Προς το περιεχόμενο

Τουλάχιστον 4" ιντσών θα είναι το νέο iPhone σύμφωνα με τη Wall Street Journal


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To S3; Μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενος... ;) για δες ξανα οτι αν θες αγοραζεις ασυρματο φορτιστη. Προσεχε γιατι εσυ εκτιθεσαι...

Μάλιστα...ασύρματο = δεν κάνει επαφή.Από την στιγμή που για να φορτήσει πρέπει να γίνει επαφή δεν είναι ασύρματη φόρτηση.Όπως και να χει έχεις δίκιο είναι τρελή καινοτομία δεν είμαι καλά ενημερωμένος...σου λέει τίποτα το Palm Pre;

 

ΥΓ Και ένα ασύρματο που είχα πάρει πριν καμία 5ετία απο το πλάισιο με ενα 30ευρο την ίδια "ασύρματη" φόρτηση έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω κάτι ελάχιστα άσχετο ή απόλυτα σχετικό.

Στις 3 Απριλίου στο Μϊάμι (καθόμασταν στην εξέδρα 402 της American Airlines Arena) βλέπαμε τον αγώνα Heat - 76ers, ήρθε και έκατσε μπροστά μας ένας τυπάκος με ενα αρκετά γνώριμο κινητό. Έμοιαζέ με iPhone 4 αλλά είχε μικρότερη οθόνη (περιπου 3"). Έιμασταν 4 άτομα με αρκετή εώς αρρωστημένη γνώση των iPhone & iOS και επίσης έιχαμε και 2 κανονικές φωτογραφικές μηχανές. Αν κανένας θέλει φωτογραφίες από ενα πιθανά 20% κλώνο ή 100% μελλοντικό ή ακυρόμένο iPhone mini είμαι εδω για εσάς.

 

αν μπορείς φίλε μου στείλε καμιά φώτο, με έπιασε η περιέργια :mrgreen:

 

Video Video: Samsung "The Next Big Thing"

Ποτε δεν μου αρεσαν τα πολυ μεγαλα κινητα anywayz

 

πολύ ουσιαστική η διαφήμιση, η απομυθοποίηση του hype: "i'm not buying a samsung, i'm creative" xx0ax0ax0a0xa0xa0xa0x0a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά ψηλός και έχω μεγάλες παλάμες. Το σημερινό iPhone το δουλεύω οριακά άνετα με το ένα χέρι. Κάτι μεγαλήτερο θα ήταν κουραστικό για το χέρι μου και την τσέπη μου.

Καλό είναι ένα κινητο να έχει το μέγεθος ενός κινητού και όχι μίνι ταμπλέτας.

Επειδή έχω iPhone 4 σε περίπτωση αύξησης του μέγεθος οθόνης θα τρέχω να τρένων να αγοράσω το iPhone 4S .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...ασύρματο = δεν κάνει επαφή.Από την στιγμή που για να φορτήσει πρέπει να γίνει επαφή δεν είναι ασύρματη φόρτηση.Όπως και να χει έχεις δίκιο είναι τρελή καινοτομία δεν είμαι καλά ενημερωμένος...σου λέει τίποτα το Palm Pre;

 

Ναι μα χαρα μου λεει και ξερω οτι ξεκινησε απο εκει, ασυρματη φορτιση μπαταριας σημαινει οτι δεν κανει αμεσο κυκλομα με την μπαταρια, δεν βαζεις φορτιστη, αρκει μονο η παρουσια του κινητου πανω σε οποιοδηποτε σημειο της βασης. Εσυ θεωρεις καινοτομια την φωνητικη εντολη;

 

Είμαι αρκετά ψηλός και έχω μεγάλες παλάμες. Το σημερινό iPhone το δουλεύω οριακά άνετα με το ένα χέρι. Κάτι μεγαλήτερο θα ήταν κουραστικό για το χέρι μου και την τσέπη μου.

Καλό είναι ένα κινητο να έχει το μέγεθος ενός κινητού και όχι μίνι ταμπλέτας.

