Προς το περιεχόμενο

Επιχορήγηση με επιταγές κατάρτισης


fotis 65

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιλαχόν:

- Έστω ότι είμαι 3ος στην λίστα των επιλαχόντων.

Σενάριο 1: Έστω ότι 4 από τους πρώτους που έχουν επιλεγεί δεν πάν. Τότε θα είμαι μέσα όπως και ο αμέσως επόεμνός μου

Σενάριο 2: 'Έστω ότι 2 από τους πρώτους που έχουν επιλεγεί δεν πάν. Τότε ΔΕΝ θα είμαι μέσα αφού ήρθα τρίτος στην σειρά και δεν υπάρχει άλλη μία θέση κενή.

Γενικά, αν δεν πάνε από την πρώτη επιλογή κάποιοι τότε σε επειλέγουν με βάση την σειρά στην λίστα που έχει φτιαχτεί.

Ειμαι 439 στην λιστα των επιλαχοντων της περιφερειας μου,οποτε αν δεν πανε αυτοι οι 439 επιλεγουν εμενα,δηλαδη πιθανοτητες παρα πολυ μικρες αν δεν κανω λαθος,σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι 439 στην λιστα των επιλαχοντων της περιφερειας μου,οποτε αν δεν πανε αυτοι οι 439 επιλεγουν εμενα,δηλαδη πιθανοτητες παρα πολυ μικρες αν δεν κανω λαθος,σωστα;

 

Πριν τους επιλαχοντες υπαρχουν και οι κανονικοι επιτυχοντες.Αρα δεν θα πρεπει να πανε αυτοι και καμια 438 απο την λιστα των επιλαχοντων.Δηλαδη πανε για κανα μπανακι καλυτερα και μην χολοσκας...

 

Και μενα..

 

Αλλα γραφτηκα στον οαεδ πριν δυο μηνες..αλλοι ειχαν σειρα...

 

Μονο αμα ηταν αλλα τα κριτηρια οπως αναφερει το παιδι πιο πανω....

 

Επρεπε να ειχες τουλαχιστον 2-3 χρονια στην ανεργια για να επιλεχθεις πραγμα δυσκολο για καποιον απο 20-40 χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να ειχες τουλαχιστον 2-3 χρονια στην ανεργια για να επιλεχθεις πραγμα δυσκολο για καποιον απο 20-40 χρονων.

Το τουλάχιστον δεν κολλαει καθως κάποιος που εχει 24 μηνες ανεργιας εχει ακριβως τα ιδια μόρια με καποιον που εχει 240 μηνες ανεργιας :)

Τα κριτηρια επιλογής ήταν εντελώς λάθος ,αλλά οπως και να εχει μη σκατε.Δε μπορουσε να γινει και κατι καλυτερο με 1 εκατομμυριο ανεργους Και 19000 επιταγες καταρτησης :)

Αμα ηταν καμια 100000 κατι μπορει να επαιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τουλάχιστον δεν κολλαει καθως κάποιος που εχει 24 μηνες ανεργιας εχει ακριβως τα ιδια μόρια με καποιον που εχει 240 μηνες ανεργιας :)

Τα κριτηρια επιλογής ήταν εντελώς λάθος ,αλλά οπως και να εχει μη σκατε.Δε μπορουσε να γινει και κατι καλυτερο με 1 εκατομμυριο ανεργους Και 19000 επιταγες καταρτησης :)

Αμα ηταν καμια 100000 κατι μπορει να επαιζε.

 

Εγω πιστευω οτι για εμενα και για αλλους ηταν πολυ χρησιμο να συνειδητοποιησεις ποσο χαλια ειναι η κατασταση και να αρχιζεις να σκεφτεσαι για εξω οσο γρηγοροτερα γινεται...Λυπαμαι μονο οσους δεν μπορουν να ξεκολησουν απο εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τους επιλαχοντες υπαρχουν και οι κανονικοι επιτυχοντες.Αρα δεν θα πρεπει να πανε αυτοι και καμια 438 απο την λιστα των επιλαχοντων.Δηλαδη πανε για κανα μπανακι καλυτερα και μην χολοσκας...

 

 

 

Επρεπε να ειχες τουλαχιστον 2-3 χρονια στην ανεργια για να επιλεχθεις πραγμα δυσκολο για καποιον απο 20-40 χρονων.

 

όχι απαραίτητα, στον νομό μου, μπήκαν με 1 χρόνο ανεργία.

Οπότε είναι ανάλογα τι ποσοστά ανεργίας έχει ο κάθε νομός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απαραίτητα, στον νομό μου, μπήκαν με 1 χρόνο ανεργία.

Οπότε είναι ανάλογα τι ποσοστά ανεργίας έχει ο κάθε νομός.

Καταρχας δε ξερουμε πως εγινε η επιλογη του ποσσες θεσεις εχει ο Καθε νομος.

Στο παραδειγμα που δινεις η Αχαια εχει κατω απο 350000 κατοικους.

Η Αττική 4.000.000 .

Δηλαδη αναλογια 1/11 .

Η Αττική εχει 4950 θεσεις και αρα η Αχαια επρεπε να εχει κατω απο 500. Εχει πάνω από 700 θεσεις.

