Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Mozilla Firefox 13 browser


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απιστευτος ο νεος φαιρφοξ,και απο οτι παρατηρω οτι καταναλωνει και λιγοτερη μνημη,λειτουργικο μακ οσχ λαιον,τελευταια εκδοση. :mrgreen:

 

Το Smooth scroll σε ζαλίζει λίγο!

Θελει λιγο συνηθεια αλλα ειναι πολυ ομορφη εμπειρια κατα τα αλλα.

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να βγει και η εκδοση 15 που θα εχει ολα τα bug fixes απο το snappy project.

η αποκριση του θα ειναι πλεον ισαξια με αυτη του chrome.

γενικα ο Firefox ειναι σε πολυ καλο δρομο και παρα τα καποια μειονεκτηματα του και τις οποιες βλακειες συνεχιζουν να κανουν οι Mozilla developers,δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τον ανταγωνισμο

 

Το firefox όντως έχει γίνει πολύ καλό και πιστεύω είναι καλύτερος γιατί πλέον είναι πιο γρήγορος από chrome και τρώει πιο λίγη μνήμη.Στην ταχύτητα του να φανταστείς την συγκρίνω και πιστεύω είναι ισάξιες με το opera.Που μέχρι πρότινος προσωπικά ήταν πολύ καλός και ο γρηγορότερος browser.Και το τελευταίο που μου αρέσει γενικώς με τον firefox είναι ότι είναι ανοιχτού λογισμικού και τον κάνω ότι θέλω.Πράγμα στους άλλους browser με ενοχλούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε GNU/Linux ποιο γρήγορος από πριν. Δεν μπορώ να πω πλέων πως ο Chromium είναι αισθητά ταχύτερος.

 

 

O Chromium ειναι πιο αργος (και πιο μνημοβορος) απο τον Chrome,αφου ειναι σε experimental εκδοση.

το ιδιο ισχυει και για τις Nightly/x64 του Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταντήσει γραφική η συζήτηση για τις συνεχόμενες εκδόσεις, κάθε έναμιση μήνα, του firefox. Παραδόξως για τον chrome που είναι ο πρώτος που εφάρμοσε αυτή την τακτική ούτε κουβέντα. Το θέμα είναι όμως ότι κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, συμφωνούμε απόλυτα με αυτή την τακτική. Όποιος χρησιμοποίησε firefox 4 beta την περίοδο που κράτησε σχεδόν 1 χρόνο με τις αλεπάλληλες beta εκδόσεις του firefox 4,μπορεί να καταλάβει πόσο μακράν καλύτερο είναι το νέο σύστημα με τις συνεχείς αναβαθμίσεις. Τότε, για να δεις νέα χαρακτηριστικά έπρεπε να μείνεις κάνα χρόνο με την 3.6 μέχρι να βγει ο 4. Τώρα σε τακτά χρονικά διαστήματα βγαίνουνε βελτιώσεις και νέα χαρακτηριστικά, "τρέχει" το θέμα της βελτίωσης του firefox, δεν μένει στάσιμος. Αν κάποιος ενοχλείται από τις αναβαθμίσεις, υπάρχει και η έκδοση μακράς υποστήριξης. Ας βάλει αυτή, λεπτομέρειες περιγράφονται παραπάνω.

 

Σε ότι αφορά τον καινούριο firefox 13, μόνο θετικά σχόλια έχω να κάνω. Επιτέλους, speed dial ενσωματωμένο. Να ξεφορτωθούμε βαριά πρόσθετα. Επίσης σε linux πολύ γρήγορος πλέον, φαίνεται η διαφορά. Το smooth scroll δεν μου άρεσε ποτέ, ούτε τώρα, το απενεργοποίησα

 

 

 

 

O Chromium ειναι πιο αργος (και πιο μνημοβορος) απο τον Chrome,αφου ειναι σε experimental εκδοση.

 

 

Η έκδοση του chromium από την οποία προκύπτει η τελευταία έκδοση του chrome έχω την εντύπωση ότι υπάρχει στα αποθετήρια των λινουξοδιανομών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Chromium ειναι πιο αργος (και πιο μνημοβορος) απο τον Chrome,αφου ειναι σε experimental εκδοση.

το ιδιο ισχυει και για τις Nightly/x64 του Firefox.

 

Δεν νομίζω να ισχύει το παραπάνω. Και με τον binary Chrome που δοκίμασα δεν είδα κάτι διαφορετικό σε χρόνους απόκρισης.

