Προς το περιεχόμενο

Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα αρχείων


laantonios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελάτε ρε παιδιά να κλείσουμε το παράνομο κατέβασμα στην Ελλάδα. Υπάρχουν χιλιάδες λαθρομετανάστατες που γυρίζουν με cd-dvd και οι πωλήσεις τους λόγω ADSL έχουν πέσει στο 50%.

 

ΥΓ: Καλά αν σε αυτή την χώρα που πλέον έχουν ισοπεδωθεί όλα και καθημερινά φουντάρει ο κόσμος επειδή δεν έχει να φάει, κάποιοι νομίζουν ότι με το σταμάτημα της πειρατείας θα σκάμε 20ευρα σε cd/DVD και 50ευρα σε παιχνίδια μάλλον το έχουν χάσει. Και θα πώ αυτό που λένε πολλοί. Ας γίνει ο μέσος μισθός και στην Ελλάδα 2000 ευρώ και θα σου πώ που θα πάει η πειρατεία.

 

Θες να πεις οτι αυτοι που μεχρι πριν την κριση (και τις περικοπες), που επαιρναν 2 χιλιαρικα μισθο (σχεδον ολοι απο τις ΔΕΚΟ), δεν κατεβαζε κανενας τους, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θες να πεις οτι αυτοι που μεχρι πριν την κριση (και τις περικοπες), που επαιρναν 2 χιλιαρικα μισθο (σχεδον ολοι απο τις ΔΕΚΟ), δεν κατεβαζε κανενας τους, ε;

 

Δεν ξέρω τί έκαναν. Πιό πολύ το πάω στατιστικά. Λογικό είναι πχ η Γερμανία να έχει λίγη ώς και καθόλου πειρατεία όταν το 90% των εργαζομένων παίρνει πάνω από 2000. Στην Ελλάδα πόσοι έχουν τέτοιες αποδοχές ? Επίσης είναι και το target group. 20-45 είναι οι κορύφωση αυτών που κατεβάζουν δηλ. μιλάμε για χρήστες με πολύ χαμηλά εισοδήματα έως και καθόλου (φοιτητές,άνεργοι).

 

Απο εκεί και πέρα και εγώ ανήκω σε αυτούς που και θα κατεβάσουν αλλά και θα αγοράσουν. Το να αγοράσω όλα όσο θέλω απλά δεν μπορώ. Αλλά από αυτά που έχω κατεβάσει-βρεί από άλλους το 60% όπως μπήκε στο δίσκο βγήκε γιατί απλά δεν άξιζε και φυσικά ουδέποτε θα αγόραζα. Η αλήθεια είναι ότι πολύ έχουν την αρρώστεια να κατεβάζουν το οτιδήποτε και να γεμίζουν ΤB. Προσωπικά αυτό το μικρόβιο μου έχει φύγει εδώ και πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί έκαναν. Πιό πολύ το πάω στατιστικά. Λογικό είναι πχ η Γερμανία να έχει λίγη ώς και καθόλου πειρατεία όταν το 90% των εργαζομένων παίρνει πάνω από 2000. Στην Ελλάδα πόσοι έχουν τέτοιες αποδοχές ? Επίσης είναι και το target group. 20-45 είναι οι κορύφωση αυτών που κατεβάζουν δηλ. μιλάμε για χρήστες με πολύ χαμηλά εισοδήματα έως και καθόλου (φοιτητές,άνεργοι).

 

Απο εκεί και πέρα και εγώ ανήκω σε αυτούς που και θα κατεβάσουν αλλά και θα αγοράσουν. Το να αγοράσω όλα όσο θέλω απλά δεν μπορώ. Αλλά από αυτά που έχω κατεβάσει-βρεί από άλλους το 60% όπως μπήκε στο δίσκο βγήκε γιατί απλά δεν άξιζε και φυσικά ουδέποτε θα αγόραζα. Η αλήθεια είναι ότι πολύ έχουν την αρρώστεια να κατεβάζουν το οτιδήποτε και να γεμίζουν ΤB. Προσωπικά αυτό το μικρόβιο μου έχει φύγει εδώ και πολύ καιρό.

 

Αν θες να το πας στατιστικα, βαλε μεσα στις παραμετρους και τους νομους της γερμανιας (η αλλης χωρας) με τους νομους της ελλαδας πανω σε αυτο το θεμα, και το κατα ποσο οι κατοικοι της καθε χωρας φοβουνται και τους εφαρμοζουν. Τοτε θα καταλαβεις οτι δεν ειναι τα 2 χιλιαρικα που κανει τον αλλον να μην κατεβαζει, αλλα ο ο νομος της χωρας του.

