Προς το περιεχόμενο

Κατάληψη δρόμου για καπάρωμα θέσεων στάθμευσης


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχουμε και update.... Έφυγε ο ενοχλητικός, ξενοίκιασε και τώρα που ήρθε ο άλλος νοικάρης, πάρκαρε κλείνοντας το γκαράζ μας (μετά από το ανάλογο δασκάλεμα φαντάζομαι) . Μερικοί θα  λέτε τώρα "Ρε μάλλον είναι περίεργος αυτός με το γκαράζ του.", αλλά αν θυμηθείτε λίγο τι εστί γείτονας που σε έχει άχτι, μάλλον θα αναθεωρήσετε. Το νέο "παλικάρι" λοιπόν, έβαλε το αμαξάκι του σε σημείο που εμποδίζει την έξοδο από το γκαράζ μας αλλά και την είσοδο στο υπαίθριο πάρκινγκ της πολυκατοικίας. Για να μην υπάρξει πιθανότητα να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είμαστε οι περίεργοι της γειτονιάς και επειδή υποπτευόμαστε ότι οι σπιτονοικοκύρηδες που έχει του υπέδειξαν αυτή τη θέση (για να δημιουργήσουν πάλι θέμα), δεν καλέσαμε ακόμα την αστυνομία. Όχι μέχρι να μπορέσουμε πρώτα να τον ενημερώσουμε προφορικά ότι ενοχλεί. Αν δεν καταλάβει κι αυτός με την πρώτη, ξεκινάμε κλασσικά με αστυνομίες κτλ. Το θέμα είναι πόσο αδιάφορος είναι ο κόσμος πια? Ολόκληρη ράμπα και δεν τη βλέπεις ρε γαμώτο? Κι έχει και πινακίδα ότι απαγορεύεται η στάθμευση! Τι σου φταίει ο άλλος να πρέπει να κάνει 1000 μανούβρες το βανάκι του για να βγει από το σπίτι του να πάει στη δουλειά του? Και το ωραίο? ΕΙΧΕ ΧΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥ ΤΟΥ, 50 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΓΑΜΩΤΟ!!! Δηλαδή τι άλλο να πω? Ή τρελαίνομαι και δεν το έχω καταλάβει και όλοι μου φταίνε, ή απλά θέλουν οι γείτονες να μας ενοχλούν όλη την ώρα! Έχει κάποιος εμπειρία από τοποθέτηση κολωνακίων-κώνων για την εμπόδιση στάθμευσης σε τέτοια σημεία? Θέλω κάποιος να μου πει συγκεκριμένα αν μπορεί, τι άδειες χρειάζονται και κυρίως από που, για να βάλω κολωνάκια. Γιατί ρωτάω τη τροχαία και μου λένε "Είναι αρμοδιότητα του Δήμου", ρωτάω στο ΚΕΠ και μου λένε "Εμείς δεν μπορούμε να παρέμβουμε, είναι θέμα τροχαίας...". Ίσως λόγω του σχετικά νεαρού της ηλικίας μου να βαριούνται να μου δώσουν σημασία. Αλλά δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να πάρω τον νόμο στα χέρια μου όπως προτάθηκε παραπάνω (αν και καταλαβαίνω 100% τους λόγους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ManLo είπε

