Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε με εκανε και δειγματοληψια στάλθηκε στο χημείο του κρατους αρνητική απάντηση για καρκίνος άλλα όπως και να έχει κάποια στιγμή πρεπει να βγουν απλα προσπαθώ λιγο να το παω ποιο πέρα, βέβαια όσο ποιο μικρός το κάνεις ειναι ποιο εύκολα

 

Καντο να ηρεμήσεις φίλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τοτε με εκανε και δειγματοληψια στάλθηκε στο χημείο του κρατους αρνητική απάντηση για καρκίνος άλλα όπως και να έχει κάποια στιγμή πρεπει να βγουν απλα προσπαθώ λιγο να το παω ποιο πέρα, βέβαια όσο ποιο μικρός το κάνεις ειναι ποιο εύκολα 

 

LOL. Το ξεφτιλισατε με το chat παντως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL. Το ξεφτιλισατε με το chat παντως.

Νταξει πρέπει να καταλάβει ότι το έντερο για να γίνει εξέταση πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος.. Αυτά λέγαμε προχτές με τον δικό μου ιατρό, προς το παρόν μου είπε αν θέλω για πρόληψη και μόνο να κάνω γαστροσκοπηση ( έχω φούσκωμα τρελό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φορά είναι από το άγχος και το πρώτο που σε πιάνει είναι σπαστική κολίτιδα και διάρροια ή το στομάχι άμα έχεις σφίξιμο, γι αυτό παιδιά χαμογελάμε και πάνω από όλα  αισιοδοξία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κρατηστε καθαρο το θεμα οσο γινεται,το χεσατε με το chat πραγματικα.

Θελουμε να διαβασουμε και να συνεισφερουμε στο θεμα και δε μπορουμε επειδη διαβαζουμε τα προσωπικα προβληματα του καθενος.

 

 

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ:

Παραθετω μια συνταγη που μου εχει δωσει ενας φιλος, χρησιμοποιω την αλοιφη αυτη καθε φορα μετα την τουαλετα και πραγματικα δεν εχω θεμα εδω και καποια χρονια.

 

3   Κ.Γ Βέρβενα

3  Κ.Γ Αχιλλέα

2  Κ.Γ Βάλσαμο

2 Κ.Γ Καλέντουλα

3/4 του φλιτζανιου βαζελινη

Τα σιγοβραζουμε 10 λεπτα στη βαζελινη.

 

Εχω καταργησει το χαρτι τουαλετας,μονο πλυσιμο με το τηλεφωνακι στη σκαλα της πιεσης με αφρολουτρο η καθαρο χωριατικο σαπουνι και μετα λιγη απο την αλοιφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε οκ πλύσιμο με τηλεφωνάκι, και όταν είσαι έξω τι κάνεις; στη δουλειά δεν πάει κανείς τουαλέτα; 

 

και μην μου πεις κρατήσου για το σπίτι, γιατί το να κρατιέσαι κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε οκ πλύσιμο με τηλεφωνάκι, και όταν είσαι έξω τι κάνεις; στη δουλειά δεν πάει κανείς τουαλέτα; 

 

και μην μου πεις κρατήσου για το σπίτι, γιατί το να κρατιέσαι κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα 

Εγω προσωπικα δεν παω εκτος σπιτιου,εχω συνηθισει και εχω και συγκεκριμενο προγραμμα τουαλετας.

Για τους αλλους μονο αυτο : Μωρομαντηλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα που σημαίνει ότι θα πάω κάθε μέρα στη δουλειά

 

Για αυτό και παίζει μωρομαντηλαρα γενικά

 

