Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Mozilla Firefox 13 browser


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες,υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά σε Waterfox με Firefox;

Δηλαδή θα δούμε καλύτερη απόδοση/κατανάλωση πόρων ή απλά είναι x64 για να χαιρόμαστε;

Εάν έχει κάποιος κανένα λινκ ή γνώση ας φωτίσει και εμένα γιατί από όσο καταλαβαίνω ουσιαστική διαφορά δεν θα υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παίδες,υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά σε Waterfox με Firefox;

Δηλαδή θα δούμε καλύτερη απόδοση/κατανάλωση πόρων ή απλά είναι x64 για να χαιρόμαστε;

Εάν έχει κάποιος κανένα λινκ ή γνώση ας φωτίσει και εμένα γιατί από όσο καταλαβαίνω ουσιαστική διαφορά δεν θα υπάρχει...

 

καμια διαφορα.αν θελεις να βαλεις σωνει και καλα τον x64 (για μενα δεν αξιζει),βαλε τον Nightly x64.

τον κατεβαζεις απο εδω:

 

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JUST-GAMER' και το πρόβλημά σου με τα Thubnails

 

Έχεις SSD και ακολούθησες τα Tweaks που υπάρχουν εδώ στο Insomnia?

 

Αν ΝΑΙ έχεις απενεργοποιήσει το Disk Caching και το έχεις αλλάξει με την RAM σύμφωνα με αυτό (από τον οδηγό):

γ. Firefox - χρήση της μνήμης ως cache αντί του σκληρού:

 

Ανοίγουμε τον Firefox -> πληκτρολογούμε about:config στο address bar -> Enter -> διπλό κλικ στο browser.cache.disk.enable όπου ορίζουμε την τιμή ως False -> Right-Click οπουδήποτε-> New -> Integer -> Preference Name "disk.cache.memory.capacity" -> value memory size in KB. Βάζουμε π.χ 32768 για 32MB, 65536 for 64MB, 131072 for 128MB, κλπ. -> restart Firefox.

 

Με την παραπάνω διαδικασία γλιτώνουμε τα μικρά writes του firefox στον ssd, ενώ συγχρόνως αυξάνεται και η ταχύτητα.

Και καλό θα ήταν να μην το αλλάξεις. Το λέει και η ίδια η Mozilla πως καλό είναι να μείνε απενεργοποιημένο για flash drives.

 

Τα Tabs θέλουν disk caching για να δουλέψουν. Αν τώρα δεν έχεις SSD, αλλά έσβηνες την cache on firefox exit, τότε πρέπει να το απενεργοποιήσεις και απλά να επισκεφτείς την σελίδα ξανά και να περιμένεις να φορτώσει εντελώς. Την επόμενη φορά λογικά θα δεις το Thumbnail:

http://support.mozilla.org/en-US/kb/thumbnails-on-new-tab-page-are-missing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι δεν μου αρέσει, ευτηχώς που σου δείνει την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα,και εγω το απενεργοποιησα,ήταν πολύ ζαλούρα το ανεβοκατέβασμα του smooth scrolling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα νέο χαρακτηριστικό που δεν σχολιάστηκε καθόλου είναι το κουμπί "επαναφορά firefox". Το βρίσκετε γράφοντας about:support στην γραμμή διευθύνσεων και πατώντας enter ή πηγαίνοντας στο Βοήθεια->Αντιμετώπιση προβλημάτων. Φτιάχνει ένα καινούριο καθαρό προφίλ, σώζοντας ιστορικό περιήγησης, σελιδοδείκτες, cookies, δεδομένα από φόρμες συμπλήρωσης και κωδικούς. Σβήνει όλα τα υπόλοιπα, συμπεριλαμβανομένων των πρόσθετων τα οποία θα θέλουν ξανά εγκατάσταση

 

Όντως πάρα πολύ χρήσιμο...Η Beta έκδοση πότε θα αναβαθμιστεί????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα,και εγω το απενεργοποιησα,ήταν πολύ ζαλούρα το ανεβοκατέβασμα του smooth scrolling.

Βλέπω το γράφετε από την αρχή, αλλά εγώ ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα. Είτε το ενεργοποιώ είτε όχι το ίδιο μου φαίνεται. Τι δεν κάνω σωστά?

