Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Mozilla Firefox 13 browser


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εχει να μου προτεινει κανεις καμια λυση γιατι σε εμενα φαινετε ετσι η καθε νεα καρτελα ακομα και οταν εχω απενεργοποιημενο το adblock plus 2.0.3.

ae2mmd.jpg

 

Εχει να προτεινει κανεις καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω που δουλευω την portable εκδοση τωρα που το αναβαθμισα στην 13 εχει προβλημα γιατι καθε φορα που το ανοιγω μου γραφει οτι το προφιλ το χρησιμοποιει αλλος Firefox και πρεπει καθε φορα να σβηνω το Parents.lock για να δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει και καθαρισμα της cache αλλα τσιφος...

 

Ισως εχει προβληματα γενικως αυτη η νεα δυνατοτητα και τη φτιαξουν σε μελλοντικες εκδοσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει και καθαρισμα της cache αλλα τσιφος...

 

Ισως εχει προβληματα γενικως αυτη η νεα δυνατοτητα και τη φτιαξουν σε μελλοντικες εκδοσεις...

Δε χρησιμοποιείς την portable έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχει να μου προτεινει κανεις καμια λυση γιατι σε εμενα φαινετε ετσι η καθε νεα καρτελα ακομα και οταν εχω απενεργοποιημενο το adblock plus 2.0.3.

ae2mmd.jpg

 

Εχει να προτεινει κανεις καμια λυση?

Με τα cookies και το ιστορικό τι πολιτική χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και τι σε πειραζει ακομα δεν καταλαβα.

 

Απο τη στιγμη που δεν σε ενοχλει και δεn εχεις να κάνεις καμια ρυθμιση ή κατι εξτρα τελοσπαντων, για ποιον λογο σε πειραζει που προσφερει ως διαθεσιμη μια νεα εκδοση?

 

Πολυ απλα, ΔΕΝ την βαζεις, με τον απλο τροπο του να ΜΗΝ πας στο HELP, του να ΜΗΝ πας στο About Firefox και να ΜΗΝ πατησεις update.

Πολυ απλα συνεχιζεις την ζωη σου στην παλια εκδοση. Οποτε τι σε πειραζει που προσφερουν καινουρια εκδοση?

 

Θελεις να κάνει αναβαθμιση μετα απο 6.8 μηνες? Ε κάνεις αναβαθμιση μετα απο 6.8 μηνες και οχι καθε φορα που βγαζουν καινουρια.

Οποτε? Προς τι το ολο προβλημα?

 

Δημοσιογράφος είσαι ? κρατάς οτι σε βολεύει απο μια δήλωση και αρχίζεις να λες ?

Εξηγώ τι με πειράζει στην αλλαγή έκδοσης,διάβασε ξανά για να το καταλάβεις.

 

Ξέρω πολύ καλά τους τρόπους για το πως γίνεται το Update, χειροκίνητα ή μη.

 

Update δεν κάνω ελπίζοντας να αλλάξει ο browser χρώμα,ή να γίνει κατα 1 ms πιο γρήγορος,τα update σε εναν browser υποτίθεται οτι διορθώνουν και κενά ασφαλείας.

 

Αναρωτιέμαι αν θα διαβάσεις την απάντηση ή αν θα συνεχίσεις να γράφεις τα δικά σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιογράφος είσαι ? κρατάς οτι σε βολεύει απο μια δήλωση και αρχίζεις να λες ?

Εξηγώ τι με πειράζει στην αλλαγή έκδοσης,διάβασε ξανά για να το καταλάβεις.

 

Ξέρω πολύ καλά τους τρόπους για το πως γίνεται το Update, χειροκίνητα ή μη.

 

Update δεν κάνω ελπίζοντας να αλλάξει ο browser χρώμα,ή να γίνει κατα 1 ms πιο γρήγορος,τα update σε εναν browser υποτίθεται οτι διορθώνουν και κενά ασφαλείας.

 

Αναρωτιέμαι αν θα διαβάσεις την απάντηση ή αν θα συνεχίσεις να γράφεις τα δικά σου!!

Εγω ακομα αναρωτιεμαι για το τι σε πειραζει.

Για το γιατι "κλαιγεσαι" και αποκαλεις "καραγκιοζιλικη" το οτι προσφερουν updates συχνα.

 

Αυτο που ειπες δηλαδη ακομα δεν καταλαβα την αιτιολογιση του.

