Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια..θα σας πω και εγω την εμειρια μου..

Με ειχαν ταλαιπώρησε οι αιμορροΐδες 3 χρονια τωρα..ειχα παει 3 φορες σε γαστρεντολογοα και ο καθενας μου εδωσε διαφορετικη θεραπεια..χαπια,αλοιφες,υποθετα κτλ...εβλεπα μια μικρη βελτίωση αλλα δεν παιρνουσαν..

Η Αλοη ειναι ο τροπος που μου περασαν σε 1 εβδομαδα..και θα σας πω τι ακριβως εκανα..

1)Παρτε ενα φυλο αλοης και  καθαριστε το(μπορειτε να δειτε στο youtube βιντεο για οποιον δεν ξερει πως να την καθαρισει)βαλτε το gel στο μπλεντερ για να το κανετε υγρο και μετε βαλτε το υγρο σε ενα βαζακι..(διατηρείται στο ψυγειο)

2)πηγαινετε απο το φαρμακειο και ζητηστε 1 σύριγγα ινσουλινης..(0,30 λεπτα κανει)

3) 3-4 φορες την μερα θα γεμίζετε την σύριγγα με αλοη και θα την βάζετε στο προκτο σας(εσωτερικά-εξωτερικα) και μετα καθαριστε την σύριγγα με νερο για την απομενη χρηση..

Αυτα απ την δικιά μου εμπειρία..εγω παντος σώθηκα!!οποις θελει το δοκιμαζει..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα σας πω και εγω για την εμπειρία μου και να σημειώσω ότι αυτές είναι οι αποψεις μου και δεν είναι ιατρικά πιστοποιημένες  .

Λοιπον εχω εδώ και 15 χρονια θεμα με τις αιμορροΐδες μου στην αρχη όπως οι περισσότεροι ηταν 2-3 βαθμου δλδ εσωτερικες και ενιωθα ένα πρήξιμο και φαγουρα . από τοτε λοιπον πρην 15 χρονια αρχησα να κανω αυτά που πρέπει για τις αιμοροιδες   δλδ Καθαρισμό με νερο , φρουτα , λαχανικα , κτλ κτλ οσο μπορουσα τελος παντον .Ετσι περασαν 10 χρονια και τελικα εδώ και 5 χρονια εγιναν 4ου βαθμου δλδ εξωτερικες μονιμα  ειχα ορισμένες φορες το ζωηρο κοκκινο χρωμα το οποιο είναι γνωστο ότι είναι από εσωτερικες αιμοροιδες , με καλη διατροφή και αλοιφες το αιμα σταματαγε .... ( αλοιφες όπως proctosinalar που όμως δεν κανει πανω από 2 βδομάδες το γραφει και μεσα, και μετα σαν επιλογή καθημερινη preparation H ) . Το μεγαλυτερο πρόβλημα λοιπον ηταν οι εξωτερικες που κατά την αφόδευση ηταν σαν στραγαλια ενοχλητικες και επρεπε να περιμενω 1 μερα να ηρεμήσουν  ( να σημειώσω εδώ ότι μιλαω για μεγενθυση των εξωτερικων αιμοροιδων , και ΟΧΙ ΘΡΟΜΒΩΣΗ η οποια θρομβωση η διαφορα είναι ότι η θρομβωση εγκλωβίζετε το αιμα μεσα στον ιστο και παιρνει ένα μπλε σκουρο χρωμα και μπορει να είναι ετσι μερες η ακομα χειροτερα να μην φευγει, εγω λοιπον όταν σπανια ειχα θρομβωση αυτό που εκανα ηταν χαπια DAFLON και χλιαρα νερα στην περιοχη για να χαλαρωση ο θρομβος και παντα ειχα αποτέλεσμα.

