Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Mozilla Firefox 13 browser


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως κατάντησε έτσι ο firefox...

 

Σε λίγο θα βγαίνει και καινούργιος firefox κάθε μέρα...

ε ναι είναι νέα μόδα όπως και ο chrome κάθε μήνα σχεδόν και νέα έκδοση έλεος όλο καραγκιοζιλίκια, μόνο ο IE9 δεν κάνει τόσο συχνά update!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως κατάντησε έτσι ο firefox...

 

Σε λίγο θα βγαίνει και καινούργιος firefox κάθε μέρα...

?? :shock:

Και γιατι αυτο ειναι καταντια? Επιλογη ειναι.

 

Μερικοι δεν εχετε λογικη μου φαινεται. :-( :eek:

 

Ισα ισα καλο ειναι που βγαινουν updates τοσο γρηγορα πλεον.

Μπορουν να βγαινουν και καθε μερα? Μακαρι.

 

Γιατι εφοσον εχεις την επιλογη να τον ανανεωνεις ΕΦΟΣΟΝ το επιθυμεις, τοτε εαν καποιος δεν θελει πολυ απλα δεν ασχολειται καν με το να κανει update. Ουτε χρονο σου τρωει το να μην κάνεις update ουτε τιποτα. Οποτε γιατι να κλαιγεται?

 

Απο την αλλη αν καποιος θελει να κανει update, τοτε κανει.

Δεν βλεπω που ακριβως κολλατε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Υπάρχει 64bit έκδοση και λέγεται waterfox.

 

Μέγα λάθος :) (αν και οφείλω να σε πληροφορήσω πως σε nightly development υπάρχει firefox 64bit.(επίσημος) Είναι alpha και unstable κώδικας όμως.)

 

O waterfox δεν είναι επίσημος browser από το mozilla foundation. Είναι ανεπίσημο compile πηγαίου κώδικα από ομάδα εθελοντών και ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω.

Και εγώ, και εσύ και ο καθένας μας μπορεί να κάνει (σχετικά απλα *ανάλογα με τις γνώσεις που διαθέτει ο καθένας) compile πηγαίου κώδικα για x86_64 target, αλλά δεν θα είναι επίσημο προιόν από την mozilla.

 

Δεν είναι κακό να διαβάζετε και λίγο στις σελίδες που επισκέπτεστε το τι ισχύει και το τι όχι... Ναι μεν 64bit o waterfox, ανεπίσημος δεν, και όχι προιόν από mozilla... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το βαλω ή θα μου δημιουργησει προβλημα στο Fast Dial(add-on)?

Εμένα μου δημιούργησε ένα πρόβλημα, φορτωνόταν η αρχική σελίδα του fast dial μόνο στη πρώτη καρτέλα κατα την εκκίνηση, οι επόμενες άνοιγαν κενές ή με τη νέα homepage του ff, αλλά ήταν επειδή για κάποιο λόγο δεν έγινε αυτόματα update του addon εδώ και πολύ καιρό.

Απο τη νέα έκδοση 4.2 και μετά είναι συμβατό.

 

Προσπάθησα να φτιάξω με pins τη νέα homepage ώστε να γλιτώσω ένα addon, του fast dial αλλά δεν με βόλεψε καθόλου σε σχέση με το addon. Μόνο του opera το speed dial αξίζει. Γιατί είναι το γνήσιο speed dial, παραμετροποιήσιμο.

 

Edit: Μιας και έγινε η αναφορά σε addons, το autocomplete στο omnibar δεν δουλεύει. Και φταίει το omnibar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?? :shock:

Και γιατι αυτο ειναι καταντια? Επιλογη ειναι.

 

Μερικοι δεν εχετε λογικη μου φαινεται. :-( :eek:

 

Ισα ισα καλο ειναι που βγαινουν updates τοσο γρηγορα πλεον.

Μπορουν να βγαινουν και καθε μερα? Μακαρι.

 

Γιατι εφοσον εχεις την επιλογη να τον ανανεωνεις ΕΦΟΣΟΝ το επιθυμεις, τοτε εαν καποιος δεν θελει πολυ απλα δεν ασχολειται καν με το να κανει update. Ουτε χρονο σου τρωει το να μην κάνεις update ουτε τιποτα. Οποτε γιατι να κλαιγεται?

 

Απο την αλλη αν καποιος θελει να κανει update, τοτε κανει.

Δεν βλεπω που ακριβως κολλατε....