To καραγκιοζιλίκη είναι η αλλαγή έκδοσης κάθε τρεις και λίγο

 

Ειναι σαν να ζεις στην Ελλαδα, να μην εχεις σκοπο να πας ποτέ στην Κινα, και να γκρεμιζουν μια χρησιμη γεφυρα σε ενα χωριο της Κινας και να κλαιγεσαι και να λες "τι καραγκιοζιλικι ειναι αυτο? Τωρα καποιος πρεπει να κανει τον κυκλο.". Μα αφου δεν θα πας στην Κινα τι σε πειραζει?

 

Ετσι και εδω. Αφου (ξερεις και εχεις ρυθμισει το update να ΜΗΝ γινεται αυτοματα) το οτι προσφερεται διαθεσιμο ενα update ΔΕΝ θα σε επηρεασει καθολου, ουτε θα σου φαει χρονο ουτε τιποτα, γιατι σε πειραζει????

Αν θες το βαζεις. Αν δεν θες, απλως αγνοεις την ειδηση και συνεχιζεις σαν να μην συμβαινει τιποτα. Οποτε?

 

 

Αν βρηκαν πχ σημερα ενα fix σε καποιον μικροτομεα θα ηθελα να προσφερουν την εκδοση 13.00.001 για να την κανω update σημερα κιολας.

Παρα να περιμενω να βρουνε άλλα 500 μικροfixes και 2-3 major και να τα διαθεσουν σε ενα μεγαλο update 14.0 μετα απο 1.5 μηνα. Για ποιον λογο να χρησιμοποιω τον Firefox 1.5 μηνα χωρις να εχω αυτα τα updates?

 

Πολυ χρησιμοτερο το να γινουν ακομη και καθημερινες οι αναβαθμισεις! Και οποιος σαν και εσενα πχ ή σαν και αλλους δεν θελει να κανει αναβαθμιση, πολυ απλα δεν κανει. Και ΔΕN πηγαινει στο HELP, ΔΕΝ παταει About Firefox και ΔΕΝ παταει update. Πολυ απλα δηλαδη, ΔΕΝ του τρωει χρονο ουτε τιποτα.

 

Οποτε δεν ειναι κανενα καραγκιοζιλικι ολο αυτο. Ισα ισα που ειναι προτιμητεο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον μάτιαξα μου φαίνεται! Έχει κανείς το bug που τον εκκινεί ελαχιστοποιημένο και δεν μπορείς να ανοίξεις τίποτα? Μόνο με επανεγκατάσταση στρώνει αλλά σε κάθε νέα επανεκκίνηση τα ίδια. Έψαξα στα φορα αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως εννοεις λεγοντας τι πολιτικη χρησιμοποιω στα cookies?

Η παρακατω φωτο σε βοηθαει καθολου?

2jer684.jpg

Απ'οτι φαντάζομαι, οι μικρογραφίες έχουν σχέση με την προσωρινή μνήμη. Δοκίμασε να το ρυθμίσεις να μην την καθαρίζει στο κλείσιμο και δες το αποτέλεσμα. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. :-)

 

edit Y.Γ.: Βασικά όταν απενεργοποιείς εντελώς την εκκαθάριση ιστορικού, δουλεύει. Από εκεί υποψιάζομαι ότι ίσως φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακομα αναρωτιεμαι για το τι σε πειραζει.

Για το γιατι "κλαιγεσαι" και αποκαλεις "καραγκιοζιλικη" το οτι προσφερουν updates συχνα.

 

Αυτο που ειπες δηλαδη ακομα δεν καταλαβα την αιτιολογιση του.

 

 

Ειναι σαν να ζεις στην Ελλαδα, να μην εχεις σκοπο να πας ποτέ στην Κινα, και να γκρεμιζουν μια χρησιμη γεφυρα σε ενα χωριο της Κινας και να κλαιγεσαι και να λες "τι καραγκιοζιλικι ειναι αυτο? Τωρα καποιος πρεπει να κανει τον κυκλο.". Μα αφου δεν θα πας στην Κινα τι σε πειραζει?

 

Ετσι και εδω. Αφου (ξερεις και εχεις ρυθμισει το update να ΜΗΝ γινεται αυτοματα) το οτι προσφερεται διαθεσιμο ενα update ΔΕΝ θα σε επηρεασει καθολου, ουτε θα σου φαει χρονο ουτε τιποτα, γιατι σε πειραζει????

Αν θες το βαζεις. Αν δεν θες, απλως αγνοεις την ειδηση και συνεχιζεις σαν να μην συμβαινει τιποτα. Οποτε?