Το θεμα μου λοιπον ηταν περισσοτερο οι εξωτερικες αιμοροιδες και το ποσο ενοχλητικες ηταν (πχ αισθημα ότι δεν εχει τελειωση η αφόδευση)  πείρα  λοιπον την αποφαση να ξεκινησω ερευνα για το τι λυσεις υπαρχουν . Από ότι λοιπον καταλαβα υπαρχουν αυτές που είναι μη χειρουργικές , δλδ περίδεση , σκληροθεραπει ,και καυτιριασμος ... αυτές από ότι μου ειπαν οι περισσοτεροι γιατροι ηταν για περιστατικα 2-3 το πολύ βαθμου και όχι με σιγουρο αποτέλεσμα .

Οποτε λεω θα παμε σε χειρουργικο κοματι . οι επιλογες μου ηταν Millikan-Morgan ,Longo , Peter Lord ,(απολίνωση με Dopler THD ,HAL,Trilogy,Angiodin-Procto ) και τομη με Laser h υπερηχους .

Με οσους λοιπον γιατρους μίλησα ο καθενας ειχε την δικη του αποψη , σε αυτό όμως που ολοι ηταν καθετοι είναι ότι Επιπλοκες όπως ακρατια , η διακοπη ούρησης η στένωση είναι πιθανες να υπαρχουν σε επιλογες όπως   Milikan-Morgan , Longo, Peter Lord  και ακομα μικρότερες τομη με laser h υπερηχους . Η μονη επεμβαση που ΔΕΝ ειχε τετοια θεματα και η μονη που είναι αναστρέψιμη είναι Απολινωση με εσσωτερικα ραματα δλδ ολες η τεχνικες που γραφω πιο πανω ... η πιο προσφατη είναι η Angriodin-Procto η οποια λενε ότι κανει και για 4 βαθμου ... υποτίθεται .

Οποτε εχοντας το φοβο μηπως μια στο εκατομυριο παει κατι στραβα εκανα αυτή που σιγουρα εχει τις ελάχιστες επιπλοκες δλδ  Angiodin-Procto . Εγινε λοιπον η προετοιμασία δλδ αιματολογικες , 12 ωρες νυστικος , κλισμα για να είναι αδειο το εντερο και 1 μερα προληπτικά νοσοκομειο . Ο γιατρος ειπε ότι όλα πηγαν οκ και ειμαστε μια χαρα .

Δεν ειχα καθολου πονο παρα μια αισθηση ότι ειχα κατι μεσα το οποιο εφυγε μετα από 2 μερες , Όλα λοιπον μια χαρα εκανα διατροφή εκανα και την κλασικη θεραπεια μετα το χειρουργείο με λαδακι, υποθετα, daflon , κτλ κτλ και περασε ενας μηνας .  Μετα λοιπον από ένα μηνα και βαζοντας χερι πισω ανακαλυψα ότι οι εξωτερικες υπαρχουν ακομα , απλα μικρότερες σε μέγεθος , και όταν πηγαινα  τουαλετα εβγαιναν  και μετα από 1 ωρα μαρανοντουσαν σαν σταφύλια . Εννοείται ότι είναι καλυτερη κατασταση από ότι ηταν , όμως δυστηχως το αποτέλεσμα δεν ηταν αυτό που ηθελα και πιστευα .

Μετα από συζήτηση με το γιατρο αυτό που καταλαβα είναι το εξης ... Με την απολινωση ΔΕΝ γινεται ολικη απολινωση διοτι δεν θελουν να νεκρωσουν οι αιμοροιδες αυτό που θελουν είναι να είναι μικροτερη η αιματωση ( που οντος ισχυει ) επισης το θεμα με την απολινωση είναι ότι υπαρχουν παράπλευρες αρτιριες που ουτος η άλλος τροφοδωτουν με αιμα τις αιμοροιδες , ουσιαστικα από ότι καταλαβα είναι μια καλη λυση η απολινωση για μερική  διακοπη αιμάτωσης και για εσωτερικες αιμοροιδες .  Αυτό που δεν δουλευει όμως είναι να κανει τις εξωτερικες 4 βαθμου αιμοροιδες να εξαφανιστουν ... ακομα και την προπτωση που μπορουν με το ιδιο ραμα να μαζεψουν ουσιαστικα δεν προσφερη μονιμη λυση στις εξωτερικες .

