Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι, αν όντως δεν έχει σκαλιστεί κάτι..

Σε γνωστό μου που είχε χαλάσει ο μετρητής (40+ ετών), χωρίς να το πάρει χαμπάρι, μια μέρα τους είδε (μονοκατοικία) να αλλάζουν τον μετρητή με νέο, όπως επίσης του άφησαν αντίστοιχο χαρτί σαν το δικό σου, για έλεγχο του παλιού, όπου τελικά αποδείχθηκε πως απλά είχε χαλάσει και δεν ήταν "σκαλισμένος" ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, gt2904 said:

Οποτε συμφωνα με την πολιτική που οι ίδιοι ακολουθουν σε περιπτωση που εγινε λάθος απο τον ηλεκττρολογο εγώ θα στραφώ κατα της Δεδδηε που οφειλε σε μεταγενεστερους ελεγχουςς να εντοπισει το λάθος και να το διορθωσει. 

Δεν είναι έτσι, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει καμία δουλειά με την ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση, ούτε μπορεί ούτε επιτρέπεται να την ελέγξει, αυτό είναι δουλειά αποκλειστικά και μόνο του ηλεκτρολόγου σου.

Αλλά άσχετα με το παραπάνω, εφόσον είσαι 100% σίγουρος/η ότι ο μετρητής που μας έδειξες είναι ο σωστός τότε σίγουρα το λάθος είναι του ΔΕΔΔΗΕ, και καλά θα κάνεις να μην το αφήσεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2023 στις 4:49 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι, αν όντως δεν έχει σκαλιστεί κάτι..

Σε γνωστό μου που είχε χαλάσει ο μετρητής (40+ ετών), χωρίς να το πάρει χαμπάρι, μια μέρα τους είδε (μονοκατοικία) να αλλάζουν τον μετρητή με νέο, όπως επίσης του άφησαν αντίστοιχο χαρτί σαν το δικό σου, για έλεγχο του παλιού, όπου τελικά αποδείχθηκε πως απλά είχε χαλάσει και δεν ήταν "σκαλισμένος" ...

 

Πιστεψε με δεν εχω αγχωθει καθόλου. Οταν εχω δίκιο και μπορω να το τεκμηριωσω και να το αποδειξω με ακραδαντα στοιχεια δεν υπαρχει τιποτα που θα με τρομοκρατησει. Αλλωστε εχω ενα πλεονεκτημα υπερ μου  που δε θα διστασω να το χρήσιμοποιησω αν μου κανουν καποια στραβή. 

Στις 7/7/2023 στις 4:57 ΜΜ, Joshua21 είπε

Δεν είναι έτσι, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει καμία δουλειά με την ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση, ούτε μπορεί ούτε επιτρέπεται να την ελέγξει, αυτό είναι δουλειά αποκλειστικά και μόνο του ηλεκτρολόγου σου.

Αλλά άσχετα με το παραπάνω, εφόσον είσαι 100% σίγουρος/η ότι ο μετρητής που μας έδειξες είναι ο σωστός τότε σίγουρα το λάθος είναι του ΔΕΔΔΗΕ, και καλά θα κάνεις να μην το αφήσεις έτσι.

Ναι εχεις δικιο, συμφωνώ οτι δεν εχουν καμμία υποχρεωση για τον ελεγχο της ηλεκτρολογικης εγκατάστασης, δεν ισχυριστηκα αυτο,  αλλα οταν καποιος μπαινει για πρωτη φορα σε ενα σπιτι περα απο το ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου ερχεται και τεχνικό συνεργειο της Δεδδηε να περασει μετρητη κλπ.  Οποτε και λάθος να εκανε ο ηλεκρολογος (να εγραψε εκ παραδρομης τριφασικο)  αυτοί δε θα επρεπε να το εντοπισουν απο τα δικά τους στοιχεία;  

Και οσο για αυτο που υποστήριξα για την ρευματοκλοπη ειναι οτι σε πολλές περιπτώσεις η Δεδδηε δεν κυνηγάει τον πραγματικο υπαίτιο που εκανε την παραβαση αλλα τον ιδιοκτήτη απλα και μονο γιατι η παροχη ειναι στο ονομα του.  Για αυτο ειπα οτι και εγώ δε θα κυνηγησω τον ηλεκττρολογο αν ηταν δικό του το  λάθος αλλα την διαχειριστρια εταιρία.  