 

 

Αν βρηκαν πχ σημερα ενα fix σε καποιον μικροτομεα θα ηθελα να προσφερουν την εκδοση 13.00.001 για να την κανω update σημερα κιολας.

Παρα να περιμενω να βρουνε άλλα 500 μικροfixes και 2-3 major και να τα διαθεσουν σε ενα μεγαλο update 14.0 μετα απο 1.5 μηνα. Για ποιον λογο να χρησιμοποιω τον Firefox 1.5 μηνα χωρις να εχω αυτα τα updates?

 

Πολυ χρησιμοτερο το να γινουν ακομη και καθημερινες οι αναβαθμισεις! Και οποιος σαν και εσενα πχ ή σαν και αλλους δεν θελει να κανει αναβαθμιση, πολυ απλα δεν κανει. Και ΔΕN πηγαινει στο HELP, ΔΕΝ παταει About Firefox και ΔΕΝ παταει update. Πολυ απλα δηλαδη, ΔΕΝ του τρωει χρονο ουτε τιποτα.

 

Οποτε δεν ειναι κανενα καραγκιοζιλικι ολο αυτο. Ισα ισα που ειναι προτιμητεο.....

Το παλικάρι δεν έχει πρόβλημα με τα updates, με την αλλαγή έκδοσης κάθε 6 μήνες έχει. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ! Τώρα αντί για την 12 θα μπορούσαμε να είμαστε στην 4.9 (4,5,6,7,8,9,10,11,12,13) και να μην χρειαζόταν να πειράζουμε manual τα addons που δεν ανανεώθηκαν για τις νέες εκδόσεις για να τα κάνουμε να δουλέψουν... Δεν μπορεί να έχεις ένα "παραγωγικό" μηχάνημα και να το σκαλίζεις κάθε τρεις και λίγο. Επίσης δεν μπορείς να μένεις και outdated. Η mozilla πάντως από κάποια έκδοση και μετά θεωρεί όλα τα addons γι αυτήν την έκδοση και μετά compatible, αλλά και πάλι όλο και κάτι μπορεί να σπάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι φαντάζομαι, οι μικρογραφίες έχουν σχέση με την προσωρινή μνήμη. Δοκίμασε να το ρυθμίσεις να μην την καθαρίζει στο κλείσιμο και δες το αποτέλεσμα. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. :-)

 

edit Y.Γ.: Βασικά όταν απενεργοποιείς εντελώς την εκκαθάριση ιστορικού, δουλεύει. Από εκεί υποψιάζομαι ότι ίσως φταίει αυτό.

Δοκιμασα να τα ξετσεκαρω και ολα αλλα δεν αλλαξε απολυτως τιποτα φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να τα ξετσεκαρω και ολα αλλα δεν αλλαξε απολυτως τιποτα φιλε μου.

Επανεκκίνηση τον browser και άνοιγμα μερικών καρτελών έκανες φαντάζομαι, ε; Για να αρχίσει να γράφει στο ιστορικό και στην cache.

 

Ίσως να δημιουργεί κάποιο add-on προβλημα. Ελπίζω να έχει κάποιος άλλος καμιά καλύτερη ιδέα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτας αν ειχε μπει κανεις "στον κοπο" να το ενεργοποιησει?

 

Τωρα ειναι on απο default, τωρα το πηραν χαμπαρι...

 

 

λαθος.

το smooth scrolling ηταν ανεκαθεν ενεργοποιημενο.

αυτο που αλλαξε ειναι ο αλγοριθμος του smooth scrolling.

συγκεκριμενα χρησιμοποιουν τον αλγοριθμο του addon smoothwheel.

σε οποιον δεν αρεσει το νεο scrolling,μπορει ειτε να το απενεργοποιησει τελειως απο τα options του Firefox,ειτε να αλλαξει στον παλιοτερο αλγοριθμο του FF μεσα απο το about:config μενου.

 

Είμαι χρήστης Chrome τα τελευταία χρόνια και δυστυχώς δεν κατάφερε κανένας browser να με κερδίσει απο τον Chrome, τι λέτε αξίζει ο νέα αλεπού ? ή κλάιν μάιν διαφορές και κλασικά 1 ώρα μέχρι να ανοίξει όπως πάντα ?

 

ισαξιος του chrome ειναι πλεον και σε καποια σημεια πολυ καλυτερος.

αξιζει να τον βαλεις.

 

Καλά λέμε από τα καλύτερα update,μεγάλη διαφορά!!

 

 

που να βγει και η εκδοση 15 που θα εχει ολα τα bug fixes απο το snappy project.

η αποκριση του θα ειναι πλεον ισαξια με αυτη του chrome.

