Προς το περιεχόμενο

Στα $39.99 δολάρια η αναβάθμιση σε Windows 8 Pro μέχρι 31 Ιανουαρίου 2013


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά τι αηδία που είναι αυτά τα windows 8. Δηλαδή θέλουν να κάνουν τον υπολογιστή να μοιάζει με κινητό; Που είναι το κλασσικό και χρηστικότατο desktop των windows; Εγώ πάντως αν και είμαι υπέρ της αναβάθμισης στα λειτουργικά αυτήν την αηδία δεν την βάζω ούτε τσάμπα. Θα κρατήσω τα windows 7.

 

Το metro ui θα οδηγήσει στη χρήση υπολογιστών με touch screen . Εκεί βολεύει τρομερά..

 

Έδειξαν και το δρόμο που θέλουν να ακολουθήσουν με το surface..

 

Σε standard pc δε νομίζω ότι βολεύει.. Είναι και πιο δύσχρηστο όταν ψάχνεις το start menu ή το shutdown (έφτασα να το γράφω στη search bar για να μην κάνω log off και shutdown..

 

ΑΠΑΙΣΙΑ! :shock:

(εμφανησιακά πάντα)

 

Κρίμα για την επιτυχία που είχαν τα Windows 7. Μα είναι δυνατόν να πλασάρουν σαν πρωτότυπο το δυδιάστατο GUI?!

 

Παρόλου που στα WP7 μου άρεσε δεν ξέρω γιατί.... :X

 

To τύπου metro UI ήδη διαδίδεται στα templates των websites. Βοηθάει πολύ στη χρήση με ταμπλέτα ..

 

Για το desktop περιβάλλον με κλασσικές οθόνες, θα δείξει.

 

Πάντως στο touchscreen κατευθύνονται όλες οι τεχνολογίες υπολογιστών. Δε λέω ότι θα βολεύει πάντα , αλλά μένει να το δούμε..

 

 

 

 

Μου αρέσει το "pro" πάντως...Ερχεται με μεγαλύτερα τετραγωνάκια σε σύγκριση με τα home δλδ;

Ακόμα και με δωρεάν αναβάθμιση το βλέπω να πηγαινει άπατο τουλάχιστον σε εταιρικό περιβάλλον.

 

όχι , επιτρέπει περισσότερα connections, σύνδεση σε domain, ms-exchange connectivity και διάφορα άλλα features για workgroups - collaboration Κλπ.

εξ' ου και το PRO..

 

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι από εσάς μόλις βγαίνει ένα καινούριο λογισμικό - λειτουργικό από την Microsoft, θα πρέπει να το βάλουν. Δηλαδή τα windows 7 ή παλιότερα τα xp δεν σας αρέσουν; Τόσα προγράμματα και τόσα παιχνίδια ακόμη υποστηρίζονται από τα windows xp. Και αν βαρεθήκατε το UI, τα εικονίδια, τα μενού και θέλετε μια αλλαγή, μπορείτε να βάλετε άλλα themes. Τόσα υπάρχουν που τα αλλάζουν τελείως.

 

Δεν ξέρω αν τα win8 είναι πιο σταθερά στον πυρήνα τους και πιο γρήγορα από παλιότερα windows αλλά το σημαντικότερο θέμα είναι να είναι εύχρηστα και λειτουργικά. Αν έχω desktop pc και χρειάζεται να εναλλάσσομαι σε 2 περιβάλλοντα desktop, που είναι η ευχρηστία? Για να κάνω ένα απλό shut down χρειάζεται να κάνω πιο πολλές κινήσεις; Πιστεύω μόνο για tablets είναι καλά αυτά. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δεν πείθουν και ούτε θέλω να πέσω στην παγίδα του marketing και της διαφήμισης της MS.

 

Απλά νομίζω ότι όταν ακούμε νέα windows και νέα τεχνολογία και νέο λειτουργικό, κλπ κάτι μας πιάνει και θέλουμε να το βάλουμε χωρίς να σκεφτόμαστε αντικειμενικά.

