Προς το περιεχόμενο

Κατάληψη δρόμου για καπάρωμα θέσεων στάθμευσης


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε μαργαρίτα. Μην προσπαθείς να βρεις λογική με τετοια άτομα. Δυστυχως, γι αυτό έχουμε φτασει στον πάτο σα χώρα, ετσι είναι Ελληνας πλεον, ετσι τον μεγάλωσαν, τετοια παιδεια εχει παρει απο γονεις/περιγυρο/κοινωνια/ΜΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι μ αυτο; ναι απατεώνες υπάρχουν παντού so what? Το παίζουμε ελεγκτές-γιατροί και τιμωροί;

 

Ε δε παει έτσι

Ε αφου υπαρχουν παντου ας τους αφησουμε να κανουν ο,τι θελουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου, στη δική μου περίπτωση τι θα έκανες;

 

Αφού έχει έρθει αστυνομία τόσες φορές και άκρη δεν έχει βγει.

Μόνο μία φορά ήρθαν αστυνομικοί με πολιτικά (τότε που η γριά είχε κολωνάκια έξω στο δρόμο) και της είπαν να τα βάλει μέσα.

Κατά τ' άλλα εξακολουθεί να έχει κάνει το δρόμο μπροστά απ' το σπίτι της ιδιωτικό, δικό της. Της ανήκει. Είναι περιουσία της πλέον (μέχρι να ψοφήσει τουλάχιστον). Κανείς δε μπορεί να παρκάρει.

Και αν κανείς πάει να παρκάρει (ενώ έχει το δικαίωμα), με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα βρει το μπελά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου, στη δική μου περίπτωση τι θα έκανες;

 

Αφού έχει έρθει αστυνομία τόσες φορές και άκρη δεν έχει βγει.

Μόνο μία φορά ήρθαν αστυνομικοί με πολιτικά (τότε που η γριά είχε κολωνάκια έξω στο δρόμο) και της είπαν να τα βάλει μέσα.

Κατά τ' άλλα εξακολουθεί να έχει κάνει το δρόμο μπροστά απ' το σπίτι της ιδιωτικό, δικό της. Της ανήκει. Είναι περιουσία της πλέον (μέχρι να ψοφήσει τουλάχιστον). Κανείς δε μπορεί να παρκάρει.

Και αν κανείς πάει να παρκάρει (ενώ έχει το δικαίωμα), με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα βρει το μπελά του.

Η ερωτηση δεν εχει νοημα.

Το pattern για τετοιες περιπτωσεις ειναι στανταρ: Προσπαθεις να τους παρεις με το καλο κι αν δεις οτι δεν υπαρχει ελπιδα συνενοησης προχωρας σε καταγγελιες στα αρμοδια οργανα. Αν το κρατος δεν κανει τη δουλεια του, συγχαρητηρια μολις εκανες reach τον δολοφονικο συνδυασμο ανομιας+πιθηκα συμπολιτη που σημαινει οτι απλα δεν υπαρχει λυση στο προβλημα σου.

 

Αν περιμενεις να σου πουμε να πας να τους δειρεις ή να πας να χτισεις πανω στο σημειο που βαζει εμποδια για να "ανακαταλαβεις" τον χωρο και να παρεις την εκδικηση σου, τοτε δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ψαχνεις για συνηγορους η συμβουλατορες, απλα προχωρα μονος σου και το κριμα στο λαιμο σου (μεταφορικα).

Αν παλι περιμενεις να σου πουμε να παρκαρεις εκει το αμαξι σου και μη φοβασαι τιποτα, ε προφανως θα σου πουμε ψεματα.

 

Συνοψιζοντας: Επεμεινε στις καταγγελιες, δεν μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο. Shit happens, ζεις σε χωρα κατηλειμενη απο πιθηκους σε μεγαλο ποσοστο, προσπαθησε να συμβαλλεις στην αλλαγη νοοτροπιας με τα νομιμα μεσα. Και καταγγελιες οχι μονο για τη γειτονια σου-παρτη σου, αλλα για οπουδηποτε βλεπεις αντιστοιχα περιστατικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση, αν μπω στη διαδικασία να προβώ σε καταγγελίες (οι οποίες πρέπει να είναι υποχρεωτικά επώνυμες), είτε λυθεί το πρόβλημα (σχεδόν απίθανο), είτε όχι (το πιθανότερο), απλά θα έχω κάνει έναν εχθρό, που με την πρώτη ευκαιρία θα με περιμένει στη γωνία να μου τη φορέσει.

 

Οπότε αν ισχύει το παραπάνω (που μεταξύ μας, είναι το πιο σίγουρο, τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση), αν θέλω να «συμμορφωθεί» η γριά και ο γέρος, μάλλον μόνο με το να παίξω εξίσου, αν όχι παραπάνω τρελός και περίεργος θα έχω έστω λίγο περισσότερες πιθανότητες να κερδίσω κάτι.

 

Δηλαδή οι τύποι είναι τόσο ανέγγιχτοι από τις τακτικές που έχετε στο νου σας, που αν σας διάβαζαν θα γελούσαν, και δεν το λέω περιπαικτικά. Οι τύποι πρέπει να τρομοκρατηθούν μπας και ηρεμήσουν, δε βλέπω άλλη μέθοδο. Ειλικρινά.

