Προς το περιεχόμενο

Στα $39.99 δολάρια η αναβάθμιση σε Windows 8 Pro μέχρι 31 Ιανουαρίου 2013


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει το "pro" πάντως...Ερχεται με μεγαλύτερα τετραγωνάκια σε σύγκριση με τα home δλδ;

Ακόμα και με δωρεάν αναβάθμιση το βλέπω να πηγαινει άπατο τουλάχιστον σε εταιρικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά εγώ σκέφτομαι μετά από 9 χρόνια Windows να πάω στην apple γιατί ειλικρινά αυτά τα τετραγωνάκια μου τη δίνουν απίστευτα....το μόνο που με εμποδίζει αυτή τη στιγμή είναι τα πανάκριβα mac αλλά και η απαράδεκτη πολιτική της apple.... δυστυχώς δεν έχουμε και επιλογές.

 

αναρωτιέμαι γιατί να είναι τόσο κακόγουστοι αυτοί εκεί στη microsoft??!!!!!

 

τα επόμενα μοντέλα macbook πότε ανακοινώνονται? ξέρει κανείς?

Οχι και πανακριβα!Με 1500ευρο τσιμπας ενα mac air και καθαρισες!

Φυσικα υπαρχουν και πολυ καλες τιμες σε μεταχηρισμενα,αν θες κατι πιο κατω!

 

 

Στο θεμα!

Κανενα οικονομικο οικογενιακο πακετακι να μας βγαλει,γιατι εχουμε desktop,laptop και tablet να αναβαθμησουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω οτι σε ενα thread για τα επερχομενα windows, εσυ και καποιοι αλλοι λενε τον πονο τους που θελουν να παρουν mac. Και οχι μονο αυτο, δηλωνετε ξεκαθαρα οτι σας πεφτουν πολυ ακριβα και εκτος budget! Και, υπο φυσιολογικες συνηθειες, αυτο θα επρεπε να ειναι αρκετο και αποτρεπτικο για εναν μεσο ανθρωπο.. Αλλα οχι! Θα κανουμε τα παντα για να μπουμε στο ελιτιστικο (yeah right!) mac club!

Ευτυχως που δε δινουν πια καταναλωτικα δανεια.. Ο ελληνας (και η ελληνιδα βεβαια) δεν αλλαζει.

 

sent by a mac

 

Και εγώ έγραψα πως θα πάω σε Mac, αλά δεν είπα ούτε για οικονομικό ούτε τίποτα. Και αυτό και καλά για στάτους, το έχουν κάνει ψωμοτύρι. ΔΕΝ γουστάρω τα win 8 και χρειάζομαι ένα Notebook. Γιατί να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει; αντίστοιχα βολεύτηκα με το OS X (To δουλεύω εδώ και 2 χρόνια σε VM). Το να λέει κάποιος, πως ενώ δουλεύει σε WIndows, και τον απογοήτευσε ή δεν του αρέσει κάτι, να πάει σε μια άλλη εταιρία (και πιστεύω πως η Apple είναι καλή αλά πολύ ακριβή λύση), δεν είναι Fashion Victim και ούτε πρέπει να θέλει να μπει σε κάποια κοινότητα.

 

Όποιος ασχολείται, με το τι είναι καλύτερο, Win vs Mac vs Linux, (iOS / Android/ WP8) και θέλει να δείχνετε πάντα (έχω το καλύτερο...), έχει κόμπλεξ.

 

Τα λεφτά που ζητάνε είναι καλά, γιατί ξέρουν πως κανένας δεν θα δώσει πάλη 200 € για την άδεια ... αλλά και πάλη την θεωρώ μόνο μάρκετινγκ στρατηγική για να δείξουν την επιτύχει τους στο lunch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και πανακριβα!Με 1500ευρο τσιμπας ενα mac air και καθαρισες!

Φυσικα υπαρχουν και πολυ καλες τιμες σε μεταχηρισμενα,αν θες κατι πιο κατω!

 

 

Στο θεμα!

Κανενα οικονομικο οικογενιακο πακετακι να μας βγαλει,γιατι εχουμε desktop,laptop και tablet να αναβαθμησουμε!