Παιδιά έχουμε και update.... Έφυγε ο ενοχλητικός, ξενοίκιασε και τώρα που ήρθε ο άλλος νοικάρης, πάρκαρε κλείνοντας το γκαράζ μας (μετά από το ανάλογο δασκάλεμα φαντάζομαι) . Μερικοί θα  λέτε τώρα "Ρε μάλλον είναι περίεργος αυτός με το γκαράζ του.", αλλά αν θυμηθείτε λίγο τι εστί γείτονας που σε έχει άχτι, μάλλον θα αναθεωρήσετε. Το νέο "παλικάρι" λοιπόν, έβαλε το αμαξάκι του σε σημείο που εμποδίζει την έξοδο από το γκαράζ μας αλλά και την είσοδο στο υπαίθριο πάρκινγκ της πολυκατοικίας. Για να μην υπάρξει πιθανότητα να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είμαστε οι περίεργοι της γειτονιάς και επειδή υποπτευόμαστε ότι οι σπιτονοικοκύρηδες που έχει του υπέδειξαν αυτή τη θέση (για να δημιουργήσουν πάλι θέμα), δεν καλέσαμε ακόμα την αστυνομία. Όχι μέχρι να μπορέσουμε πρώτα να τον ενημερώσουμε προφορικά ότι ενοχλεί. Αν δεν καταλάβει κι αυτός με την πρώτη, ξεκινάμε κλασσικά με αστυνομίες κτλ. Το θέμα είναι πόσο αδιάφορος είναι ο κόσμος πια? Ολόκληρη ράμπα και δεν τη βλέπεις ρε γαμώτο? Κι έχει και πινακίδα ότι απαγορεύεται η στάθμευση! Τι σου φταίει ο άλλος να πρέπει να κάνει 1000 μανούβρες το βανάκι του για να βγει από το σπίτι του να πάει στη δουλειά του? Και το ωραίο? ΕΙΧΕ ΧΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥ ΤΟΥ, 50 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΓΑΜΩΤΟ!!! Δηλαδή τι άλλο να πω? Ή τρελαίνομαι και δεν το έχω καταλάβει και όλοι μου φταίνε, ή απλά θέλουν οι γείτονες να μας ενοχλούν όλη την ώρα! Έχει κάποιος εμπειρία από τοποθέτηση κολωνακίων-κώνων για την εμπόδιση στάθμευσης σε τέτοια σημεία? Θέλω κάποιος να μου πει συγκεκριμένα αν μπορεί, τι άδειες χρειάζονται και κυρίως από που, για να βάλω κολωνάκια. Γιατί ρωτάω τη τροχαία και μου λένε "Είναι αρμοδιότητα του Δήμου", ρωτάω στο ΚΕΠ και μου λένε "Εμείς δεν μπορούμε να παρέμβουμε, είναι θέμα τροχαίας...". Ίσως λόγω του σχετικά νεαρού της ηλικίας μου να βαριούνται να μου δώσουν σημασία. Αλλά δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να πάρω τον νόμο στα χέρια μου όπως προτάθηκε παραπάνω (αν και καταλαβαίνω 100% τους λόγους).

Βγαλε μια φωτογραφια να δουμε τι εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ManLo είπε

