Προς το περιεχόμενο

Οδηγική συμπεριφορά εν έτη 2012.


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι κανουν μαγκιες στο δρομο ειτε επειδη ειναι και καλα γρηγοροι,ειτε για να εκνευρισουν τον αλλον ειναι

για κλωτσιες και 9 στις 10 ειναι και κοτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οσοι κανουν μαγκιες στο δρομο ειτε επειδη ειναι και καλα γρηγοροι,ειτε για να εκνευρισουν τον αλλον ειναι

για κλωτσιες και 9 στις 10 ειναι και κοτες.

 

Ίσως να έχεις δίκιο αγόρι. Προτιμώ να γίνω μαλάκας παρα να κάνω τον μαλάκα στον κάθε τυπάκο που νομίζει οτι μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει. Εσύ κάνε αυτό στο οποίο είσαι καλύτερος. Στην στατιστική σου φαντάζομαι θα πήρε πολύς λαός μέρος. Ναι είμαι σίγουρος. Αυτό που την άποψη μας την εκφράζουμε με στατιστικά δεδομένα, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω όταν ο άλλος δεν είναι ενοχλητικός μπαίνω στην μεσαία μέχρι να περάσει και μετά πάλι αριστερά. Αλλα αυτό το κάνω καθαρά γιατι το θέλω εγώ, δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον πηγαίνω στο όριο, οπότε ΑΝ ο άλλος μου κολλήσει απο πίσω επιθετικά απλα ΔΕΝ φεύγω ποτέ και τον πηγαίνω καρότσα (πολλές φορές πηγαίνω και με την ίδια ταχύτητα με αυτόν στην μεσαία ώστε να μην μπορεί να περάσει ούτε απο εκεί)

 

 

Third-party-facepalm.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφοριακή συμφόρηση είναι αυτό:

 

beijing_traffic.jpg

traffic-jam.jpg

 

Και ναι, δεν θα σας πούμε γιατί πιάνετε την αριστερή λωρίδα στην περίπτωση αυτή.

 

Και καλύτερα μην ρωτήσεις αστυνομικό γιατί ένας από αυτούς με σταμάτησε για έλεγχο σε επαρχιακή πόλη και μου είπε: "Μην φοράς ζώνη στην πόλη, δεν χρειάζεται..."

 

Γέλασα γιατί νόμιζα ότι το'λεγε για πλάκα, αλλά από την αντίδρασή του κατάλαβα ότι το πίστευε κιόλας... :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν είναι κάθε περίπτωση η φωτογραφία παραπάνω. Βλέπε αττική οδό μεσημέρια που είναι ουρά στην δεξιά που πάνε με 80, ουρά στη μεσαία που πάνε με 100 και όλοι οι άλλοι δεξιά με 120-130. Εκεί όλοι αυτοί στην μεσαία-αριστερή δεν νομίζω πως έχουν και επιλογή.

 

Αλήθεια, όταν ο μπροστινός δεν κουνάει από την αριστερή και έρχεται πίσω σας ακόμα πιο γρήγορος τι κάνετε? Ρωτάω γιατί προσωπικά δεν παίζω φώτα-κόρνες ( δεν μου αρέσει ). Συνήθως κάνω δεξιά και αφήνω τον πιο γρήγορο να βγάλει άκρη με τον κοιμισμένο :rolleyes:

 

Τέλος όσο διαβάζω τα ποστ καταλαβαίνω περισσότερο πόσο λείπει ένα σωστό και σοβαρό μάθημα οδικής κυκλοφορίας από τα σχολεία. Από καταξιωμένους και πρόθυμους οδηγούς έχουμε ( π.χ. Ιαβέρης ), από τα άλλα όμως...ερημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη ρε, κατάλαβα. Άμα μου λές οτι τα ξέρεις καλύτερα και απο τροχονόμο, μου αρκεί. Με λίγα λόγια, ότι και να πώ, ότι και να επικαλεστώ θα έχεις δίκιο ούτες ή άλλος.

 

Εντωμεταξύ συνέχεια βάζετε στην κουβέντα πράγματα που δεν κολλάνε σε αυτό που συζητάμε. Υπερασπίστηκε κανείς το δικαίωμα του να παραμένειο στην αριστερή λωρίδα ενω υπάρχουν άλλες άδειες??????? Πότε έγινε αυτό και δεν το θυμάμαι???

 

 

Και ναι, δεν θα σας πούμε γιατί πιάνετε την αριστερή λωρίδα στην περίπτωση αυτή.

