Προς το περιεχόμενο

Τουλάχιστον 4" ιντσών θα είναι το νέο iPhone σύμφωνα με τη Wall Street Journal


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχει λογος να εχει τοσο χωρο πανω και κατω απ την οθονη, που πηγαινει στραφι! Αν θελουν να πανε την οθονη στις 4" μπορουν να το κανουν ανετα κρατωντας το σε μαζεμενο μεγεθος.

 

Εγω πια αν δεν μεγαλωσουν την οθονη δε προκειται να ξαναγυρισω στην apple, εχοντας μαθει απο το arc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Nexus πάντως που είδα από κοντά μου φάνηκε τρελά μεγάλο για κινητό. Και είναι 4.65" όχι 4.8". Δε λέω όταν ανοίγεις browser είναι ωραία αλλά γι αυτό τις περισσότερες ώρες τις ημέρας έχω 24" όχι σκάρτες 5", οπότε λίγο moot point.

 

Δεν ξέρω, πριν λίγο καιρό έλεγα ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάει 4" και πάνω το iphone. Τώρα θα πω μάλλον ότι πρέπει να πάει μόνο αν το κάνουν σχεδόν borderless και έχει μεν 4" οθόνη αλλά με ελάχιστες αλλαγές σαν μέγεθος συσκευής. Ας κάνουν το ίδιο και στις 3.5" και να έχουν δυο κινητά μετά. Ένα με 4" στο μέγεθος του 4S και ένα με 3.5" λίγο μεγαλύτερο από Xperia mini (που έχω τώρα, και όχι δεν φταίει αυτό που μου φαίνεται μεγάλο το Nexus).

 

Σημείωση: είχα 3GS 2.5 χρόνια.

 

Φιλε μου αν δε σε ενδιαφερει το internet serfing και ισως τα games και τα multimedia, τοτε προφανως η αγορα των smartphone δεν ειναι για εσενα. Αυτες οι συσκευες για αυτο το λογο κατασκευαζονται οχι για να το παιζουμε μουρη που το αγορασαμε και να το εχουμε μονο για να κανουμε κλησεις. Αν θες να κανεις τα παραπανω λοιπον, σιγουρα θες και μεγαλυτερη των 3.5 ιντσων οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθηστε και μαλωνετε ενω οι εταιριες βγαζουν εκατομμυρια.Αντι να πειτε δοξα το θεο που εχουμε τοσες επιλογες για τα τοσα διαφορετικα γουστα.μπραβο!!!!θα παμε μπροστα με τους καυγαδες....

 

 

Kάτσε μπας και πάμε σε δρχ και θα σου πω εγώ και επιλογές που θα έχεις και τα πάντα όλα καθώς και αγορές που έχουν να γίνουν.

 

Περιμένω πως και πως το iphone5.Θέλω για 1η φορά να συγκρίνω με το galaxyS3(το new nexus φαντάζομαι δε θα αντέξω να το περιμένω)με τον "μεγάλο"αντίπαλο και για 1η φορά(μετά την δική μου απογοήτευση με το GSΙΙs για λόγους που είναι αναρτημένοι στο ανάλογο θέμα)σκέφτομαι αρκετά σόβαρα(ανάλογα οικονομικής κατάστασης και επιδότησης)να πάω για πρώτη φορά σε πλατφόρμα IOS και να αφήσω το SGI μου στην άκρη.

 

Άντε να περάσει αυτός ο μήνας να δούμε.Όσον αφορά την οθόνη νομίζω ότι είναι πολύ λάθος(πλέον)η συσχέτιση μεγέθους κινητού με μέγεθος οθόνης.Πάντως θεωρώ ότι 3,7-4,2 θα είναι το new Ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει ότι η οθόνη θα μεγαλώσει. Το θέμα είναι το πως και το πόσο, αφού η διατήρηση του ratio θα είναι σοβαρό ζητούμενο για να διατηρηθεί ένα backwards compatibility με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν ήδη.