Παιδιά έχουμε και update.... Έφυγε ο ενοχλητικός, ξενοίκιασε και τώρα που ήρθε ο άλλος νοικάρης, πάρκαρε κλείνοντας το γκαράζ μας (μετά από το ανάλογο δασκάλεμα φαντάζομαι) . Μερικοί θα  λέτε τώρα "Ρε μάλλον είναι περίεργος αυτός με το γκαράζ του.", αλλά αν θυμηθείτε λίγο τι εστί γείτονας που σε έχει άχτι, μάλλον θα αναθεωρήσετε. Το νέο "παλικάρι" λοιπόν, έβαλε το αμαξάκι του σε σημείο που εμποδίζει την έξοδο από το γκαράζ μας αλλά και την είσοδο στο υπαίθριο πάρκινγκ της πολυκατοικίας. Για να μην υπάρξει πιθανότητα να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είμαστε οι περίεργοι της γειτονιάς και επειδή υποπτευόμαστε ότι οι σπιτονοικοκύρηδες που έχει του υπέδειξαν αυτή τη θέση (για να δημιουργήσουν πάλι θέμα), δεν καλέσαμε ακόμα την αστυνομία. Όχι μέχρι να μπορέσουμε πρώτα να τον ενημερώσουμε προφορικά ότι ενοχλεί. Αν δεν καταλάβει κι αυτός με την πρώτη, ξεκινάμε κλασσικά με αστυνομίες κτλ. Το θέμα είναι πόσο αδιάφορος είναι ο κόσμος πια? Ολόκληρη ράμπα και δεν τη βλέπεις ρε γαμώτο? Κι έχει και πινακίδα ότι απαγορεύεται η στάθμευση! Τι σου φταίει ο άλλος να πρέπει να κάνει 1000 μανούβρες το βανάκι του για να βγει από το σπίτι του να πάει στη δουλειά του? Και το ωραίο? ΕΙΧΕ ΧΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥ ΤΟΥ, 50 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΓΑΜΩΤΟ!!! Δηλαδή τι άλλο να πω? Ή τρελαίνομαι και δεν το έχω καταλάβει και όλοι μου φταίνε, ή απλά θέλουν οι γείτονες να μας ενοχλούν όλη την ώρα! Έχει κάποιος εμπειρία από τοποθέτηση κολωνακίων-κώνων για την εμπόδιση στάθμευσης σε τέτοια σημεία? Θέλω κάποιος να μου πει συγκεκριμένα αν μπορεί, τι άδειες χρειάζονται και κυρίως από που, για να βάλω κολωνάκια. Γιατί ρωτάω τη τροχαία και μου λένε "Είναι αρμοδιότητα του Δήμου", ρωτάω στο ΚΕΠ και μου λένε "Εμείς δεν μπορούμε να παρέμβουμε, είναι θέμα τροχαίας...". Ίσως λόγω του σχετικά νεαρού της ηλικίας μου να βαριούνται να μου δώσουν σημασία. Αλλά δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να πάρω τον νόμο στα χέρια μου όπως προτάθηκε παραπάνω (αν και καταλαβαίνω 100% τους λόγους).

Φιλαράκο σου κλείνουν μέρος του γκαράζ αν κατάλαβα καλά? Άκου να δεις... οι ευγενικές παρατηρήσεις, χαρτάκια κ.λ.π. δεν θα σε οδηγήσουν πουθενά. Ευτυχώς εγώ αυτό το κατάλαβα νωρίς (χαρτάκι δεν θα άφηνα ποτέ καθώς δεν είμαι γραμματέας του άλλου). Κατευθείαν την αστυνομία χωρίς καμία άλλη ενημέρωση να τους δώσει το μπιλιετάκι. End of story.

Αυτό χρειάζεται να κάνω κι εγώ 3-4 φορές το χρόνο και δεν το ξαναφήνουν ποτέ στο γκαράζ μου. Υπάρχουν πάντα κάποια "νέα" γαιδούρια στη γειτονιά ή κάποια που νομίζουν οτι βρήκαν καινούργια θέση, που θα σε κλείσουν έστω και λίγο. Στην αρχή, τους "έδινα και μία ευκαιρία" και δεν καλούσα την αστυνομία με την πρώτη. Αποτέλεσμα? Ξανα το ίδιο! Κατευθείαν αστυνομία και το μήνυμα θα σταλεί όπως πρέπει! Στην αρχή μπορεί να καλείς και συχνά την αστυνομία αλλά θα καταλάβουν όλοι οτι είσαι serious. Ωποσδήποτε όμως ΜΗΝ πιάνεις κουβέντες με κανένα απο αυτά τα γαιδούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς πάντως κυκλοφορούν πολλά ζώα.. 

Σε δρόμο που έχει πάντα καμία δεκαριά θεσεις ελεύθερες και φυσικά πεζοδρόμια με δένδρα ανα καιρούς είναι διάφοροι επισκέπτες του γείτονα που παρκάρουν μπροστά στην είσοδο μου. Δεν έχω πάρκινγκ άρα καλά κάνουν Αλλά... 

Για κάποιο δικό τους μυστήριο λόγο το βάζουν πάνω στο πεζοδρόμιο.. Σου κλείνουν τη μισή πόρτα της εισόδου.. Και αν πρέπει να μπεις σχεδόν με το πλάι γιατί είναι και τα δέντρα. 

