Προς το περιεχόμενο

Κατάληψη δρόμου για καπάρωμα θέσεων στάθμευσης


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πλαστικα μικροαντικειμενα που βαζουν οι περιπτεραδες ή οι κατοικοι στους δρομους εγω δεν τα υπολογιζω καθολου, απλα παρκαρω. Αυτοι που το κανουν συστηματικα αυτο συνηθως το ξερουν και οι ιδιοι οτι ειναι παρανομο αυτο που κανουν, γι αυτο και δεν θα σου πουν τιποτα ακομα και αν τα πατησεις και παρκαρεις πανω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,

 

Υπάρχει ένας τύπος και κάθε πρωί , βγάζει δυο σαράβαλα μηχανάκια χωρίς πινακίδες διαλυμένα και κρατάει δύο θέσεις για το φορτηγάκι του να έχει θέση όταν επιστρέψει.

 

Περιττό να πω ότι αυτό γίνεται αρκετό καιρό τώρα, υπάρχει κάποια λύση; Νευριάζω όταν κάποιοι θεωρούν ότι έχουν πιο πολύ ανάγκη την θέση από κάποιους άλους.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι χωρίς πινακίδες δεν έχει δικαίωμα να τα έχει στο δρόμο, πρέπει να φυλάσσονται σε δικό του χώρο. Πάρε ένα τηλέφωνο το δήμο και ρώτα τι ισχύει για τα εγκαταλελειμμένα οχήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος μαλλον πρεπει αν τα παρει κ να τα πεταξει για να καταλαβει ο "κυριος".

 

Να παρεις οπωσδηποτε στο τμημα και στον δημο, φτανει πια με τους "εξυπνους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτα στην ακρη και παρκαρε κανονικα.

 

Καθε μερα βλεπω ενα καταστημα(τυπου μινι μάρκετ) βαζει κασονια ακτιβως μπροστα! Για να μην του κλεινουν τη φατσα! Δεν ειναι απλα δρομος, αλλα θεσεις πάρκινγκ (διαμορφωμενη εσοχή)

 

Δεν τυχαινει να παω προς τα εκει να παρκαρω, αλλα αν τυχει φυσικα θα τα μετακινησω απο κει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειναι ξεθαμα, με αφορμη το παρακατω που πολλοι θα το διαβασουν και γοητευθουν: 

Αν τυχόν δω τίποτα στο αμάξι, αν μην τι άλλο θα ξέρω ποιος το έκανε που νομίζω δεν τον συμφέρει να το ξέρω.

Να πω οτι:

Δεν μπορεις να του κανεις τιποτα απολυτως εκτος αν εχεις αποδεικτικα στοιχεια ή μαρτυρες. Που και με αυτα παλι δε σε συμφερει το δικαστηριο εκτος αν η ζημια ειναι τοσο μεγαλη που τελικως σε βολευει να μπεις στη διαδικασια (χλωμο ομως). 

Τωρα αν εννοεις οτι θα παρεις το νομο στα χερια σου υποθετοντας οτι τη ζημια στο αμαξι στην κανανε αυτοι που τους μετακινησες τα μπιχλιμπιδια για να παρκαρεις, τοτε σορρυ αλλα δε διαφερεις πολυ απο αυτους. Σκεψου εντωμεταξυ οτι υπαρχει παντα η πιθανοτητα να μην στην καναν αυτοι. Μικρη μεν αλλα υπαρχει.

Επισης, το οτι "δεν τους συμφερει να ξερεις" ειναι σχετικο. Αναλογα σε τι κουμασια θα πεσεις. Συνηθως παντως, υπαρχει ενας αγραφος κανονας που λεει οτι δεν συμφερει να τα βαζεις με πιθηκους ειτε στον εγκεφαλο ειτε γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εδω που μενω ειναι δυσκολα τα πραγματα σε θεματα παρκιν. Παρκαρω παντα κατω απο το μπαλκονι μου, οταν φευγω βαζω τη μηχανη μου. Αν καποιος την ακουμπησει τον εχω γαμησει, η απλα παιρνω το 100. Ολοι ξερουν στη γειτονια οτι παρκαρω εκει. Θα μου πεις πουστια, Ισως, αλλα πληρωνω τελη και ασφαλεια για 2 οχηματα (μηχανη/αμαξι) οποτε και την παρκαρω εκει οποτε θελω. Σε οποιον δεν αρεσει, ας παρει μια μηχανη, ας πληρωσει ασφαλεια και τελη, και ας καβατζωσει θεση.