 

Όχι και πανάκριβα; Πες το στο μέσο Έλληνα ή καλύτερα, στο μέσο - σε νέα ηλικία - Έλληνα που ψάχνει ακόμα δουλειά...

 

Ας προσέχουμε τι λέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι από εσάς μόλις βγαίνει ένα καινούριο λογισμικό - λειτουργικό από την Microsoft, θα πρέπει να το βάλουν. Δηλαδή τα windows 7 ή παλιότερα τα xp δεν σας αρέσουν; Τόσα προγράμματα και τόσα παιχνίδια ακόμη υποστηρίζονται από τα windows xp. Και αν βαρεθήκατε το UI, τα εικονίδια, τα μενού και θέλετε μια αλλαγή, μπορείτε να βάλετε άλλα themes. Τόσα υπάρχουν που τα αλλάζουν τελείως.

 

Δεν ξέρω αν τα win8 είναι πιο σταθερά στον πυρήνα τους και πιο γρήγορα από παλιότερα windows αλλά το σημαντικότερο θέμα είναι να είναι εύχρηστα και λειτουργικά. Αν έχω desktop pc και χρειάζεται να εναλλάσσομαι σε 2 περιβάλλοντα desktop, που είναι η ευχρηστία? Για να κάνω ένα απλό shut down χρειάζεται να κάνω πιο πολλές κινήσεις; Πιστεύω μόνο για tablets είναι καλά αυτά. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δεν πείθουν και ούτε θέλω να πέσω στην παγίδα του marketing και της διαφήμισης της MS.

 

Απλά νομίζω ότι όταν ακούμε νέα windows και νέα τεχνολογία και νέο λειτουργικό, κλπ κάτι μας πιάνει και θέλουμε να το βάλουμε χωρίς να σκεφτόμαστε αντικειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τα λειτουργώ λίγο καιρό τώρα και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν...

φυσικά σε όποιον δεν αρέσει το metro, απλά πατάει το tile του desktop και τσουπ, είσαστε σε γνώριμο περιβάλλον...

 

πετσοκομένα δεν είναι με τίποτα, καθώς έχουν ακόμα περισσότερες λειτουργείες μέσα...

εμένα μου άρεσε η ενσωμάτωση του Hyper-V (το οποίο για να το ενεργοποιήσετε θα πρέπει να επενεργοποιήσετε από την mobo ότι είναι με SATA3 στην δοκιμαστική έκδοση)

 

επίσης η εκκίνηση είναι όλα τα λεφτά... σε απλό μηχάνημα κάνει γύρω στα 10sec το boot...

στο δικό μου με ssd και 16gb ram...είναι σαν να το είχα σε standby...

 

μου αρέσει επίσης ότι πλέον κάνει αυτόματα mount ότι image αρχεία θέλετε με απλό double click και χωρίς χρήση τρίτων προγραμμάτων...

 

δεν έχω αντιμετοπίσει κανένα πρόβλημα συμβατότητας με προγράμματα μέχρι στιγμής

στο Metro περιβάλλον λάτρεψα την εφαρμογή για τα ταξίδια η οποία είναι απίστευτη...γενικότερα η παρακολούθηση ειδήσεων κλπ πιστεύω ότι πάει σε άλλο επίπεδο καθώς ακολουθάει το πρότυπο των tablets (μέσα στο metro περιβάλλον πάντα)...

 

άμεσα επικοινώνησε το σύστημα μαζί με το Live id μου και σε επίπεδο ΧΒΟΧ, και τράβηξε αντίστοιχα όποια στοιχεία μου, καθώς επίσης μέσω του XBOX companion μπόρεσα να στείλω και μερικές εντολές στο xbox μου (δοκιμάζοντας όλα αυτά πάντα και όχι σε καθημερινή χρήση). δεν είναι κάτι το οποίο θα το κάνω κάθε μέρα το να έχω και το pc & to xbox ανοιχτά, αλλά αν μη τι άλλο μου άφησε θετικότατη εντύπωση...

 

για την τιμή δεν έχω να πω κάτι...αν θέλει το λειτουργικό να πετύχει μεγαλύτερο κομμάτι πωλήσεων από ότι τα ήδη πετυχημένα Win 7 θα πρέπει να χτυπήσει τις τιμές της apple...