 

Ήθελα να γράψω και άλλα, αλλα καθώς τα έγραφα σκέφτηκα ότι δεν έχει νόημα. Φιλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν τα ξέρω καλύτερα από όλους τους τροχονόμους. Σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί που ξέρουν πολλά περισσότερα από μένα.

 

Υπάρχουν όμως και κάποιοι που ξέρουν λιγότερα από μένα και αυτοί είναι κυρίως στην επαρχία.

 

Καλό ταξίδι σε όλους όσους πάνε να ψηφίσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να οδηγείς στην Ελλάδα είναι μάθημα από μόνο του. Νομίζω πως η εμπειρία σε κάνει καλό οδηγό και όχι ο Κ.Ο.Κ. ο οποίος έχει αρκετά κενά κατά την άποψή μου.

 

Γενικά όσα χρόνια οδηγάω (μηχανή και αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση ή το ένα ή το άλλο)δεν έχω εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα, τρακάρισμα και γενικά δεν μπλέκομαι σε φασαρίες. Αν κάνω λάθος, ζητάω συγνώμη και το θέμα τελείωσε. Το ίδιο ισχύει και από μένα αν κάνει λάθος κάποιος άλλος, έστω και αν ειναι εγκληματικό σε πολλές περιπτώσεις.

Ωφείλουμε να είμαστε ήρεμοι. Όσοι οδηγάμε καθημερινά θα κάνουμε λάθος. Είναι δεδομένο. Το θέμα είναι σε τι κατάσταση βρισκόμαστε ώστε το λάθος να μην γίνει επικίνδυνο για εμάς ή τους άλλους.

 

Η επιθετική οδήγηση, είναι δείγμα νεύρων, κάτι που καθιστά τον οδηγό επικίνδυνο.

Αμα έχεις νευρα φιλαράκι τράβα να πιεις ένα καφέ. Το να οδηγάς σα παλαβός και να κολλάς στα αμάξια των άλλων επειδή θες να πας με 170 ειναι ηλίθιο.

 

Θα ήμασταν πολύ καλύτεροι οδηγοί αν απλά προειδοποιούσαμε αλλά δεν κάναμε επίθεση, είτε με το αυτοκίνητο (κόλλημα από πίσω) είτε με τα λόγια (βρισίδια κτλ)

 

Στη προκειμένη περίπτωση ακόμα και άδεια αν ειναι η εθνική και ένα ζώο να κινείτε με 70 στη μεσαία, όσο λάθος και αν ειναι αυτός, δεν έχεις καμία μα καμία δουλειά να πας και να του κολλήσεις.

Αναψέ του προειδοποιητικά τα φώτα και προσπέρασε τον από τις 2 ελεύθερες λωρίδες που υπάρχουν. Το να το παίζουμε τιμωροί και μαγκιά, είναι ότι χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιθετική οδήγηση, είναι δείγμα νεύρων, κάτι που καθιστά τον οδηγό επικίνδυνο.

Αμα έχεις νευρα φιλαράκι τράβα να πιεις ένα καφέ. Το να οδηγάς σα παλαβός και να κολλάς στα αμάξια των άλλων επειδή θες να πας με 170 ειναι ηλίθιο.

 

Θα ήμασταν πολύ καλύτεροι οδηγοί αν απλά προειδοποιούσαμε αλλά δεν κάναμε επίθεση, είτε με το αυτοκίνητο (κόλλημα από πίσω) είτε με τα λόγια (βρισίδια κτλ)

 

Στη προκειμένη περίπτωση ακόμα και άδεια αν ειναι η εθνική και ένα ζώο να κινείτε με 70 στη μεσαία, όσο λάθος και αν ειναι αυτός, δεν έχεις καμία μα καμία δουλειά να πας και να του κολλήσεις.

Αναψέ του προειδοποιητικά τα φώτα και προσπέρασε τον από τις 2 ελεύθερες λωρίδες που υπάρχουν. Το να το παίζουμε τιμωροί και μαγκιά, είναι ότι χειρότερο.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Πιστεύω πως το χειρότερο της επιθετικής οδήγησης δεν είναι ότι είναι έτσι κι αλλιώς επικίνδυνη, αλλά εκνευρίζει τους άλλους οδηγούς και τους κάνει να οδηγούν κι αυτοί επιθετικά και εκδικητικά.