Αυτα τα ολιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που μενω ειναι δυσκολα τα πραγματα σε θεματα παρκιν. Παρκαρω παντα κατω απο το μπαλκονι μου, οταν φευγω βαζω τη μηχανη μου. Αν καποιος την ακουμπησει τον εχω γαμησει, η απλα παιρνω το 100. Ολοι ξερουν στη γειτονια οτι παρκαρω εκει. Θα μου πεις πουστια, Ισως, αλλα πληρωνω τελη και ασφαλεια για 2 οχηματα (μηχανη/αμαξι) οποτε και την παρκαρω εκει οποτε θελω. Σε οποιον δεν αρεσει, ας παρει μια μηχανη, ας πληρωσει ασφαλεια και τελη, και ας καβατζωσει θεση.

Αυτα τα ολιγα.

 

Τρομερή λογική!!

Εγω δηλαδή που εχω αυτοκίνητο 2.700 κυβικά και πληρώνω πιο πολλά τέλη απο εσένα, είμαι ανώτερος ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Θα μου πεις πουστια, Ισως, ....

 

όχι ούτε καν, καλά κάνεις! να μάθουν οι άλλοι που έχουν μόνο 1 όχημα...από 2 και πάνω το συζητάμε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που μενω ειναι δυσκολα τα πραγματα σε θεματα παρκιν. Παρκαρω παντα κατω απο το μπαλκονι μου, οταν φευγω βαζω τη μηχανη μου. Αν καποιος την ακουμπησει τον εχω γαμησει, η απλα παιρνω το 100. Ολοι ξερουν στη γειτονια οτι παρκαρω εκει. Θα μου πεις πουστια, Ισως, αλλα πληρωνω τελη και ασφαλεια για 2 οχηματα (μηχανη/αμαξι) οποτε και την παρκαρω εκει οποτε θελω. Σε οποιον δεν αρεσει, ας παρει μια μηχανη, ας πληρωσει ασφαλεια και τελη, και ας καβατζωσει θεση.

Αυτα τα ολιγα.

 

Συγχαρητήρια.

Αν στραβώνεις με το γεγονός ότι γενικά κυκλοφορούμε (εμείς οι άλλοι) στον πλανήτη να μας το πεις (κάτι τέλη τα πληρώνω κι εγώ αλλά δεν θα το κάνω και θέμα).

Μήπως μένεις Παπάγου ή Ψυχικό (γιατί εκεί έχουν κάτι τέτοιες απόψεις ότι "δεν θέλουμε κανέναν στην περιοχή μας");

 

Χαίρομαι που το "στα π...ρια μου όλοι οι υπόλοιποι" αναβαθμίστηκε και πλέον δεν το κρύβουμε ότι φερόμαστε έτσι αλλά το βροντοφωνάζουμε.

Άντε με το καλό να βγει και σε σημαιάκι ή αυτοκόλητο (να το βάλεις σε μηχανή και αυτοκίνητο)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trilobyter σε παω αλλα εισαι λαθος σε αυτο που κανεις.σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου.θα μου πεις ο μονος εισαι,ολοι σχεδον ετσι ειναι αλλα εαν δεν αλλαξουμε εμεις,δεν θα αλλαξουν και οι αλλοι.

και το οτι πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας δεν σημαινει οτι μπορεις να εχεις και parking σε δημοσιο δρομο.ειναι ακριβως οπως το να βαλω ενα κολωνακι με λουκετο εγω σε εκεινο το σημειο και να εχω εγω μονο το κλειδι.(το κανει ενας στην γειτονια μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αφήνουν κάτι για κατάληψη είναι καλό..!! Γιατί κάνεις απ ευθείας καταγγελιά και έχεις αποδείξεις..