από εκεί και πέρα είναι και θέμα γούστου το ποιος θα θέλει να το χρησιμοποιήσει...

 

προσωπικά, αν και ακόμα ψάχνω τις λειτουργίες του, μου έχει αφήσει μία θετική εικόνα... η οποία ενισχύετε και από την τιμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω οτι σε ενα thread για τα επερχομενα windows, εσυ και καποιοι αλλοι λενε τον πονο τους που θελουν να παρουν mac. Και οχι μονο αυτο, δηλωνετε ξεκαθαρα οτι σας πεφτουν πολυ ακριβα και εκτος budget! Και, υπο φυσιολογικες συνηθειες, αυτο θα επρεπε να ειναι αρκετο και αποτρεπτικο για εναν μεσο ανθρωπο.. Αλλα οχι! Θα κανουμε τα παντα για να μπουμε στο ελιτιστικο (yeah right!) mac club!

Ευτυχως που δε δινουν πια καταναλωτικα δανεια.. Ο ελληνας (και η ελληνιδα βεβαια) δεν αλλαζει.

 

sent by a mac

 

οτι να ναι εισαι!!!! δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι όποιος παει προς apple μεριά τότε το κάνει μόνο και μόνο για να μπει στο "ελιτιστικο mac club"? και για να πουλάει μούρη στους άλλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακόμη και να μου δίνανε 39,99$ για να τα βάλω, δεν θα το έκανα ποτέ.

Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν τα χρειάζομαι για το desktop μου.

Πάει ενάμισης χρόνος που έβαλα τα 7 και δεν βρίσκω κανέναν λόγο για τον οποίο

θα πρέπει να αλλάξω/αναβαθμίσω λειτουργικό. Το σύστημά μου δουλεύει άψογα

όπως είναι.

 

Θα πρέπει ειδικά στις εποχές που ζούμε να σταματήσουμε να είμαστε

υπέρμετροι καταναλωτές. Αν λοιπόν το σύστημά μας δουλεύει μια χαρά με όποια

προηγούμενη έκδοση λειτουργικού έχουμε, τότε ας μην αναβαθμίσουμε απλά επειδή

είναι της μόδας το νέο λειτουργικό.

 

Με τα 40$ που γλιτώνουμε μπορούμε να βοηθήσουμε πολλούς ανθρώπους γύρω μας

που στερούνται βασικών αγαθών στις ημέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έγραψα πως θα πάω σε Mac, αλά δεν είπα ούτε για οικονομικό ούτε τίποτα. Και αυτό και καλά για στάτους, το έχουν κάνει ψωμοτύρι. ΔΕΝ γουστάρω τα win 8 και χρειάζομαι ένα Notebook. Γιατί να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει; αντίστοιχα βολεύτηκα με το OS X (To δουλεύω εδώ και 2 χρόνια σε VM). Το να λέει κάποιος, πως ενώ δουλεύει σε WIndows, και τον απογοήτευσε ή δεν του αρέσει κάτι, να πάει σε μια άλλη εταιρία (και πιστεύω πως η Apple είναι καλή αλά πολύ ακριβή λύση), δεν είναι Fashion Victim και ούτε πρέπει να θέλει να μπει σε κάποια κοινότητα.

 

Όποιος ασχολείται, με το τι είναι καλύτερο, Win vs Mac vs Linux, (iOS / Android/ WP8) και θέλει να δείχνετε πάντα (έχω το καλύτερο...), έχει κόμπλεξ.

 

Τα λεφτά που ζητάνε είναι καλά, γιατί ξέρουν πως κανένας δεν θα δώσει πάλη 200 € για την άδεια ... αλλά και πάλη την θεωρώ μόνο μάρκετινγκ στρατηγική για να δείξουν την επιτύχει τους στο lunch...

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παντως σε οσους τρεχουν Windows XP ειναι μια καλοδεχουμενη αναβαθμιση και φτηνη.

 

Ξερει κανεις αν η 64bit εκδοση μπορει να επιλεγή για αναβαθμιση (Τωρα εχω XP PRO 16bit) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...