Προς το περιεχόμενο

FTTH δίκτυο από τον Όμιλο Forthnet και το Δήμο Νέας Σμύρνης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσο καιρο θα παρει για φτασουν τα καλωδια σε ολη την Αττικη...?

 

καμια δεκαετια?

 

στη Ν.Σμύρνη ήδη έχουν αρχίσει να μοιράζουν φυλάδια για το πιλοτικό FTTH στα σπίτια που το δικαιούνται.

εμένα μου φαίνεται ότι πάνε λίγο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όλο κάτι τέτοια άρθρα για οικονομικά προβλήματα βγαίνουν και όλο κάτι καινούργιο γίνεται. Μήπως είναι μια προσπάθεια να χτυπήσουν την εταιρία την ώρα που κάνει πιλοτικά ένα τέτοιο έργο???

 

πότε είχε βγει άλλο τέτοιο άρθρο για την forthnet? link plz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη Ν.Σμύρνη ήδη έχουν αρχίσει να μοιράζουν φυλάδια για το πιλοτικό FTTH στα σπίτια που το δικαιούνται.

εμένα μου φαίνεται ότι πάνε λίγο γρήγορα.

 

ψάχνω σπίτι στην Ομήρου της Ν.Σμύρνης :D

πολυ καλή εξέλιξη και λογικά μέχρι το τέλος τους έτους θα φανούν οι πρώτες συνδέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούρια νέα!

 

1.Σε λίγες μέρες τους κόβω να τελειώνουν με τα έργα στους δρόμους και από εκεί κι έπειτα σειρά θα πάρουν τα σπίτια μας!

2.Μοίρασαν φυλλάδιο για να ενημερωθούμε ΑΛΛΑ το κατάστημα ακόμα δεν ήξερε τίποτα!

3.Χθες πέρασε μια κοπέλα από το σπίτι μου, που έκανε την ενημέρωση για το πρόγραμμα!Την ρώτησα τιμές κ.α.!Το μόνο που ήξερε και τις είπαν ήταν ότι θα κοστίζει όσο....κοστολογείται στην αγορά! Της είπα ότι δεν θυμάμαι κάποια εταιρεία να έχει ήδη πρόγραμμα FTTH και δεν ήξερε κάτι παραπάνω.Επίσης είπε ότι τα τέλη ενεργοποίησης και ο εξοπλισμός θα είναι δωρεάν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή κουβέντα παιδιά πέταξε ο ThReSh.... :)

Μην μασάτε από "ανακοινώσεις", "πιλοτικά" και λοιπές φανφάρες. Γιατί απλά φανφάρες είναι και τίποτα άλλο...

 

Γιατί το λέω αυτό...;

 

Ο έξυπνος, θα παρακολουθεί και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία, όπως οικονομικά, δηλαδή ισολογισμούς, απολογισμούς, επενδυτικές πληροφορίες κτλ κτλ.

Αυτή την στιγμή, η forthnet, δεν βρίσκεται στην καλύτερη οικονομική της κατάσταση. Βρίσκεται τολμώ να πω σε αρκετά δυνή κατάσταση, με υπέρ δανεισμό, λιγοστά έσοδα, και το τελευταίο φαινόμενο να έχει απώλεια πελατών από Nova... Δεν υπονοώ τίποτα, ότι έχει άμεσο επικίνδυνο πρόβλημα, αλλά δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση... (βάση της ίδιας με ανάρτηση στο site της, απαντώντας σε δημοσιεύματα σε διάφορα blogs και ειδησεογραφικά sites)

 

Αυτή η κίνηση, στο πιλοτικό θα μείνει, δεν θα πάει παραπέρα, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν τα χρήματα για κάτι καλύτερο, η σε μεγαλύτερη κλίμακα... Τα λεφτά για κάτι τέτοιο, είναι αρκετά, και η forthnet αυτούς τους καιρούς δεν τα διαθέτει...

 

Δυστυχώς είναι παιχνίδια ανταγωνισμού, εντυπωσιασμού....

 

Βέβαια, σε αυτό το σημείο, να πω, πως εύχομαι να πέσω έξω, να είναι βλακείες ότι λέω, και να μην ισχύουν. Θέλουμε να έχουμε vdsl, ftth καλύτερα, οποιαδήποτε νέα τεχνολογία στα δίκτυα, γιατί έτσι βελτιώνεται η ποιότητα ζωής μας, συμβάλει στην οικονομική ανάπτυξη (αυξάνει το ΑΕΠ, αποδεδειγμένα με μελέτες), καλυτερεύει τις ζωές μας.

 

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά όλα αυτά να είναι λάθος... Κάτι μου λέει όμως πως οι εξελίξεις, τα γεγονότα προς αλλού πάνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και στο πιλοτικό να μείνει κανένας δεν μπορεί να κατηγορήσει για αυτό την Forthnet. Δεν έχει δηλώσει ή ανακοινώσει ποτέ ότι θα φτιάξει εμπορικό δίκτυο FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κίνηση kifinas, άσχετα με το μπορεί η δεν μπορεί να έχει εμπορικό δίκτυο ftth για ιδιώτες/μικρομεσαίους επιχειρηματίες, δημιουργεί προσμονή, δημιουργεί ελπίδες, δημιουργεί ανυπομονησία στον κόσμο...

 

Άσχημο τρόπο διάλεξε να... "κουνηθεί" αφού εκ των προτέρων ξέρουμε που θα πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ξεκινήσει μία τέτοια κινηση λογικά πιστεύει πως θα βγει από πιλοτικό και θα γίνει εμπορικό κάποια στιγμη. ας ξεκινησει πρώτα όμως το πιλοτικό και μετά βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Το πιλοτικό έχει 100 και βάλε θέματα στα οποία μπορεί να δώσει πληροφορίες στον πάροχο χωρίς καν να μπούμε στο δίκτυο αυτό καθ'αυτό αλλά σε ότι κάθετε πάνω στο δίκτυο.

 

Θα συμφωνούσα μαζί σας αν η Forthnet είχε πετάξει κορώνες για FTTH στην Ελλάδα, κάτι που προς τιμήν της δεν έχει κάνει. Δεν βλέπω κανένα "κούνημα" και κακώς ο κόσμος δημιουργεί από μόνος του προσμονές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν "πετά κορώνες" πάντως, μπορεί να ερμηνευθεί και ως καλό δείγμα αλλά και ως κακό σε σχέση με την προοπτική που δίνει στο όλο εγχείρημά της.

Θέλω να πω πως, κάποιος που νιώθει σίγουρος για τις δυνάμεις του, σε ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον μάλιστα, θα κοίταγε να κατατροπώσει από νωρίς ακόμα και σε επίπεδο φήμης τους αντιπάλους του, λέγοντας και ξαναλέγοντας για τα σούπερ - ντούπερ εργαλεία που προσφέρει στην αγορά του. Το να μη το κάνει και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό, πιθανά και να μην είναι "υγιές" δείγμα. Λέω, "πιθανά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...