 

Γούστα είναι αυτά.. Από την άλλη , αν σε κάποιον αρέσουν , γιατί να μην τα βάλει ;

Όταν θα τελειώσει η προσφορά θα κάνουν 100 ευρώ + .

 

 

εγώ τα λειτουργώ λίγο καιρό τώρα και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν...

φυσικά σε όποιον δεν αρέσει το metro, απλά πατάει το tile του desktop και τσουπ, είσαστε σε γνώριμο περιβάλλον...

 

πετσοκομένα δεν είναι με τίποτα, καθώς έχουν ακόμα περισσότερες λειτουργείες μέσα...

εμένα μου άρεσε η ενσωμάτωση του Hyper-V (το οποίο για να το ενεργοποιήσετε θα πρέπει να επενεργοποιήσετε από την mobo ότι είναι με SATA3 στην δοκιμαστική έκδοση)

 

επίσης η εκκίνηση είναι όλα τα λεφτά... σε απλό μηχάνημα κάνει γύρω στα 10sec το boot...

στο δικό μου με ssd και 16gb ram...είναι σαν να το είχα σε standby...

 

μου αρέσει επίσης ότι πλέον κάνει αυτόματα mount ότι image αρχεία θέλετε με απλό double click και χωρίς χρήση τρίτων προγραμμάτων...

 

δεν έχω αντιμετοπίσει κανένα πρόβλημα συμβατότητας με προγράμματα μέχρι στιγμής

στο Metro περιβάλλον λάτρεψα την εφαρμογή για τα ταξίδια η οποία είναι απίστευτη...γενικότερα η παρακολούθηση ειδήσεων κλπ πιστεύω ότι πάει σε άλλο επίπεδο καθώς ακολουθάει το πρότυπο των tablets (μέσα στο metro περιβάλλον πάντα)...

 

άμεσα επικοινώνησε το σύστημα μαζί με το Live id μου και σε επίπεδο ΧΒΟΧ, και τράβηξε αντίστοιχα όποια στοιχεία μου, καθώς επίσης μέσω του XBOX companion μπόρεσα να στείλω και μερικές εντολές στο xbox μου (δοκιμάζοντας όλα αυτά πάντα και όχι σε καθημερινή χρήση). δεν είναι κάτι το οποίο θα το κάνω κάθε μέρα το να έχω και το pc & to xbox ανοιχτά, αλλά αν μη τι άλλο μου άφησε θετικότατη εντύπωση...

 

για την τιμή δεν έχω να πω κάτι...αν θέλει το λειτουργικό να πετύχει μεγαλύτερο κομμάτι πωλήσεων από ότι τα ήδη πετυχημένα Win 7 θα πρέπει να χτυπήσει τις τιμές της apple...

από εκεί και πέρα είναι και θέμα γούστου το ποιος θα θέλει να το χρησιμοποιήσει...

 

προσωπικά, αν και ακόμα ψάχνω τις λειτουργίες του, μου έχει αφήσει μία θετική εικόνα... η οποία ενισχύετε και από την τιμή...

 

έχουν προσθέσει αρκετά πράγματα όντως..

 

Και το development εκεί θα πάει , πιθανότατα σε web applications με javascript - ajax, καταργώντας το .net, με touch user interface

κλπ..

 

 

Το βασικό στοίχημα για τη Microsoft είναι το "ένα για όλα" λειτουργικό (κινητό - ταμπλέτα - υπολογιστής)..

 

Αν έχεις την ίδια λειτουργικότητα παντού ως απλός χρήστης, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Ασυνήθιστο για desktop χρήση, αλλά πόσοι δεν σκυλόβριζαν το ribbon menu του office 2007, και τώρα δεν μπορούν χωρίς αυτό ;

 

 

οτι να ναι εισαι!!!! δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι όποιος παει προς apple μεριά τότε το κάνει μόνο και μόνο για να μπει στο "ελιτιστικο mac club"? και για να πουλάει μούρη στους άλλους?