 

Από όσα γνωρίζω η μόνη διαφορά Chrome-Chromium είναι το όνομα, ελέω της Open Source άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ισχύει το παραπάνω. Και με τον binary Chrome που δοκίμασα δεν είδα κάτι διαφορετικό σε χρόνους απόκρισης.

 

Από όσα γνωρίζω η μόνη διαφορά Chrome-Chromium είναι το όνομα, ελέω της Open Source άδειας.

 

δοκιμασε με τα browser benchmarks,peacemaker,v8,dromaeo,sunspider,kraken,κτλ.

θα δεις μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις αναμεσα τους.επισης μεσα απο το about:memory φαινεται ξεκαθαρα πως ο chromium ειναι κατα πολυ πιο μνημοβορος απο τον chrome.

απλως επειδη μιλαμε για μεγεθη της ταξης των milliseconds,ενας μεσος χρηστης δεν θα προσεξει αυτες τις διαφορες μεσα απο την καθημερινη του εμπειρια.

 

Η έκδοση του chromium από την οποία προκύπτει η τελευταία έκδοση του chrome έχω την εντύπωση ότι υπάρχει στα αποθετήρια των λινουξοδιανομών.

 

 

λογικο ειναι.ο chrome δεν ειναι open source.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα νέο χαρακτηριστικό που δεν σχολιάστηκε καθόλου είναι το κουμπί "επαναφορά firefox". Το βρίσκετε γράφοντας about:support στην γραμμή διευθύνσεων και πατώντας enter ή πηγαίνοντας στο Βοήθεια->Αντιμετώπιση προβλημάτων. Φτιάχνει ένα καινούριο καθαρό προφίλ, σώζοντας ιστορικό περιήγησης, σελιδοδείκτες, cookies, δεδομένα από φόρμες συμπλήρωσης και κωδικούς. Σβήνει όλα τα υπόλοιπα, συμπεριλαμβανομένων των πρόσθετων τα οποία θα θέλουν ξανά εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να καταναλώνει πολλή cpu μου φαίνεται! (παρατήρηση σε MacOS)

Καλά στο OS X τον έχουν παρατήσει τον ff.Ούτε fullscreen έχει.Άμα σοβαρευτούν στους mac ίσως τον έχω default,αλλά δεν το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε με τα browser benchmarks,peacemaker,v8,dromaeo,sunspider,kraken,κτλ.

θα δεις μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις αναμεσα τους.επισης μεσα απο το about:memory φαινεται ξεκαθαρα πως ο chromium ειναι κατα πολυ πιο μνημοβορος απο τον chrome.

απλως επειδη μιλαμε για μεγεθη της ταξης των milliseconds,ενας μεσος χρηστης δεν θα προσεξει αυτες τις διαφορες μεσα απο την καθημερινη του εμπειρια.

 

Ααααα, είχα απορία σχετικά με ένα πιο παλιό μήνυμα σου, που ανάφερε ότι ο nightly είναι πιο αργός επειδή είναι "experimental" και πάνω που πήγα να ρωτήσω που στηρίζεις αυτή την άποψη, έρχεται το μήνυμα σου που παράθεσα, για να το απαντήσει. (εν μέρη)

 

Ομιλείς μέσα από τα προσωπικά σου tests τα οποία διενέργησες, ομιλείς συνεπώς εμπειρικά.

 

Το ερώτημα είναι, τα τεστ σου, έδειξαν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Τεχνικά όμως το στηρίζεις κάπου; Μια τυχαία απάντηση θα ήταν (και όχι απίθανη): παίζει με debugging symbols ενεργοποιημένα, τα οποία επιδρούν στο performance του.

 

 

δεν θα ήθελα να πάρεις το μήνυμα μου, επιθετικά, συζήτηση κάνουμε, και φιλικά κάνω ερωτήσεις :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για experimental έκδοση. Τώρα αν είναι 100 sec ποιο αργός και τρώει 20 mbyte περισσότερο...

 

ο chromium ειναι experimental,αφου καθε μερα βγαινει καινουργιος κωδικος γιαυτον οπου δοκιμαζονται νεες λειτουργιες.

οσο αφορα αυτο με τα 20mb ασχολιαστο.