Αυτό που επρεπε ουσιαστικα να γινει είναι 2 τεχνικες και απολίνωση και Laser τομη  στην δικη μου περίπτωση , όμως δεν εγινε .

Παει λοιπον αυτό και τωρα είμαι σε μια αναζητηση μιας λυσης να κανω τις εξωτερικες πιο μικρες κατά την αφοδευση , για να κανω παλη χειρουργιο θα ηθελα να το αποφυγω . Οποτε ψάχνοντας και ρωτοντας μου ειπαν μια μεθοδο την αιμορροϊδοπλαστική LHP η συγκεκριμενη μεθοδο από ότι καταλαβα θελει μονο τοπικη αναισθησία δεν εχει τομες και ουσιαστικα αυτό που κανουν είναι να βαλουν  ενέργεια laser στον υποβλεννογόνιο ιστό προκαλώντας άμεση συρρίκνωση του αιμορροϊδικού όζου  . Γνωριζει λοιπον καποιος περισσοτερα για αυτή την τεχνικη ? και τι βηματα πρεπει να γινουν ?

Οποτε οι αιμοροιδες δεν είναι και τοσο ευκολο θεμα τελικα  παρολο που το εψαξα αρκετα , δουλεια 100% δεν εκανα.

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φίλε μου

Αιμορροΐδες είχα όπως και εσύ χρόνια πολλά. Εξωτερικές μάλιστα. Καμία ενόχληση εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις ερεθισμού, όπου και έβαζα και εγώ proctosynalar και ηρεμούσε την επόμενη ημέρα κιόλας. Νερά κρύα/δροσερά θεραπεία δεν έκανα ποτέ. Μέχρι που μια μέρα είδα (χωρίς να καταλάβω/νιώσω κάτι) αίμα από κάτω. Ήμουν σχεδόν πεπεισμένος ότι προερχόταν από τις αιμορροΐδες. Παρόλα αυτά, έπρεπε να δω χειρούργο να μου πει την άποψή του για την προέλευση του αίματος.

Εδώ να δώσω μια γενική καλοπροαίρετη συμβουλή σε όλους, γιατί ακόμα και εδώ στο φόρουμ βλέπω την αστεία προσέγγιση θεμάτων υγείας με ερωτήσεις σε συμφορουμίτες, αυθαίρετα πορίσματα από άσχετους χωρίς να σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο επίσκεψης σε ιατρό λόγω φόβου (γενικότερου) και τσιγκουνιάς (ναι, συνέβαινε και προ κρίσης, για να προλάβω κάποιους).

Εάν δείτε αίμα κατά την αφόδευση ή σκούπισμα, οπωσδήποτε επισκεφθείτε τον γιατρό σας, πρέπει να μάθετε από που προήλθε το αίμα, να εξακριβώσετε εάν είναι από αιμορροΐδες ή από πιο πάνω που οδηγεί σε άλλη πάθηση, από κάτι απλό έως πιο σοβαρά.

Συγγνώμη για το πλάτιασμα, επανέρχομαι.

3ου βαθμού και εγώ με προοπτικές 50% να παραμείνει έτσι για την υπόλοιπη ζωή μου και 50% να εξελιχθεί (είτε αύριο είτε μετά από 10-20 χρόνια, άγνωστο) σε 4ου και να χρειάζεται κανονικό παραδοσιακότατο χειρουργείο λόγω συριγγίου. Επέλεξα την επέμβαση να ξεμπερδεύω και όντως ξεμπέρδεψα (περίπου πενταετία πριν)

Δεν έχω άποψη για τις υπόλοιπες μεθόδους που αναφέρεις με την έρευνα που είχες τότε κάνει, την μέθοδο που έμαθα (από τον χειρούργο που επισκέφθηκα) ήταν η μέθοδος κατά HAL. Δηλαδή επανατοποθέτηση των εξωτερικών αιμορροΐδων εσωτερικά και συρραφή και καυτηριασμός με laser στο σημείο της μικρής σχισμής που βγήκε το αίμα. Με μέθη όλο αυτό χωρίς ολική αναισθησία.