 

Πιστεύω ότι "μαρκετίστικα" και μόνο, το κινητό θα έχει παραπλήσιες -αν όχι ίδιες- διαστάσεις ανεξαρτήτως μεγέθους οθόνης. Δεν νομίζω για δεύτερη συνεχόμενη φορά να παρουσιάσει συσκευή με μεγαλύτερες διαστάσεις, όπως έγινε με το iPad3 (βάρος, πάχος). Αν και δεν με βρήκε καθόλου σύμφωνο, "κυκλοφόρησε" πολύ η άποψη ότι αυτό ήταν κάζο για την Apple.

 

Ίσως ήρθε η ώρα το home button να πάει... home :) για να πάρει τη θέση του η μισή-μία έξτρα ίντσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι το καμπουρο-design που τελείωσε με το 3GS κράτησε για τρεις ενσαρκώσεις του κινητού. Και το πρώτο έτσι δεν ήταν με άλλο υλικό πίσω; Οπότε δε θα ήταν αδιανόητο να κρατήσει άλλη μια χρονιά ίδιο design. Αλλά εγώ ονειρεύομαι αυτό: http://www.gadgetswow.com/wp-content/uploads/2012/05/326808.jpg και με ακόμα λιγότερο border κάτω.

 

Η τακτική του να αλλάζει ανά δύο χρόνια το design (αλλά και να κάνει ουσιαστικές αλλαγές στη συσκευή) ξεκίνησε μετά το πρώτο iPhone. Τα μοντέλα "S" αποτελούν απλές αναβαθμίσεις της ήδη υπάρχουσας γενιάς, όχι νέα γενιά. Εμένα θα μου κάνει τεράστια εντύπωση εάν δεν αλλάξει τώρα το design.

 

Με δεδομένο ότι η 3,5" οθόνη είναι πλέον μικρή, δε μπορεί να κρατήσει την ίδια μορφή. Ίδιο σχέδιο με πιο μεγάλη οθόνη; Θα χτυπήσει σαν τεράστια αρπαχτή.

 

Οπότε μάλλον πάμε ολοταχώς για 4" οθόνη και νέο design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν δε σε ενδιαφερει το internet serfing και ισως τα games και τα multimedia, τοτε προφανως η αγορα των smartphone δεν ειναι για εσενα. Αυτες οι συσκευες για αυτο το λογο κατασκευαζονται οχι για να το παιζουμε μουρη που το αγορασαμε και να το εχουμε μονο για να κανουμε κλησεις. Αν θες να κανεις τα παραπανω λοιπον, σιγουρα θες και μεγαλυτερη των 3.5 ιντσων οθονη.

 

Υπαρχουν 2 κατηγοριες χρηστων smartphone. Αυτοι που λιωνουν ολη μερα internet, games κλπ και αυτοι που χρησιμοποιουν τις λειτουργιες συγκεκριμενες φορες. Πχ παω ενα ταξιδι, εχω κολλησει στην κινηση, περιμενω ενα γιατρο κλπ.

Κι εχω γνωστους με iphone, (οχι χαζοτουβλα που το πηραν μονο λογω ντιζαιν) που λενε οτι οι 3.5" τους βολευουν μια χαρα..

 

Ειναι υποκειμενικο τελειως το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα εριξε την βρωμα η apple στον κοσμο για να δει αντιδρασεις απο ολο τον κοσμο απλο ειναι αντε :mrgreen:

 

Ετσι ακριβως! Αλλα μην ξεχναμε ρε παιδια, οτι στην τελικη, το ιδιο λεμε πανω κατω ολοι εδω μεσα. "Ειναι αναλογα την χρηση, τις προσδοκιες και τις απαιτησεις που εχει ο καθενας μας απο την συσκευη του", γι'αυτο καταληγουμε ο καθενας σε καποια διαφορετικη. Ειμαι, δηλωμενος fan boy της apple, απο την δεκαετια του '90. Αλλα ειλικρινα εαν η οθονη ανεβει πανω απο τις 3.7-3.8", χαλαρα μενω μονο με BlackBerry (που ειναι το δευτερο κολλημα μου), και περνω το επομενο μοντελο της, με το QNX επανω. Εγω προσωπικα, δεν θελω ρακετα για πινκ-πονκ, θελω τηλεφωνο, πολυμορφικο και πολυχρηστικο. Ολα τα τελευταια μοντελα τυπου Galaxy Nexus, SII - S3, One X, κλπ, ειναι κορυφαια απο ολες τις αποψεις. Αλλα δεν ειναι τηλεφωνα. Ειναι μινι ταμπλετες. Το καλοκαιρι σε ποια τσεπη ακριβως θα χορεσει το one X ή το S3? Θα κουβαλαω τσαντα μαζι μου, για να βαζω το κινητο? Αν ζουσα στην Φιλανδια, μπορει να μην με ενοχλουσε, αλλα ζω (δυστυχως ή ευτυχως) στην Ελλαδα, που εχει 5-6 μηνες καλοκαιρι.