 

Ξέρεις τι είναι χειρότερο? Να το βάζεις σε δρόμο κάτω απο συγκεκριμένη πολυκατοικία που δεν έχει πάρκινγκ και μετά να το βρίσκεις όλο γρατζουνιές..!! Εκεί δε μπορείς να το αποδείξεις φυσικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trilobyter σε παω αλλα εισαι λαθος σε αυτο που κανεις.σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου.θα μου πεις ο μονος εισαι,ολοι σχεδον ετσι ειναι αλλα εαν δεν αλλαξουμε εμεις,δεν θα αλλαξουν και οι αλλοι.

και το οτι πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας δεν σημαινει οτι μπορεις να εχεις και parking σε δημοσιο δρομο.ειναι ακριβως οπως το να βαλω ενα κολωνακι με λουκετο εγω σε εκεινο το σημειο και να εχω εγω μονο το κλειδι.(το κανει ενας στην γειτονια μου).

δεν έχετε ενημερώσει το δήμο ή κάποιον άλλο αρμόδιο για αυτήν την κατάντια; πώς το ανέχεστε αυτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που μενω ειναι δυσκολα τα πραγματα σε θεματα παρκιν. Παρκαρω παντα κατω απο το μπαλκονι μου, οταν φευγω βαζω τη μηχανη μου. Αν καποιος την ακουμπησει τον εχω γαμησει, η απλα παιρνω το 100. Ολοι ξερουν στη γειτονια οτι παρκαρω εκει. Θα μου πεις πουστια, Ισως, αλλα πληρωνω τελη και ασφαλεια για 2 οχηματα (μηχανη/αμαξι) οποτε και την παρκαρω εκει οποτε θελω. Σε οποιον δεν αρεσει, ας παρει μια μηχανη, ας πληρωσει ασφαλεια και τελη, και ας καβατζωσει θεση.

Αυτα τα ολιγα.

 

Έλα ρε man!!!! Σοβαρά μιλάς τώρα??? Κάνεις τέτοιο πράγμα??? Πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ, σε λέω έχω μείνει μαλ@κας!! Πρέπει να είστε 2-3 σε όλη την Ελλάδα και χαλάλι σας οι θέσεις που πιάνετε. Κανονικά πρέπει το κράτος, για να σε ευχαριστήσει, να σου κάνει δώρο τρεις θέσεις πάρκινγκ για την αρχοντιά σου: μία έξω από το σπίτι σου, μία έξω από τη δουλειά σου και μία έξω από το αγαπημένο σου μαγαζί. Μη κουράζεσαι κιόλας. Τόσα τέλη και τόσες ασφάλειες πληρώνεις (οι ασφάλειες δεν έχω καταλάβει που κολάνε, πες μας για τις βενζίνες που πληρώνεις)!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε man!!!! Σοβαρά μιλάς τώρα??? Κάνεις τέτοιο πράγμα??? Πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ, σε λέω έχω μείνει μαλ@κας!! Πρέπει να είστε 2-3 σε όλη την Ελλάδα και χαλάλι σας οι θέσεις που πιάνετε. Κανονικά πρέπει το κράτος, για να σε ευχαριστήσει, να σου κάνει δώρο τρεις θέσεις πάρκινγκ για την αρχοντιά σου: μία έξω από το σπίτι σου, μία έξω από τη δουλειά σου και μία έξω από το αγαπημένο σου μαγαζί. Μη κουράζεσαι κιόλας. Τόσα τέλη και τόσες ασφάλειες πληρώνεις (οι ασφάλειες δεν έχω καταλάβει που κολάνε, πες μας για τις βενζίνες που πληρώνεις)!

 

Εκεί το κόστος θα του είναι σημαντικά μικρότερο από όλους τους υπόλοιπους, αφού δεν χρειάζεται να κάνει γύρους για να βρει θέση να παρκάρει ;)

 

@trilobyter ίσως αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν οικολογικό επιχείρημα αφού με αυτή σου την εμπνευσμένη προσέγγιση απελευθερώνεις λιγότερο Co2 στην ατμόσφαιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...