Προς το περιεχόμενο

Οδηγική συμπεριφορά εν έτη 2012.


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα, παρόλο που και στο παρελθόν έχουν ξανασυζητηθεί παρόμοιες καταστάσεις και περιστατικά, λόγω της αγανάκτησής μου περισσότερο.

 

Απ΄όσο γνωρίζω το όριο ταχύτητα σε εθνική οδό ή μάλλον σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας δε ξεπερνάει τα 120 (ειδικά όταν υπάρχει ταμπέλα που αναγράφει το όριο). Είμαι σωστός εώς εδω?

 

Αντιλαμβάνομαι πως το να είμαι αριστερή λωρίδα και να πηγαίνω με 120, είναι σπαστικό για τον βιαστικό που θέλει οπωσδήποτε να πάει με 150-160-180. Δεν ειναι νόμιμο. Αλλά εντάξει.

Ας πούμε οτι το δέχομαι.

 

Όταν όμως είσαι στη μεσαία, οδηγάς πάνω στο όριο και όχι ένας αλλά πολλοί, έρχονται και κολλάνε από πίσω ανάβοντάς σου σπαστικά τα φώτα, ή κορνάροντας πολλές φορές για να σε εξαναγκάσουν να πας είτε στη δεξιά ή αν δεν υπάρχει δεξιά να μπεις στη βοηθητική, τι κάνεις?

 

Προσωπικά και μετά από εκατοντάδες ταξίδια και ώρες οδήγησης, απλά τους αγνοώ.

Ομως πως είναι δυνατόν ακόμα και στα δύσκολα αυτά χρόνια που τα πρόστιμα γενικά πέφτουν ευκολότερα, που τα ατυχήματα δεν είναι δυσκολο να συμβούν, Η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ να οδηγάει έτσι?

 

Θα ήθελα την άποψη ανθρώπων που γενικά οδηγούν επιθετικά και αρέσκονται σε αυτή τη συνήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσιμπάς μία το φρένο για να κλάσει μέντες ο από πίσω που σου κολλάει και μετά συνεχίζεις να πηγαίνεις όπως πήγαινες. Δουλεύει.

 

Εάν όπως λες είσαι στη δεξιά λωρίδα ενώ αριστερά υπάρχει άλλη ελεύθερη για να κάνουν προσπέραση οι πισινοί (το «πισινοί» με κάθε έννοια) όχι μόνο δεν υπάρχει λόγος να μπεις στη βοηθητική, αλλά θα είσαι και παράνομος εάν μπεις. Καλά κάνεις και τους αγνοείς λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τους αγνοεις κανονικα, αν θελουν να περασουν ασ πανε στην αριστερη, γιαυτο υπαρχει.

 

Βεβαια εχω παρατηρησει οτι στους Ελληνικους δρομους η δεξια λωριδα εχει παντα λιγοτερη κινηση απο την μεσαια, και σε μερες που δεν υπαρχουν φορτηγα να πανε πολυ αργα και σε μερη που ο δρομος στην δεξια ειναι μια χαρα. Γιαυτο και ο ελληναρας που θελει να παει γρηγορα κανει την δεξια λωριδα προσπερασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και ο ελληναρας που θελει να παει γρηγορα κανει την δεξια λωριδα προσπερασης.

Aι γειά σου. Και ειδικα αν έχεις κανα φορτηγό δίπλα. Πχ βλέπε Εθνικη οδό Κορίνθου Αθηνων. Υπάρχει η βοηθητική.

Πας με 80 στη δεξιά και σου κολλάει το φορτηγό απο πίσω. Εκμεταλλεύεται τον ογκο του, και ακόμα και φρένο να πατήσεις ο ζημιωμένος (αν συμβεί κάτι θα ειμαι εγω).

Συνήθως σε προκλητικό συνεχόμενο (που διαρκεί δηλαδή άνω των 2 λεπτών) αναψε κλείσε φώτων, θα απαντήσω είτε βγάζοντας το χέρι έξω και δείχνοντας στον πισινό πως υπάρχει και άλλη λωρίδα έιτε με ακραίο κωλοδάχτυλο :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει και άλλη λωρίδα είσαι υποχρεωμένος να βρίσκεσαι σε αυτή.

Αν μετά είναι η ΛΕΑ απλά τους αγνοείς.