 

Αρα καταληγω παλι στο εξης: Περι γουστου, κολοκυθοπιτα. Ολα ειναι αψογα και πολυ ωραια κινητα, αρκει να σε βολευουν σε αυτο που θελεις εσυ να κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν δε σε ενδιαφερει το internet serfing και ισως τα games και τα multimedia, τοτε προφανως η αγορα των smartphone δεν ειναι για εσενα. Αυτες οι συσκευες για αυτο το λογο κατασκευαζονται οχι για να το παιζουμε μουρη που το αγορασαμε και να το εχουμε μονο για να κανουμε κλησεις. Αν θες να κανεις τα παραπανω λοιπον, σιγουρα θες και μεγαλυτερη των 3.5 ιντσων οθονη.

 

Τα "προφανώς" είναι δική σου εκτίμηση. Δεν είναι τα smartphone μόνο για "internet serfing και ισως τα games και τα multimedia". Καλό είναι να υπάρχουν αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιος να κάνει μόνο αυτά. Δηλαδή είσαι τόσην ώρα στον δρόμο που πρέπει να σερφάρεις από το κινητό, να παίξεις και να δεις ταινίες; Μπορεί για εσένα να είναι μόνο αυτό. Είπαμε, εγώ είχα 3GS και τώρα Xperia mini. Η Sony μάλλον δεν έπρεπε να το φτιάξει αυτό μιας και σύμφωνα με εσένα δεν είναι smartphone.

 

 

Υπαρχουν 2 κατηγοριες χρηστων smartphone. Αυτοι που λιωνουν ολη μερα internet, games κλπ και αυτοι που χρησιμοποιουν τις λειτουργιες συγκεκριμενες φορες. Πχ παω ενα ταξιδι, εχω κολλησει στην κινηση, περιμενω ενα γιατρο κλπ.

Κι εχω γνωστους με iphone, (οχι χαζοτουβλα που το πηραν μονο λογω ντιζαιν) που λενε οτι οι 3.5" τους βολευουν μια χαρα..

 

Ειναι υποκειμενικο τελειως το θεμα

 

Οι 3.5" καλό είναι να υπάρχουν σαν κατηγορία. Εγώ αυτό που είπα είναι να πάει με τις ευλογίες μου στις 4" αλλά όχι όπως πήγε η Samsung πχ. Δεν το γουστάρω αυτό το πράγμα που βλέπω με το Galaxy S3, Nexus κτλ. Δεν το βάζω στην τσέπη και δεν με βολεύει. Αν ήθελα να παίξω τόσο πολύ όπως ο φίλος πιο πάνω θα πήγαινα σε tablet. Να καταφέρει να φτιάξει μαζεμένο κινητό με 4" οθόνη αλλιώς τι σόι innovation και magic (sic) κάνει τότε αν δεν μπορεί; Αλλά είπαμε, υποκειμενικά όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 2 κατηγοριες χρηστων smartphone. Αυτοι που λιωνουν ολη μερα internet, games κλπ και αυτοι που χρησιμοποιουν τις λειτουργιες συγκεκριμενες φορες. Πχ παω ενα ταξιδι, εχω κολλησει στην κινηση, περιμενω ενα γιατρο κλπ.

Κι εχω γνωστους με iphone, (οχι χαζοτουβλα που το πηραν μονο λογω ντιζαιν) που λενε οτι οι 3.5" τους βολευουν μια χαρα..

 

Ειναι υποκειμενικο τελειως το θεμα

Ας πούμε εμένα δεν με χαλάει η 3.5" οθόνη. Internet Browsing κανεις τα βασικά στο iPad, πόσο μάλλον δύσκολο είναι σε ένα κινητό, ακόμα και 4.5".