Διοτι αν ηταν τα 2 χιλιαρικα ο λογος, παλι κι εκεινος θα αγοραζε αυτα που "αξιζαν", και μετα θα κατεβαζε κι εκεινος ολα εκεινα που δεν "αξιζουν" και "δε θα τα αγοραζε ποτε"΄.

 

Η αρρωστια που ειχες και που λες σου εφυγε, αλλα συνεχισει σε αλλους, θα πληρωνοταν με 2 χιλιαρικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γίνει ο μέσος μισθός και στην Ελλάδα 2000 ευρώ και θα σου πώ που θα πάει η πειρατεία.

 

Αυτό πολύ θα το ήθελα αλλά επειδή καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές που λέει και ο deesnider δεν θα γίνει ούτε σε 30 χρόνια.

 

Που θα τους κατσει?

Μαλλον εχεις μαυρα μεσανυχτα.

 

1ον αυτα τα μετρα ειναι της πλακας. Η πειρατεια δεν σταματιεται!

2ον ακομα και αν καταφερουν και την περιορισουν στο 90% πχ, τα εξοδα τους ΔΕΝ θα αυξηθουν παρα ελαχιστα. Διοτι αυτο που λες "ενα μεγαλο ποσοστο οτι τους κατσει", στην πραγματικοτητα το ποσοστο αυτο θα ειναι ελαχιστοελαχιστο. Εχουν ηδη γινει 2 ερευνες(η μια ηταν και ειδηση πριν λιγο καιρο εδω) σε χωρες που περιορισαν κατα πολυ την πειρατεια μεσω τετοιων μετρων και........ το αποτελεσμα ηταν...... ΕΝΑ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ως προς τα επιπλεον εσοδα των εταιριων. ΜΗΔΕΝ! ΤΙΠΟΤΑ.

 

Δες και διάφορες δημοσκοπησεις που γινονται σε φορουμ σχετικα με το αν θα αγοραζαν προιοντα(τραγουδια, ταινιες, προγραμματα, κλπ κλπ) εαν δεν μπορουσαν να τα κατεβασουν. ΟΧΙ απαντανε συνηθως το >97% των ερωτηθεντων....

 

Ολα ειναι θεμα χρηματων.

 

Τα μεσάνυχτα τα έχεις εσύ κα είναι και πιο μαύρα από αυτόν που έχεις για avatar.

 

Για το ότι αυτά τα μέτρα είναι της πλάκας συμφωνώ και εγώ. Εκεί που διαφωνώ είναι στο αν σταματιέται η πειρατία. Αν θελήσουν θα το κάνουν χαλαρά, ξέρω ότι έχεις αντίθετη άποψη. Αλλά θα σου αναφέρω ότι τότε που πιάσανε κάποιους από το gamato η κίνηση στο ελληνικό internet έπεσε στο μισό(μπορείς να βρεις και σχετικά διαγράμματα) και όλοι μου οι γνωστοί που ασχολούνται με το σπορ το είχανε κόψει για κανένα μήνα μέχρι να ξεφοβηθούνε.

 

Οι δημοσκοπήσεις ανάμεσα σε αυτούς που εξασκούν το σπορ δεν έχουν καμμία αξία. Η για την ακρίβεια έχουν τόση αξία όση είχαν οι τσαντισμένοι με τα δύο μεγάλα κόμματα που ορκιζόντουσαν ότι δεν ξαναψηφίζουν μεγάλο κόμμα και πηγαίναν μετά και τους δίνανε πάνω από 80%.

 

Πες τα για καταλαβει ο SV1EOD την πραγματικη αιτια και να μην νομιζει οτι δεν αγοραζει ο κοσμος επειδη θελει να το παιξει ψευτοεπαναστατης. :-(

 