Επειδή έχω iPhone 4 σε περίπτωση αύξησης του μέγεθος οθόνης θα τρέχω να τρένων να αγοράσω το iPhone 4S .

 

you're holding it wrong then. Εγω με μεσαια χερια πως χρησιμοποιω μια χαρα τις 4.3 ιντσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μα χαρα μου λεει και ξερω οτι ξεκινησε απο εκει, ασυρματη φορτιση μπαταριας σημαινει οτι δεν κανει αμεσο κυκλομα με την μπαταρια, δεν βαζεις φορτιστη, αρκει μονο η παρουσια του κινητου πανω σε οποιοδηποτε σημειο της βασης. Εσυ θεωρεις καινοτομια την φωνητικη εντολη;

 

 

 

you're holding it wrong then. Εγω με μεσαια χερια πως χρησιμοποιω μια χαρα τις 4.3 ιντσες;

 

Wiki: Wireless telecommunications is the transfer of information between two or more points that are not physically connected. Distances can be short, such as a few metres for television remote control, or as far as thousands or even millions of kilometres for deep-space radio communications

 

Αν εννοείς το siri,ως προς το τι κάνει όχι δεν το θεωρώ,ως προς τον τρόπο υλοποίησης του όμως ναι το θεωρώ.Για να γίνω πιό κατανοήτος είναι σαν να μου λες αν θεωρώ πχ ένα νέο αυτοκίνητο μιάς εταιρίας καινοτομία,όχι δεν είναι σαν "κατασκευή".Μπορεί όμως ο τρόπος υλοποίησης της "κατασκευής" αυτής πχ "ηλεκτρικός κινητήρας" ναι είναι.

 

ΥΓ Παραδέξου το όμως,το να χαρακτηρήσεις την υποτιθέμενη "ασύρματη φόρτηση" του GS3 καινοτομία είναι fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

you're holding it wrong then. Εγω με μεσαια χερια πως χρησιμοποιω μια χαρα τις 4.3 ιντσες;

 

Ενοώ πως κάνω οποιαδήποτε λειτουργία με το ένα χέρι. Zoom in zoom out. Πληκτρολόγιση , browsing κ.τ.λ. Ενδεχομένως με πολυ εξάσκηση να μπορώ και σε μεγαλύτερη οθόνη. Η απαραίτητη χρήση και των δύο χεριών στα πρώτο μοντέλο του iPhone είχε θεωρηθεί μειονέκτημα έναντι τω συμβατικών με keypad . Σήμερα είναι αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wiki: Wireless telecommunications is the transfer of information between two or more points that are not physically connected. Distances can be short, such as a few metres for television remote control, or as far as thousands or even millions of kilometres for deep-space radio communications

 

Αν εννοείς το siri,ως προς το τι κάνει όχι δεν το θεωρώ,ως προς τον τρόπο υλοποίησης του όμως ναι το θεωρώ.Για να γίνω πιό κατανοήτος είναι σαν να μου λες αν θεωρώ πχ ένα νέο αυτοκίνητο μιάς εταιρίας καινοτομία,όχι δεν είναι σαν "κατασκευή".Μπορεί όμως ο τρόπος υλοποίησης της "κατασκευής" αυτής πχ "ηλεκτρικός κινητήρας" ναι είναι.

 

ΥΓ Παραδέξου το όμως,το να χαρακτηρήσεις την υποτιθέμενη "ασύρματη φόρτηση" του GS3 καινοτομία είναι fail.

 

Μιλας για διαφορετικες τεχνολογιες. Αλλο η μεταφορα data ασυρματα και αλλο η μεταφορα ρευματος ασυρματα. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Αλλο το να διαβαζει μια συσκευη ενα σημα εινα ειναι παλμος, ειτε ακτινοβολια ειτε ρευμα και αλλο το να τον μετατρεπει σε ενεργεια για να φορτισει την μπαταρια της συσκευη.

 

Ενοώ πως κάνω οποιαδήποτε λειτουργία με το ένα χέρι. Zoom in zoom out. Πληκτρολόγιση , browsing κ.τ.λ. Ενδεχομένως με πολυ εξάσκηση να μπορώ και σε μεγαλύτερη οθόνη. Η απαραίτητη χρήση και των δύο χεριών στα πρώτο μοντέλο του iPhone είχε θεωρηθεί μειονέκτημα έναντι τω συμβατικών με keypad . Σήμερα είναι αυτονόητο.

