Προς το περιεχόμενο

Κατάληψη δρόμου για καπάρωμα θέσεων στάθμευσης


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν εχω δικυκλο και μου τη σπαει και μενα οταν δεν βρισκω θεση σταθμευσης αλλα αν ειναι νομιμος δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Καπου πρεπει να παρκαρει. Να παρκαρει στο πεζοδρομιο? Οχι. 

Αν ειχε δικυκλο παλιο χωρις πινακιδες και χωρις τελη μονο και μονο για να πιανει θεση σταθμευσης για το αυτοκινητο του, τοτε μπορεις να κανεις πραγματα. Τωρα οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, AnasKapa είπε

50 χρονια γειτονας , και 13 φορες παρατηση για το ιδιο θεμα ,, και αυτοκινητο μου καλοκαιρινο απο τα χτυπηματα και τις γρατζουνιες οταν το βαζω δυο η τρια στενα μακρυα .. Οκ Ομως Σεβαστο.. . Ερωτημα: Το να πληρωνει καποιος 70 ευρω για την βεσπα και να πιανει χωρο κανονικου αυτοκινητου (680 ευρω στην περιπτωση μου ) ειναι (ηθικο) και ΝΟΜΙΜΟ !?

Φυσικά.

Όχι απλά ηθικό και νόμιμο, αλλά είναι και υποχρεωμένος να το κάνει. 

Το "κάθετο" παρκάρισμα (δηλαδή αυτό που μας εξυπηρετεί όλους στα δίκυκλα) είναι το μεμπτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως ειναι και καθετο αλλιως δεν θα επιανε 1,5 θεσεις σταθμευσης αυτοκινητων... τεσπα .. καλη καρδια ! Α και χρονια πολλα !! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AnasKapa είπε

εννοειται πως ειναι και καθετο αλλιως δεν θα επιανε 1,5 θεσεις σταθμευσης αυτοκινητων... τεσπα .. καλη καρδια ! Α και χρονια πολλα !! 🙂

Τωρα μπερδευτηκα. Πως γινεται να ειναι καθετο και να πιανει 1,5 θεση? Ουτε οριζοντια δε γινεται αυτο. Τι μηκος εχει αυτη η βεσπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω παραλληλα προς στον δρομο,για να μην μπερδευομαστε και οι δυο .. και ακριβως στην μεση του χωρου σταθμευσης περιπου δυο μικρων αυτοκινητων η 1,5 μεγαλου ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ειναι κανονικα σταθμευμενο. Το οριζοντια, παραλληλα δλδ με το πεζοδρομιο ειναι το νομιμο. Καθετα απαγορευεται τοσο για τα αυτοκινητα οσο και για τα δικυκλα εκτος κι αν υπαρχει ειδικη σημανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό πάντως έχω δει  αυτοκίνητα τύπου smart να τα παρκάρουν κάθετα.

Το να επιτρέπεται παράλληλο πάρκινγκ μοτοσικλέτας είναι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, The_Judas said:

Το να επιτρέπεται παράλληλο πάρκινγκ μοτοσικλέτας είναι τραγικό.

 

Δεν επιτρέπεται απλά. 

Αυτό είναι το μόνο νόμιμο.

2 hours ago, AnasKapa said:

50 χρονια γειτονας , και 13 φορες παρατηση για το ιδιο θεμα ,, και αυτοκινητο μου καλοκαιρινο απο τα χτυπηματα και τις γρατζουνιες οταν το βαζω δυο η τρια στενα μακρυα .. Οκ Ομως Σεβαστο.. . Ερωτημα: Το να πληρωνει καποιος 70 ευρω για την βεσπα και να πιανει χωρο κανονικου αυτοκινητου (680 ευρω στην περιπτωση μου ) ειναι (ηθικο) και ΝΟΜΙΜΟ !?

 

Είναι ηθικό και νόμιμο να πιάνεις ίδιο χώρο με το αυτοκίνητό σου με κάποιον που πληρώνει 1200€ τέλη και ακόμα 1000€ φόρο πολυτελείας? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Στο εξωτερικό πάντως έχω δει  αυτοκίνητα τύπου smart να τα παρκάρουν κάθετα.

Το να επιτρέπεται παράλληλο πάρκινγκ μοτοσικλέτας είναι τραγικό.

Όπως τραγικό είναι να μην ξέρουμε αν ο κάθε πίθηκος θα μας μετακίνηση την μηχανή για να βάλει το αμάξι του. 