γενικα ο Firefox ειναι σε πολυ καλο δρομο και παρα τα καποια μειονεκτηματα του και τις οποιες βλακειες συνεχιζουν να κανουν οι Mozilla developers,δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τον ανταγωνισμο.

 

Εγω ακομα αναρωτιεμαι για το τι σε πειραζει.

Για το γιατι "κλαιγεσαι" και αποκαλεις "καραγκιοζιλικη" το οτι προσφερουν updates συχνα.

 

Αυτο που ειπες δηλαδη ακομα δεν καταλαβα την αιτιολογιση του.

 

 

Ειναι σαν να ζεις στην Ελλαδα, να μην εχεις σκοπο να πας ποτέ στην Κινα, και να γκρεμιζουν μια χρησιμη γεφυρα σε ενα χωριο της Κινας και να κλαιγεσαι και να λες "τι καραγκιοζιλικι ειναι αυτο? Τωρα καποιος πρεπει να κανει τον κυκλο.". Μα αφου δεν θα πας στην Κινα τι σε πειραζει?

 

Ετσι και εδω. Αφου (ξερεις και εχεις ρυθμισει το update να ΜΗΝ γινεται αυτοματα) το οτι προσφερεται διαθεσιμο ενα update ΔΕΝ θα σε επηρεασει καθολου, ουτε θα σου φαει χρονο ουτε τιποτα, γιατι σε πειραζει????

Αν θες το βαζεις. Αν δεν θες, απλως αγνοεις την ειδηση και συνεχιζεις σαν να μην συμβαινει τιποτα. Οποτε?

 

 

Αν βρηκαν πχ σημερα ενα fix σε καποιον μικροτομεα θα ηθελα να προσφερουν την εκδοση 13.00.001 για να την κανω update σημερα κιολας.

Παρα να περιμενω να βρουνε άλλα 500 μικροfixes και 2-3 major και να τα διαθεσουν σε ενα μεγαλο update 14.0 μετα απο 1.5 μηνα. Για ποιον λογο να χρησιμοποιω τον Firefox 1.5 μηνα χωρις να εχω αυτα τα updates?

 

Πολυ χρησιμοτερο το να γινουν ακομη και καθημερινες οι αναβαθμισεις! Και οποιος σαν και εσενα πχ ή σαν και αλλους δεν θελει να κανει αναβαθμιση, πολυ απλα δεν κανει. Και ΔΕN πηγαινει στο HELP, ΔΕΝ παταει About Firefox και ΔΕΝ παταει update. Πολυ απλα δηλαδη, ΔΕΝ του τρωει χρονο ουτε τιποτα.

 

Οποτε δεν ειναι κανενα καραγκιοζιλικι ολο αυτο. Ισα ισα που ειναι προτιμητεο.....

 

η μπορει να βαλει την Extended Support Release του Firefox:

 

http://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/all.html

http://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/faq/

 

What is Mozilla Firefox ESR?

 

Mozilla will offer an Extended Support Release (ESR) based on an official release of Firefox for desktop for use by organizations including schools, universities, businesses and others who need extended support for mass deployments.

You can read more about the plan here.

 

ετσι μπορει να κρατησει μια σταθερη εκδοση (αυτη την στιγμη ειναι η FF10) η οποια θα κανει μονο τα security updates μεχρι το επομενο μεγαλο ESR upgrade που θα ειναι η FF17.

τα ESR upgrades γινονται ανα ενα ετος.Επομενως δεν υπαρχει κανενα προβλημα για καποιον που θελει να εχει μια μονιμη σταθερη εκδοση και ολα τα νεα security updates.

 

ΛΟΥΞ ΛΑΗΚ ΟΠΕΡΑ!! Mozilla γερα η 4η θεση ειναι κοντα!! Η μονη χρηση που εχω ειναι για να κατεβαζω στριμινγκ βιντεακια με add-on. Και δεν κανω update απο την 11 γιατι δεν θα λειτουργει το add-on! Κατα αλλα οπερα-chrome με τα μπουνια :rolleyes:

 

υπαρχει μια λανθασμενη αντιληψη οτι ο Firefox εκλεψε το layout του Opera.

Στην πραγματικοτητα ομως το νεο layout που πρωτοεμφανιστηκε με τον FF4, υπηρχε σε mockups και υπο αναπτυξη απο την Mozilla πολυ καιρο πριν βγει ο Opera με το τωρινο του layout (απο την εκδοση 10 νομιζω).

το speed dial ομως ηταν καθαρα εμπνευση της Opera.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...