Με το ντους άλλωστε δεν καθαρίζει τελείως η περιοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μια βδομάδα περίπου μου παρουσιάστηκε έντονο πρόβλημα κατά την κένωση,συγκεκριμένα έντονο τσούξιμο-κάψιμο το οποίο συνεχιζόταν για αρκετή ώρα ακόμα και μετά την τουαλέτα σε σημείο τα πρώτα λεπτά να μην μπορώ να σταθώ.Στη συνέχεια ελλατώθηκε και επειδεινώθηκε πάλι πριν 2 μέρες(και τις 2 φορές,την πρώτη της εμφάνισης του προβλήματος και ύστερα της επειδείνωσης την προηγούμενη μέρα είχα φάει αμύγδαλα συγκεκριμένης ποικιλίας,χωρίς να ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό).
Αναγκάστηκα να πάω στα επείγοντα και μια γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με τα συμπτώματα που της είπα και την εξέταση που έκανε είναι πιθανότατα αιμορροείδες εσωτερικές.Οι μοναδική συμβουλή που μου έδωσε ήταν να περιμένω και να μη τρωω τροφές που θα με αναγκάσουν να "σφίγγομαι" κατά την κένωση.Με τα πολλά που πρότεινε και μια αλοιφή(procto-synalar),χωρίς να μου δώσει συγκεκριμένες οδηγίες.
Να αναφέρω ότι ποτέ παλαιότερα δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα και επίσης ότι δεν έχω ιδέα τι είναι αυτή η πάθηση και τι πρέπει να κάνω.
Αυτή τη στιγμή φοβάμαι και αποφεύγω όσο γίνεται την τουαλέτα,αλλά βλέπω ακόμα και από σήμερα ο πόνος να ελλατώνεται και να με ενοχλεί μόνο μετά από την κένωση.
Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν και άλλα άτομα που έχουν ταλαιπωρηθεί από παρόμοιο πρόβλημα και ίσως να το έχουν ψάξει περισσότερο θα ήθελα όποιος μπορεί να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες:
1)Στις περισσότερες περιπτώσεις απλά περιμένω και θεραπεύονται μόνες τους ή γίνεται κάτι άλλο?(Σαφώς και καταλαβαίνω ότι υπάρχουν διάφορων μορφών και έχω διαβάσει για χρόνια προβλήματα και χειρουργικές επεμβάσεις,αλλά απλά ρωτάω για τη ¨συνηθέστερη" μορφή και αντιμετώπιση)
2)Οι αλοιφές αυτές θεραπεύουν το πρόβλημα ή είναι απλά καταπραυντικές για τον πόνο?Δηλαδή την εφαρμόζω όποτε πονάω ή να την βάζω με πρόγραμμα(π.χ. 2 φορές την ημέρα)?
3)Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω,ώστε αυτές οι μέρες μέχρι να περάσει(ελπίζω να είναι λίγες) να περάσουν όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα?

Υ.Γ.Σαφώς και καταλαβαίνω ότι δε βρίσκομαι σε ιατρικό φόρουμ και πως ότι και αν μου προτείνουν θα πρέπει να επισκεφτώ γιατρό.Αποφάσισα όμως να περιμένω όπως μου είπε και η γιατρός και αυτή τη βδομάδα μήπως περάσει και ύστερα αν συνεχιστεί θα επισκεφτώ με ραντεβού κάποιον γαστρεντερολόγο(φαντάζομαι ότι είναι η σωστή ειδικότητα) και έτσι θα μου φαίνονταν χρήσιμες οι συμβουλές κάποιου που είχε παρόμοιο πρόβλημα σε αυτό το διάστημα.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μοιραστω κι εγω την εμπειρια μου, χθες το πρωι εκανα αιμορροιδεκτομη κατα milligan Morgan και πλαγια εσω σφιγκτηροτομη για τη θεραπεια 3 θρομβωμενων εξωτερικων αιμορροιδων 3ου βαθμου και ραγαδας. Ο λογος που επελεξα το χειρουργειο ηταν ο ανυποφορος πονος που ειχα για 2 εβδομαδες ο οποιος δεν υποχωρουσε ποτε. ΠΟΤΕ.