 

Εξάλλου είπα ότι το γέρο προσπάθησα να τον προσεγγίσω με το καλό, και μου βγήκε και με κόκκινο, ότι εγώ κάνω κάτι λάθος, και να του κάνω και τη χάρη που ήρθαν τ' άγρια να διώξουν τα ήμερα. Και άλλος να φωνάξει αστυνομία, (και) από μένα θα έρθει να ζητήσει το λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ έναν γείτονα που έχει τη... βάρκα του μπροστά στο σπίτι του, σε κατάλληλη απόσταση από τη γωνία του δρόμου, έτσι ώστε να πιάνει 2 θέσεις.

 

Να σημειώσω ότι και οι υπόλοιπες 2 κουτσές θέσεις που απομένουν μπροστά στο σπίτι του είναι μονίμως κατειλημμένες από τη μαύρη κούρσα του (αυτή με το αστέρι για σήμα, που την πλένει πριν προλάβει να σταματήσει να βρέχει). Επίσης, το καλοκαίρι επειδή έχει αρκετό ήλιο και τα δέντρα που έχει φυτέψει τόσα χρόνια μετά δε του έκαναν τη χάρη να απλωθούν προς το πεζοδρόμιο, παρκάρει μόνιμα μπροστά στο σπίτι μου, όπου βρει, ακόμα και με το μισό αυτοκίνητο πάνω στη ράμπα του γκαράζ (στο οποίο εγώ δεν έχω θέση).

 

Ακόμη, αν τολμήσω και παρκάρω απέναντι τις ελάχιστες φορές που λείπει και βάζοντάς το όσο πιο άκρη γίνεται μπας και χωρέσει από πίσω στις 2 αναφερόμενες κουτσές θέσεις, και μάλιστα ΠΑΝΤΑ αν πρώτα δεν βρω πουθενά αλλού τριγύρω, βγαίνει η γυναίκα του ή η πεθερά του και σε κλάσματα δευτερολέπτου έχω ακούσει και "κατσάδα" γιατί πάρκαρα, αν έρθει η κόρη του πού θα το βάλει κλπ.

 

Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι αν τα προηγούμενα χρόνια η βάρκα έλειπε και ένα 10ήμερο το καλοκαίρι που έφευγε διακοπές, πλέον δε λείπει ούτε αυτό, προφανώς γιατί γέρασε-δεν ασχολείται-σάπισε (?), άρα ούτε αυτή η -ο Θεός να την κάνει- δικαιολογία υπάρχει πια...

 

Ακόμα ευτυχώς δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου στη γειτονιά, λίγες οι φορές που έχω αναγκαστεί να υπερβώ το τετράγωνο για να βρω μια θέση, αλλά όσο πάνε και στενεύουν τα πράγματα.

 

Τι κάνουμε; phanispal σε ακούω κι εσένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν ξέρω αν είναι παράνομο να παρκάρεις τη βάρκα στο δρόμο, ή αν είσαι υποχρεωμένος να έχεις αλλού χώρο.

Όπως δεν ξέρω αν ισχύει για τη βάρκα αυτό που ισχύει με το αυτοκίνητο, που μπορείς να καλέσεις το δήμο για εγκατάλειψη.

 

Κατά τ' άλλα, εκτός απ' την περίπτωση που λες ότι πάει και κλείνει τη μισή ράμπα του «δικού σου» γκαράζ, δυστυχώς δε νομίζω ότι κάνει κάτι παράνομο. Ανήθικο ναι.

 

Ούτε νομίζω ότι μπορείς να ισχυριστείς κάτι επειδή πετάγονται στο δευτερόλεπτο έξω και σου λένε να μην παρκάρεις.

 

Η δική σου περίπτωση νομίζω είναι δυσκολότερη απ' τη δική μου, παρόλο που στη δική μου τόσο ο γέρος, όσο και η γριά είναι ξεκάθαρα παράνομοι και παρόλ' αυτά τόσες φορές που έχει έρθει η αστυνομία δεν έχει γίνει τίποτα, πέραν του να μαζέψει η γριά τα κολωνάκια στην αυλή της.

 

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι με την κουβέντα είναι 99.9% σίγουρο ότι δε θα βγάλεις άκρη, ίσα-ίσα που μάλλον θα τα κάνεις χειρότερα.

Αυτοί οι τύποι ξέρουν τι κάνουν, και έχουν έτοιμες απαντήσεις για όποιον τους ζητήσει το λόγο.

Και αν στις (ελάχιστες όπως λες) περιπτώσεις που βρίσκεις να παρκάρεις έξω απ' αυτόν παρόλο που πετάγονται έξω, το κάνεις και τους γράψεις στ' απαυτά σου (επειδή απλά έχεις το δικαίωμα ρε φίλε), είναι πιθανό ότι θα δεχτείς αντίποινα.

Και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Στην παλιά γειτονιά μου πριν κανά χρόνο πήγα να παρκάρω και στη μόνη κοντινή «διαθέσιμη» θέση, μια άλλη γριά είχε βάλει κολωνάκι.

Τέλος πάντων πάρκαρα πιο μακριά, και έτυχε όταν περνούσα απ' έξω, να ανοίγει την πόρτα.

Της λέω «γιατί το βάλατε αυτό εδώ;». Μου λέει «για να έρθει ο εγγονός μου να παρκάρει». Της λέω «είναι δικός σας ο δρόμος;». Μου λέει «γιατί, εσένα τι σε νοιάζει;» κι έφυγε. Βέβαια μετά από κανά μισάωρο που ξαναπέρασα το είχε μαζέψει, και φυσικά δεν είχε έρθει ακόμα ο εγγονός της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...