Κανονικός ρυθμός ζωής και διατροφής χωρίς περιορισμούς έκτοτε, σαν να μην το είχα ποτέ μου το θέμα. Το μόνο που τηρώ ευλαβικά από τότε, είναι ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μωρομάντηλα, είναι ότι καλύτερο για την περιοχή, ανεξάρτητα από το εάν έχεις αιμορροΐδες ή όχι. Μια φορά επειδή μου τελείωσαν, αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω χαρτί υγείας και μου φάνηκε λες και έβαζα γυαλόχαρτο...  

Επίσης κανα δυο φορές που είχα κάποιον ερεθισμό (από τις "χειρουργημένες" αιμορρρίδες, από άλλες- έχουμε άπειρες "εκεί κάτω" και υπάρχει καλός λόγος για αυτό-) χρησιμοποίησα preparation H (το αναφέρεις παρπάνω) και κάποιες άλλες ελληνικές αλοιφές μη κορτιζονούχες που κάνουν άριστη δουλειά, δεν θυμάμαι τις ονομασίες, μπορώ να τις βρω αν θες.

Δες το ή ενημερώσου αν θες σαν επιλογή (την κατά HAL) και ότι θες ρωτάς.

Εύχομαι να ξεμπερδέψεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ... φιλε μου , και εγω με την σειρα μου θα συμφωνήσω ότι με ιατρικα θεματα δεν παιζουμε και παντα μα παντα όταν βλέπουμε αιμαι παμε στο γιατρο.

Στο θεμα μας τωρα, για αρχη χαίρομαι που λυθηκε το πρόβλημα σας και παρολα αυτά γραφετε για να ενημερώσετε το κοσμο. Η επεμβαση που κανατε είναι ουσιαστικα HAL απολίνωση δλδ μια ιδια ακριβος τεχνικη που εκανα εγω απλα με παλαιοτερο μηχανημα , η ουσια όμως είναι ακριβος ιδια δλδ ραματα , απλα η νεα γενια την λενε Angiodin-Procto  η ουσια όμως είναι ιδια . Στην δικη σας περιπτωση όμως αυτό που εγινε σωστα που σε μενα δεν εγινε ηταν να σας κανει καυτιριασμο με Lazer που στην ουσια μαζι με το τράβηγμα από τα ραματα οι αιμοροιδες σας εχουν το σωστο ανατομικο σχημα , προφανος και αυτή είναι η καλυτερη λυση κατά την γνωμη μου . Απλα στην δικη μου περιπτωση εγινε μονο η Απολίνωση (ραματα) .

Ότι και να γινει οι αιμοροιδες δεν φευγουν αλωστε αυτος είναι ο σκοπος τους κατά την αφοδευση να γεμιζουν αιμα για να μας προστατευουν , οποτε και να κανουμε επεμβαση ... Παντα μα ΠΑΝΤΑ πρεπει να εχουμε μια αλοιφή Μη κορτιζονουχα για καποιες στιγμες που μπορει να εχουμε ενοχληση ισως από καποιο βαρος που θα σηκωσουμε η από ένα φαγητο η καποια γαστρεντεριτιδα . Αυτό που θα σας πρότεινα είναι να ΜΗΝ εχετε μωρομαντηλα και να παρετε  Μαντηλάκια συγκεκριμένα για αιμοροιδες όπως της PHARMASET http://www.pharmasept.gr/en/products-en/tol-velvet-en/body-care/tol-velvet-hygienic-wet-wipes-30-en-detail   η τελος παντον κατι παρομοιο το οποιο εχει συγκεκριμένα υλικα για την περιπτοση μας . Ορισμενα μωρομαντιλα  ( ΟΧΙ όλα ) προκαλουν ερεθισμο σε εμας τους μεγαλύτερους .