 

όχι απαραίτητα, αλλά όποιος γράφει σε ποστ για τα windows 8 "πάρτε mac να βρείτε την υγειά σας", χωρίς να συγκρίνει υπέρ και κατά, μάλλον θέλει να πουλήσει μούρη (ή κόμπλεξ)..

 

Λες και χωράει οπαδισμός στην τεχνολογία..

 

 

 

Αυτά είναι. Με 40 dollars έχεις μετατρέψει τα Windows ΧP σε λειτουργικό σύστημα Αρχαίας τεχνολογίας. :-D

 

Για να έχεις πρόσβαση στα προγράμματα σου όταν είσαι σε Desktop Πρέπει να γυρίσεις σε Metro UI...

 

Από ότι είδα δεν υπάρχει το κουμπί εκκίνηση όπως ήταν στις προηγούμενες εκδόσεις...

 

Άλλα πιστεύω ότι αυτό είναι κάτι που διορθώνεται κάπως...

 

 

Αυτά είναι τα δύο "μυστήρια" κόλπα των win8 και για μένα.

 

Βέβαια οι χρήστες που θα μάθουν να χειρίζονται το winphone8 κινητό τους ή την windows8 rt ταμπλέτα τους, θα μπορούν να χειριστούν και το windows 8 desktop με τον ίδιο τρόπο..

 

ΣΥΝ ότι ο kernel και το api στα win8 και winphone8 θα είναι κοινοί σε μεγάλο ποσοστό.

 

Δηλαδή αν κάποιος ξεκινάει να γράψει εφαρμογή και για τις δύο πλατφόρμες από την αρχή, βγάζει εκδόσεις για κινητό και desktop χωρίς να πειράξει τίποτα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και χωράει οπαδισμός στην τεχνολογία..

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς τον οπαδισμό (σε συνδιασμό με τον υπερκαταλανωτισμό), μπορεί να είχαν ακόμα και τις μισές ή λιγότερες πωλήσεις οι εταιρίες :P

Άρα υπάρχει οπαδισμός στην τεχνολογία, και πολύ μάλιστα. Άλλο αν είναι κάπως κουτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς τον οπαδισμό (σε συνδιασμό με τον υπερκαταλανωτισμό), μπορεί να είχαν ακόμα και τις μισές ή λιγότερες πωλήσεις οι εταιρίες :PΆρα υπάρχει οπαδισμός στην τεχνολογία, και πολύ μάλιστα. Άλλο αν είναι κάπως κουτό.

Εννοείται γι'αυτο και τον καλλιεργούν.. Δεν σε αφήνουν να έχεις το κριτήριο που πραγματικά χρειάζεσαι για να επιλέξεις δηλαδή σε κάνουν πρόβατο..

 

Ο οπαδισμος βρισκεται στο κεφαλι μας και τον κουβαλαμε μαζι μας,οπου κι αν παμε,οτι κι αν κανουμε!

Σωστό αλλά δεν είναι κάτι που είναι στο ταμπεραμέντο μας η στο γονίδιο μας είναι στην λάθος παιδεία μας.. από αυτό είμαστε μόνο χαμένοι πραγματικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απαραίτητα, αλλά όποιος γράφει σε ποστ για τα windows 8 "πάρτε mac να βρείτε την υγειά σας", χωρίς να συγκρίνει υπέρ και κατά, μάλλον θέλει να πουλήσει μούρη (ή κόμπλεξ)..

 

Λες και χωράει οπαδισμός στην τεχνολογία..

 

Μούρη δεν πουλαμε ούτε κόμπλεξ έχουμε...

 

Απλός μπορεί να έχουμε Mac και δεν απαγορεύεται να πούμε την γνώμη μας...

 

Για αυτό άσε τα κόμπλεξ για άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούρη δεν πουλαμε ούτε κόμπλεξ έχουμε...

 

Απλός μπορεί να έχουμε Mac και δεν απαγορεύεται να πούμε την γνώμη μας...

 

Για αυτό άσε τα κόμπλεξ για άλλους...

