Προς το περιεχόμενο

τα καλυτερα ουισκι εμποριου


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eξω πίνω απ'τα κοινά, μπέρμπον κυρίως, Jack Daniel , Jim Beam.

 

Στο σπίτι προτιμώ σχεδόν πάντα Macallan Fine Oak 12ρι.  Πολύ νορμαλ τιμή, περί στα 40-50ε. Και σε κείνα τα χρήματα, νομίζω αγοράζεις το έντρυ λέβελ ποιότητας για μας τους κοινούς θνητούς.

Δυνατό το Glenrothes επίσης.

Οπως και η σειρά με τα "καπνιστά" oban , langavulin (δε θυμάμαι και πως γράφεται) κτλ, αλλά κάπως βαριά στη γεύση.

Ενω το jack daniels ειναι το αγαπημενο μου ουισκι , απο αυτα τα φθηνα που εχω δοκιμασει , το Jim Beam δεν μπορω ουτε να το μυρισω.. Μου το ειχε φερει ενας φιλος , και το παλευα μισο μηνα, που εγω αν εχω ουισκι σπιτι , εχει φυγει σε 1-2-3 μερες, αναλογως τα κεφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παράξενο μου φαίνεται αυτό. Το αντίθετο συμβαίνει σύμφωνα με πολλούς...Το τζακ είναι πετρέλαιο και πιο βαρύ στη γεύση, ενώ το τζιμ μπιμ κατεβαίνει πιο εύκολα.

Εγώ απο τα 18-19 μου επινα αυστηρώς τζακ. Εδώ και κάποια χρόνια ομως πίνω πιο ευχάριστα το τζιμ μπιμ. Βέβαια, τι να πώ, γούστα είναι αυτα...

 

Υ.Γ. Πάντα με ένα πάγο, χειμώνα καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ στην αρχή δεν ήθελα με τίποτα να πιω Jim Beam, πλέον όμως δεν έχω πρόβλημα. Εξακολουθώ να προτιμώ το Jack βέβαια, και ειδικά το Single Barrel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι έπεσες σε νοθευμένο (συχνότατη η παρουσία μπόμπας, όχι μόνο σε νυχτερινά μαγαζιά, αλλά ακόμα και σε κάβες και s/m).

 

Το συγκεκριμένο, αξιολογείται από τους γνώστες ως ένα από τα καλύτερα blended. Υπάρχει πάντα βέβαια και το ενδεχόμενο, να μη σού ταιριάζει γευστικά, το οποίο είναι απολύτως λογικό και σεβαστό.

Πολύ πιθανό, γεύση μπόμπας είχε. Αλλά δεν το ρίσκαρα με δεύτερο μπουκάλι, μήπως ήταν όντως αυτή η πραγματική του γεύση. :-) Αν είναι και στα σ/μ και στις κάβες νοθευμένα τότε τι να κάνουμε...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη, να σου πώ την αλήθεια, αγόρασα (σαν παλιός πότης οπως ειπα του τζακ) πριν 3-4 χρόνια ένα single barrel silver select.

 

Αν σου πώ πως...λυπήθηκα τα λεφτά μου. Δεν με ενθουσίασε. Βέβαια κοσμεί το ντουλάπι...Οσο έμεινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν προτιμάς τις βαριές γεύσεις; Γιατί λες και πιο πάνω ότι το Jim Beam κατεβαίνει πιο εύκολα σε σχέση με το απλό Jack.

 

Προσωπικά μ' αρέσει που το Single Barrel είναι πιο δυνατό (45%) και «τσιμπάει» σε σχέση με το απλό που κατεβαίνει σα νερό (χωρίς πάγο πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ανακάλυψα οτι είχα ενα κλειστό Loch Dhu χωμένο μαζι με κατι αλλα, και οτι ειναι συλλεκτικο και δεν βγαινει πλεον. Γινεται να το πουλήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δει την ταινια; τι ποτο πιστευετε ειναι το δεξια;; 

 

61910c8f500f7fe2_crazy-stupid-love-ryan-

 

To google έχει απάντηση (σχεδόν) σε όλα τα ερωτήματα.

