Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, GREGORYMO said:

Στην πολυκατοικία που μένω , το κοινόχρηστο ρεύμα Γ21 επαγγελματικο γράφει συμφωνημένη ισχύς 25.

Αυτό σημαίνει ότι είναι τριφασικό?

Γιατί δεν γράφει κάπου κάτι τέτοιο.

Ναι, οι μονοφασικές είναι πολύ μικρότερες, 8kVa το απλό και 12 το ενισχυμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο αδερφός μου ΜΕ ανελκυστήρα έχει 15

στην περίπτωσή σου είναι μονόδρομος το τριφασικό οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι

όσο πιο νωρίς το αφήσεις το θέμα ,τόσο καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, GREGORYMO said:

 

Ο αδερφός μου ΜΕ ανελκυστήρα έχει 15

Και μένα ο αδερφός μου χωρίς ανελκυστήρα έχει 135 (ψυκτικές αποθήκες φρούτων), so?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Εξωφρενικές διαφορές, τραβάω τα μαλλιά μου...Είμαι σε διαδικασία μείωσης από 35kva (3φ) και ήθελα αρχικά να πάω σε 12kva 1φ. Και με συμβούλεψαν μην πέσεις σε 1φ, με την αλλαγή του ρολογιού, τις χρεώσεις του ΔΕΔΔΗΕ για τις εργασίες και τις εργασίες στον πίνακα από τον ηλεκτρολόγο+ΥΔΕ θα σου βγούνε πολλά λεφτά. Άμα τα βάλω κάτω τώρα, το πολύ σε 6-7 χρόνια θα έκανα απόσβεση, μπορεί και πιο γρήγορα...Δηλαδή έλεος, δεν μαζεύεται από πουθενά η κατάσταση. 

το συνεχίζουμε εδώ αν είναι

πιστεύω όντως οτι δε συμφέρει η αλλαγή απο 3Φ σε 1Φ , άσε που στη μία φάση θα πρέπει να αλλάξεις και την καλωδίωση για να σηκώσει 12kva απο 8kva που είναι συνήθως

ρώτα αν είναι τιμή και σκέψου όμως αργότερα αν θα πατάς σε κλιματιστικά για θέρμανση ή ακόμα και αντλία θερμότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

το συνεχίζουμε εδώ αν είναι

πιστεύω όντως οτι δε συμφέρει η αλλαγή απο 3Φ σε 1Φ , άσε που στη μία φάση θα πρέπει να αλλάξεις και την καλωδίωση για να σηκώσει 12kva απο 8kva που είναι συνήθως

ρώτα αν είναι τιμή και σκέψου όμως αργότερα αν θα πατάς σε κλιματιστικά για θέρμανση ή ακόμα και αντλία θερμότητας

Είναι αργά τώρα, προχώρησα ήδη για απλή μείωση σε 15kva αλλά αναγκαστικά σε 3φ. Ήρθε και ο "μελετητής" του ΔΕΔΔΗΕ (ούτε 4 λεπτά δεν έκατσε, είδε το ρολόι κι έφυγε). Βέβαια δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, πρέπει να στείλουν το κουστούμι, να πληρώσω, να δώσω ΥΔΕ κλπ., έχει ακόμα...

Γιατί θα χρειαζόταν αλλαγή η καλωδίωση; Εδώ τώρα έχω καλωδίωση για 35kva 3φ, θα υπήρχε πρόβλημα για 12kva 1φ; Σόρρυ αν είναι άκυρη η ερώτηση, δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά να μειώσω το (αχρείαστο) κόστος μου ήθελα και βλέπω τώρα αυτά...

Βλέπω διαφορά 75 €/έτος περίπου για τη διανομή για 1φ/3φ. Ο ηλεκτρολόγος κανά 120άρι θα ήθελε για τις εργασίες, ουσιαστικά μόνο αλλαγή ρελέ στον πίνακα είναι και οι ασφάλειες. Συν την ΥΔΕ, περίπου 80 €, κανά 200άρι. Ύστερα ο ΔΕΔΔΗΕ ακόμα και 400 να ήταν η μείωση σε 1φ, αν τα βάλεις κάτω σε 7-8 χρόνια έχεις κάνει απόσβεση. Και αυτό αν δεν αυξηθεί κι άλλο η διανομή, που φυσικά αποκλείεται. Εντωμεταξύ είναι τόσο λεπτομέρειες αυτά και τόσο κρυμμένα στους λογαριασμούς, που δεν θα ασχοληθεί κανένας και ούτε θα γίνει θέμα...

Edit: Και το 75€ διαφορά είναι χωρίς ΦΠΑ...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

Είναι αργά τώρα, προχώρησα ήδη για απλή μείωση σε 15kva αλλά αναγκαστικά σε 3φ.