Ανεργια δεν εχουν συνυπολογισει γιατι αν ειχαν συνυπολογισει και η Αχαια εχει χαμηλη ανεργια οπως λες επρεπε να εχει 300 θεσεις.

Επισης μη ξεχναμε οτι στην Αχαια και αλλου υπάρχουν αρκετοι κατοικοι εκτός πολεων οπου δεν ασχολουντε τοσο με Οαεδ κλπ.

Οποτε οχι δεν ηταν αναλογο με την ανεργια,ουτε αναλογο με το πληθυσμο,αλλά επαιζαν πολλοι παραγοντες ρολο.

Οπως και να χει μη σκατε μολις κλεισετε 5 χρονια ανεργιας και αν εχετε ηλικια 22 ή 60 σιγουρα θα μπειτε σε μια επιταγη καταρτισης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας παιδιά

 

Ειμαι δικαιουχος της επιταγής κατάρτισης από το ηράκλειο κρήτης και ψάχνω να βρω ποιό ειναι το καλύτερο μέρος για να κάνω τα μαθήματα

 

Μήπως το χει ψαξει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι είναι επιλαχόντες ας μην απελπίζονται.

πολλοί που έχουν επιλεχθεί ίσως την κοπανήσουν μιας και περιμένουν τα αποτελέσματα από τα πεντάμηνα στους δήμους.

 

εντωμεταξύ προσοχή στα κέντρα που θα πάτε γιατί πέφτει το παραμύθιασμα του αιώνα.

θα σας τα κάνουν τσουρέκια για να γραφτείτε.

έχω γνωστό που δουλεύει σε ΚΕΚ και μου λέει τι παραμύθια λένε για να πείσουν τους ανέργους να γραφτούν σε αυτούς.

βασικά έχει ξεσπάσει ένας πόλεμος ανάμεσα στα κέντρα για το ποιος θα πάρει περισσότερους ανέργους.

έχουν ακουστεί περιστατικά όπου δίνουν ακόμα και δώρα και ότι τρελό φανταστείτε.

μέχρι κληρώσεις για ταξίδια.

το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε στα κέντρα και να το παζαρέψετε χύμα.

-τι όφελος θα έχω αν έρθω σε σας αντί να πάω εκεί...;

 

όπως ακριβώς κάνουν πολλοί με τις επιδοτήσεις στα κινητά.

 

μη τους λυπάστε, τόσα λεφτά θα φάνε πάλι χωρίς να προσφέρουν τίποτα.

αν πάτε με την επιταγή του ΟΑΕΔ στο χέρι και τους πείτε ότι το τάδε κέντρο πχ σας πληρώνει τα μεταφορικά σας έξοδα θα δείτε που θα σας προσφέρουν κι αυτοί κάτι.

 

επίσης απ ότι μου έλεγε ο γνωστός μου έχετε δικαίωμα να κάνετε τα μαθήματα μέσα σε κάποιο διάστημα. νομίζω κάποιοι μήνες αλλά δεν είμαι σίγουρος. αυτό δε θα σας το πούνε όμως ώστε να βιαστείτε να γραφτείτε σ αυτούς λέγοντας σας δικαιολογίες του στυλ τρέξτε να προλάβετε.

 

επίσης στα περισσότερα κέντρα εννοείται πως δε γίνεται μάθημα οπότε μη περιμένετε να μάθετε και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δε ξερουμε πως εγινε η επιλογη του ποσσες θεσεις εχει ο Καθε νομος.

Στο παραδειγμα που δινεις η Αχαια εχει κατω απο 350000 κατοικους.

Η Αττική 4.000.000 .

Δηλαδη αναλογια 1/11 .

Η Αττική εχει 4950 θεσεις και αρα η Αχαια επρεπε να εχει κατω απο 500. Εχει πάνω από 700 θεσεις.

Ανεργια δεν εχουν συνυπολογισει γιατι αν ειχαν συνυπολογισει και η Αχαια εχει χαμηλη ανεργια οπως λες επρεπε να εχει 300 θεσεις.

Επισης μη ξεχναμε οτι στην Αχαια και αλλου υπάρχουν αρκετοι κατοικοι εκτός πολεων οπου δεν ασχολουντε τοσο με Οαεδ κλπ.

Οποτε οχι δεν ηταν αναλογο με την ανεργια,ουτε αναλογο με το πληθυσμο,αλλά επαιζαν πολλοι παραγοντες ρολο.

Οπως και να χει μη σκατε μολις κλεισετε 5 χρονια ανεργιας και αν εχετε ηλικια 22 ή 60 σιγουρα θα μπειτε σε μια επιταγη καταρτισης!

 

στον Νομό Χανίων, ο τελευταίος μπήκε με 34 μόρια αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

εχω παρακολουθησει το ποργραμμα αυτο με τα 700 ευρω και εχουν περασει διο μηνες απο τοτε και τα λεφτα ακομα να μπουν...μηπως ξερει καπιοσ κατι για αυτα τα 500 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξερει κανεις τι θα γινει με τα 500 ευρω και ποτε θα τα παρουμε? κοντευουν 2 μηνες τωρα και ουτε φωνη ουτε ακροαση...

εμαθες κατι σχετικο με αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...