Αυτό που εγώ καυτηριάζω είναι να το παίζεις ψευτοεπαναστάτης ενώ κάνεις κάτι παράνομο(πιο σωστά μάλλον δεν θα έκανες αν σε βλέπανε να το κάνεις με φυσικά αγαθά) και να κόπτεσαι(υποκριτικά) για την πιθανή απώλεια της ανωνυμίας και ελευθερία του διαδυκτίου ενώ αυτό που σε καίει είναι τα τόρρεντ. Τις οικονομικές δυσκολίες που έχει ο κόσμος τις καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι διαφορετικό αυτό και διαφορετικό αυτό που λέω εγώ αλλά δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να το αντιληφθείς. Εκεί που διαφωνώ είναι για την πραγματική ανάγκη για τα περισσότερα από αυτά που μπορείς να κατεβάσεις. Για να στο θέσω διαφορετικά και εγώ κατεβάζω. Αν κοπεί αυτό δεν θα στεχανωρηθώ και ιδιαίτερα και πολυ περισσότερο δεν θα διαμαρτυρηθώ. Και από εμένα πράγματικά δεν θα πάρουν τίποτα γιατί δεν αισθάνομαι και μεγάλη ανάγκη για αυτή την σαβούρα. Εσύ όμως που είσαι εξαρτημένος από αυτά θα είσαι και ο πρώτος που θα τα πληρώσει ή θα αισθανθεί δυστυχισμένος αν δεν μπορεί.

 

1ον τα τορρεντ δεν θα σταματησουν. Πολυ απλα δεν γινεται αυτο.

Μόνο αν κλεισουν τελειως το ιντερνετ θα γινει αυτο. Αρα δεν θα γινει ποτέ!

 

2ον: τα τορρεντ δεν εχουν σχεση με τα κρακ προγραμματων και παιχνιδιων.

 

3ον οι περισσοτεροι που φτιαχνουν τα κρακ το κανουν τζαμπα.

 

4ον οι περισσοτερες σελιδες των underground teams δεν εχουν pop-ups. Οι distro σελιδες τους επισης δεν εχουν ουτε καν διαφημιστικα. Οι σελιδες που δρουν ως μεζαζοντες ειναι αυτες που εχουν pop-up καθως και πολλες εχουν και μολυσμενα αρχεια με ιους κλπ. Οποτε μην λεμε ο,τι θελουμε.... :-(

 

Για να μην λέμε ότι θέλουμε αν θελήσουν να σταματήσουν την διαδυκτιακή πειρατία είναι θέμα χρόνου να το πετύχουν και εθελοτυφλεί όποιος πιστεύει το αντίθετο.

 

Δώσε καμμία σελίδα που μπορείς να κατεβάζεις χωρίς pop-up, διαφημίσεις για πορνό/τζόγο και χωρίς συνδρομή, θα ήθελα να το δω αυτό. Μέχρι να το δω άσε με να πιστεύω ότι οι περισσότεροι crackers πληρώνονται underground από τους μεσάζοντες που λες και εσύ αλλά στα μανιφέστα τους το παίζουν επαναστάτες και αυτοί.

 

Εσυ συνεχιζεις κλασικα να ξεχνας (σκοπιμως :mad: ) το σημαντικο:

Ναι φυσικα και πρεπει να πληρωθουν ολοι αυτοι που ανεφερες.

Ομως σε τουτο τον καπιταλισιτκο κοσμο που ζουμε αυτοι(οι εταιριες και οι τραγουδιστες, για συνθετες κλπ δεν ισχυει αυτο αφου ειναι υπαλληλοι) δεν θελουν απλως να πληρωθουν, θελουν να ΥΠΕΡπληρωθουν!! :mad: Θελουν να πλουτισουν!!

Οποτε μην το ξεχνας να το γραψεις αυτο. :mad:

 

Ναι να πληρωθουν. Αλλά αυτοι θελουν να βγαλουν εκατομμυρια και δισεκατομμυρια.

Ε, εμα θελουν να βγαλουν εκατομμυρια να πανε να πνιγουν! :mad: Δεν θα παρουν τιποτα! Η απληστια τους θα τους φαει!

 

Δεν ξεχνάω τίποτα. Καταρρίπτω την ηλίθια λογική της μη χασούρας αφού δεν κλέβεται φυσικό αγαθό. Το τι θέλουν να κάνουν είναι υποκειμενικό εσύ το βλέπεις έτσι, αυτοί το βλέπουν αλλιώς. Το αν πουλιούνται ακριβά ή πολύ ακριβά είναι άλλη συζήτηση. Εσύ δεν μου φαίνεσαι ότι μπορείς να κρίνεις με οικονομικούς όρους πάντως. Τα επιχειρήματα σου περιορίζονται στο "αφού δεν μου φτάνουν τα λεφτά και μπορώ θα το κατεβάσω και να πάνε να πνιγούν". Αλλά έχω μία απορία αντικαπιταλιστη φίλε μου που τυχαίως σου αρέσουν καπιταλιστικά προϊόντα. Μόνο στα προϊόντα που μπορείς να κατεβάσεις γίνεται αισχροκέρδια ή και σε πολλά άλλα. Συμφωνείς ας πούμε με τις αμοιβές τραγουδιστών στα νυχτερινά κέντρα, κορυφαίων αθλητών κ.τ.λ. ή είναι και αυτοί άπληστοι που θέλουν να βγάλουν εκατομμύρια και δισεκατομμύρια,