 

Μα τα κινητα αυτου του τυπου παρεχουν βασικη χρηση τηλεφωνου με το ενα χερι, για ζουμ και αλλες λειτουργιες απαιτουν 2 χερια η καποια στηριξη για το κινητο. Στο να γραψεις ενα μηνυμα στο δρομο ή να κανεις ενα τηλεφωνημα την ωρα που εισαι στο αυτοκινητο δεν χρειαζεσαι 2 χερια ακομα και στο galaxy note.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λυπαμαι που το λεω αλλα πλεον για smartphone οι 3,5 ειναι υπερβολικα μικρες. Παλια ελεγα και εγω οτι οι 4-4,3 ειναι βαρκα αλλα εχω αλλαξει γνωμη. Οι περισσοτεροι με iphone ξεκινησαμε και δεν ειχαμε σαν πρωτη συσκευη android, αλλα οσοι το λενε αυτο για το μεγεθος ειναι κολλημενοι τελικα.

 

Smartphone αγοραζεις στη τελικη και το μεγεθος της οθονης δηλωνει την ευκολια που θα κανεις πραγματα. Aν δε θες να σερφαρεις,κοιτας mail, ανοιγεις αρχεια on the road τι το θες το smartphone? Για μοστρα? Το βλεπω σα λογικη εξελιξη. Λιγοτεροι θελουμε τα κινητα για ομιλια πλεον.

 

Αν καποιος θελει μικρο μεγεθος να παρει κλασικο κινητο, τι τον ενδιαφερουν τα παραπανω? Θελει και high end smartphone μετα?

 

Προφανως οι ιντσες μετρανε. Αν δεν ηταν ετσι το ipad δε θα εκανε επιτυχια. Οταν το ειχα πρωτοπαρει σκεφτομουν ποσο μαματα θα ηταν να ειχα κ στο κινητο λιγο μεγαλυτερη οθονη. Μονο η apple φταιει που εμεινε στασιμη τοτε στην οθονη και εχασε χρηστες σαν και του λογου μου. :P

 

Προφανως και δε μιλαω για μεγεθη μεγαλα σαν note που οι ιδιες οι εταιριες τα κατατασουν σαν ταμπλετοτηλεφωνα.

 

Δεν εχω μεγαλα χερια και χειριζομαι τις 4,3 με ευκολια με τον αντιχειρα να κανει τρελο παιχνιδι σε μεγαλο ταμπλο και με το ενα χερι μονο. Πολυ το καθυστερησε για μενα η apple και το θεμα ειναι οτι τελικα καποιοι hardcore χρηστες της ισως να μεινουν ακομα σε android με οτι αυτο συνεπαγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος iphοne απο το 3gs και μετα. Πλεον εχω το 4s.

Περιμενω στο καινουριο iphone 4αρα οθονη οπωσδηποτε.

 

Πρεπει να το δεις για να καταλαβεις τη διαφορα.

Ειναι αλλη αισθηση η μεγαλη οθονη.

Μεγαλυτερη ευκολια στα παντα.

 

Απλα να προσεξει να μη το κανει παντοφλα τυπου S3 και ισως για πολλους και S2 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα παιδια ειναι παρα πολυ απλα,Οσο υπαρχει το appstore και η δεσμευτικη σχεση με τους καταναλωτες που μεταφερουν τις αγορασμενες εφαρμογες του απο το παλιο στο νεο iphone και παει λεγοντας η apple θα ειναι στην κορυφη για χρονια.με σουπερ desing μετριο προς καλο hardware και το μεγαλυτερο branding δεν παει να βαλει i7 και 10g ram η samsung η htc και δεν ξερω πια αλλη.....ο κοσμος θελει απλικεσιον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα παιδια ειναι παρα πολυ απλα,Οσο υπαρχει το appstore και η δεσμευτικη σχεση με τους καταναλωτες που μεταφερουν τις αγορασμενες εφαρμογες του απο το παλιο στο νεο iphone και παει λεγοντας η apple θα ειναι στην κορυφη για χρονια.με σουπερ desing μετριο προς καλο hardware και το μεγαλυτερο branding δεν παει να βαλει i7 και 10g ram η samsung η htc και δεν ξερω πια αλλη.....ο κοσμος θελει απλικεσιον .

