Προς το περιεχόμενο

NBA 2K13


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει, αλλά αν καταλάβεις τίποτα από το salary cap, το luxury tax, τα περίφημα Larry Bird years κλπ. σε παρακαλώ να μου τα εξηγήσεις κι εμένα. Γιατί παρακολουθώ ΝΒΑ 25 χρόνια και ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι στο καλό γίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 610
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ για τον ίδιο λόγο δεν ασχολούμαι με το association και προτιμώ να παίζω το season mode.

Δεν το έχω ψάξει να πω την αλήθεια πως λειτουργεί το salary cup απλά ξέρω τα βασικά πως το μπάντζετ σου δλδ είναι περιορισμένο μέχρι ένα x ποσό..Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν παρατυπίες από τις ομάδες βλέπε περιπτώσεις Lakers και Miami :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μέσες-άκρες είναι γνωστό τι παίζει. Η λίγκα του ΝΒΑ έχει κάποια συνολικά έσοδα από τηλεοπτικά, διαρκείας, φανέλες, σώβρακα κλπ και το ποσό αυτό αυτό μοιράζεται μεταξύ των ιδιοκτητών και των παικτών. Βάσει αυτών των εσόδων προκύπτει και το βασικό salary cap της κάθε ομάδας, δηλαδή το όριο των χρημάτων που μπορεί να δίνει κάθε χρόνο για μισθούς (και διαρκώς αυξάνεται).

 

Επειδή στο ΝΒΑ το salary cap δεν είναι "hard" (όπως πχ. στο NFL) αλλά πιο ελαστικό, δίνεται η δυνατότητα στους πλούσιους ιδιοκτήτες να ξοδεύουν περισσότερα λεφτά από το επιτρεπτό. Εκεί είναι που εφαρμόζεται το luxury tax, δηλαδή για κάθε δολάριο που ξοδεύεται πέραν κάποιου προκαθορισμένου ποσού, πρέπει να πληρωθεί άλλο ένα δολάριο ως φόρος (στην πόλη, στην πολιτεία ή στο κράτος, δεν έχω ιδέα πού).

 

Επέκταση του soft salary cap είναι τα Larry Bird years (ή exceptions), όπου αν ένας παίκτης έχει ήδη εκτίσει τριετές (νομίζω) συμβόλαιο με κάποια ομάδα, έχει τη δυνατότητα να ανανεώσει με υψηλότερο συμβόλαιο χωρίς όμως αυτό να συνυπολογίζεται ολόκληρο στο salary cap. Μετά υπάρχουν και τα συμβόλαια για τους rookies, αυτά των βετεράνων, τα συμβόλαια των λίγων ημερών, τα άνω όρια σε κάποια συμβόλαια (ώστε να μην ξεφύγει η κατάσταση) κλπ. Τρέχα γύρευε.

 

Με τη νέα συμφωνία πάντως (που υπογράφτηκε πέρσι) τα πράγματα θα σφίξουν λίγο.

 

Για περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.cbafaq.com/salarycap.htm (αξίζει Νόμπελ, Όσκαρ και Πούλιτζερ όποιος ήρωας κάτσει να διαβάσει και να κατανοήσει αυτό το απίστευτα περίπλοκο σύστημα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οποίο όμως πράγματι πολύπλοκο σύστημα δίνει ισονομία στις ομάδες, αφού δεν επιτρέπει να ανοίγει πολύ η ψαλίδα μεταξύ πλούσιων και φτωχών ομάδων. Έτσι δεν δημιουργούνται μεγαθήρια και σε τακτά χρονικά διαστήματα αλλάζουν οι πρωταγωνιστες (για να λέμε και τα καλά τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Σαν ιδέα είναι καταπληκτική και θα έπρεπε να εφαρμόζεται σε κάθε άθλημα και σε κάθε είδους λίγκα. Εκτός του salary cap, το άλλο σύστημα που κρατάει τις ισορροπίες* είναι αυτό του draft (κάτι εντελώς αδιανόητο για τα ευρωπαϊκά δεδομένα). Ακόμα κι αν κάποια στιγμή (ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΛΠΙΖΩ) δούμε κλειστή Ευρωλίγκα, αποκλείεται να υπάρξει κάτι αντίστοιχο. Πάλι τα ταλέντα θα πηγαίνουν στις μεγάλες ομάδες.

 

* απ' την άλλη βέβαια αν το καλοσκεφτείτε, τα τελευταία 33 χρόνια μόλις 9 ομάδες έχουν καταφέρει να κατακτήσουν το πρωτάθλημα (και οι πέντε εξ΄αυτών το έχουν πάρει 27 φορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά ισχύουν στο κανονικό ΝΒΑ στο παιχνίδι δεν νομίζω να υπάρχουν τόσες πολλες επιλογές.