Να τους πω είστε ζώα; Να ρίξω βίδες στο πεζοδρόμιο; Πραγματικά έλεος. Παρκαρεται στο δρόμο ρε, χωράνε άνετα τα λιγοστά αμάξια που περνάνε! Η πηγαίνετε 10 μέτρα πιο κάτω που είναι άνετα. 

Δυστυχώς έχω τους γονείς που δε θέλουν τσακωμούς... 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζεις σε χώρα που κανένας δεν ενδιαφέρεται για τίποτα παρά μόνο για τον εαυτό του.

Ακόμα και αυτοί που γκρινιάζουν, όταν βρεθούν σε ανάλογη θέση κάνουν τα ίδια.

Φίλος γκρίνιαζε (με το δίκιο του) διότι κάποιος πάρκαρε σε σημείο που δημιουργούσε πρόβλημα.

Αργότερα όμως ήθελε να σταματήσει σε ένα κατάστημα και σταματάει σε σημείο που κλείνει τη λωρίδα.

-ρε μ@λάκα εδώ θα το αφήσεις;

-πετάγομαι κι έρχομαι, δε θα κάνω πολύ.

δεν υπάρχει σωτηρία

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επανειλημμένως παρκάρουν πάνω στο πεζοδρόμιο και σου κλείνουν και την είσοδο (ακόμα και το 1/4 αυτής) κάλεσε το 100 να ρίξει καμιά κλήση (Βασικά ακόμα δεν το πήρες; ). Ούτε νεύρα ούτε τίποτα. Αλλιώς δεν γίνονται πολλά, αν είναι δρόμος μπορούν να παρκάρουν.

Το ωχαδερφέ στην Ελλάδα είναι που μας έχει φάει. Πόσοι καραγκιόζηδες με μερσεντέ, μπέεεεε-μβε που μόλις πήραν από την αντιπροσωπεία παρκάρουν σε γωνίες, σε δρόμους ψιλοταχείας κυκλοφορίας, σε τυφλά σημεία, σε πεζοδρόμια, όπου να 'ναι. Εκεί που υπάρχουν 2 λωρίδες - πάνω/κάτω, "Ωχ αδερφέ, ας γίνει μία, εδώ θα το αφήσω να το βλέπουν". Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται δουλειά με κλήση. Θέλει να βάλεις κανά φίλο σου με φορτηγό να του τραβήξει ένα καλό πλαινό τζαρτζάρισμα από πίσω μέχρι μπροστά να δεις μετά θα ξανααφήσεις το κάρο σου ρε καραγκιόζη;

Υπάρχουν και οι τύποι/τύπισσες που απλά δεν ξέρουν να παρκάρουν. Βλέπουν μια θέση σε γωνία, "Εδώ είμαστε, χωράω" λένε. Την άλλη μέρα τον/την έχουν φάει στη γωνία, οι γρατσουνιές κάνουν καραμπάμ. Ναι πέρασε ο παππούς με το Ford Taunus, ψάξε να τον βρεις, δεν κοιτάς τα χάλια σου άσχετε, μάθε να παρκάρεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2019 στις 1:13 ΠΜ, jmmys είπε

Ελλάδα είσαι,προσαρμόσου στην ελληνική νοοτροπία οδηγικης συμπεριφορας.

Οτι χειροτερο εχω διαβασει σε αυτο το νημα.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είδα και εγώ που κάλεσα το 100 γιατί δεν μπορώ να πάω τα παιδιά μου σχολείο που όλοι οι καραγκιοζηδες τα αφήνουν στο πεζοδρόμιο , πέτυχα και έναν ο οποίος είχε και καρέκλακι μέσα , του την είπα , μου το έπαιξε και τσαμπουκας ότι θα έρθει να δεί που παρκάρω εγώ.

Ακόμη περιμένω μετά από 1 μήνα να κόψουν έστω και μία κλήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vision είπε

Εκεί που υπάρχουν 2 λωρίδες - πάνω/κάτω, "Ωχ αδερφέ, ας γίνει μία, εδώ θα το αφήσω να το βλέπουν".