 

Η απληστία και η ματαιοδοξία αποτελούν μέρος της κουλτούρας της μουσικής βιομηχανίας. Η αλματώδης αύξηση του αριθμού νέων, μικρών δισκογραφικών δεν είναι τυχαία. Από κει και μετά, ο καθένας είναι άξιος των επιλογών του, είτε καλλιτέχνης ή έμπορος ή οτιδήποτε επάγγελμα ασκεί.

 

15 χρόνια μετά την έκρηξη του internet και την ευρεία διάδοσή του, οι δισκογραφικές και οι κινηματογραφικές αντί για να προσαρμοστούν παρέμειναν δεινόσαυροι. Αν δεν υπήρξαν υπηρεσίες όπως το YouTube και το iTunes να τους ανοίξουν τα μάτια ακόμα στρατηγική με βάση το CD / DVD θα έκαναν. Το ωραίο είναι ότι οι Cloud υπηρεσίες και η διασύνδεση συσκευών (κινητό / pc / tv) είναι ήδη εδώ.. να δούμε λοιπόν πως θα καθορίσουν με νομικές μπούρδες την ιδιοκτησία του χρήστη, γιατί το να την εφαρμόσουν είναι αδύνατο.

 

Η απληστία και η ματαιοδοξία είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης και όχι μόνο των στελεχών της μουσικής βιομηχανίας. Απλά αυτούς τους παίρνει και το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβουμε κιόλας ότι είναι θέμα νοοτροπίας σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι είναι χρημάτων διαβάστε το παρακάτω από την συζήτηση:

 

http://www.insomnia....dv/page__st__20

 

Εγώ μόνο πειρατικά κατεβάζω ποια και 2-3€ να πουλουσαν τις ταινίες σιγα να μην έδινα λεφτα να τις αγόραζα.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εγώ καυτηριάζω είναι να το παίζεις ψευτοεπαναστάτης ενώ κάνεις κάτι παράνομο(πιο σωστά μάλλον δεν θα έκανες αν σε βλέπανε να το κάνεις με φυσικά αγαθά) και να κόπτεσαι(υποκριτικά) για την πιθανή απώλεια της ανωνυμίας και ελευθερία του διαδυκτίου ενώ αυτό που σε καίει είναι τα τόρρεντ. Τις οικονομικές δυσκολίες που έχει ο κόσμος τις καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι διαφορετικό αυτό και διαφορετικό αυτό που λέω εγώ αλλά δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να το αντιληφθείς. Εκεί που διαφωνώ είναι για την πραγματική ανάγκη για τα περισσότερα από αυτά που μπορείς να κατεβάσεις. Για να στο θέσω διαφορετικά και εγώ κατεβάζω. Αν κοπεί αυτό δεν θα στεχανωρηθώ και ιδιαίτερα και πολυ περισσότερο δεν θα διαμαρτυρηθώ. Και από εμένα πράγματικά δεν θα πάρουν τίποτα γιατί δεν αισθάνομαι και μεγάλη ανάγκη για αυτή την σαβούρα. Εσύ όμως που είσαι εξαρτημένος από αυτά θα είσαι και ο πρώτος που θα τα πληρώσει ή θα αισθανθεί δυστυχισμένος αν δεν μπορεί.

 

 

Προσυπογραφω, και ειδικοτερα για τα bold.

Mε το που κοπηκαν τα 2-3 "καναλια" που ειχα, σταματησα και να κατεβαζω... αν βρω κατι αλλο ετσι στο χαλαρο (τυπου under....), θα το τιμησω, μεχρι τοτε, θα μας φανε τα λεφτα τα τσιπουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρακάτω ερώτηση στους νέους θα φανεί εκτός θέματος αλλά οι παλιοί θα καταλάβουν πολλά :

 

Είχατε amiga / atari / spectrum / amstrad; Τότε υπήρχε internet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρακάτω ερώτηση στους νέους θα φανεί εκτός θέματος αλλά οι παλιοί θα καταλάβουν πολλά :

 

Είχατε amiga / atari / spectrum / amstrad; Τότε υπήρχε internet;

 

Είχα spectrum. Τότε δεν υπήρχε internet.