Θα ήθελα ωστόσο να την μεγαλώσουν λίγο. Έτσι για αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω κάτι ελάχιστα άσχετο ή απόλυτα σχετικό.

 

Στις 3 Απριλίου στο Μϊάμι (καθόμασταν στην εξέδρα 402 της American Airlines Arena) βλέπαμε τον αγώνα Heat - 76ers' date=' ήρθε και έκατσε μπροστά μας ένας τυπάκος με ενα αρκετά γνώριμο κινητό. Έμοιαζέ με iPhone 4 αλλά είχε μικρότερη οθόνη (περιπου 3"). Έιμασταν 4 άτομα με αρκετή εώς αρρωστημένη γνώση των iPhone & iOS και επίσης έιχαμε και 2 κανονικές φωτογραφικές μηχανές. Αν κανένας θέλει φωτογραφίες από ενα πιθανά 20% κλώνο ή 100% μελλοντικό ή ακυρόμένο iPhone mini είμαι εδω για εσάς.[/quote']

για στειλε καμια εικονα.. :P

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

ρε παιδια πραγματικα εεν εχετε βαρεθει πια να ασχολειστε με την apple .... android FTW ;)

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ήταν που η Apple θα κρατούσε σταθερά το 3,5 στις οθόνες.

 

Μετά κράζουν το Galaxy για το μέγεθος υποστηρίζοντας ότι το iphone εφαρμόζει καλύτερα στο χέρι...τώρα όμως όλοι θα τρέχετε στο iphone και φυσικά δεν θα σας ενοχλεί το γεγονός ότι είναι 4 ίντσες :shifty:

Φιλε μου εισαι τελειος εκτος... 4" εχει και το motorola atrix 4g ... ειδες διαστασεις? πιο μικρο και απο το iphone4 ... οποτε μην μπερδεύεσαι, ας δουμε πρωτα διαστασεις και μετα μιλαμε,... οσο για sgs2 ειναι πολυ μεγαλο για κινητο, δεν μου κανει, απο την αλλη ειναι πολυ μικρο για ταμπλετ οποτε τρωει ακυρο,λ οσο για το sgs3 :) εδω δεν το συζηταω, δεν θα το επαιρνα ουτε αν μου το εκαναν δωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εισαι τελειος εκτος... 4" εχει και το motorola atrix 4g ... ειδες διαστασεις? πιο μικρο και απο το iphone4 ... οποτε μην μπερδεύεσαι, ας δουμε πρωτα διαστασεις και μετα μιλαμε,...

 

Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα, να μεγαλώσει η οθόνη (που πλέον οι 4" είναι μάλλον απαραίτητες) χωρίς όμως η συσκευή να καταλήξει παντόφλα 46 νούμερο όπως έχει γίνει με τον ανταγωνισμό. Νομίζω πως εάν δεν αποφασίσει να μεγαλώσει την οθόνη θα χάσει πάρα πολύ κόσμο— ότι καινούριο και αν έχει στο νέο iPhone.

 

 

Βέβαια αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, αν και κοντά σε διαστάσεις, το Motorola ATRIX 4G ΔΕΝ είναι μικρότερο των iPhone 4/4S. Το πρώτο έχει διαστάσεις 117,75×63,50×10,95 ενώ τα iPhone 4/4S είναι 115,2×58,66×9,3.

 

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω κάτι ελάχιστα άσχετο ή απόλυτα σχετικό.

Στις 3 Απριλίου στο Μϊάμι (καθόμασταν στην εξέδρα 402 της American Airlines Arena) βλέπαμε τον αγώνα Heat - 76ers, ήρθε και έκατσε μπροστά μας ένας τυπάκος με ενα αρκετά γνώριμο κινητό. Έμοιαζέ με iPhone 4 αλλά είχε μικρότερη οθόνη (περιπου 3"). Έιμασταν 4 άτομα με αρκετή εώς αρρωστημένη γνώση των iPhone & iOS και επίσης έιχαμε και 2 κανονικές φωτογραφικές μηχανές. Αν κανένας θέλει φωτογραφίες από ενα πιθανά 20% κλώνο ή 100% μελλοντικό ή ακυρόμένο iPhone mini είμαι εδω για εσάς.