Πέρυσι είχα μια  BMW F650GS Dakar, κοντά στα 200 κιλά, κάθετα παρκαρισμένη και την βρήκα λίγο πιο κάτω για να μπει ένας μλκς με ένα BMW αυτόκινητό. Εννοείται ότι αν τον έβλεπα να τον ακουμπάει πρώτα θα έβγαζα φωτογραφία και τηλέφωνο ότι μου την κλέβουν και μετά σπάσιμο τα πόδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Όπως τραγικό είναι να μην ξέρουμε αν ο κάθε πίθηκος θα μας μετακίνηση την μηχανή για να βάλει το αμάξι του. 

Πέρυσι είχα μια  BMW F650GS Dakar, κοντά στα 200 κιλά, κάθετα παρκαρισμένη και την βρήκα λίγο πιο κάτω για να μπει ένας μλκς με ένα BMW αυτόκινητό. Εννοείται ότι αν τον έβλεπα να τον ακουμπάει πρώτα θα έβγαζα φωτογραφία και τηλέφωνο ότι μου την κλέβουν και μετά σπάσιμο τα πόδια 

Δεν επρεπε να τη μετακινησει. Ητανε λαθος του. Επρεπε να φερει περιπολικο για να σου κοψει κληση. Γιατι οσο πιθηκος ειναι αυτος που στην ακουμπησε αλλο τοσο εισαι κι εσυ που παρκαρες παρανομα. Το ξερεις οτι αν παρκαρεις ετσι αναμεσα απο 2 σταθμευμενα και ο ενας κανει οπισθεν π.χ για να παρκαρει/ξεπαρκαρει και σου τη ριξει και προκληθουν ζημιες δεν αποζημιωνεσαι? αντιθετως εγω θα ζητουσα και αποζημιωση για τυχον ζημιες στο αυτοκινητο μου γιατι φταις? 

Παιρνω πισω το πιθηκος αν με το καθετα εννοουσες οριζοντια/παραλληλα με το πεζοδρομιο, παρκαρισμενο σαν αυτοκινητο δηλαδη. 

3 ώρες πριν, primeragt είπε

H απλα θα του κατεβαζα ανετα τα μπαρμπριζ μαζι με τις πορτες αν τον εβλεπα.

μαντεψε ποιος απο τους 2 θα εμπλεκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Δεν επρεπε να τη μετακινησει. Ητανε λαθος του. Επρεπε να φερει περιπολικο για να σου κοψει κληση. Γιατι οσο πιθηκος ειναι αυτος που στην ακουμπησε αλλο τοσο εισαι κι εσυ που παρκαρες παρανομα. Το ξερεις οτι αν παρκαρεις ετσι αναμεσα απο 2 σταθμευμενα και ο ενας κανει οπισθεν π.χ για να παρκαρει/ξεπαρκαρει και σου τη ριξει και προκληθουν ζημιες δεν αποζημιωνεσαι? αντιθετως εγω θα ζητουσα και αποζημιωση για τυχον ζημιες στο αυτοκινητο μου γιατι φταις? 

Παιρνω πισω το πιθηκος αν με το καθετα εννοουσες οριζοντια/παραλληλα με το πεζοδρομιο, παρκαρισμενο σαν αυτοκινητο δηλαδη. 

μαντεψε ποιος απο τους 2 θα εμπλεκε

Αν θεωρείς ότι πάρκαρα παράνομα ελπίζω να μην με βρίσεις όταν θα με δεις μπροστά σουνα παρκάρω οριζόντια και να χάνεις τη θέση ε; 

Δεν θέλετε οι οδηγοί μηχανών να αρχίσουμε να ακόλουθουμε τον κοκ πίστα (αναφέρομαι συγκεκριμένα στο παρκάρισμα και στην θέση μας στην λωρίδα στο φανάρι) γιατί μετά ξέρεις ότι εσύ με το αμάξι θα κάνεις 2 φορες περισσότερη ώρα για να φτάσεις στον προορισμό σου. 

Για να απαντήσω όμως σε αυτό που είπες, στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα ήταν η μηχανή μου και μετά αμαξι και την μετακίνησε για να βάλει το αμάξι του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν θεωρείς ότι πάρκαρα παράνομα ελπίζω να μην με βρίσεις όταν θα με δεις μπροστά σουνα παρκάρω οριζόντια και να χάνεις τη θέση ε; 

Δεν θέλετε οι οδηγοί μηχανών να αρχίσουμε να ακόλουθουμε τον κοκ πίστα (αναφέρομαι συγκεκριμένα στο παρκάρισμα και στην θέση μας στην λωρίδα στο φανάρι) γιατί μετά ξέρεις ότι εσύ με το αμάξι θα κάνεις 2 φορες περισσότερη ώρα για να φτάσεις στον προορισμό σου. 