Anyway, μεγαλη συζήτηση για το πως πρεπει να εφαρμοζονται σωστά οι ελεγχοι ωστε να μην την πληρωνουν αθωοι. 

Επεξ/σία από gt2904
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, gt2904 said:

Ναι εχεις δικιο, συμφωνώ οτι δεν εχουν καμμία υποχρεωση για τον ελεγχο της ηλεκτρολογικης εγκατάστασης, δεν ισχυριστηκα αυτο,  αλλα οταν καποιος μπαινει για πρωτη φορα σε ενα σπιτι περα απο το ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου ερχεται και τεχνικό συνεργειο της Δεδδηε να περασει μετρητη κλπ.  Οποτε και λάθος να εκανε ο ηλεκρολογος αυτοί επρεπε να το εντοπισουν απο τα στοιχεία του δικού τους ελεγχου.. 

Λίγο αντιφατικά αυτά που γράφεις, πως ακριβώς θα "το εντοπισουν απο τα στοιχεία του δικού τους ελεγχου" ενώ δεν έχουν καν δικαίωμα να ελέγξουν την ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση? Μόνο το πλήθος και την διατομή των αγωγών που συνδέουν βλέπουν, που και πάλι όπως σου είπα και πριν από τη φωτό του πίνακα προκύπτει ότι η αρχική εγκατάσταση - η οποία από ότι λες δεν έχει καμία δηλωμένη αλλαγή - ήταν τριφασική.

Άσχετα όμως όλα τα παραπάνω με την περίπτωση σου, εφόσον ισχύουν όλα όσα έγραψες τότε είναι λάθος του ΔΕΔΔΗΕ επειδή σου παρείχε μονοφασικό και σε χρέωνε τριφασικό, εκεί πρέπει να εστιάσεις.

36 minutes ago, gt2904 said:

Και οσο για αυτο που υποστήριξα για την ρευματοκλοπη ειναι οτι σε πολλές περιπτώσεις η Δεδδηε δεν κυνηγάει τον πραγματικο υπαίτιο που εκανε την παραβαση αλλα τον ιδιοκτήτη απλα και μονο γιατι η παροχη ειναι στο ονομα του.  Για αυτο ειπα οτι και εγώ δε θα κυνηγησω τον ηλεκττρολογο αν ηταν δικό του το  λάθος αλλα την διαχειριστρια εταιρία.  

Δεν είναι έτσι, ο κανονισμός λέει πως το όνομα στο οποίο εκδίδεται ο λογαριασμός πρέπει να συνάδει με τον πραγματικό χρήστη του ακινήτου, τώρα αν άλλαξε ο χρήστης και ο ιδιοκτήτης το άφησε στην τύχη του δεν του φταίει ο ΔΕΔΔΗΕ. Η λογική σου είναι πέρα για πέρα λανθασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Λίγο αντιφατικά αυτά που γράφεις, πως ακριβώς θα "το εντοπισουν απο τα στοιχεία του δικού τους ελεγχου" ενώ δεν έχουν καν δικαίωμα να ελέγξουν την ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση? Μόνο το πλήθος και την διατομή των αγωγών που συνδέουν βλέπουν, που και πάλι όπως σου είπα και πριν από τη φωτό του πίνακα προκύπτει ότι η αρχική εγκατάσταση - η οποία από ότι λες δεν έχει καμία δηλωμένη αλλαγή - ήταν τριφασική.

Άσχετα όμως όλα τα παραπάνω με την περίπτωση σου, εφόσον ισχύουν όλα όσα έγραψες τότε είναι λάθος του ΔΕΔΔΗΕ επειδή σου παρείχε μονοφασικό και σε χρέωνε τριφασικό, εκεί πρέπει να εστιάσεις.