 

Μία φορά οδηγώντας στην δεξιά λωρίδα, έχω συλλάβει τον εαυτό μου να κλείνει αυτούς που οδηγούσαν στη ΛΕΑ καταλαμβάνοντας χώρο ίσα ίσα για να μην προσπεράσει από εκεί. Αποκορύφωμα; Από πάνω μου ηλεκτρονική πινακίδα έγραφε ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΣΤΗ ΛΕΑ και οδηγός στη ΛΕΑ να μου παίζει φώτα γιατί δεν τον αφήνω να περάσει...

 

Και εδώ δεν φταίει μόνο αυτός αλλά κι εγώ, γιατί δεν του... επιτρέπω να παρανομήσει. Αλλά με εκνευρίζει που στις μαζικές εξόδους και εισόδους δεν υπάρχει η τροχαία να σταματάει 15 αυτοκίνητα στην ΛΕΑ και να τους γράφει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Πιστεύω πως το χειρότερο της επιθετικής οδήγησης δεν είναι ότι είναι έτσι κι αλλιώς επικίνδυνη, αλλά εκνευρίζει τους άλλους οδηγούς και τους κάνει να οδηγούν κι αυτοί επιθετικά και εκδικητικά.

 

Μία φορά οδηγώντας στην δεξιά λωρίδα, έχω συλλάβει τον εαυτό μου να κλείνει αυτούς που οδηγούσαν στη ΛΕΑ καταλαμβάνοντας χώρο ίσα ίσα για να μην προσπεράσει από εκεί. Αποκορύφωμα; Από πάνω μου ηλεκτρονική πινακίδα έγραφε ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΣΤΗ ΛΕΑ και οδηγός στη ΛΕΑ να μου παίζει φώτα γιατί δεν τον αφήνω να περάσει...

 

Και εδώ δεν φταίει μόνο αυτός αλλά κι εγώ, γιατί δεν του... επιτρέπω να παρανομήσει. Αλλά με εκνευρίζει που στις μαζικές εξόδους και εισόδους δεν υπάρχει η τροχαία να σταματάει 15 αυτοκίνητα στην ΛΕΑ και να τους γράφει...

 

Κι εσύ είσαι λάθος αλλα καλα του έκανες. Άμα δεν τρομάξει και μία φορά ο άλλος δεν θα μάθει. Την επόμενη φορά θα το ξανασκεφτεί. Το θέμα είναι οτι αν όλοι οι οδηγοί αντιδρούσαν έτσι τότε θα ήταν λιγότεροι αυτοί που θα το παίζαν μάγκες γιατι πολυ απλα θα φοβούνταν την αντίδραση του διπλανού τους.

 

Μία φορά σε ένα φανάρι που κρατάει 2 δευτερόλεπτα, ενω εγω περίμενα σαν άνθρωπος και είχαν περάσει και 2-3 κόκκινα, μπάινουν μπροστά μου τρία αυτοκίνητα, τρία. Ο άλλος τότε σε λέει μαλάκα (αν κάποιος στο δρόμο σε έλεγε μαλάκα και σου έπαιζε τσαμπουκά, εσύ θα καθόσουν και κοίταγες αλλού;;;;)... Πραγματικά κάτι τέτοιες ώρες το μόνο που με κρατάει είναι οτι δεν θέλω για έναν μαλάκα να μπώ φυλακή και να φάω κανα πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσύ είσαι λάθος αλλα καλα του έκανες. Άμα δεν τρομάξει και μία φορά ο άλλος δεν θα μάθει. Την επόμενη φορά θα το ξανασκεφτεί. Το θέμα είναι οτι αν όλοι οι οδηγοί αντιδρούσαν έτσι τότε θα ήταν λιγότεροι αυτοί που θα το παίζαν μάγκες γιατι πολυ απλα θα φοβούνταν την αντίδραση του διπλανού τους.

 

Μία φορά σε ένα φανάρι που κρατάει 2 δευτερόλεπτα, ενω εγω περίμενα σαν άνθρωπος και είχαν περάσει και 2-3 κόκκινα, μπάινουν μπροστά μου τρία αυτοκίνητα, τρία. Ο άλλος τότε σε λέει μαλάκα (αν κάποιος στο δρόμο σε έλεγε μαλάκα και σου έπαιζε τσαμπουκά, εσύ θα καθόσουν και κοίταγες αλλού;;;;)... Πραγματικά κάτι τέτοιες ώρες το μόνο που με κρατάει είναι οτι δεν θέλω για έναν μαλάκα να μπώ φυλακή και να φάω κανα πρόστιμο.