 

Σόρρυ, αλλά το trolling δε είναι γνώμη..

 

Γνώμη είναι να πεις : ότι πχ. το metro ui είναι μπαρούφα για αυτό και για αυτόν το λόγο, και προτιμώ το osx για αυτόν και για αυτόν το λόγο..

 

Όχι να γράφει κάποιος αρλούμπες του στυλ πχ. "mac rules" και "τι θύματα είναι αυτοί που δουλεύουν με windows" (για παράδειγμα) ..

Αυτά είναι κόμπλεξ, και πουλ μουρ (ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΤΣΙ ; ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ)

 

Κράζουμε ή σχολιάζουμε θετικά , τα χαρακτηριστικά ενός μηχανήματος - software,

ή αυτά που μας βολεύουν και δε μας βολεύουν,

τα bug που οι εταιρίες τα εμφανίζουν ως features, την κοροϊδία, την κακή υλοποίηση κλπ.,

 

όχι οπαδικά σε στυλ , "εμείς είμαστε έξυπνοι κι εσείς μαλάκες" ....

 

 

Πχ. εγώ είχα κράξει κατ' επανάληψη το iphone που δεν είχε sms 160 χαρακτήρων , δηλαδή feature που το είχαν τα κινητά των 10 ευρώ..

κι ότι ράγιζαν τα άσπρα καπάκια λόγω κακής ποιότητας,

η για το grip of death στο iphone 3,

ή ότι η Microsoft τον έπαιζε τόσα χρόνια και άφησε αυτό τον άθλιο CE kernel από το 2002 μέχρι τώρα, πριν αποφασίσει να φτιάξει κάτι που να ανταποκρίνεται στην εποχή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε να πάρω win7 home premium x64 GR στα 98€ και να εναβαθμισω σε win8 με 40€ οταν βγουν; Η να περιμένω μέχρι να κυκλοφορήσουν τα 8 και να τα πάρω τότε; Έχω βαρεθεί με τα πειρατικα, έχω να βάλω original απο win 95 :P

 

Δεν με ενδιαφέρει να πάρω τα PRO γιατι τα έξτρα που προσφέρουν σε σχέση με τα απλά win8 μου είναι άχρηστα.

 

Κρίμα να μην ξέρουμε ποσο θα έχουν τα win8 (χωρίς αναβάθμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε να πάρω win7 home premium x64 GR στα 98€ και να εναβαθμισω σε win8 με 40€ οταν βγουν; Η να περιμένω μέχρι να κυκλοφορήσουν τα 8 και να τα πάρω τότε;

Να παρεις τωρα τα win7 και να εχεις το κεφαλι σου ισυχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή με το μπαρδόν..Έχω το 7 τωρα σπασμένο αλλα εχω και vista με serial number κτλ.Αν κάνω ενα φορμάτ και βάλω πάλι vista και δώσω και το αντίτιμο περνάω αμεσα σε 8 ετσι απλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή με το μπαρδόν..Έχω το 7 τωρα σπασμένο αλλα εχω και vista με serial number κτλ.Αν κάνω ενα φορμάτ και βάλω πάλι vista και δώσω και το αντίτιμο περνάω αμεσα σε 8 ετσι απλά;

Και clean install μπορεις να κανεις σε αδειο δισκο,με αυτο το αντιτιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή με το μπαρδόν..Έχω το 7 τωρα σπασμένο αλλα εχω και vista με serial number κτλ.Αν κάνω ενα φορμάτ και βάλω πάλι vista και δώσω και το αντίτιμο περνάω αμεσα σε 8 ετσι απλά;

Μολις εκανα upgrade απο 7αρια του "θειου" σε 8 και μαλιστα μου κρατησε και ολες τις εφαρμογες και τις ρυθμησεις που ειχα και στα 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μολις εκανα upgrade απο 7αρια του "θειου" σε 8 και μαλιστα μου κρατησε και ολες τις εφαρμογες και τις ρυθμησεις που ειχα και στα 7!

 

Έβαλες την Windows 8 Release Preview?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...