 

Ναι για αυτο εχει κανει παταγο το jb, καποιοι που εχουν δωσει παρα πολλα χρηματα για εφαρμογες ναι θα παραμεινουν εκει, οπως και με το android, τωρα αν εχεις παρει 20-30 ευρω εφαρμογες δε νομιζω να το σκεφτεις και πολυ ;) Τωρα αν σκεφτεις τα 20 ευρω που εδωσες για εφαρμογες εχοντας δωσει 700+ ευρω για μια συσκευη... αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Nexus πάντως που είδα από κοντά μου φάνηκε τρελά μεγάλο για κινητό. Και είναι 4.65" όχι 4.8". Δε λέω όταν ανοίγεις browser είναι ωραία αλλά γι αυτό τις περισσότερες ώρες τις ημέρας έχω 24" όχι σκάρτες 5", οπότε λίγο moot point.

 

Δεν ξέρω, πριν λίγο καιρό έλεγα ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάει 4" και πάνω το iphone. Τώρα θα πω μάλλον ότι πρέπει να πάει μόνο αν το κάνουν σχεδόν borderless και έχει μεν 4" οθόνη αλλά με ελάχιστες αλλαγές σαν μέγεθος συσκευής. Ας κάνουν το ίδιο και στις 3.5" και να έχουν δυο κινητά μετά. Ένα με 4" στο μέγεθος του 4S και ένα με 3.5" λίγο μεγαλύτερο από Xperia mini (που έχω τώρα, και όχι δεν φταίει αυτό που μου φαίνεται μεγάλο το Nexus).

 

Σημείωση: είχα 3GS 2.5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίθανο κατα τη γνώμη μου, να έχει οθόνη, μεγαλύτερη απο 4.2".

Το iPhone απευθύνεται σε ένα μεγάλο εύρος κοινού, απο το οποίο ένα μερος είναι γυναίκες, μοδατοι, κλπ. Συνήθως οι χρήστες Mac δεν γοητευονται απο Specs. Μπορεί κάποιος να προτιμά ένα Mac Mini απο ένα PC με Quad SLI GTX690. Έτσι και με το iPhone, το iPad, κλπ. Τριπλά turbo, Scart, hdmi, svideo, RCA, dvi, VGA, sata, pata, nitro, κλπ, δεν αφορούν τους Mac χρήστες.

 

Έτσι λοιπόν μια κοπέλα ή ένας Mac χρήστης, δεν νομίζω να ευχαριστηθουν αν μεγαλώσει η οθόνη όπως στα Smartphones. Δεν είναι σικ αν θέλετε. :)

 

Υ.Γ.: Δεν υπάρχει λόγος επίσης, για τόσο μεγάλη μπαταρία. Γνωρίζουμε την κακοδιαχείριση ενέργειας των Android. Χρειάζονται μεγάλες μπαταρίες και κατ' επέκταση μεγάλη συσκευή, άρα οθόνη.

 

Υ.Γ.2: Το σίγουρο είναι πως κάτι ωραίο θα κάνουν. Η ιστορία αυτο δείχνει τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.2: Το σίγουρο είναι πως κάτι ωραίο θα κάνουν. Η ιστορία αυτο δείχνει τουλάχιστον.

 

Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι το καμπουρο-design που τελείωσε με το 3GS κράτησε για τρεις ενσαρκώσεις του κινητού. Και το πρώτο έτσι δεν ήταν με άλλο υλικό πίσω; Οπότε δε θα ήταν αδιανόητο να κρατήσει άλλη μια χρονιά ίδιο design. Αλλά εγώ ονειρεύομαι αυτό: http://www.gadgetswow.com/wp-content/uploads/2012/05/326808.jpg και με ακόμα λιγότερο border κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...