 

 

Φίλε σε καταλαβαίνω απόλυτα, αυτό που λες το βλέπω πολύ συχνά και είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό! Βασικά αν όλοι οι υπόλοιποι δεν τους αφήναμε αυτούς τους "γρήγορους" να περάσουν ίσως κάποια στιγμή να σταματούσε το φαινόμενο, αλλά στην τελική τη δική σου διάθεση χαλάς, εσύ εκνευρίζεσαι και συνήθως ο "γρήγορος" δεν παίρνει χαμπάρι!

Επίσης τα τελευταία 2 χρόνια υπάρχει τεράστια ατιμωρησία για τις παραβάσεις στο δρόμο. Καθημερινά βλέπω οδηγούς είτε με αυτοκίνητα είτε με μηχανάκια να κάνουν φονικές ενέργειες ( αναστροφή στην Κηφισίας ) χωρίς κανένα ενδοιασμό. Δεν υπάρχει πια ο φόβος της κλήσης καθώς ακόμα και οι αστυνομικοί που είναι τριγύρω δεν ασχολούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες μαλλωσα με εναν (γυρω τα 50) εδω στο κεντρο γιατι ειμαι μεσαια λωριδα στη εγνατια και ο τυπος δεξια λωριδα 5 μετρα μπροστα μου πισω απο αστικο.κινουμαστε με 30 χιλιομετρα το πολυ και ξερω οτι εχει σταση λεοφορειου εκει λιγο πιο κατω.

εχω προβλεψει κλασσικα θα χωθει στο κενο 6 μετρων που εχω εγω με τον μπροστινο μου γιατι το αστικο θα κανει σταση.

ε αναβει φλας το αστικο για να σταματησει και κλασσικα ο Ελληναρας γκαζωνει και αναβει φλας που αναβοσμηνει μια φορα και παει να χωθει.δεν εχω μειωσει ταχυτητα παρα μονο τελευταια στιγμη οπου εχω ηδη κοιταξει οτι δεν εχω προβλημα με τον πισω μου και παταω φρενο δυνατα να ακουστουν τα λαστιχα ενω χωνεται αυτος και κορναρω μια φορα.

Αρχιζει κανει χειρονομιες και παω απο διπλα του και βριζομαστε.υστερα απο αυτα αρχιζει,τι κανεις και τι ειναι αυτα και δεν βλεπεις οτι εχω αναψει φλας και τετοια.

Τον ρωταω,τι σημαινει οτι εχεις αναψει φλας,αιντε αναβω φλας και κανω οτι γουσταρω?δεν απανταει?το αμαξι λεει εχει και φρενα περα απο γκαζι,τι θελεις να πεσω επανω στο λεοφορειο (ειχαν καμια 7 μετρα αποσταση.σε εμενα το λες του λεω?και αλλα τετοια,το ποιος εχει δικιο.

Η νοοτροπια μου σαν οδηγος ειναι να διευκολυνω οσο μπορω την ομαλη κινηση χωρις να ειμαι βαρος σε κανεναν.δεν μπαινω σε λεοφορειοδρομους και απεναντιας διευκολυνω την κινηση των αστικων.ουτε θα χωθω σε φαναρι μπροστα απο αλλη λωριδα για να στριψω ουτε τετοια πραγματα.οι αλλοι που περιμενουν τι ειναι,μ@λ@κες και εγω ο εξυπνος?και οταν ο αλλος ειναι κυριος σαν οδηγος θα ειμαι και εγω κυριος μαζι του.εαν δεν γκαζωνε και δεν προσπαθουσε να χωθει φυσικα και θα εκοβα και θα τον αφηνα.αλλα με το ετσι θελω,δουλεια δεν γινετε.καφρος αυτος,καφρος και εγω.εχω αυτο το θετικο-αρνητικο οτι μπορω να ειμαι και ηλιθιος με καποιον ηλιθιο.

Ποιος απο τους 2 προκαλει?εαν βιαζεται,ας εχει προβλεψει οτι θα εχει κινηση και να εχει ξεκινησει πιο νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πια ο φόβος της κλήσης καθώς ακόμα και οι αστυνομικοί που είναι τριγύρω δεν ασχολούνται...

 

Αυτοι γραφουν μονο οποτε παρουν διαταγη

Με σταματησαν για υπερβολικη ταχυτητα 80χλμ! σε μπλοκο δρομου απειρης ευθειας που μπορεις να πας με 200

ενω εχω δει μπροστα τους να κανουν σουζες και κοντρες μηχανες να παιρνανε κοκκινα αερα και να μην ασχολουνται καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...