 

http://www.kgbanswers.com/what-drink-did-ryan-gosling-make-in-crazy-stupid-love/20924193

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To google έχει απάντηση (σχεδόν) σε όλα τα ερωτήματα.

 

http://www.kgbanswers.com/what-drink-did-ryan-gosling-make-in-crazy-stupid-love/20924193

Όχι δεν είναι αυτό. Αυτή η απάντηση αναφέρεται (δεν ξέρω κι αν έχεις δει την ταινία) στην σκηνή με την Εμα Στόουν στο σπίτι του, που φτιάχνει ένα ποτό και της προσφέρει. Οπότε όπως το πες. "Σχεδόν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ πιθανό, γεύση μπόμπας είχε. Αλλά δεν το ρίσκαρα με δεύτερο μπουκάλι, μήπως ήταν όντως αυτή η πραγματική του γεύση. :-) Αν είναι και στα σ/μ και στις κάβες νοθευμένα τότε τι να κάνουμε...;

 

Δεν ψωνίζεις ξανά, από το μαγαζί που σού έδωσε έστω και μία φορά μπόμπα. Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να έγινε εν αγνοία τού ιδιοκτήτη. Υπάρχουν ειδικοί «προμηθευτές» - προφανώς όχι μέσα από τις επίσημες εισαγωγικές - που πάνε στις κάβες και το λένε ευθαρσώς: «Έχω νοθευμένα, αλλά τα καταλαβαίνουν ελάχιστοι και θα τα παίρνεις κοψοχρονιά.» και αρκετοί καβατζήδες τα παίρνουν και τα πουλάνε στον κόσμο. Το ξέρω εκ των έσω.

 

Αυτοί κανονικά θέλουν πολύ ξύλο, αλλά δεν τους αξίζει να πάμε και φυλακή για τα μούτρα τους. Απλά δεν πατάμε ξανά στο τσαντίρι τους και τελειώνει το παραμύθι.

 

Μού την έκανε κι εμένα ένας καραγκιόζης στην παλιά μου γειτονιά στην Ελλάδα, από τον οποίο ψώνιζα για πολλά χρόνια και σε ποσότητες και πίστεψε ότι δεν θα το καταλάβω, λες και ήμουν κανένας τελειωμένος αλκοολικός, που είτε πίνει ποτό, είτε υγρό μπαταρίας, είναι το ίδιο...κούνια που τον κούναγε! Τον έκοψα με τη μία, όπως το ίδιο έκαναν και πολλοί ακόμα πελάτες του που την πάτησαν. 

 

Έφτασε μέχρι το σημείο, να ανανεώσει με μπόμπες, ολόκληρη την κάβα ενός μπαρ στο οποίο πήγαινα από πιτσιρικάς, το οποίο είχε όνομα ότι σέρβιρε πάντα καθαρά ποτά. Μόλις το αντελήφθη ο ιδιοκτήτης, μετά από παράπονα των πελατών του, τα φόρτωσε στο αυτοκίνητο όλα και πήγε και του τα άδειασε στο πεζοδρόμιο μπροστά στο μαγαζί, μέρα μεσημέρι, με όλη τη γειτονιά να βλέπει και να γελάει.

 

Περιττό να σου πω, ότι ο βλάκας σε ένα μήνα έκλεισε και εξαφανίστηκε από προσώπου γης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε κανεις τα ουισκυ του LIDL; Εχουν 3-4 σχεδια νομιζω και θα ηθελα να διαλεξω για δοκιμη ενα.

Ενα μαυρο ρουμι τους που δοκιμασα στις γιορτες, ηταν πολυ καλο και made in france.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dalwhinnie 15αρι ανταξιο ποιοτητας και τιμης.

 

Δοκιμασα και προχτες το Caol Ila αλλα ειχε εντονη γευση απο τιρφη και δε μου αρεσε σχεδον καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...