 

Τι θες να πεις, ότι και τότε υπήρχε πειρατία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρακάτω ερώτηση στους νέους θα φανεί εκτός θέματος αλλά οι παλιοί θα καταλάβουν πολλά :

 

Είχατε amiga / atari / spectrum / amstrad; Τότε υπήρχε internet;

 

Και εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι το έπιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως το επιασα.. ειχα και amiga και amstrad και ολα τα καλα της "χρυσης εποχης" :P

 

Οντως δεν υπηρχε internet και παλι εβρισκες τα παντα.. αναμνηση: Εγκεφαλος Computers, και Thomas Soft (που τους εκλεισαν λογω κοπιας του... Pac-Man!!) αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως το επιασα.. ειχα και amiga και amstrad και ολα τα καλα της "χρυσης εποχης" :P

 

Οντως δεν υπηρχε internet και παλι εβρισκες τα παντα.. αναμνηση: Εγκεφαλος Computers, και Thomas Soft (που τους εκλεισαν λογω κοπιας του... Pac-Man!!) αν θυμαμαι καλα.

 

Το νόημα της συζήτησης είναι ότι και τώρα δεν θα σταματήσει η πειρατία αλλά θα περιοριστεί. Πολύ ή λίγο δεν ξέρω αλλά αυτή η επιδίωξη υπάρχει. Και εκείνη την εποχή όντως έβρισκες τα πάντα. Αλλά π.χ. το να αντιγράψεις ένα παιχνίδι στον spectrum ήταν το ίδιο με το να αντέγραφες μία κασέτα(για όποιους ξέρουν τι είναι, δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα το έλεγα αυτό). Οπότε δεν συμφωνώ με τον Σταύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σορυ για την "αναγεννηση" αλλα τελικα αυτο ισχυσε?

Γιατι εδω και 2 μερες δεν μπορω να μπω καθολου στο piratebay....

Eχει κανενας αλλος αυτο το θεμα ή απλα ετυχε σε μενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρακάτω ερώτηση στους νέους θα φανεί εκτός θέματος αλλά οι παλιοί θα καταλάβουν πολλά :

 

Είχατε amiga / atari / spectrum / amstrad; Τότε υπήρχε internet;

Τι θελει να πει ο ποιητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί λέτε ρε τσακάλια. Ποιός σας είπε πως το internet φτιάχτηκε για τη δωρεάν ψυχαγωγία σας;

Ποιος σου ειπε εσενα το αντιθετο?

 

Άμα θες να ψυχαγωγηθείς με παραγωγές του Ηollywood θα πληρώσεις, αλλιώς υπάρχουν χιλιάδες άλλοι τρόποι ψυχαγωγίας.

Εγω που δεν πληρωνω τοτε γιατι ψυχαγωγουμε με τις παραγωγες του Hollywood?

 

Αν νομίζετε πως είναι "φασισμός" και "σκοταδισμός" το να σας απαγορεύσουν να κατεβάζετε κάτι το οποίο έχει πνευματικά δικαιώματα, έχετε μπερδέψει τις έννοιες. το internet ποτέ δεν ήταν τζάμπα. εκτός αν θεωρείς κατόρθωμα το να κλέβεις από το wifi του ανυποψίαστου γείτονα. Είναι απλά μέσο ψυχαγωγίας και επικοινωνίας, κανείς δε γεννήθηκε με έμφυτο δικαίωμα να το χρησιμοποιεί σαν να είναι το χωράφι του παππού του και, εσύ είσαι απλά ένας χρήστης του και τίποτα παραπάνω!