(εκτός αν δεν δουλεύει με το roller του mouse αλλά μόνο με την μπάρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JUST-GAMER' και το πρόβλημά σου με τα Thubnails

 

Έχεις SSD και ακολούθησες τα Tweaks που υπάρχουν εδώ στο Insomnia?

 

Αν ΝΑΙ έχεις απενεργοποιήσει το Disk Caching και το έχεις αλλάξει με την RAM σύμφωνα με αυτό (από τον οδηγό):

 

Και καλό θα ήταν να μην το αλλάξεις. Το λέει και η ίδια η Mozilla πως καλό είναι να μείνε απενεργοποιημένο για flash drives.

 

Τα Tabs θέλουν disk caching για να δουλέψουν. Αν τώρα δεν έχεις SSD, αλλά έσβηνες την cache on firefox exit, τότε πρέπει να το απενεργοποιήσεις και απλά να επισκεφτείς την σελίδα ξανά και να περιμένεις να φορτώσει εντελώς. Την επόμενη φορά λογικά θα δεις το Thumbnail:

http://support.mozilla.org/en-US/kb/thumbnails-on-new-tab-page-are-missing

 

αν διαθετει αρκετη μνημη μπορει να βαλει την cache σε μια ramdisk.θα δει αισθητη διαφορα στην ταχυτητα και την αποκριση του Firefox.

το ιδιο εχω κανει και εγω.υποψιν οτι απο την εκδοση 16 και μετα η cache θα δουλευει καλυτερα με λιγοτερα IO writes και μικροτερη καταναλωση χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, να ξέρεται... Η ομαλή κύλιση ( smooth scrolling ) καταναλώνει έως και 10% παραπάνω επεξεργαστική ισχύ. Του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών... Προσοχή στο «έως». Το λέω για μερικά λαπτοπάκια τα οποία χρειάζονται τη μπαταρία αλλά και γενικότερα. Είναι ένα καλό "perfromance tweak" ( η απενεργοποίησή της ).

 

Επίσης, αν θέλετε να απενεργοποιήσετε ΠΛΗΡΩΣ τη διαδικασία λήψης ScreenShots για τη «νέα καρτέλα» πηγαίνετε στο about:config, δεξί κλικ, New -> Boolean και επικολλήστε αυτό: browser.pagethumbnails.capturing_disabled σε 'True'. Αν απλά αποκρύψετε τη νέα καρτέλα, αυτό δε σταματάει τη λήψη screenshots.

 

Και τέλος... Αλλάζεται και το browser.newtab.url - about:newtab σε about:blank και είστε τζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση. πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε τις μικρογραφιες ιστοσελιδων οταν ανοιγει 2η καρτελα? θελω να ξεκινανε η καρτελες blank!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες δεν ξερω αν εχει υποθετει αυτο που θα γραψω.

 

περασα και εγω την νεα εκδοση του Firefox. αλλα υπαρχει κατι που μου την δινει στα νευρα και δε ξερω αν το εχω μονο εγω η ειναι καποια επιλογη νεα.

 

ειμαι σε καποια σελιδα και οταν κανω με την ροδελα του ποντικιου ειτε πανω ειτε κατω scroll και σταματησω καπου, ενω αφηνω το δαχτυλο μου απο την ροδελα, η σελιδα που διαβαζω ειτε ανεβαινει ειτε κατεβανει λιγακι απο μονη της, λες και κεντραρει να το πω ετσι. δε ξερω αν με καταλαβαινετε... δε το κανει παντα και δε ξερω σε ποιες περιπτωσεις το κανει αλλα κανει ενα τσαφ λιγο πανω η λιγο κατω.

 

τι ειναι τουτο παλι ? πως βγαινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πραγματικα ΑΞΙΖΕΙ χρησιμοποιουσα οπερα στο netbook μου και πηγαινε παρα πολυ γρηγορα αλλα με τον νεο firefox και ram δεν τρωει πολυ και ειναι πραγματικα τουρμπο! Οτι πρεπει για καθε ειδους pc!Στον σταθερο βεβαια δεν μπαινει αλλος broswer ΠΟΤΕ!!! ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...