Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Μάλλον το παιχνίδι δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα απ'αυτή την αποχώρηση ενός απ'τους βασικότερους devs του. Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι περισσότερο εργασιακά. Γιατί ένας Πολωνός να θέλει να ξενιτευτεί ενώ είναι σε μια τόσο καλή θέση σε μια απ'τις περισσότερο πετυχημένες εταιρίας της Χώρας του;;; κλπ κλπ. Νομίζω πως το πιθανότερο είναι πως οι φήμες περί αισχρών εργασιακών συνθηκών κλπ στην εταιρία μάλλον αληθεύουν και αυτό μάλλον έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αποχώρηση του. Μπορεί να είναι ανεξάρτητο studio, να παράγει στην κυριολεξία αριστουργήματα, να στηρίζει anti-drm πολιτικές κλπ κλπ αλλά καλά θα κάνουν να το γνωρίζουν αυτό οι fan της εταιρίας.

Ας μη γενικεύουμε. Υπάρχουν πολύ πιο απλές εξηγήσεις από τις παραπάνω.

Περισσότερα χρήματα - εξασφαλίσεις σχετικές με το project που θα δουλεύει

Πολύ πιο πολυδιάστατη εταιρία σε διαφορετική αγορά και περιβάλλον.

Ευκαιρία να εργαστεί σε κάτι που δεν καλύπτει η CD Projekt.

Ευκαιρίες ανέλιξης και διασύνδεσης πολύ περισσότερες στη Blizzard.

Φαίνεται καλύτερα στο βιογραφικό, οπότε σε μετέπειτα θέσεις διεκδικείς και πολύ καλύτερα χρήματα.

Σε αυτά δεν αναφέρω προσωπικούς λόγους, φιλοδοξίες, περιέργεια, το να μη θέλει να μείνει άλλο στην Πολωνία ή το να γουστάρει να δοκιμαστεί σε εδραιωμένο developer κλπ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 minutes ago, Sanjuro said:

Νομίζω πως το πιθανότερο είναι πως οι φήμες 

 

4 minutes ago, Sanjuro said:

με τα δεδομένα που έχουμε. 

Νομίζεις, φήμες ή δεδομένα? 

Πρέπει να αποφασίσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πιθανολογούμε, αλλά το δικό σου συμπέρασμα είναι αρκετά επισφαλές. Σε τελική ανάλυση οι μεγάλες εταιρίες τύπου Blizzard είναι γνωστές για κακές εργασιακές συνθήκες, χώρια τα θέματα εταιρικής κουλτούρας που ως γνωστόν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα, μάλιστα απ'τους δύο μας είμαι ο μοναδικός ακριβολόγος που άφησε περιθώρια ανοιχτά για άλλες ερμηνείες και είχα ένα κείμενο γεμάτο με "μάλλον".  π.χ. έγραψα "μάλλον έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αποχώρηση του" όχι πως είναι ο μοναδικός λόγος (λόγοι στην περίπτωση σου) όπως γράφεις εσύ γιατί εκεί σε οδηγεί η λογική της υπεράσπισης της αγαπημένης σου εταιρίας.

Όσων αφορά τις εργασιακές συνθήκες οι φήμες που έχουν βγει για την Blizzard είναι πως είναι απ'τις καλύτερες στον κλάδο, δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάς.

Δεν θέλω να πληγώσω τα fanboys (ή/και girls) αλλά πρέπει. Πρέπει να δουν λίγο και τα στραβά.

 

ΥΓ. Δεδομένα με το νόημα του "data" εξυπνάκια. Επίσης, ήμουν πολύ γενναιόδωρος όταν έγραφα "φήμες".

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς πολλά λόγια είναι μία κακή εξέλιξη για την εταιρεία όχι όσον αφορά το Cyberpunk 2077 αλλά γενικά για τον μέλλον. Όταν σου φεύγει ένα τόσο σημαντικό στέλεχος και μάλιστα σε αυτήν την φάση τότε κάτι τρέχει. Επίσης είμαι από αυτούς που δεν περιμένουν σύντομα το παιχνίδι (έχω γράψει εδώ και πολύ καιρό για 2020). Αν δεν υπήρχαν οι "φήμες"  για τις πολύ κακές εργασιακές συνθήκες ίσως να μην έδινα ιδιαίτερη σημασία. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ΟΚ, αφού ΔΕΝ έβγαλες κάποιο συμπέρασμα και αφού εγώ είμαι fanboy και δε θες να με πληγώσεις και προσπαθώ να υπερασπιστώ την αγαπημένη μου εταιρία το αφήνω. Παραείμαι ηλικιωμένος για να μείνω σε τέτοια λογική, βρες κανέναν άλλο ιθαγενή να εκπολιτίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Μάλλον το παιχνίδι δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα απ'αυτή την αποχώρηση ενός απ'τους βασικότερους devs του. Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι περισσότερο εργασιακά. Γιατί ένας Πολωνός να θέλει να ξενιτευτεί ενώ είναι σε μια τόσο καλή θέση σε μια απ'τις περισσότερο πετυχημένες εταιρίας της Χώρας του;;; κλπ κλπ. Νομίζω πως το πιθανότερο είναι πως οι φήμες περί αισχρών εργασιακών συνθηκών κλπ στην εταιρία μάλλον αληθεύουν και αυτό μάλλον έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αποχώρηση του. Μπορεί να είναι ανεξάρτητο studio, να παράγει στην κυριολεξία αριστουργήματα, να στηρίζει anti-drm πολιτικές κλπ κλπ αλλά καλά θα κάνουν να το γνωρίζουν αυτό οι fan της εταιρίας.

Το ότι μπορεί να  του προσέφεραν κάποιο δελεαστικό πακέτο αποδοχών και παροχές, plus ότι πάει σε μια μεγαλύτερη εταιρεία δε παίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στούντιο της cd project είναι από τα μεγαλύτερα ίσως και το μεγαλύτερο έχοντας πάνω από 800 άτομα αυτήν την στιγμή .ea blizzard κτλπ συνολικά έχουν περισσότερο κόσμο αλλά είναι μοιρασμένοι σε πολλά studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Κακές συνθήκες εργασίας; Για τόσο υψηλόβαθμο στέλεχος; Δεν νομίζω. 

συμφωνω να ηταν κανας υπαλληλάκος να πω οκ αλλα στελεχος πανχλομο. πιστευω απλα σε μεταγραφη του με καλυτερα λαφρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως αφήνει τους άλλους να δουλεύουν τρελές ώρες και αυτός γυρνάει σπίτι;; Αλήθεια;;

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Οπότε διαφωνείς με τον εαυτό σου που έγραψες "συμφωνω να ηταν κανας υπαλληλάκος  να πω οκ  αλλα στελεχος πανχλομο".

Ωχ θεουλ' μου.

καταλαβαίνεις τι γραφω η όχι? Να το γραψω αγγλικα? anyway βαριεμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...