Στην Καλαματα,30 μετρα μετα απο φαναρι,σε δρομο με 2 λωριδες,ειναι ενας μπασταρδος και αφηνει ενα βανακι,επειδη ειναι το σπιτι του εκει.

Το κακο ειναι

1) οτι δε νοιαζεται ΚΑΝΕΙΣ να ασχοληθει και

2) οτι  ξεκινανε 2 ρευματα να πανε ευθεια απο το φαναρι και στο σημειο που ειναι το βανακι ολοι αλλαζουν λωριδα και γινεται πανικος.

Μιλαω για το φαναρι στον καινουργιο ΑΒ,ενα κοκκινο σαπιο βανακι επι της Β.Γεωργιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vision είπε

Αν δεν έρχεται το 100, κότσαρε 1-2 σιδερένια παλουκάκια στην άκρη του πεζοδρομίου να ξεμπερδεύεις.

Δεν εχει τυχει να ασχοληθω,δε μενω εκει,απλα περναω καθημερινα 2-3 φορες.

Αν περνουσα με το αμαξι σιγουρα θα ειχα ασχοληθει να καλεσω τροχαια,αλλα με το παπι δε με ενοχλει πρακτικα εμενα,μονο ηθικα.

Το στεναχωρο ειναι οτι οι καλαματιανοι βλαχοι κανουν ολοι τα ιδια,οποτε δεν ενοχλειται κανεις απο αυτο που περιγραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Οτι χειροτερο εχω διαβασει σε αυτο το νημα.

Φιλε μου παρανοησες προφανώς το ύφος της απάντησης μου.

Έχω βαρεθεί να γράφω εδώ μέσα για την οδηγική συμπεριφορά στην Ελλάδα,για τον σταρχιδισμο,τον ωχαδερφισμο.

Και ξαναλεω για αλλη μια φορα,το έχω πει πολλές φορες εδώ μέσα,δείτε το κλιπακι "ο αδερφός μου" στο YouTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vision είπε

Αν δεν έρχεται το 100, κότσαρε 1-2 σιδερένια παλουκάκια στην άκρη του πεζοδρομίου να ξεμπερδεύεις.

Θέλει άδεια απο το Δήμο, αν πέσει κανείς πάνω και χτυπήσει θα τον πληρώνεις.

Η λύση ειναι μια: καλείς την τροχαία να κόψει κλήση για παράνομη στάθμευση. Αν δεν έρχεται επιμένεις  και αν χρειαστεί περνάς απο το τμήμα. Ο Ελληνάρας δε μαθαίνει αν δεν πληρώσει. Το βλέπουμε καθημερινά στις διαβάσεις, στα πεζοδρόμια, στα σχολεία κτλ.

3 ώρες πριν, talibanakos είπε

Στην Καλαματα,30 μετρα μετα απο φαναρι,σε δρομο με 2 λωριδες,ειναι ενας μπασταρδος και αφηνει ενα βανακι,επειδη ειναι το σπιτι του εκει.

Το κακο ειναι

1) οτι δε νοιαζεται ΚΑΝΕΙΣ να ασχοληθει και

2) οτι  ξεκινανε 2 ρευματα να πανε ευθεια απο το φαναρι και στο σημειο που ειναι το βανακι ολοι αλλαζουν λωριδα και γινεται πανικος.

Μιλαω για το φαναρι στον καινουργιο ΑΒ,ενα κοκκινο σαπιο βανακι επι της Β.Γεωργιου.

Αυτό εδω;

red_van.png

Επεξ/σία από BTL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BTL είπε

Θέλει άδεια απο το Δήμο, αν πέσει κανείς πάνω και χτυπήσει θα τον πληρώνεις.

Ας πάει στο Δήμο να πάρει μια άδεια. Όλοι αυτοί που βάζουν παλούκια έχουν άδεια; Ποιος να πέσει πάνω, δεν είναι δρόμος  ταχείας κυκλοφορίας. Θέση πάρκινγκ είναι απλά παρκάρουν στο πεζοδρόμιο, επεκτείνουν το πάρκινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...