Με αφορμή το παραπάνω (το οποίο προφανώς πρόκειται για ποιοτική κινέζικη replica 3.2”) θα πω ότι πραγματικά ανυπομονώ για την στιγμή που και πάλι κάποιος απατημένος υπάλληλος της APPLE θα πίνει για να ξεχάσει σε ένα κακόφημο μπαρ της California με ένα μπουκάλι ουίσκι στο ένα του χέρι και το πρωτότυπο iphone 5 στο άλλο.

Κάτι πρεζόνια που κάθονται παρά δίπλα, θα του αρπάξουν το τηλέφωνο και στη συνέχεια θα το πουλήσουν σε κάποιο ελληνικό site τεχνολογίας με αντάλλαγμα δωρεάν καλοκαιρινές διακοπές στα νησιά του Αιγαίου.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα ακούσουμε πολλές αντίστοιχες ιστορίες και ίσως είναι μια καλή ευκαιρία για το Mel Gibson να γυρίσει το Conspiracy Theory 2, πριν την επίσημη παρουσίαση του iphone 5.

 

Επί του θέματος νομίζω ότι είναι προς την σωστή κατεύθυνση η αύξηση του μεγέθους της οθόνης. Άλλωστε αποτελεί απαίτηση-προσμονή των περισσοτέρων πριν ακόμη ανακοινωθεί το 4s. Θεωρώ όμως ότι η Apple δεν θα το παρακάνει με την αύξηση των διαστάσεων καθώς ένα μεγάλο κομμάτι του αγοραστικού της κοινού είναι γυναίκες, το οποίο και φυσικά δεν θέλει να χάσει. Η λογική λέει ότι θα υπάρξει μια ελαφριά αύξηση διαστάσεων η οποία όμως θα αντισταθμίζεται με μείωση του πάχους.

Από την πλευρά μου θα ήθελα τα αυτονόητα μερικά εκ των οποίων αφορούν και το ios:

- να υπάρξει επιτέλους ραδιόφωνο (και ας το σνομπάρουν κάποιοι)

- αναφορές παράδοσης στα sms (ήμαρτον)

- εξάλειψη προβλημάτων Bluetooth

- απεμπλοκή από το itunes

- μεγαλύτερη υποστήριξη σε file formats ήχου και εικόνας

Είναι κάποιοι από τους λόγους που με έκαναν να περάσω στην απέναντι όχθη (βλ.android) οπού υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία.

 

Όσο αφορά την υπόλοιπη συζήτηση θα πω ότι είμαι εδώ και πολλά χρόνια αγοραστής-καλός πελάτης των προϊόντων της APPLE (iphone 3G/3GS/4, ipad 1-2, ΜACBOOK PRO 2007,2008,2009,2010,2011, Macbook Air 2010,2011) και μπορώ να πω με κάθε ειλικρίνεια ότι πρόκειται για την εταιρεία με τα ποιοτικότερα προϊόντα, τα οποία παράλληλα αποτελούν και σχεδιαστικά κομψοτεχνήματα.

Σε όλη αυτή την «διαδρομή» δύο πράγματα με ενόχλησαν και εξακολουθούν να με ενοχλούν:

1) η αλαζονεία και η τακτική της APPLE σε ορισμένα θέματα

2) οι φανατικοί της οπαδοί.

Βαρέθηκα τους μαϊντανούς υποστηρικτές και φυσικά τα ίδια ισχύουν και για τους μαϊντανούς-haters. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι οι πρώτοι είναι περισσότερο ξεροκέφαλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν προσεξατε καλα την φωτογραφια; Το κινητο θα ειναι ποιο μακρυ (δειτε τα εικονιδια ειναι ποιο πολλα καθετως) και η οθονη εκτος απο οτι θα ειναι ποιο μεγαλη δεν θα εχει την αναλογια σε διαστασεις που ειχε το 4 και 4s

 

Κατι σαν την τηλεοραση που εχει βγαλει η Philips που δεν ειναι 16:9 αλλα 21:9 η οπως ενα LG κινητο το 40 (δεν θυμαμαι μοντελο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...