Προς το περιεχόμενο

NBA 2K13


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα...Με το μηχανημα που εχεις αποκλειεται να σου κολλαει το παιχνιδι(εγω με I5+7870=8GB παιζει full σε 1680 με φιλτρα 8Χ+2Χ)..Οποτε κατι παιζει....Εχεις περασει σωστα τα drivers της καρτας γραφικων; Δοκιμασε να κλεισεις τον Catalyst(accessories-run-γραψε msconfig-startup-και απενεργοποιησε την εκκινηση του Catalyst) μηπως και φταιει αυτο..Δεν ειμαι ειδικος αλλα περιμενε καλυτερα τους αλλους να σου πουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 610
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα...Με το μηχανημα που εχεις αποκλειεται να σου κολλαει το παιχνιδι(εγω με I5+7870=8GB παιζει full σε 1680 με φιλτρα 8Χ+2Χ)..Οποτε κατι παιζει....Εχεις περασει σωστα τα drivers της καρτας γραφικων; Δοκιμασε να κλεισεις τον Catalyst(accessories-run-γραψε msconfig-startup-και απενεργοποιησε την εκκινηση του Catalyst) μηπως και φταιει αυτο..Δεν ειμαι ειδικος αλλα περιμενε καλυτερα τους αλλους να σου πουν...

 

Φίλε παίζει το παιχνιδι δεν λέω αλλά δεν είναι τόσο smooth όσο αν θα έπαιζε στα 60 fps (όπως έπαιζα πάντα). Έχω πολύ καλό υπολογιστή για να μην πιάνει το 60άρι και είναι κρίμα. Και να προσθέσω ότι τον Catalyst τον εγκατάστησα αφού διαπίστωσα το πρόβλημα και πάλι το ίδιο. Δεν ξερώ τι φταίει αλλά και πάλι ξαναλέω παράξενω είναι να παίζει σε 1920x1080 60 fps στο παλιό pc με Intel Q6600 2.4GHz, GPU 8800GT και 4GB RAM....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα σου έλεγα να βάλεις τους πιο νέους drivers της ΑΤΙ, αλλά φοβάμαι γιατί λες απλά catalyst και όχι version νούμερα και φοβάμαι μήπως τα μπλέξεις περισσότερο. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως για κάποιο λόγο έχει αλλάξει το refresh rate της οθόνης σου και έχει γίνει 50;

 

Φίλε μου δεν έχω πειράξει κάτι, στο FIFA 13 ας πούμε πιάνει κανονικά 60fps παίζει ομαλότατα σε full ανάλυση. Πάντως όταν είμαι στην επιφάνεια εργασίας η οθόνη είναι κανονικά σε 1920x1080 και 60fps. Μα μόνο στο NBA 2k13 μου βάζει όριο 50 fps? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε στο φακελο που ειναι τα saves υπαρχει ενα αρχειο config...Ανοιξε το και αν στην επιλογη refresh rate ειναι 50 βαλτο 60....Δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και ένα μήνα περίπου πήρα καινούργιο pc. Αλλά σε σχέση με το παιχνίδι έχω ένα πρόβλημα. Σε ανάλυση full hd (1920x1080) στα video settings μου επιτρέπει μέχρι 50Fps το ανώτατο. Στο παλιό pc μου (που εγκατέστησα και εκεί το παιχνίδι) μου επιτρέπει 60fps όπως είχα συνηθίσει να παίζω και μου παίζει ομαλά. Είναι δυνατόν? V-Sync στο on είχα πάντα και MSAA στο off. Τα στοιχεία του καινουργιου pc είναι cpu core i7 3.4 GHz, RAM 16GB, GPU Sapphire 7950 3GB! Εχω εγκαταστήσει και Το catalyst control center (για την κάρτα γραφικών) αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μπορώ να κάνω κάτι να ανεβάσω τα fps στα 60? Μου κάνει εντύπωση που στο παλιότερο pc γίνεται (που είναι 4,5 ετών) και στο καινούργιο όχι! Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?Ευχαριστώ πολύ!

Φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω και εγω!!με την 4990 το παιχνιδι επαιζε με 60hz kai 60 fps και αλλαξα καρτα γραγικων σε gygabite7950 3 gb kai refresh rate στην αναληση 1920χ1080 απο τα settings του παιχνιδιου μεχρι 50hz και στο benchmark 46 fps!!Αλλαζω χειροκινητα σε 60 hz αλλα και παλι ανοτερη μετρηση 55 fps!!Περιμενα τουσ καινουριους drivers (catalyst 12.10)οι οποιοι βγηκαν πριν 2 ημερες αλλα τιποτα δεν αλλαξε!!Επισης το εχω δοκιμασει και σε windows8!!Αν βρεις κατι ενημερωσε!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάκελος C:\Users\<όνομα>\AppData\Roaming\2K Sports\NBA 2K13\Saves -> αρχείο Config.cfg -> VIDEOSETTING_REFRESHRATE = 60

 

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση όπως και τον Inler. Την έκανα την αλλαγή από 50 σε 60, όταν είμαι μέσα στο παιχνίδι από τις επιλογές της οθόνης βλέπω ότι το παίζει σε full hd και 60fps αλλά από το video settings του παιχνιδιού δεν μπορώ βεβαια και πάλι να βάλω πάνω από 50, αν το αλλάξω χάνεται η αλλαγή που έχω κάνει απο το config. Ακόμα κι έτσι πάντως που πρόλαβα να παίξω (κάνοντας την αλλαγή) πάλι έχω την αίσθηση ότι το game δεν είναι τόσο ομαλό στην αναπαραγωγή του όσο θα έπρεπε ή όσο θα περίμενα. Κρίμα πάντως με pc 1500 ευρώ να προκύπτει τέτοιο θέμα. Σου δείχνω το αρχείο config που μου εμφανίστηκε μετά την αλλαγή που έκανα. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω.

 

VIDEOSETTING_ADAPTERINDEX = 0

VIDEOSETTING_WIDTH = 1920

VIDEOSETTING_HEIGHT = 1080

VIDEOSETTING_COLORDEPTH = 32

VIDEOSETTING_VSYNC = 1

VIDEOSETTING_REFRESHRATE = 60

VIDEOSETTING_WINDOWMODE = 0

VIDEOSETTING_MSAA = 0

VIDEOSETTING_MSAAQUALITY = 0

VIDEOSETTING_MAXTEXTURESIZE = 4096

VIDEOSETTING_DEPTHOFFIELD = 1

VIDEOSETTING_FLOORREFLECTION = 1

VIDEOSETTING_PLAYERLOD = 0

VIDEOSETTING_STADIUMLOD = 1

VIDEOSETTING_CROWDDETAIL = 2

VIDEOSETTING_SHADERDETAIL = 1

VIDEOSETTING_SIDELINECHARACTER = 0

VIDEOSETTING_ANISOTROPICQUALITY = 2

VIDEOSETTING_PARTICLEFFECT = 0

VIDEOSETTING_AVERAGE_FRAMERATE = 15

VIDEOSETTING_FORCE_HDR_ON_INTEL_GPU = 0

MAIN_LOGICAL_THREAD = 7

GPU_LOGICAL_THREAD = 6

STALL_CPU_ON_END_FRAME = 0

LIMIT_FLIP_QUEUE_LENGTH = 2

LIMIT_FLIP_QUEUE_LENGTH_SLEEP = 0

STICKYKEY = 510

TOGGLEKEY = 62

FILTERKEY = 126

ACCESSIBILITYKEY_SAVED = 0

LANGUAGE = -482460772

WINDOW_X = 0

WINDOW_Y = 0

STARTUP_ACCOUNT_REGISTRATION = 1

PERFORMANCE_BENCHMARK = 1

ADJUST_VIDEO_SETTINGS = 1

ADJUST_LANGUAGE = 1

CLOTH_LOGICAL_THREAD_0 = 5

CLOTH_LOGICAL_THREAD_1 = 4

CLOTH_LOGICAL_THREAD_2 = 3

CLOTH_LOGICAL_THREAD_3 = 2

 

Φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω και εγω!!με την 4990 το παιχνιδι επαιζε με 60hz kai 60 fps και αλλαξα καρτα γραγικων σε gygabite7950 3 gb kai refresh rate στην αναληση 1920χ1080 απο τα settings του παιχνιδιου μεχρι 50hz και στο benchmark 46 fps!!Αλλαζω χειροκινητα σε 60 hz αλλα και παλι ανοτερη μετρηση 55 fps!!Περιμενα τουσ καινουριους drivers (catalyst 12.10)οι οποιοι βγηκαν πριν 2 ημερες αλλα τιποτα δεν αλλαξε!!Επισης το εχω δοκιμασει και σε windows8!!Αν βρεις κατι ενημερωσε!!