 

Κανένας δεν παραπονιέται για τα update,πάντα υπήρχαν upadate που καλητέρευαν υποτίθεται σε όλους τους τομείς τον firefox. To καραγκιοζιλίκη είναι η αλλαγή έκδοσης κάθε τρεις και λίγο, κάτι που ξεκίνησε ο chrome και ζήλεψε ο mozilla.

 

Σταμάτησα να χρησιμοποιώ firefox μόνο και μόνο για αυτον τον λόγο, κάθε φορά όλο και κάποιο addons δεν λειτουργούσε και έψαχνα τρόπους για να το επαναφέρω.

 

Πάντα είχα μια συμπάθεια στον opera αλλά πλέον είναι ο βασικός μου browser.

Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε τον Opera Labs 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν παραπονιέται για τα update,πάντα υπήρχαν upadate που καλητέρευαν υποτίθεται σε όλους τους τομείς τον firefox. To καραγκιοζιλίκη είναι η αλλαγή έκδοσης κάθε τρεις και λίγο, κάτι που ξεκίνησε ο chrome και ζήλεψε ο mozilla.

Ναι και τι σε πειραζει ακομα δεν καταλαβα.

 

Απο τη στιγμη που δεν σε ενοχλει και δεn εχεις να κάνεις καμια ρυθμιση ή κατι εξτρα τελοσπαντων, για ποιον λογο σε πειραζει που προσφερει ως διαθεσιμη μια νεα εκδοση?

 

Πολυ απλα, ΔΕΝ την βαζεις, με τον απλο τροπο του να ΜΗΝ πας στο HELP, του να ΜΗΝ πας στο About Firefox και να ΜΗΝ πατησεις update.

Πολυ απλα συνεχιζεις την ζωη σου στην παλια εκδοση. Οποτε τι σε πειραζει που προσφερουν καινουρια εκδοση?

 

Θελεις να κάνει αναβαθμιση μετα απο 6.8 μηνες? Ε κάνεις αναβαθμιση μετα απο 6.8 μηνες και οχι καθε φορα που βγαζουν καινουρια.

Οποτε? Προς τι το ολο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα λάθος :) (αν και οφείλω να σε πληροφορήσω πως σε nightly development υπάρχει firefox 64bit.(επίσημος) Είναι alpha και unstable κώδικας όμως.)

 

O waterfox δεν είναι επίσημος browser από το mozilla foundation. Είναι ανεπίσημο compile πηγαίου κώδικα από ομάδα εθελοντών και ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω.

Και εγώ, και εσύ και ο καθένας μας μπορεί να κάνει (σχετικά απλα *ανάλογα με τις γνώσεις που διαθέτει ο καθένας) compile πηγαίου κώδικα για x86_64 target, αλλά δεν θα είναι επίσημο προιόν από την mozilla.

 

Δεν είναι κακό να διαβάζετε και λίγο στις σελίδες που επισκέπτεστε το τι ισχύει και το τι όχι... Ναι μεν 64bit o waterfox, ανεπίσημος δεν, και όχι προιόν από mozilla... :)

 

ε και που δεν είναι της mozilla τι μας νοιάζει κιόλας....... πήραν τον πυγαίο κώδικα έκαναν μικρο αλλαγές το έκαναν compile για x64 και τέλος όλα καλά και ωραία και λειτουργεί.......... έτσι εγώ προσωπικά δεν έχω παραμικρό παράπονο

 

Ναι και τι σε πειραζει ακομα δεν καταλαβα.

 

Απο τη στιγμη που δεν σε ενοχλει και δεn εχεις να κάνεις καμια ρυθμιση ή κατι εξτρα τελοσπαντων, για ποιον λογο σε πειραζει που προσφερει ως διαθεσιμη μια νεα εκδοση?

 

Πολυ απλα, ΔΕΝ την βαζεις, με τον απλο τροπο του να ΜΗΝ πας στο HELP, του να ΜΗΝ πας στο About Firefox και να ΜΗΝ πατησεις update.

Πολυ απλα συνεχιζεις την ζωη σου στην παλια εκδοση. Οποτε τι σε πειραζει που προσφερουν καινουρια εκδοση?

 

Θελεις να κάνει αναβαθμιση μετα απο 6.8 μηνες? Ε κάνεις αναβαθμιση μετα απο 6.8 μηνες και οχι καθε φορα που βγαζουν καινουρια.

Οποτε? Προς τι το ολο προβλημα?

όσοι έχουν αυτό το παράπονο είναι καθαρά ψυχολογικό και μόνο το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...