Το να βρίσκεσαι στην αριστερή ενώ δεν προσπερνάς δεν είναι σπαστικό για αυτόν που θέλει να πάει πάνω από το όριο. Είναι παράνομο για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα ήταν χρήσιμο και να αποφασίσουμε τι συνιστά προσπέραση.

 

Δρόμος με δύο λωρίδες συν ΛΕΑ, στην δεξιά υπάρχει παππούδι που κινείται με <80 ΧΜ/Ω. Βγαίνω στην αριστερή να φύγω, αλλά βλέπω ότι τα παππούδια είναι πολλά. Οπότε συνεχίζω να κινούμαι στην αριστερή μέχρι να βρω που τελειώνει η σειρά με τα παππούδια και να ξαναμπώ δεξιά. Είναι προσπέραση τώρα αυτό; Σίγουρα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκηνικό προ λίγων ημερών.

 

Εμείς στην δεξιά λωρίδα της Αθηνών-Κορίνθου (νομίζω είχαμε ήδη μπεί προς Αττική οδό) στα 120χαω, και κτελατζής να μας έχει κολλήσει σε υπερβολικά επικίνδυνο βαθμό, έφτανε και στα δυο μέτρα άνετα, αναβοσβήνοντας φώτα συνέχεια για να μπούμε στην ΛΕΑ. Η αριστερή ήταν άδεια.

 

Η οποία ΛΕΑ κιόλας σε εκείνο το σημείο και δεδομένης της ταχύτητας με το ζόρι χώραγε το αμάξι. Που και υπέρδιπλη να ήταν, χάρη στον καριόλη εγώ δεν θα έκανα.

 

Κάθε φορά που αναβόσβηνε φώτα, αλάρμ για δυο χτυπήματα, χεράκι έξω και σήμα για προσπέραση. Τελικά μετά από δεκα λεπτά αξιώθηκε να προσπεράσει. Με το απαραίτητο χειροκρότημα από τους επιβάτες μου (χειροκροτούσε και ο σκύλος την μαλακία του).

 

Άντε βγάλε άκρη τώρα.

 

Γενικώς δεν ταξίδευα συχνά, αλλά στα τελευταία δυο-τρία ταξίδια άνετα γράφω βιβλίο περι οδηγικής συμπεριφοράς. Κόλλημα στην δεξιά, προσπεράσεις επάνω σε τυφλές στροφές, προσπεράσεις στην εσωτερική, χώσιμο σε λωρίδα διοδίων...

 

Υπ'όψην οτι το κόλλημα από πίσω, γνωστό και ως tailgating, στην Γερμανία ας πούμε διώκεται ακόμα και ποινικά ως εξαναγκασμός.

 

Due to legal regulations (Straßenverkehrsordnung) it is legal to flash headlights (Lichthupe) in order to indicate the intention of overtaking, but a proper distance to the vehicle in front must be maintained. Driving at insufficient distances and constantly or repeatedly flashing headlights are also considered to be coercion and the driver can get fined. In severe cases, this might be regarded as a crime and the driver may be arrested and face a court trial where they can be sentenced to up to three years in prison.

 

Αλλά τι λέμε τώρα, οι τύποι χώνουν πρόστιμο για κατάληψη της αριστερής και προβλέπουν ακόμα και τις προϋποθέσεις που μπορείς να προσπεράσεις από δεξιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά όλα που λέτε, υπόψιν όμως άν είναι τρείς λωρίδες (άδειες) δεν κάθεσαι στη μεσαία αλλά στη δεξιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπάς μία το φρένο για να κλάσει μέντες ο από πίσω που σου κολλάει και μετά συνεχίζεις να πηγαίνεις όπως πήγαινες. Δουλεύει.

Έγω ξερεις τι σας κανω εσας? Σας κολλαω ακομα περισσοτερο.Αν θελεις να τα τσουγκρισουμε,μερες που ειναι, τσαρουχωσε το φρένο να κάνουμε και κραστεστ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω ξερεις τι σας κανω εσας? Σας κολλαω ακομα περισσοτερο.Αν θελεις να τα τσουγκρισουμε,μερες που ειναι, τσαρουχωσε το φρένο να κάνουμε και κραστεστ.

 

Μαγκιά...κλανιά και κ@λοφινιστρίνι.....

με τέτοια μαγκιά τα πληρώνεις μετά και τα σπασμένα...ή λουφάζεις;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...