Δεν είναι έτσι, ο κανονισμός λέει πως το όνομα στο οποίο εκδίδεται ο λογαριασμός πρέπει να συνάδει με τον πραγματικό χρήστη του ακινήτου, τώρα αν άλλαξε ο χρήστης και ο ιδιοκτήτης το άφησε στην τύχη του δεν του φταίει ο ΔΕΔΔΗΕ. Η λογική σου είναι πέρα για πέρα λανθασμένη.

Επείδη δεν κατεχω απο ηλεκτρολογικά θα δεχτώ αυτά που μου λες. Απλα με την δική μου λογική που μπορει να ειναι λάθος  οταν περασαν τον μετρητη ο οποιος ηταν μονοφασικος και στη συνέχεια   ο ηλεκτρολογος εγραψε τριφασικο στο ΥΔΕ  δεν γινεται καποια διασταύρωση;  Τελος παντων δεν γνωρίζω ποια ειναι η διαδικασία που ακολουθειται οταν μπαινει καποος για πρωτη φορα σε ενα σπιτι οπότε πιθανον να μην την αντιλαμβανομαι σωστά ..Τουλάχιστον μέσα σε δυο μερες απεκτησα καποιες βασικές γνώσεις.. Αν και τρομερα βαρετες για γυναίκα!  :)

Καλό Σαβ/κο... σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για το χρόνο που αφιέρωσες.

Επεξ/σία από gt2904
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 29/6/2023 στις 12:01 ΜΜ, tryfos είπε

Είναι αργά τώρα, προχώρησα ήδη για απλή μείωση σε 15kva αλλά αναγκαστικά σε 3φ. Ήρθε και ο "μελετητής" του ΔΕΔΔΗΕ (ούτε 4 λεπτά δεν έκατσε, είδε το ρολόι κι έφυγε). Βέβαια δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, πρέπει να στείλουν το κουστούμι, να πληρώσω, να δώσω ΥΔΕ κλπ., έχει ακόμα...

τελικά πόσο σου βγήκε ?

πάντως επειδή θα αυξηθεί η χρέωση , έκανες σωστή κίνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/2/2024 στις 4:54 ΜΜ, korakios είπε

τελικά πόσο σου βγήκε ?

πάντως επειδή θα αυξηθεί η χρέωση , έκανες σωστή κίνηση 

Το έχω πει κι αλλού, είναι περίπου 130-140 οι (ανύπαρκτες) ενέργειες του δεδδηε συν ένα 60αρι για ΥΔΕ ειδικά για μείωση (βρήκα έναν ηλεκτρολόγο της πλάκας, ούτε ήρθε). Περίπου στο 200, δηλαδή 2-2,5 χρόνια για απόσβεση σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου. Φυσικά σε άλλες περιοχές μπορεί να είναι άλλα τα ποσά.

Το βασικό πρόβλημα ήταν το πάρε δώσε με τον διαλυμένο δεδδηε, μου σπαγανε σε κάθε βήμα τα νεύρα, καμία συνεργασία, καθυστέρηση σε όλα και γραφειοκρατία επιπέδου Ζιμπάμπουε. Έκανα 3-3.5 μήνες να το ολοκληρώσω. Καλό κουράγιο σε όποιον το αποφασίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Περίπου στο 200, δηλαδή 2-2,5 χρόνια για απόσβεση σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου.

απο Μάρτιο πάει απο 4,434 σε 5,955 άρα έκανες καλή κίνηση αλλιώς θα πλήρωνες 221€ με ΦΠΑ το έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

απο Μάρτιο πάει απο 4,434 σε 5,955 άρα έκανες καλή κίνηση αλλιώς θα πλήρωνες 221€ με ΦΠΑ το έτος

Γιατί δηλαδή, τα 15 δεν θα έχουν μια κάποια αντίστοιχη αύξηση; Δεν χρειάζεται καν να το ψάξω...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...