 Κατι που μου εκανε εντυπωση είναι ότι γραψατε ότι κανατε Μεθη για αυτή την επεμβαση , είστε σιγουρος ? Νομιζα ότι η συγκεκριμενη επεμβαση μπορει να γινει η με Ολικη ναρκωση η με Μερικη επισκληριδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεχίσω κι εγώ από πλευράς μου στον πληθυντικό :) (μία "κακή" συνήθεια που συνηθίζεται στα forums)

Δεν γνώριζα καν ότι λέγεται Angiodin-Procto (γηράσκω αεί διδασκόμενος) σήμερα πια.

Όσον αφορά στα μωρομάντηλα, για να μην τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι σε φαρμακεία (και το αντίστοιχο οικονομικό... αντίκρυσμα) παίρνω ότι πιο απλό υπάρχει (μη αρωματικό, ούτε sensitive ούτε με χαμομήλια, εντελώς σκέτα δηλαδή) όλα τα χρόνια που ακολούθησαν την επέμβαση. Ανάλογα πάντα και τον οργανισμό βέβαια πως αντιδρά.

Επιβεβαιώνω πως μου έκαναν μέθη για την επέμβαση, με προβλημάτισε λίγο όταν με ενημέρωσαν (πρώτη φορά θα έκανα, έχουν προηγηθεί αρκετές ολικές αναισθησίες για άλλα θέματα με άκρα όμως, κατά το παρελθόν) αλλά όλα καλά.

Για τις μη-κορτιζονούχες αλοιφές συμφωνώ 100%

Συνεπώς, θα προχωρήσετε σε καυτηριασμό για να κλείσει μια και καλή το θέμα σας;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον τα μωρομαντηλα δεν εχουν τιποτα πανω τους , είναι μια χαρα . εχω κανει και εγω αρκετες φορες μεθη σε άλλες περιπτώσεις πχ γαστροσκοπιση κτλ .

Συνεπώς και εφόσον το μέγεθος στις δικες μου εξωτερικες δεν είναι όπως οι δικες σου (στον ενικο λοιπον)   θα πρεπει να κανω κατι από τα παρακατω που είναι η καυτηριασμο με Lazer (υπέρυθρες) που είναι το καλυτερο ,όπως εκανες εσυ. Η μετα υπαρχει η επιλογή σκληροθεραπεια που στην ουσια με την χρήση βελονας  τοποθετουν μεσα στο οζο τις αιμοροιδας καποιο υλικο (δεν ξερω ακριβος τι) που δεν είναι επιλογή μου. 

Οποτε ναι θα κοιτάξω για lazer .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά πάντα μιλώντας, αν και η επιλογή της βελόνας ακούγεται... κάπως, εντούτοις ίσως με μία αλοιφή αναισθητικής επιδράσεως τοπικά στην αιμορροΐδα για την χρήση της βελόνας να αποτελεί την πιο ανώδυνη και ταχεία μέθοδο... ίσως...κουβέντα να κάνουμε βέβαια.