 

Παρα τα οσα διαβαζα και ακουγα για τον πονο που προκαλει η συγκεκριμενη επεμβαση, εγω πραγματικα μεχρι και αυτη τη στιγμη, 18 ωρες μετα, δεν εχω νιωσει τιποτα περα απο προφανως ευαισθησια και ελαφρια αιμορραγια στην περιοχη. Κατα τη νοσηλεια μου φυσικα μου χορηγουσαν παυσιπονα, και σημερα, στο σπιτι πλεον, παιρνω μονο παρακεταμολη. Αυτο που φοβομουν πιο πολυ απο ολα ηταν η κενωση, η οποια ευτυχως ηταν και αυτη ανωδυνη. Ελπιζω να με παει ετσι στο χαλαρο μεχρι να αναρρωσω πληρως. 

 

Η μονη συμβουλη που εχω να δωσω στους ομοιοπαθεις ειναι να πηγαινεται στον γιατρο παιδια. Ακομα κι αν φαινεται κατι το ασημαντο, η προληψη με τις σωστες συμβουλες μπορει να ανακουφισει το προβλημα ετσι ωστε να μη χρειαστει ποτε χειρουργειο. Οπως και να χει παντως, η επεμβαση δεν ειναι οσο τραγικη οσο λενε, τουλαχιστον στη περιπτωση μου! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/15/2017 στις 11:42 ΜΜ, grenion29 είπε

Εδώ και μια βδομάδα περίπου μου παρουσιάστηκε έντονο πρόβλημα κατά την κένωση,συγκεκριμένα έντονο τσούξιμο-κάψιμο το οποίο συνεχιζόταν για αρκετή ώρα ακόμα και μετά την τουαλέτα σε σημείο τα πρώτα λεπτά να μην μπορώ να σταθώ.Στη συνέχεια ελλατώθηκε και επειδεινώθηκε πάλι πριν 2 μέρες(και τις 2 φορές,την πρώτη της εμφάνισης του προβλήματος και ύστερα της επειδείνωσης την προηγούμενη μέρα είχα φάει αμύγδαλα συγκεκριμένης ποικιλίας,χωρίς να ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό).
Αναγκάστηκα να πάω στα επείγοντα και μια γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με τα συμπτώματα που της είπα και την εξέταση που έκανε είναι πιθανότατα αιμορροείδες εσωτερικές.Οι μοναδική συμβουλή που μου έδωσε ήταν να περιμένω και να μη τρωω τροφές που θα με αναγκάσουν να "σφίγγομαι" κατά την κένωση.Με τα πολλά που πρότεινε και μια αλοιφή(procto-synalar),χωρίς να μου δώσει συγκεκριμένες οδηγίες.
Να αναφέρω ότι ποτέ παλαιότερα δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα και επίσης ότι δεν έχω ιδέα τι είναι αυτή η πάθηση και τι πρέπει να κάνω.
Αυτή τη στιγμή φοβάμαι και αποφεύγω όσο γίνεται την τουαλέτα,αλλά βλέπω ακόμα και από σήμερα ο πόνος να ελλατώνεται και να με ενοχλεί μόνο μετά από την κένωση.
Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν και άλλα άτομα που έχουν ταλαιπωρηθεί από παρόμοιο πρόβλημα και ίσως να το έχουν ψάξει περισσότερο θα ήθελα όποιος μπορεί να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες:
1)Στις περισσότερες περιπτώσεις απλά περιμένω και θεραπεύονται μόνες τους ή γίνεται κάτι άλλο?(Σαφώς και καταλαβαίνω ότι υπάρχουν διάφορων μορφών και έχω διαβάσει για χρόνια προβλήματα και χειρουργικές επεμβάσεις,αλλά απλά ρωτάω για τη ¨συνηθέστερη" μορφή και αντιμετώπιση)
2)Οι αλοιφές αυτές θεραπεύουν το πρόβλημα ή είναι απλά καταπραυντικές για τον πόνο?Δηλαδή την εφαρμόζω όποτε πονάω ή να την βάζω με πρόγραμμα(π.χ. 2 φορές την ημέρα)?
3)Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω,ώστε αυτές οι μέρες μέχρι να περάσει(ελπίζω να είναι λίγες) να περάσουν όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα?