η διαφορά απο 25 σε 15 είναι 47€ το έτος ( 4,434*(25-15)*1,06 )

8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Γιατί θα χρειαζόταν αλλαγή η καλωδίωση; Εδώ τώρα έχω καλωδίωση για 35kva 3φ, θα υπήρχε πρόβλημα για 12kva 1φ; Σόρρυ αν είναι άκυρη η ερώτηση, δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά να μειώσω το (αχρείαστο) κόστος μου ήθελα και βλέπω τώρα αυτά...

καλά δεν είμαι εξπέρ , εμπειρικά πράγματα , μπορεί και να κάνω λάθος στο οτι η  κάθε φάση σηκώνει μέχρι 8kv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

η διαφορά απο 25 σε 15 είναι 47€ το έτος ( 4,434*(25-15)*1,06 )

35kva έχω τώρα, όχι 25, οπότε, αν είναι ίδιος ο τύπος, η διαφορά είναι 94€/έτος. Περίπου 8/μήνα, δεν το λες και κακό.

Φυσικά τώρα κάνω τη σύγκριση με τη 1φ και κλαίω, όχι τη σύγκριση 35-15kva 3φ. Βλέπω πιο πίσω κάτι 1000άρικα για ΔΕΔΔΗΕ, για αύξηση όμως, για μείωση δεν ξέρω. Αν είναι τόσο και η μείωση όντως, ίσως να μην έκλαιγα τόσο αλλά δεν νομίζω να είναι τόσα πολλά.

@Haldol@dasnowy ή @takoulou ξέρουμε πόσα περίπου θέλει ο ΔΕΔΔΗΕ για ΜΕΙΩΣΗ από 3φ σε 1φ; Βλέπω πιο πίσω που μιλάτε για 1000άρικο, ισχύει τόσο πολύ για μείωση;;; Είμαι σε 35kva και αρχικώς ήθελα να κατέβω σε 12kva 1φ αλλά με συμβούλεψαν ότι δεν αξίζει τον κόπο. Κανά 200άρι μου ζήτησε συνολικά ο ηλεκτρολόγος, μου είπε μόνο το ρελέ στον πίνακα θέλει αλλαγή και οι ασφάλειες + ΥΔΕ φυσικά (από τη δικιά του πλευρά). Αλλά δεν ξέρω τι χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ για μείωση.

Καλώς κοιτάνε πολλοί για μείωση σε 1φ λόγω των αυξήσεων στη διανομή που αναφέρει ο @korakios, ειδικά στο 3φ είναι τεράστιες οι διαφορές. Κάτι μου λέει ότι είναι το επόμενο μεγάλο θέμα, διότι πολλοί έχουν 3φ χωρίς να το χρειάζονται και θα αρχίσουν τα κλάμματα.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tryfos είπε

35kva έχω τώρα, όχι 25, οπότε, αν είναι ίδιος ο τύπος, η διαφορά είναι 94€/έτος. Περίπου 8/μήνα, δεν το λες και κακό.

Φυσικά τώρα κάνω τη σύγκριση με τη 1φ και κλαίω, όχι τη σύγκριση 35-15kva 3φ. Βλέπω πιο πίσω κάτι 1000άρικα για ΔΕΔΔΗΕ, για αύξηση όμως, για μείωση δεν ξέρω. Αν είναι τόσο και η μείωση όντως, ίσως να μην έκλαιγα τόσο αλλά δεν νομίζω να είναι τόσα πολλά.

@Haldol@dasnowy ή @takoulou ξέρουμε πόσα περίπου θέλει ο ΔΕΔΔΗΕ για ΜΕΙΩΣΗ από 3φ σε 1φ; Βλέπω πιο πίσω που μιλάτε για 1000άρικο, ισχύει τόσο πολύ για μείωση;;; Είμαι σε 35kva και αρχικώς ήθελα να κατέβω σε 12kva 1φ αλλά με συμβούλεψαν ότι δεν αξίζει τον κόπο. Κανά 200άρι μου ζήτησε συνολικά ο ηλεκτρολόγος, μου είπε μόνο το ρελέ στον πίνακα θέλει αλλαγή και οι ασφάλειες + ΥΔΕ φυσικά (από τη δικιά του πλευρά). Αλλά δεν ξέρω τι χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ για μείωση.

Καλώς κοιτάνε πολλοί για μείωση σε 1φ λόγω των αυξήσεων στη διανομή που αναφέρει ο @korakios, ειδικά στο 3φ είναι τεράστιες οι διαφορές. Κάτι μου λέει ότι είναι το επόμενο μεγάλο θέμα, διότι πολλοί έχουν 3φ χωρίς να το χρειάζονται και θα αρχίσουν τα κλάμματα.