Εγω πειραματικα έκανα μια χρονια με Nets τους οποιους όταν τους πήρα ηταν πανω από το salary cap 23M μεσα στην χρονια και με μερικα trade τελειωσα με +19M.

Την επομενη χρονια στα +19Μ δεν μπορουσα να παρω ουτε έναν free agent ενώ στην αρχικη χρονια με +23Μ ειχα παρει και τον θεο D.Fisher και τον Nocioni.

Τελος παντων απλα νομιζω ότι καπου θα υπαρχει καποιο οριο το οποιο κάθε χρονια δεν πρεπει να ξεπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες 2 ήτες εναντίον Lakers (εκτός έδρας πάντα..για κάποιο λόγο δεν μαρέσουν τα εντος :P).

Τη μία δοκίμασα με Celtics, ως συνήθως, την άλλη με Thunder. Με Howard + Gasol παιρνούν άπειρα offensive rebounds, και στα double team πασάρουν κατευθείαν περιφέρεια και Kobe / Nash με σκοτώνουν.

Έχω δοκιμάσει ζώνη, αλλαγές στα μαρκαρίσματα, αλλά τζίφος. Αυτή η ομάδα έχει πραγματικά το άπειρο ταλέντο μαζεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fearwhatnow τα sliders σου ηταν πολυ καλα,λογικo που τ ακολουθησαν ολοι εδω.Αλλαξε το game!Μαζι και με HOF δυσκολια γινεται ΚΑΛΟ οντως,εκανα κ κανα 2 αλλαγες για περισσοτερη δυσκολια κ εγινε ΝΒΑ...Αλλα γιατι ν μν τ ειχε ηδη ετσι η 2Κ εξαρχης κ πανω σ αυτα ν καναμε αλλαγες?Τεσπα μιας κ ειδα οτι ενημερωνετε για τν πορεια...Μολις σε 2 μερες που το πηρα κ εγω (μια βδομαδα το περιμενα ν ερθει)με L.A. Lakers στο assosciation εχω σκορ 15-2.Οποτε πεφτει κ η ερωτηση μου.Μπορουμε ν παιξουμε κοντρα ps3 με PC σε online match?Αν γινεται ν φτιαξουμε 1 πρωταθλημα ολοι ή απλα να παιζουμε κανα καλο ματσακι που κ που.

Επεξ/σία από fitdante
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://nba2k13cdkey.blogspot.gr/

http://www.nba2k13fulldownload.blogspot.gr/

Στα παραπανω λινκ λενε οτι υπαρχει generator για να δωσει κλειδι και να παιζεις online. το χει ψαξει κανεις το θεμα? γτ λιγο μουφα φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από μία βδομάδα αποχής, ο θίασος από τη Μινεσότα επιστρέφει ακάθεκτος και συνεχίζει να προσφέρει απλόχερα θέαμα και γέλιο στους φίλους του ΝΒΑ (και όχι μόνο).

 

post-47640-0-50267000-1351201237_thumb.jpg

 

Αντίπαλός μας αυτή τη φορά οι συμπαθείς (not) Sacramento Kings, τους οποίους πριν λίγες μέρες είχαμε ξεφτιλ... εχμ, νικήσει άνετα 78-52 και μάλιστα εκτός έδρας. Συνεπώς στον αποψινό αγώνα το φαβορί ήταν προφανές και οι Μαλαισιανοί στοιχηματζήδες απασχολήθηκαν ελάχιστα με την ομάδα μας. Παρ' ολ' αυτά καταφέραμε πάλι να στείλουμε κουβά την υφήλιο, καθώς ξεκινήσαμε πολύ χαλαρά την πρώτη περίοδο. Στα μισά της ήμασταν ισόπαλοι 8-8 (φοβόταν ο Γιάννης το θεριό...) και τελικά βρεθήκαμε να χάνουμε με 15-17, παρά τα 1/8 τρίποντα των Kings και τα 3/7 δικά μας.

 

Η δεύτερη περίοδος πήγε καλύτερα και ελάχιστα πριν το ημίχρονο μας βρήκε με προβάδισμα 6 πόντων. Τελικά κατορθώσαμε να κάνουμε τα εγκληματικά μας λάθη (συνολικά 8λ. στο πρώτο ημίχρονο) και επιτρέψαμε στους Kings να πλησιάσουν στον πόντο (30-29) με το παραδοσιακό buzzer beater τρίποντο. Οφείλω να ομολογήσω ότι έπαιξαν πολύ έξυπνα στην τελευταία τους επίθεση, καθώς πήραν αμυντικό ριμπάουντ στα 5" και αντί να γυροφέρνουν ως συνήθως, έκαναν δύο καταπληκτικές πάσες και έβγαλαν ελεύθερο παίκτη στο φτερό (ο οποίος φυσικά και κόντεψε να σκίσει το διχτάκι).