γιατι δεν ανοιγες καμια 10αρια tabs στον chrome και chromium και ελα πεσμας αν ο chromium τρωει μονο 20mb παραπανω;

 

Ααααα, είχα απορία σχετικά με ένα πιο παλιό μήνυμα σου, που ανάφερε ότι ο nightly είναι πιο αργός επειδή είναι "experimental" και πάνω που πήγα να ρωτήσω που στηρίζεις αυτή την άποψη, έρχεται το μήνυμα σου που παράθεσα, για να το απαντήσει. (εν μέρη)

 

Ομιλείς μέσα από τα προσωπικά σου tests τα οποία διενέργησες, ομιλείς συνεπώς εμπειρικά.

 

Το ερώτημα είναι, τα τεστ σου, έδειξαν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Τεχνικά όμως το στηρίζεις κάπου; Μια τυχαία απάντηση θα ήταν (και όχι απίθανη): παίζει με debugging symbols ενεργοποιημένα, τα οποία επιδρούν στο performance του.

 

 

δεν θα ήθελα να πάρεις το μήνυμα μου, επιθετικά, συζήτηση κάνουμε, και φιλικά κάνω ερωτήσεις :)

 

 

στον nightly oπως και στον chromium,δοκιμαζουν συνεχως νεες τεχνολογιες.

ολος αυτος ο νεος κωδικας οταν προστιθεται,αλλαζει η αντικαθιστα τον ηδη υπαρχοντα κωδικα,αναποφευκτα δημιουργει ποικιλα απροβλεπτα προβληματα τα οποια απαιτουν χρονο για να επιλυθουν και να "στρωσει" το ολο τεχνολογικο πακετο.

 

ΠΧ η Mozilla ετοιμαζει μια νεα γρηγοροτερη javascript engine την IonMonkey η οποια θα ενσωματωθει στον Nightly 16,παρολο ομως που στο τωρινο σταδιο ειναι πολυ πιο αργη απο την παλιοτερη JeagerMonkey javascript engine που χρησιμοποιουν εδω και χρονια.

Αλλα το κανουν αυτο για να τεσταρουν την νεα engine,να δουν τι προβληματα,regressions και bugs θα δημιουργηθουν απο την μεταβαση στην νεα τεχνολογια,να παρουν feedback απο τους χρηστες που τρεχουν την nightly,κοκ

 

Αυτη ειναι μια διαδικασια που θα παρει πολυ χρονο.

Ανα 1.5 μηνα,η Nightly οταν μπαινει στο επομενο καναλι στο Aurora,"κλειδωνει" και δεν προστιθεται πλεον αλλος νεος κωδικας.Περναει απο τα καναλια αξιολογησης Aurora και Βετα στα οποια τεσταρονται επιπονα

ολες οι νεες τεχνολογιες που προστεθηκαν στον Firefox oσο καιρο βρισκοταν στο καναλι αναπτυξης Nightly.

 

Καποιες απο αυτες τις τεχνολογιες περνανε ολα τα σταδια ελεγχου και καταληγουν στην stable εκδοση ενω αλλες παραμενουν υπο αναπτυξη και διορθωση.

 

Και ακριβως γιαυτο τον λογο οταν βγει ο FF16 stable μπορει να εχει disabled την IonMonkey engine και enabled την JeagerMonkey επειδη δεν θα εχει τελειοποιηθει ακομη για ευρεια χρηση.

Αν μπεις στο about:config του Firefox 13 ισως βρεις μερικες επιλογες για νεες λειτουργιες οι οποιες ομως ειναι για την ωρα disabled.

Εσυ αμα θες μπορεις να τις ενεργοποιησεις και να τις τεσταρεις χωρις καποια εμφανη προβληματα.

 

 

οσο αφορα εμενα περα απο τα benchmarks,εμπειρικα εχω προσεξει οτι οι nightly ενω πλεον ειναι πιο γρηγορες στην αποκριση λογω των bug fixes του snappy project,ειναι λιγο πιο αργες στην ταχυτητα rendering των σελιδων.

τωρα δοκιμαζω για την ωρα,την Aurora 15 επειδη εχει ολα τα snappy bug fixes και ειναι πολυ γρηγορη στην αποκριση και ειναι κατι που χρειαζομαι επειδη ανοιγω πολλα tabs.

 

το ιδιο πανω κατω ισχυει και για τον chrome/chromium.

 

απλως ειναι θεμα του καθενος τι επιθυμει και τι χρειαζεται απο ενα browser και τις πολλαπλες εκδοσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...