Υ.Γ.Σαφώς και καταλαβαίνω ότι δε βρίσκομαι σε ιατρικό φόρουμ και πως ότι και αν μου προτείνουν θα πρέπει να επισκεφτώ γιατρό.Αποφάσισα όμως να περιμένω όπως μου είπε και η γιατρός και αυτή τη βδομάδα μήπως περάσει και ύστερα αν συνεχιστεί θα επισκεφτώ με ραντεβού κάποιον γαστρεντερολόγο(φαντάζομαι ότι είναι η σωστή ειδικότητα) και έτσι θα μου φαίνονταν χρήσιμες οι συμβουλές κάποιου που είχε παρόμοιο πρόβλημα σε αυτό το διάστημα.

Ευχαριστώ πολύ

Τα ωμα αμυγδαλα ειναι πλουσια σε φυτικες ινες που σημαινει οτι κανουν τις κενωσεις πιο "μαλακες". Επισης δε πρεπει να αποφευγεις την τουαλετα γιατι θα γινουν χειροτερα τα πραγματα. Οι αιμορροιδες δεν θεραπευονται μονιμως με συντηρητικα μεσα, οι διαφορες αλοιφες ανακουφιζουν την κατασταση μεχρι να ηρεμησουν. Η καλη διατροφη για την αποφυγη δυσκοιλιοτητας, η απαγορευση χαρτιου υγειας και μονο πλυσιμο, και η ασκηση για τη καλη κυκλοφορια του αιματος ειναι γενικα οι συμβουλες που δινονται για να αποφευγεται η αιμορροιδικη κριση. Θα σου συστηνα να δεις αμεσα γαστρεντερολογο εαν πονας ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα συμπτώματα εδω και 5 μήνες. Το αμελούσα λόγω και ντροπής στο γιατρό

Πρίν 1 μήνα το αποφάσισα και επισκέφτηκα γιατρό-γαστρεντερολόγο

. Βάσει της εξέτασης μου είπε , οτι είμαι στο αρχικό στάδιο.

Μου έδωσε για αρχή κάποια χάπια και μια αλοιφή και πλύσιμο με χλιαρό νερό.

Όντως υπήρξε κάποια ανακούφιση αυτές τις ημέρες. 

Θα το παρακολουθήσω , δυσκοιλιότητα δέν έχω , τρώω φρούτα και λαχανικά.

Απλώς κάνω καθιστική ζωή και έχω κάποια παραπάνω κιλά απο το φυσιολογικό.

Μόνιμος τρόπος απαλλαγής υπάρχει δίχως επέμβαση;

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, meletis_m είπε

Είχα συμπτώματα εδω και 5 μήνες. Το αμελούσα λόγω και ντροπής στο γιατρό

Πρίν 1 μήνα το αποφάσισα και επισκέφτηκα γιατρό-γαστρεντερολόγο

. Βάσει της εξέτασης μου είπε , οτι είμαι στο αρχικό στάδιο.

Μου έδωσε για αρχή κάποια χάπια και μια αλοιφή και πλύσιμο με χλιαρό νερό.

Όντως υπήρξε κάποια ανακούφιση αυτές τις ημέρες. 

Θα το παρακολουθήσω , δυσκοιλιότητα δέν έχω , τρώω φρούτα και λαχανικά.

Απλώς κάνω καθιστική ζωή και έχω κάποια παραπάνω κιλά απο το φυσιολογικό.

Μόνιμος τρόπος απαλλαγής υπάρχει δίχως επέμβαση;

Μονιμης απαλλαγης οχι. Αλλα υπαρχει η περιπτωση να μη σε ξαναενοχλησουν. Εαν τα συμπτωματα δεν ειναι σοβαρα δεν υπαρχει λογος για επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nwobhm είπε

Μονιμης απαλλαγης οχι. Αλλα υπαρχει η περιπτωση να μη σε ξαναενοχλησουν. Εαν τα συμπτωματα δεν ειναι σοβαρα δεν υπαρχει λογος για επεμβαση

Θα ακολουθήσω την αγωγή , είναι σε στάδιο υποφερτό. Αυτό μου είπε και ο γιατρός δεν χρειάζεται να μιλάμε για επέμβαση σε αυτό το στάδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...