Εύχομαι ταχεία επάνοδο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Agony έχοντας κανει miligan morgan προσφατα, θα σου πω κι εγω τι μου ειπαν οι γιατροι που επισκευτηκα. Καταρχην, ο ενας που μου προτεινε απολινωση, θα την εκανε ταυτοχρονα με εκτομη κατα ferguson. Ειχα θρομβωμενες εξωτερικές 3ου βαθμου, και μια ραγαδα την οποια ο συγκεκριμενος δε την ειδε. Επειδη φοβομουν ηθελα εαν ηταν δυνατο να αποφυγω την κλασσικη επεμβαση και να κανω καποια απο τις νεες τεχνικες που ειναι πιο αναιμακτες. Παρολα αυτα στη περιπτωση μου δε φαινοταν κανεις να τις προτιμαει, λογω της προχωρημενης καταστασης των αιμμοροιδων μου και λογω των λιγων ετων που εφαρμοζονται αυτες οι τεχνικες που σημαινει οτι η αποτελεσματικοτητα τους και τα ποσοστα υποτροπης δεν εχουν αξιολογηθει ακομα. Όσον αφορα τις κλασσικες τεχνικες, αυτο που μου ειπαν οι γιατροι ειναι οτι αποτελουν τις πιο αποτελεσματικες μεθοδους απο αποψη μονιμης απαλλαγης και μηδαμινες πιθανοτητες υποτροπης, και γι αυτο και τις επελεξα. Δεν υπηρχε περιπτωση να αντεξω να ξαναπερασω την ταλαιπωρια που περασα. Η συνηθεστερη επιπλοκη ειναι οντως η στενωση του σφιγκτηρα, η οποια αποφευγεται με ταυτοχρονη σφιγκτηρετομη, που στη περιπτωση μου ηταν ετσι κι αλλιως απαιραιτητη λογω της ραγαδας. 

Συμπερασματικα,  η εμπειρια μου λεει οτι η miligan morgan ηταν πολυ ευκολη επεμβαση για μενα, ειδικα μετεγχειρητικα. Αναρρωσα πολυ γρηγορα, δεν πονουσα και αυτη τη στιγμη μετα απο 2 μηνες δεν εχω κανενα σχετικο συμπτωμα. 

 

Οπως και να χει αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και οπως ειπε σοφα ο draculias πιο πανω " οπωσδήποτε επισκεφθείτε τον γιατρό σας, πρέπει να μάθετε από που προήλθε το αίμα, να εξακριβώσετε εάν είναι από αιμορροΐδες ή από πιο πάνω που οδηγεί σε άλλη πάθηση, από κάτι απλό έως πιο σοβαρά."

 

Επεξ/σία από Nwobhm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντος οι περισσοτεροι γιατροι λενε ότι η miligan morgan δεν εχει υποτροπες , όμως ο λογος που δεν θα περνα ποτε το ρίσκο να κανω μια τετοια τεχνικη η παρόμοιες είναι οι επιπλοκες που αν πεσεις σε κακο γιατρο δυσκολα μετα επαναφέρεις τον σφιγκτήρα ητε από ακράτεια η στενωση .

Τελικα μετα από αρκετες επισκεψεις και συμβουλες από γιατρους η Απολίνωση με Υπερηχους είναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ αιμοροιδες και είναι ότι καλυτερο για να σταματησει η αιμοραγια , Σε εξωτερικες ΔΕΝ κανει απολυτος τιποτα.

Οι εξωτερικες θελουν η αφαίρεση με Lazer , νυστερι , Υπερηχους , Η μετα σαν επιλογή ποιο καινουργια από το 2009 Αιμοροιδοπλαστικη με Θερμικο LAZER ουσιαστικα τις καιει ελεγχόμενα εσωτερικα.

Γενικοτερα όμως αυτό που λενε οι περισσοτεροι είναι ότι σιγουρα Μόνιμη    Λυση είναι οι παλιες κλασικες (αφαίρεση ) Όμως την αποφευγουν τα Μοντερνα Νοσοκομεια και στο Εξωτερικο διοτι στον ιατρικο Κυκλο λενε ότι ΔΕΝ πρεπει να γινεται αφαίρεση αιμοροιδων . 

Τωρα για την ωρα προσεχω την διατροφή μου , και τις εξωτερικες καποια στιγμη θα παω να κανω  LHPΒ® - Laser Haemorrhoido Plasty) η οποια είναι μονο για εξωτερικες .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλη δεν επελεξα σουπερ συγχρονη τεχνικη γιατι δεν υπαρχει τοση εμπειρια απο τους γιατρους οση υπαρχει με τις κλασσικες μεθοδους που καθε εμπειρος χειρουργος τις εχει κανει χιλιαδες φορες. Η αιμορροιδοπλαστικη φαινεται πως θα ειναι η επεμβαση του μελλοντος παντως. Σου ευχομαι να μη χρειαστει να κανεις αλλη επεμβαση και αν τυχον προκυψει καλη επιτυχια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎3‎/‎14‎/‎2018 στις 4:06 ΜΜ, Nwobhm είπε