 

Φίλε εχουμε την ίδια κάρτα (εγώ την sapphire 7950 3GB) και βέβαια από τα settings του παιχνιδιου μεχρι 50hz και στο benchmark 46 fps μου βγάζει και σε εμένα ακριβώς. Όπως βλέπεις και πιο πάνω, όπως πρότεινε ένας φίλος έκανα κι εγώ αλλαγή από το config σε 60fps αλλά και πάλι δεν βλέπω την απόλυτα ομαλή αναπαραγωγή που έβλεπα παλαιότερα. Όχι τίποτα άλλο αλλά δώσαμε και 300 ευρώ γι'αυτή τη GPU!!! Στο PS3 που είδα το demo είχε σαφώς χειρότερα γραφικά αλλά μου είχε φανεί πιο smooth. Αν δεν υπήρχε αυτό το θέμα, η συνολική αίσθηση που αποκομίζουμε εμείς οι pc gamers από το παιχνίδι είναι σαφώς καλύτερη. Αλλά είπαμε....

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν με το catalyst μπορεί να βρεθεί λύση γι'αυτό το ζήτημα. Έχω την αίσθήση πως όχι, χωρίς φυσικά να γνωρίζω με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alex_82

 

Ti PC έχεις?

 

PSU Corsair TX V2 Series 850W

CPU Intel Core i7-3770 (1155, 3.4GHz, 8MB)

MB Gigabyte Z77M-D3H (1155/Z77/DDR3)

Ram DDR3 Corsair 4x4GB (16GB)

VGA PCI-X Sapphire 7950 3GB GDDR5

SSD OCZ 120GB Sata III Vertex 3

HDD Seagate SATA III 1TB 32MB 7200.12

Win 7 Home Prem 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όταν όμως το παιχνίδι κλέβει απλά δεν γίνεται να νικήσεις. Στον επόμενο αγώνα δεν απειλήσαμε τους Bulls σε κανένα σημείο, παρ' ότι βρεθήκαμε να χάνουμε μόλις 5 πόντους λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Όταν ο Rose (13π, 8ασ) ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι κατάντησε απλή διαδικασία και τελικά χάσαμε 69-61. Δεν με πείραξε ιδιαίτερα, γιατί οι περισσότεροι από τους παίκτες μου έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν.

 

Στον επόμενο αγώνα όμως ταξιδέψαμε μέχρι το Τορόντο, όπου πρέπει να έγινε κάποιο λάθος γιατί τελικά αντιμετωπίσαμε τους Bulls του '96. Στο πρώτο ημίχρονο φάγαμε 40 πόντους, αφού δεν μπορούσαμε με τίποτα να σταματήσουμε τον... Jordan (βλ. DeRosan, 21π) ενώ στο δεύτερο μισό ήταν αδύνατον έστω να περιορίσουμε τον... Jordan (βλ. Bargnani 16π, με 7/10). Οι υπόλοιποι Ράπτορες ντύθηκαν Larry Bird (βλ. Evans, Lowry, Kleiza, 5/9 τρίποντα συνολικά). Από τους δικούς μου Ρούμπιος, Πέκο και Roy έκαναν καλή εμφάνιση ενώ ο Love έμεινε στα 3/16 σουτ και ο Ridnour στα 1/8 τρίποντα. Για την ακρίβεια από τότε που έκανα τη βαρυσήμαντη δήλωση για την εξωπραγματική ευστοχία του Ridnour, έχει κατορθώσει το αξιοπρόσεκτο 2/13 τρίποντα... Τουλάχιστον τρεις φορές κατάφερα να γυρίσω διαφορές 8-10 πόντων και να ισοφαρίσω 3 λεπτά πριν το τέλος, αλλά τελικά έχασα 71-64. Γιατί κάθε φορά που το ΑΙ χρειάστηκε να βάλει μεγάλο καλάθι, πολύ απλά το έβαλε.

