεις.

Και όταν σταματήσεις να αναπνέεις, ΠΑΛΙ πληρώνεις. Και δεν πληρώνεις ΜΟΝΟ εσύ, αλλά και οι γύρω σου.

 

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το παραπάνω ? το δικαιώμα συνεχόμενης-μακροχρόνιας ανεργίας τι στο διάολο μου παρέχει? Απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν να πηγαίνω μια φορά το τρίμηνο, επιδότηση δεν παίρνω τελείωσε, πρέπει να πηγαίνω για να καταγράφομαι απλά σαν άνεργος ?

Ελα ντε...2 φορές γράφτηκα και ποτέ δεν ανανέωσα. Ποιο το νόημα να είσαι στον ΟΑΕΔ αν δεν παίρνεις χρήματα από το ταμείο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν σταματήσεις να αναπνέεις, ΠΑΛΙ πληρώνεις. Και δεν πληρώνεις ΜΟΝΟ εσύ, αλλά και οι γύρω σου.

τρανό παράδειγμα η γιαγιά μου που πέθανε 10/6/11 και για τους 6 μήνες που έζησε θα πρέπει να κάνω φορολογική δήλωση.

 

Ελα ντε...2 φορές γράφτηκα και ποτέ δεν ανανέωσα. Ποιο το νόημα να είσαι στον ΟΑΕΔ αν δεν παίρνεις χρήματα από το ταμείο;;;

αν προκηρυχθεί μια θέση στο δημόσιο θα προτιμηθείς σε σχέση με κάποιον που δεν είναι εγγεγραμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι που το εκαναν με τα τεκμηρια ειναι μεγαλη πουστια:

 

Εξηγουμε, ανεργος με πανω απο 12μηνες χρονο ανεργιας και με μηδενικο εισοδημα, εχει τεκμηριο 3000 ευρω μονο και μονο γιατι ζει. Τωρα αυτο το κουφο που λεει οτι πρεπει να βαλει στη δηλωση του και αποδειξεις ωστε να μπορει να εχει το αφορολογητο των 5000 ευρω, απο που προεκυψε? Ψαξτε το, θα κουφαθειτε αρχικα με αυτα που θα δειτε, αλλα μετα θα τα παρετε στο κρανιο ασχημα.

 

Μετα θελουν να τους ψηφισουμε. :D :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν προκηρυχθεί μια θέση στο δημόσιο θα προτιμηθείς σε σχέση με κάποιον που δεν είναι εγγεγραμμένος.

Χέστηκε η φοράδα στ' αλόνι...Ποτέ δεν ήμου φαν του δημοσίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν προκηρυχθεί μια θέση στο δημόσιο θα προτιμηθείς σε σχέση με κάποιον που δεν είναι εγγεγραμμένος.

Τι λέει ρε παιδί μου καλά ε και γαμων τις παροχές έχουμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...