Θα περιμενεις να δεις τι θα σου χρεώσει ο Δεδδηε.. Ανάλογα τι έχει γράψει ο μελετητής..Αυτό μπορεί να γίνει μετά από 15-20 μέρες εργάσιμες. Θα σου έρθει επιστολή για να πληρωσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα περιμενεις να δεις τι θα σου χρεώσει ο Δεδδηε.. Ανάλογα τι έχει γράψει ο μελετητής..Αυτό μπορεί να γίνει μετά από 15-20 μέρες εργάσιμες. Θα σου έρθει επιστολή για να πληρωσεις.. 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος. Εγώ τώρα περιμένω το ποσό από ΔΕΔΔΗΕ για μείωση από 35kva(3φ) σε 15kva(3φ), πέρασε ο μελετητής ήδη. Ρωτάω για μείωση από 3φ σε 1φ όμως, πχ. από 35kva σε 12kva, για να δω αν έπρεπε όντως να προσπαθήσω καλύτερα αυτό και αν άξιζε τον κόπο ενόψει των αυξήσεων στη διανομή, που θα εξαρτώνται και από αν έχει κανείς 3φ ή 1φ.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tryfos είπε

ια να δω αν έπρεπε όντως να προσπαθήσω καλύτερα αυτό και αν άξιζε τον κόπο ενόψει των αυξήσεων στη διανομή, που θα εξαρτώνται και από αν έχει κανείς 3φ ή 1φ.

δεν πάει με τον αριθμό φάσεων (μπορεί βέβαια να τους μπούνε ιδέες για νέες χρεώσεις 😁)

αλλά με την ισχύ της παροχής σου

ουσιαστικά ισχύς επί 4,434 επι 1,06 , όπου ισχύς 8 ή 12 ή 25 ή 35 κτλ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν πάει με τον αριθμό φάσεων (μπορεί βέβαια να τους μπούνε ιδέες για νέες χρεώσεις 😁)

αλλά με την ισχύ της παροχής σου

ουσιαστικά ισχύς επί 4,434 επι 1,06 , όπου ισχύς 8 ή 12 ή 25 ή 35 κτλ

Στο excel γιατί είναι ανάλογα του αριθμού των φάσεων; Και βγαίνει περίπου 80€/χρόνο διαφορά (με ΦΠΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Στο excel γιατί είναι ανάλογα του αριθμού των φάσεων;

γιατί συνήθως έτσι ξεχωρίζουν οι παροχές , 1Φ με 8kva και 3Φ με 25kva

αλλά ενδιαφέρον αυτό που είπες , το κρατάω για το νέο excel που εκεί θα βάλω την ισχύς της παροχής και όχι επιλογή 1Φ/3Φ

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Και βγαίνει περίπου 80€/χρόνο διαφορά (με ΦΠΑ).

η διαφορά περιλαμβάνει και την κατανάλωση που εκεί έγινε μια μείωση

πρακτικά κράτα το ισχύς επί 4,434 επι 1,06

δλδ εσύ απο 35 σε 15 πας σε 20*4.434*1,06=94€/έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί συνήθως έτσι ξεχωρίζουν οι παροχές , 1Φ με 8kva και 3Φ με 25kva

αλλά ενδιαφέρον αυτό που είπες , το κρατάω για το νέο excel που εκεί θα βάλω την ισχύς της παροχής και όχι επιλογή 1Φ/3Φ

η διαφορά περιλαμβάνει και την κατανάλωση που εκεί έγινε μια μείωση

πρακτικά κράτα το ισχύς επί 4,434 επι 1,06

δλδ εσύ απο 35 σε 15 πας σε 20*4.434*1,06=94€/έτος

Ναι τώρα είδα ότι στο excel η σύγκριση είναι ανάμεσα σε 8(1φ) και 25(3φ), όχι απλά 1φ-3φ. Οπότε τα 75€ διαφορά αφορούν το 8 με 25, όχι γενικά το 1φ-3φ ή το 12 με 15.

Μόλις αντικατέστησα τα νούμερα από 8 σε 12 και από 25 σε 15, που αφορά την περίπτωση που εξετάζω, δηλαδή αν άξιζε να πέσω σε 12(1φ) αντί για 15(3φ)! Η διαφορά είναι μόλις 13,30 €/έτος, καλά δεν το λέω;;; Οπότε όντως εδώ τελικά δεν αξίζει η μετατροπή από 3φ σε 1φ, αν υπολογισθούν έξοδα ηλεκτρολόγου+ΔΕΔΔΗΕ. Και η διαφορά του 15 με τα 35 που έχω τώρα είναι 94€/έτος, καλά δεν το λέω κι αυτό;

Πάντως η αύξηση ανά έτος είναι 35,17 ευρώ στα 12 και 46,91 ευρώ στα 15, δεν τα λες και λίγα. 

Edit: To excel που είχα κατεβάσει δεν είχε το "8kva" -"25kva", το άλλαξες τώρα το online? 😃

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...