Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παρουσιάζει τα Windows Phone 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Some unannounced Windows Phone 8 details

 

Προσπαθώ απλά να πω, όπως τότε που το είχατε φάει κανονικά το παραμύθι της σπείρας και των αξόνων, ότι δεν υπάρχει καμία σχεδίαση, ούτε χαράξεις, ούτε γεωμετρικά σχήματα, ούτε χρυσές τομές, ούτε τίποτα. Μια απλή παράθεση τετραγώνων και παραλληλογράμμων ήταν, μετατοπισμένα λίγο αριστερά για να χωρέσει ένα βελάκι που δείχνει ότι κάτι κρύβεται εκεί δεξιά. Έχουμε ακούσει τα it's magical από τους άλλους, αλλά εδώ μιλάμε για pure bullshit!

 

Κατά τα άλλα, αργά ή γρήγορα με βλέπω και γω να περνάω στον κόσμο των windows phone 8, το πόσο θα κάτσω θα δείξει.

 

 

Κανένα παραμύθι δεν φάγαμε. Ότι έχει ειπωθεί για την προηγούμενη κεντρική ισχύει. Αυτή ήταν η φιλοσοφία της και φυσικά σε άλλους άρεσε και σε άλλους όχι.

 

Η εξαφάνιση της δεξιάς πλευράς στην νέα οφείλεται ουσιαστικά στην ανάγκη για να δουλεύουν σωστά τα μικρά tiles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

havoc engine? HAVOC ENGINE?

 

 

angry-homer.gif

 

 

 

 

Secure Boot

 

XDA πες αλευρι το πουλι σε γυρευει :mrgreen:

 

Nokia, Huawei, Samsung, and HTC phones coming late 2012. Qualcomm Snapdragon S4 Plus SoC, MSM8960 , dual core krait with Adreno 225. 180 Countries. 50 Languages.

 

 

 

τωρα θα δειτε τι διαφορα των windows 8 και του android πανω στο ιδιο SoC τι αποδιδει το καθενα

 

και θα δουμε εαν οντως η intel που λεει οτι το android εχει προβλημα στον thread scheduler για multi core configurations ισχυει ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Far Cry.

Μένει να βγουν και οι συσκευές ωραίες. Περιμένουμε ακόμα περισσότερα απο τη nokia, φυσικά και απο samsung/htc.

Οι αλλαγές και οι βελτιώσεις στο λειτουργικό είναι πάρα πολύ σημαντικές. Δεν είναι απλή αναβάθμιση. Η ms επιτίθεται μαζικά πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ απλά να πω, όπως τότε που το είχατε φάει κανονικά το παραμύθι της σπείρας και των αξόνων, ότι δεν υπάρχει καμία σχεδίαση, ούτε χαράξεις, ούτε γεωμετρικά σχήματα, ούτε χρυσές τομές, ούτε τίποτα. Μια απλή παράθεση τετραγώνων και παραλληλογράμμων ήταν, μετατοπισμένα λίγο αριστερά για να χωρέσει ένα βελάκι που δείχνει ότι κάτι κρύβεται εκεί δεξιά. Έχουμε ακούσει τα it's magical από τους άλλους, αλλά εδώ μιλάμε για pure bullshit!

 

Κατά τα άλλα, αργά ή γρήγορα με βλέπω και γω να περνάω στον κόσμο των windows phone 8, το πόσο θα κάτσω θα δείξει.

 

και υπήρχαν και αυτοί που θεωρούσαν και θεωρούν αστεία την επιμονή σου στην κενή αυτή λωρίδα των wp7.

 

εμένα προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ με το κενό εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ είμαι πάντως και δεν θεωρώ ότι είναι ομορφότερη. Είναι πάντως πιο λειτουργική και customized στα γούστα του καθενός οπότε σίγουρα είναι ένα βήμα μπροστά. Εξάλου μετά απο δύο χρόνια χρειαζόταν μια ανανέωση και αυτό που έγινε είναι το καλύτερο μεταξύ των δύο κόσμων (design/customisation).

 

 

P.S.: όπως και στην κεντρική των windows 8 έτσι και εδω νομίζω πως επικράτησαν οι engineers έναντι των designers :-)

 

 

 

τα οποία τα δίνει η HTC στα δικά της κινητά και λήγουν μετά απο 2 χρόνια?:P

 

Δεν ξέρω τι κάνει η HTC πάντως μετά απο 2 χρόνια είτε θα τα δίνουν αβέρτα κουβέρτα τα 48gb είτε με το επόμενο κινητό θα υπάρχει άλλη προσφορά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asked about the availability of native screenshot capture in the Windows Phone 8 OS. "Stay tuned!" was the reply, with a slight smile; I tried to draw a firm 'yes' or 'no' out of him, but he wouldn't give in.