 

Το πρόβλημά μου λοιπόν δεν είναι τα άστοχα τρίποντα του Ridnour, αλλά ότι το παιχνίδι σε πάρα πολλές περιπτώσεις απλώς κλέβει. Πλέον έχω περιορίσει πάρα πολύ τις προσπάθειές μου για pick 'n' roll, γιατί ο PG μου ποτέ δεν προσπαθεί να δυσκολέψει την πάσα του. Τις περισσότερες φορές πάει και τη ρίχνει πάνω στο χέρι/κεφάλι/πόδι/πλάτη/αρχ... του αμυντικού. Μισό μέτρο πιο πέρα αν την έδινε, και δεν θα είχαμε κλέψιμο και η μπάλα θα έφτανε στον ψηλό. Τα δε recoveries στην άμυνά μου είναι τραγελαφικά. Αν το ΑΙ αρχίσει τα απανωτά σκριν, οι περισσότεροι χάνουν τα αυγά και τα πασχάλια, πάνε όπου να 'ναι, κολλάνε πάνω σε λάθος επιθετικούς ή δεν γυρίζουν γρήγορα στον παίκτη τους, αφήνουν αντιπάλους να κόβουν ανενόχλητοι κάτω από το καλάθι και σπανίως απλώνουν τα ξεράδια τους για να κόψουν τις πάσες (φυσικά το ΑΙ σπανίως κάνει κακές πάσες) κλπκλπκλπ. Μέχρι να καταφέρω να επιλέξω το σωστό παίκτη για να τους συγυρίσω λίγο, συνήθως είναι ήδη αργά.

 

Παρ' ολ' αυτά η μεγαλύτερή μου ένσταση εξακολουθεί να είναι τα κοντινά σουτ υπό πίεση. Δεν είναι δυνατόν να πρέπει κάθε φορά που περνάω την μπάλα κοντά στο καλάθι (ή που πάω για drive) να πρέπει να κάνω 2, 3 ή 5 προσποιήσεις μπας και σουτάρω χωρίς πίεση. Επειδή ξέρω εκ των προτέρων ότι αν πχ. κάνω hook shot απ' το 1 μέτρο, έτσι και είμαι υπό πίεση (ή με ακουμπήσουν) κατά 90% έχω αστοχήσει. Δεν γίνεται αυτό το πράγμα, δεν είναι έτσι το πραγματικό μπάσκετ (πόσο μάλλον το ΝΒΑ). Αν ένας παίκτης τέτοιου επιπέδου σουτάρει με μια λογική πίεση από τα 1-2 μέτρα με ταμπλό, το πιθανότερο είναι ότι θα ευστοχήσει. Αμ δε...

 

Σε μία τουλάχιστον επίθεση που έπαιξα βόλεϊ στην αντίπαλη ρακέτα, κατάφερα να χάσω 3-4 συνεχόμενα σουτ ακριβώς κάτω από το καλάθι. Ανέβασα το contact shot στο 47 και πάλι όμως δεν είδα διαφορά (ίσως ελάχιστη). Θα δοκιμάσω αύριο να το πάω στο 49 και θα επανέλθω... Σιχτίρ πια. Μ' αυτά και μ' αυτά έχω φτάσει να σουτάρω σταθερά 20-25 τρίποντα σε κάθε αγώνα, αφού είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος να σκοράρω (τουλάχιστον όσο οι παίκτες μου είναι ξεκούραστοι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, ωστόσο θα ήθελα να το σημειώσω... Υπάρχουν παιχνίδια που παίζουν σε μένα απροβλημάτιστα με τους catalyst 12.8 και μόλις κάνω update στους 12,10 αρχίζουν τα προβλήματα ... -η κάρτα είναι η 7870-. Μπορεί να είναι και άσχετο, όμως μήπως φταίνε oi drivers ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...