 

Στην τρίτη περίοδο πάθαμε την κλασική καθίζηση. Οι δε Kings από τα 3/16 τρίποντα του ημιχρόνου, κατάφεραν να βάλουν 3/8 στην τρίτη και σε συνδυασμό με τα 4/14 FG μας πήραν προβάδισμα 6 πόντων. Το πλέον χαρακτηριστικό ήταν ότι ο Ρούμπιος ξεκίνησε την 4η περίοδο με μηδέν πόντους, μηδέν ριμπάουντ και μηδέν ασίστ. Ο δε Κιριλένκος (8,5ppg) ήταν εκτός τόπου και χρόνου επιθετικά και έμεινε στο απόλυτο μηδέν, χωρίς να πάρει ούτε ένα σουτ σε ολόκληρο τον αγώνα! (τουλάχιστον κατέβασε 8 ριμπάουντ). Ο μόνος λόγος που μείναμε ζωντανοί ήταν τα 3 τρίποντα του Ridnour, ο οποίος σε 12 αγώνες έχει 14/23 και κινείται στα όρια του cheat (ή του Τζον Κόρφα). Ο τύπος είναι σχεδόν αδύνατον να χάσει σουτ από την κορυφή του τριπόντου αν σουτάρει χωρίς πίεση. Το κακό είναι πως μετά πιστεύω ότι μπορεί να βάλει και τα υπόλοιπα σουτ και γι' αυτό μερικές φορές παίρνω πολύ τραβηγμένες προσπάθειες. Αλλιώς θα είχε άνετα 20/20 τρίποντα (ξεκίνησε τη σεζόν με 8/9...)

 

Να μην τα πολυλογώ η τέταρτη περίοδος άνοιξε με μεγάλο τρίποντο του Bundinger και στα υπόλοιπα 7 λεπτά απ' την ομάδα μου σκόραραν μόνο... δύο παίκτες. Ο Roy που παρά τα 6/17 του ήταν διαρκής απειλή για το αντίπαλο καλάθι και φυσικά ο τιτανομεγιστοτεράστιος Kevin Love, που σαν άλλος Τζον Χάντσον έβαλε συνολικά 19 πόντους και κατέβασε 12 ριμπάουντ. Παρ' ότι χρειάστηκε τρεισήμισι περιόδους για να πετύχει το πρώτο του δίποντο (είχε όμως 4/6 3π.) μίλησε όταν έπρεπε στο τέλος, ο μεγάλος παιχταράς, το αλάνι, ο γίγαντας. Άσχετα αν στην τελευταία επίθεση κατάφερε το βόιδι, το χτήνος, ο ξεφτιλισμένος να χάσει ελεύθερο σουτ από τα 5 μέτρα που θα κλείδωνε τον αγώνα.

 

Χάρις σε μερικά τεράστια καλάθια των δύο παραπάνω, η επερχόμενη κηδεία (56-62 δύο λεπτά πριν το τέλος, με τον Brooks να έχει ξυπνήσει) έγινε 60-62 και στη συνέχεια 63-62 με τεράστιο γκολ-φάουλ του Love στα 54". Οι Kings έχασαν την επόμενη επίθεση, ο Αγάπης αστόχησε στο ελεύθερο σουτ που λέγαμε πριν και στα 5" πήγαμε να πάθουμε νέο εγκεφαλικό (σαν του προηγούμενο αγώνα που μας ισοφάρισαν στο μηδέν) αλλά το σουτ του Brooks -υπό πίεση τεσσάρων παικτών- ήταν άστοχο. Από τους Kings ο Salmons έβαλε σχεδόν αθόρυβα 17π. σε 21' με φοβερά ποσοστά ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Brooks με 12 (αλλά 3/16 σουτ).

 

Εμείς κλασικά βάλαμε τους μισούς μας πόντους με τρίποντα (10/23) και πάμε για αλλα τώρα. Ακριβώς την επόμενη μέρα το κοπάδι μας κατεβαίνει στη Windy City για να ψυχαγωγήσει τους Bulls.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και ένα μήνα περίπου πήρα καινούργιο pc. Αλλά σε σχέση με το παιχνίδι έχω ένα πρόβλημα. Σε ανάλυση full hd (1920x1080) στα video settings μου επιτρέπει μέχρι 50Fps το ανώτατο. Στο παλιό pc μου (που εγκατέστησα και εκεί το παιχνίδι) μου επιτρέπει 60fps όπως είχα συνηθίσει να παίζω και μου παίζει ομαλά. Είναι δυνατόν? V-Sync στο on είχα πάντα και MSAA στο off. Τα στοιχεία του καινουργιου pc είναι cpu core i7 3.4 GHz, RAM 16GB, GPU Sapphire 7950 3GB! Εχω εγκαταστήσει και Το catalyst control center (για την κάρτα γραφικών) αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μπορώ να κάνω κάτι να ανεβάσω τα fps στα 60? Μου κάνει εντύπωση που στο παλιότερο pc γίνεται (που είναι 4,5 ετών) και στο καινούργιο όχι! Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...