 

HTC's Windows Phone 8 roadmap: 'Zenith' flagship, 'Accord' midrange, and 'Rio' entry-level models

http://vrge.co/M9rmia

 

Microsoft's secret weapon in mobile gaming: DirectX on Windows Phone 8

http://vrge.co/M9s7YB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft's secret weapon in mobile gaming: DirectX on Windows Phone 8

http://vrge.co/M9s7YB[/b]

Οταν ακουω την λεξη DirectX με πιανει η συγκινηση.Αμα δειτε τωρα στο 8 κανα htc με 4,7 οθονη να τρεχει κανα gears of wars με physics και πολλα textures τοτε ενταξει το χασανε το παιχνιδι ολοι οι υπολοιποι.Να που ειναι η προτοπορια κυριοι απο το 1993 υπαρχει το directX(αν δεν κανω λαθος για την χρονια)και ολα τα παιχνιδια στηριζονται εκει και ολες οι εταιριες κρεμοντε απο τα χειλια της Ms,

υπαρχει κ το opengl αλλα απετυχε στο gaming γιατι εχει πολυ δυσκολες ρουτινες και αλγοριθμους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλει και στο xbox τα 8, λογικά και εκεί με υποστήριξη direct X, θα κλείσει πολλά σπίτια.

 

Αποστολή Android με τη χρήση Insomnia App

Το xbox τρεχει μια ζωη directX,Τωρα λογικα θα αναβαθμισει το λογισμικο ωστε να ειναι ιδιο με το pc και κινητο και να υπαρχουν συμβατοτιτες τοτε ναι οπως ειπες

 

 

 

 

Το θεμα ειναι τα κινητα ποια εκδοση του directX θα εχουν την 9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και υπήρχαν και αυτοί που θεωρούσαν και θεωρούν αστεία την επιμονή σου στην κενή αυτή λωρίδα των wp7.

 

εμένα προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ με το κενό εκεί.

Εγώ θεωρώ αστεία τη δική σου επιμονή, θα το πάμε τώρα έτσι;

 

Για την ιστορία, δεν κόλλησα στο κενό (μόνο) αλλά στο διάγραμμα με τις σπείρες και τις χαράξεις και τους άξονες που μας παρουσίασαν κάποτε ως βάση στησίματος και σχεδίασης της home screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ αστεία τη δική σου επιμονή, θα το πάμε τώρα έτσι;

 

Για την ιστορία, δεν κόλλησα στο κενό (μόνο) αλλά στο διάγραμμα με τις σπείρες και τις χαράξεις και τους άξονες που μας παρουσίασαν κάποτε ως βάση στησίματος και σχεδίασης της home screen.

Δεν είναι επιμονή, αφού σου είπε οτι του άρεσε όπως ήταν πριν.

Σε πολλούς μπορεί να άρεσε περισσότερο το προηγούμενο στυλ, και λογικά και πολλοί θα το κρατήσουν έτσι.

Μπορεί να το άλλαξαν επειδή άκουσαν πολλά παράπονα, εμένα μου άρεσε όπως ήταν πριν, αλλά έτσι όπως το είδα τώρα μου μοιάζει πιο "ψηφιδωτό" και μου άρεσε περισσότερο. Μπορεί μετά να αλλάξω γνώμη κι εγώ και να μην μου αρέσει απο κοντά.

Δεν νομίζω να το έκαναν στη τύχη, κάτι είχαν στο μυαλό τους, τώρα θεωρούν πως το έχουν βελτιώσει. Δεν άλλαξε ριζικά, μια αλλαγή είναι, ακριβώς στην ίδια φιλοσοφία του σχεδιασμού και μάλιστα παραμετροποιήσιμη.

Εσύ γιατί περίμενες σε κάποιον να αρέσει ώστε να πιαστείς απο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Microsoft δεν είχε δώσει το γνωστό διάγραμμα, δεν θα είχα πει τίποτα ποτέ. Θα έλεγα απλά "αυτή είναι η home screen, μου αρέσει ή δε μου αρέσει" (προτιμώ και γω την ασυμμετρία της original home screen).

 

Το κλείνω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω για ποιο διάγραμμα μιλάς νομίζω, δεν ξέρω αν το είχε δώσει επίσημα η ms ότι αυτή ήταν η βάση με την οποία σχεδιάστηκε, αλλά θα μπορούσε να ήταν ένα μοντέλο σχεδιασμού, οτι δεν το έκαναν τυχαία. Δεν νομίζω να είπαν οτι αυτό είναι το τέλειο και οτι όπως και να αλλάξει γίνεται χειρότερα επειδή βασίστηκε σε ένα γεωμετρικό μοντέλο.

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, πίστεψέ με, προσωπικά σου βρίσκω ένα μικρό μέρους δίκαιου.

 

Το κλείνω κι εγώ εδώ.

 

Edit:

Υπάρχει σχετικό petition:

http://www.ipetitions.com/petition/wp8-homescreen/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο concept είχα δει πριν κανένα δίμηνο, νομίζω πως θα βγάλει. Θα διχαστούν οι εταιρείες σίγουρα, που να δώσουν μεγαλύτερη βαρύτητα.

Εγώ θα ήθελα να βγαίνει ένα κινητό με android και το ίδιο να βγαίνει και με windows phone, απλά με άλλο επεξεργαστή αν δε χρειάζεται τον ίδιο ισχυρό με το android (που δεν το χρειάζεται) και λίγες διαφορές στο hardware εσωτερικά.

Εξωτερικά να είναι ίδιο, να είναι πιο εύκολη η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...