Για να απαντήσω όμως σε αυτό που είπες, στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα ήταν η μηχανή μου και μετά αμαξι και την μετακίνησε για να βάλει το αμάξι του.

H λογική σου είναι λάθος. Οι ενέργειές σου δεν πρέπει να βασίζονται στο τι θα πουν οι άλλοι ή τι βολεύει τον άλλον αλλά θα κάνεις το νόμιμο και ότι προβλέπεται από τον ΚΟΚ. Καταλαβαίνω ότι το κάνεις για να αποφεύγεις τέτοια θέματα αλλά αν γίνει καμιά στραβή όπως σου είπα εσύ θα βρεθείς μπλεγμένος. Κι επειδή ανέφερες και τη λωρίδα, αυτό που κάνετε πολλοί δικυκλιστές να πηγαίνετε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα είναι και αυτό παράνομο, σε περιπτωση ατυχηματος πάλι εσύ μπλέκεις.

Ο κοκ γι' αυτο υπάρχει για να τον ακολουθούμε πιστά. Είναι κάποιοι κανόνες για να μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Αν είναι έτσι να μην ξανασταματήσω κι εγώ σε κόκκινο ή σε στοπ ή οποιοσδηποτε άλλος να σταματησει να ακολουθει τα αρθρα που δεν τον βολεύουν. Δεν πάει έτσι

Επεξ/σία από ritchie77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Spect~ said:

Δεν θέλετε οι οδηγοί μηχανών να αρχίσουμε να ακόλουθουμε τον κοκ πίστα (αναφέρομαι συγκεκριμένα στο παρκάρισμα και στην θέση μας στην λωρίδα στο φανάρι) γιατί μετά ξέρεις ότι εσύ με το αμάξι θα κάνεις 2 φορες περισσότερη ώρα για να φτάσεις στον προορισμό σου. 

Και να θέλαμε, δεν μπορείτε να "αντέξετε" την συνεχή εφαρμογή του ΚΟΚ. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

H λογική σου είναι λάθος. Οι ενέργειές σου δεν πρέπει να βασίζονται στο τι θα πουν οι άλλοι ή τι βολεύει τον άλλον αλλά θα κάνεις το νόμιμο και ότι προβλέπεται από τον ΚΟΚ. Καταλαβαίνω ότι το κάνεις για να αποφεύγεις τέτοια θέματα αλλά αν γίνει καμιά στραβή όπως σου είπα εσύ θα βρεθείς μπλεγμένος. Κι επειδή ανέφερες και τη λωρίδα, αυτό που κάνετε πολλοί δικυκλιστές να πηγαίνετε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα είναι και αυτό παράνομο, σε περιπτωση ατυχηματος πάλι εσύ μπλέκεις.

Ο κοκ γι' αυτο υπάρχει για να τον ακολουθούμε πιστά. Είναι κάποιοι κανόνες για να μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Αν είναι έτσι να μην ξανασταματήσω κι εγώ σε κόκκινο ή σε στοπ ή οποιοσδηποτε άλλος να σταματησει να ακολουθει τα αρθρα που δεν τον βολεύουν. Δεν πάει έτσι

το παραδειγμα σου ειναι λαθος διοτι συγκρινεις ηλιθιους κανονες με λογικους. ναι ειναι νομος και προφανως αμα μπλεξεις δε θα βρεις δικιο, αλλα μη τρελαθουμε και λεμε οτι ειναι τοσο λογικο να βαλεις μια μηχανη να πιανει οσο χωρο οσο ενα αμαξι, οσο το να σταματησεις στο στοπ. ακομα και παιδι του δημοτικου θα καταλαβει πιο ειναι παραλογο

 

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Και να θέλαμε, δεν μπορείτε να "αντέξετε" την συνεχή εφαρμογή του ΚΟΚ. 😛

μη βιαζεσαι να κρινεις, διοτι αμα μενεις σε μεγαλη πολη και εχεις αμαξι εισαι παρανομος καθε φορα που πας να παρκαρεις συμφωνα με το κοκ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...