Εσενα ποιος σου ειπε οτι η πειρατεια κανει κακο? Σορρυ αλλα, ΔΕΝ. Ενα απλο υπαρκτο παραδειγμα θα σου δωσω. Ειμαι 22 και εχω 27000 πειρατικα τραγουδια. Αν το ενα κοστιζει 1 ευρω. επρεπε να εχω βγαλει 27000 ευρω για να τα πληρωσω (χωρις να ξοδεψω τπτ αλλο). Δουλευω εδω και 2 χρονια, και με 490 βασικο, υπολογισε ποσα εχω βγαλει. Ουτε καν τα μισα. Οποτε, εκ των πραγματων, θα μου ηταν αδυνατο να αγορασω 27000 τραγουδια, σωστα? Οποτε το να κανω εγω το χαβα μου ποιον ενοχλει? Και τα λεω αυτα εγω, που εχω χασει πιο πολλα αυθεντικα απο πολλους. Απο 6 χρονων αγοραζα αυθεντικα παιχνιδια, και αυτη τη στιγμη η συλλογη μου ειναι περι τις 2 βιβλιοθηκες (πανω απο 300 τιτλοι, ταινιες και παιχνιδια). Οταν ομως κατι ειτε δεν μπορω, ειτε δεν ΘΕΛΩ να το αγορασω, δεν ενοχλω κανεναν να το κατεβασω πειρατικο. Τρανο παραδειγμα, το pro evo 12. Το εχω μονο και μονο επειδη το βρηκα τζαμπα (πειρατικο προφανως). Αν επρεπε να σκασω 60 ευρω για να παιξω, δεν θα το ακουμπαγα καν. Εχασε η KONAMI λεφτα? ΟΧΙ. Ισα ισα, η βιομηχανια του gaming (κυριως) κερδιζει λογω της πειρατιας, οσο χαζο και αν σου ακουγεται. Αν σημερα το καθε 10χρονο πρεπει να σκασει 50 ευρω για καθε παιχνιδι (εξτρα απτα ποσα εδωσε για κονσολα / pc), θα υπαρχουν ελαχιστοι 10χρονοι που θα παιζουν παιχνιδια. Οποτε οταν αυτοι οι 10χρονοι φτασουν σε μια μαλακια που πλεον θα ειναι ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ, επειδη ΔΕΝ θα ειναι gamers, προφανως δεν θα δινουν ουτε μισο ευρω για παιχνιδια. Αν δεν υπηρχε η πειρατεια εχεις την εντυπωση οτι θα ηταν τοσο τεραστιο το user base των gamers? Πως γινεται ενω η προσβαση στο Internet αυξανεται ΡΑΓΔΑΙΑ, οι ταχυτητες πλεον ειναι σε εξωφρενικα επιπεδα, και ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ τα εσοδα της βιομηχανιας να αυξανονται? Μαντεψε γιατι....ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΤΗ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΑΠΟΚΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ! Τοσο απλα. Αν εγω δεν ειχα παιξει το Pro 98 πειρατικο (τοτε ημουν 8 ετων) δεν θα αγοραζα το PRO 1 + 2 + 3 + 4 αυθεντικα. Simple as that.

 

deesnider, τα έχουμε ξαναπεί σε αντίστοιχο θέμα για την πειρατεία στα παιχνίδια, βλέπω όμως ότι εμμένεις σε μια προσωπική θεώρηση κάποιων ζητημάτων η οποία είναι μη αποδεκτή νομικά (και καλώς ή κακώς θα έλεγα εγώ και αντικειμενικά).Δε θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω, εξάλλου καθείς έχει τη γνώμη του χωρίς να είναι διατεθειμένος να την αλλάξει για κανέναν, θα ήθελα όμως να μου απαντήσεις στην εξής απλή ερώτηση, αφορμής δοθείσης από κάποιο προηγούμενό σου ποστ που διάβασα.

 

Έστω ότι τραβάς καλώδιο από κολώνα της ΔΕΗ προς το σπίτι σου και χρησιμοποιείς με αυτόν τον τρόπο ηλεκτρική ενέργεια χωρίς να φαίνεται στο ρολόι σου και να την πληρώνεις.Κατά την προσωπική σου πάντα άποψη, διαπράττεις κλοπή ή είσαι ο σύγχροςνος ρομπέν των δασών που κλέβει την αρχόντισσα των κλεφτών ΔΕΗ που μας έχει ταλιαρίσει με τα χαράτσια της;

 

Δε θέλω να επεκταθείς σε κάτι άλλο, απλά απάντησέ μου αν θέλεις μόνο σε αυτό το απλό ερώτημα.