Εγω απο την αλλη δεν επελεξα σουπερ συγχρονη τεχνικη γιατι δεν υπαρχει τοση εμπειρια απο τους γιατρους οση υπαρχει με τις κλασσικες μεθοδους που καθε εμπειρος χειρουργος τις εχει κανει χιλιαδες φορες. Η αιμορροιδοπλαστικη φαινεται πως θα ειναι η επεμβαση του μελλοντος παντως. Σου ευχομαι να μη χρειαστει να κανεις αλλη επεμβαση και αν τυχον προκυψει καλη επιτυχια :)

1 Βδομαδα μετα την LHP αιμοροιδοπλαστικη ( θελει 6 βδομάδες για να γίνει νεος ιστος ), Μακραν ότι καλυτερο υπαρχει σαν Επιλογή κατά την γνωμη μου , εντελος αναίμακτη αποτελέσματα αμεσα , δεν θελει ολικη ναρκωση που αυτό είναι πολύ καλο , και ναι δεν πείρα ουτε καν ένα παυσιπονο ουτε καν την πρωτη μερα.

LHP τελικα είναι 100% για εξωτερικες , και μπορει να θεραπεύσει και εσωτερικες 3 βαθμου , αν είναι 4 βαθμου με μεγαλη πρόπτωση θελει  απολινωση παλη με λειζερ η ραματα μεσο DOPLER . και μετα ανόρθωση.

 Η γνωμη μου και ελπιζω να το δουν αρκετα ατομα αυτό ώστε να σωθουν από  πονους και τσαμπα επεμβάσεις  υποτροπές και επιπλοκές.

Ρωτήστε τους γιατρους για αυτές εδώ τις μεθόδους  .  LHP , HELP ,  FILAC  

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Έχει κάνει κανείς επέμβαση στις αιμορροΐδες του με την μέθοδο ligasure; Για αιμορροΐδες 3ου και 4ου μου την προτείνουν οι περισσότεροι γιατροί αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να τους εμπιστευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τελικά μετα απο αρκετή ταλαιπωρια πήρα την απόφαση και έκανα και εγώ την LHP αιμοροιδοπλαστικη το αποτέλεσμα ειναι οτι καλύτερο θα μπορούσα να κάνω και πολύ περισσότερο απο το 1ο 24ωρο δεν έχω κανέναν πόνο και ενόχληση. Στο χειρουργείο έκατσα 15 λεπτα με ελαφρυα μέθη δεν κατάλαβα τίποτα.

Η γνωμη μου και ελπιζω να το δουν αρκετα ατομα αυτό ώστε να σωθουν από  πονους και τσαμπα επεμβάσεις  υποτροπές και επιπλοκές.

Μην ταλαιπωρίστε άλλο να πάτε να το κάνετε όποιος χρειαστεί κάτι ή το γιατρό που με βοηθήσε να πάρετε την γνώμη του και να σωθείτε.

 

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2012 στις 12:17 ΠΜ, evabb είπε

δεν ξερω να σου πω τι θα γινει με τον γιατρο σου. θα πας και θα δεις αλλα εχω ενα πολυ καλο τιπ να σου δωσω για σιγουρη ανακουφιση εστω και προσωρινα.

καθε φορα που θα πηγαινεις τουαλετα (για το χοντρο φυσικα :-D )μετα οπως εισαι μπαινεις κατευθειαν στην μπανιερα/ντουζιερα και πλενεσαι με σαπουνι και παρα πολυ παγωμενο νερο. ριχνε εκει νερο μεχρι να νιωσεις να φευγει η καουρα. δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο σιγουρα, αλλα βοηθαει παρα πολυ.

αυτο κανω εκτος και ειμαι εκτος σπιτιου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...