Το ρευμα απτη ΔΕΗ κοστιζει για να παραχθει. Το download καποιων GB απτο Ιντερνετ δεν κοστιζει δραχμη στην Activision / Blizzard / Konami και οποια αλλη. Μεγαλη διαφορα. Οπως ειπα και πριν, ειδες κανεναν να παει να κλεβει το αυθεντικο κουτι call of duty του γειτονα?

 

Για μια ακομη φορα κολλατε στη λεξη "κλοπη", και παιζετε γυρω απο αυτη τη λεξη προσπαθωντας να αποδειξετε οτι αυτο που γινεται σημερα, δεν ειναι κλοπη. Χαιρω πολυ. Αν λοιπον αντικαταστησουμε τη λεξη κλοπη, με τη λεξη παρανομια, σας βολευει; Ειναι ενταξει η λεξη; Ειναι παρανομια η κλοπη πνευματικων δικαιωματων η οχι;

Προφανως και ειναι παρανομο. Κατι το οποιο, ειλικρινα, δεν μου καιγεται καρφι. Το οτι ειναι παρανομο και μη φιλε δεν ερχετε απο μας, ερχετε απο τους απο πανω, απο 10/50/100 ατομα που κανονιζουν το τι ειναι παρανομο και τι οχι. Το να μειωνει τη συνταξη της μανας μου ειναι νομιμο. Το κανει ταυτοχρονα και σωστο? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πατε και ασχολειστε με παρανομο η μη, το οποιο ειναι κατι που ουτως η αλλως, κανεις απο μας δεν εχει καθορισει.

 

Επισης, θα μπορουσε ο καθενας που υπερμαχεται τοσο πολυ τα δικαιωματα της ελευθερης διακινησης "ιδεων" (η νεα ταινια της Τζουλιας προφανως και ειναι ελευθερη διακινηση ιδεων), να μας παραθεσει, τι και ποσα δειγματα, μουσικης - ταινιας - παιγνιδιων - βιβλιων δημιουργησε και τα εθεσε ελευθερα στο ιντερνετ για ελευθερη διακινηση;

 

Εργασια δεν ειναι μονο η χειρωνακτικη.

Εχω φτιαξει καμια 40αρια PC ανθρωπων αγνωστων για μενα (δουλευω σε net cafe και αρκετοι που ερχονται εχουν προβλημα με το PC τους) εντελως δωρεαν, εργασιες που γνωστα μαγαζια για παραδειγμα θα χρεωναν 80 ευρω (αλλαγη HDD σε laptop , format κτλπα). Γιατι το εκανα δωρεαν? Γιατι αφενως, αν τους ελεγα 80 ευρω δεν θα το εφτιαχναν. Αφετερου, μερικα πραγματα ειναι απλα ΗΛΙΘΙΟ ΝΑ ΤΑ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ. Θες αλλο παραδειγμα, ποιο "κοντινο"? Ηρθαν 2 παιδια να παιξουν Pro evolution στο μαγαζι που δουλευω. Πληρωσαν για 1 ωρα και τους αφησα να παιξουν 2:30. Ξερεις γιατι? Γιατι δεν ειχαν λεφτα πανω τους. ΟΠΟΤΕ, ειτε τους αφηνα 1 ωρα, ειτε 10, θα κερδιζα κατι? ΤΙΠΟΤΑ. Το μονο που χρεωθηκα ειναι το πενιχρο ποσο για τη ΔΕΗ. Big deal. Ε κατι αντιστοιχο ειναι και με τη πειρατεια. Παιζω PRO EVO επειδη το κατεβασα πειρατικο. Αν επρεπε να δωσω 60 ευρω, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΖΑ pro evo. Εχασε κατι η ΚΟΝΑΜΙ?

 

Για να θυμηθω, η "πειρατικη" κοπια της ταινιας του Γουλβερινου μηπως, λεω ΜΗΠΩΣ διευρευσε απο την ιδια την εταιρια παραγωγης? ΟΧΙ, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!! Κατι παρανομοι hackerse το κανανε!

 

Ας σου απαντήσω εγώ γιατί μερικά πράγματα τα έχεις μπερδέψει

 

Με την ίδια λογική αφού δεν έχεις αρκετά λεφτά για να πάρεις χαβιάρι ή την τελευταία Μ3 μπορείς να τα κλέψεις και νομιμοποιείσαι να το κάνεις. Ή και να βιάσεις την Χ τηλεπερσόνα που γουστάρεις τρελά αφού δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάτσει.

Μπερδευεις (για αλλη μια φορα) τα υλικα αγαθα στο κολπο. Αν φαω εγω ενα κιλο χαβιαρι (κλεμμενο), θα υπαρχει ενα κιλο χαβιαρι λιγοτερο στο εμποριο που θα μπορεις να αγορασεις. Το μαγαζι απτο οποιο εκλεψα το χαβιαρι το εχει πληρωσει, και ουτω καθεξης. Η διαφορα με την πειρατεια ειναι, οταν ΔΕΝ εχεις λεφτα να αγορασεις κατι, με το να το κατεβασεις, ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΝΕΙΣ. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ. Να σου θεσω ενα υπεραπλουστευμενο και υπερτραβηγμενο παραδειγμα.

 

Πες οτι εισαι αστεγος και μενεις στο παγκακι. Αυριο η activision βγαζει το call of duty και το πουλαει 880ευρω. Αν το κατεβασεις πειρατικο το γαμημενο, ΠΟΙΟΝ ΒΛΑΠΤΕΙΣ? ΝΑΙ, εισαι παρανομος (συμφωνα με νομους τους οποιους ΚΑΝΕΙΣ μας δεν ορισε!!), αυτο σε πειραζει? Βλεπεις την ουσια του πραγματος, και το ποσο γελοιο ειναι? Αυτος ο αστεγος λοιπον θα φαει 2 (2!!!) χρονια φυλακιση επειδη δεν εδωσε 880ευρω για το call of duty και το κατεβασε "παρανομα". ΟΚ ΚΥΡΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ! Μας συγχωρειτε!!

 

Να πω οτι υποστηριζατε μια βιομηχανια η οποια αργοπεθαινει, να το καταλαβω! Στηριζετε τις μεγαλυτερες βιομηχανιες του πλανητη, τις πιο κερδοφορες, οι οποιες οι ΙΔΙΕΣ οριζουν το νομιμο η μη των ΔΙΚΩΝ μας πραξεων και τη τιμωρια αυτων!!!! ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΕΙΣΤΕ ΤΡΑΓΙΚΟΙ! Τοσο απλα. Και εμπρος λοιπον, να πιασουμε τον αστεγο να τον στειλουμε φυλακη!

 

Εχετε ολοι κολλησει στο παρανομο του ζητηματος, λες και εχει καμια πρακτικη αξια. Τη λογικη σας χρησιμοποιηστε. Αγοραζω εγω ενα CD. Και παω στο φιλο μου και το ακουμε μαζι. Η του το δινω να το ακουει εκεινος. Βλεπετε κατι το μεμπτο, απο ΛΟΓΙΚΗ σκοπια? Παρολαυτα, ειμαι παρανομος! Το θεμα ειναι, τι θα πει παρανομος? Απτη στιγμη που οι νομοι περι πνευματικης ιδιοκτησιας ειναι νομοθετημενοι ΑΚΡΙΒΩΣ για το σκοπο αυτο, τι περιμενατε να ειμαστε "νομιμοι"? Ποιος και με ποιο κριτηριο κρινει οτι οι νομοι ειναι και "σωστοι"? Η λογικη λεει οτι το να βιασεις / σκοτωσεις καποιον, ε δεν ειναι "σωστο". Αρα και παρανομο. Ομως οι νομοι περι πνευματικης ιδιοκτησιας ουδεμια σχεση εχουν με τη λογικη.

 

Και εγω δεν λεω οτι αυτος που εκατσε και κοπιασε να βγαλει το Χ και το Ψ πρεπει να παρει τα @@ μου γιατι δεν χανει λεφτα, αλλα η φυσικη εξελιξη των πραγματων ειναι οτι και να θελουμε μεσα απτην καρδια μας να πληρωσουμε, Ε ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ! Τι σκατα, δεν αναρωτιετε κανεις γιατι μονο σε χωρες οπως Ελλαδα / Βραζιλια / Ρουμανια / Πορτογαλια ανθιζει η πειρατεια? Εχει κανει κανεις καποια συγκριση μεταξυ μισθου και ποσοστων πειρατειας? Ετσι απο περιεργεια. Και μη το ξανακανουμε τρενακι, με το επιχειρημα "αφου δεν εχεις γιατι πρεπει να κλεψεις", γιατι οπως προειπα ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχει με κλοπη, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν χανει με τη πραξη σου αυτο, και το αν ειναι νομιμη η παρανομη αποφασιζεται απο τους ιδιους ανθρωπους των οποιων η τσεπη εξαρταται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...