Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, DrLo said:

Γιατί; 

Δεν θα εχουμε αυξήσεις από Μαιο (ενοίκιο είναι)? Αλλωστε είναι μικρό το σπίτι και δεν χρειάζεται.

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, doll είπε

Δεν θα εχουμε αυξήσεις από Μαιο (ενοίκιο είναι)? Αλλωστε είναι μικρό το σπίτι και δεν χρειάζεται.

Από όσο θυμάμαι, μόνο μια μικρή διαφορά υπάρχι στο πάγιο (αν έχεις πάγιο με τον πάροχο σου).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, doll είπε

Δεν θα εχουμε αυξήσεις από Μαιο (ενοίκιο είναι)? Αλλωστε είναι μικρό το σπίτι και δεν χρειάζεται.

πολυ μικρή η διαφορά.. Χρειάζεται και η έγκριση του κατόχου.. Συν τα σχέδια ηλεκτρογολογικα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, doll είπε

Δεν θα εχουμε αυξήσεις από Μαιο (ενοίκιο είναι)? Αλλωστε είναι μικρό το σπίτι και δεν χρειάζεται.

Πιθανότατα ναι. Αλλά να δώσεις ίσως και πάνω 1.000€ (είναι ΠΟΛΥ μεγάλη διαδικασία, και θέλει και αλλαγή σε καλωδιώσεις στον πίνακα, κ.λπ) για ν' αποφύγεις να δίνεις 50-70 ευρώ το χρόνο παραπάνω... δε το λες και καλή "επένδυση". 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Haldol said:

Πιθανότατα ναι. Αλλά να δώσεις ίσως και πάνω 1.000€ (είναι ΠΟΛΥ μεγάλη διαδικασία, και θέλει και αλλαγή σε καλωδιώσεις στον πίνακα, κ.λπ) για ν' αποφύγεις να δίνεις 50-70 ευρώ το χρόνο παραπάνω... δε το λες και καλή "επένδυση". 

:P

Πάνω απο 1000 και αλλαγές πως προκύπτει ρε παιδιά. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε 40 το σχέδιο και 20 που θα αλλάξει κάτι στον πίνακα. Και ότι ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή στον μετρητή ουσιαστικά. Τι άλλο κόστος υπάρχει;

επίσης τα 50 ευρώ το χρόνο επιπλέον που λέτε πως τα βγάλατε; Υπάρχει link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο να θέλει να φυλαχτει με τα νέα πάγια για το τριφασικό.  Θα είναι με το κεφάλι δηλ τα αμπέρ της παροχής και όχι με την κατανάλωση: https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/424788/neo-xaratsi-sto-reyma-me-apofasi-rae-i-miniaia-epivarynsi-gia-tous-katanalotes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, doll είπε

Πάνω απο 1000 και αλλαγές πως προκύπτει ρε παιδιά. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε 40 το σχέδιο και 20 που θα αλλάξει κάτι στον πίνακα. Και ότι ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή στον μετρητή ουσιαστικά. Τι άλλο κόστος υπάρχει;

επίσης τα 50 ευρώ το χρόνο επιπλέον που λέτε πως τα βγάλατε; Υπάρχει link?

Το εχεις πει στον ιδιοκτητη... Θελει να γινει αυτο... Απο αυτον εξαρταται..

Τι μονοφασικο θα βαλεις 35Α-40Α Η 63Α...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doll είπε

Ο ηλεκτρολόγος μου είπε 40 το σχέδιο και 20 που θα αλλάξει κάτι στον πίνακα.

Ο ηλεκτρολόγος δηλαδή, θα αλλάξει ό,τι ραγοϋλικό χρειάζεται για τη μετατροπή, θα ολοκληρώσει την κοπτοραπτική για τα φορτία, αλλά και θα σου βγάλει σχέδιο και ΥΔΕ ... με 60€; Είσαι σίγουρος γι' αυτό το ποσό, ή σου 'πε "ε κάπου εκεί, θα τα βρούμε";

:D

Πρόσεξέ το διότι οι εργασίες αυτές ΔΕΝ κοστίζουν μόνο 60€, με τις τυπικές τιμές της αγοράς. Δε θα μου 'κανε καμία εντύπωση τα 60€ μετά να γίνουν 200€.

Επίσης, εννοείται πως χρειάζεται και η σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη του ακινήτου για τη μείωση ισχύος. Την έχεις πάρει; Έχετε συζητήσει και το τι θα γίνει αφού φύγεις από το σπίτι; Μήπως σου ζητήσει να το ξανακάνεις 3Φ, όπως ήταν; 

Εγώ βλέπω ότι πας να μπεις σε μεγάλο μπελά (και με έξοδα) για να μη κερδίσεις και τόσα πολλά. Ιδίως αν δε μείνεις και πολλά χρόνια στο σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ο ηλεκτρολόγος δηλαδή, θα αλλάξει ό,τι ραγοϋλικό χρειάζεται για τη μετατροπή, θα ολοκληρώσει την κοπτοραπτική για τα φορτία, αλλά και θα σου βγάλει σχέδιο και ΥΔΕ ... με 60€; Είσαι σίγουρος γι' αυτό το ποσό, ή σου 'πε "ε κάπου εκεί, θα τα βρούμε";

:D

Πρόσεξέ το διότι οι εργασίες αυτές ΔΕΝ κοστίζουν μόνο 60€, με τις τυπικές τιμές της αγοράς. Δε θα μου 'κανε καμία εντύπωση τα 60€ μετά να γίνουν 200€.

Επίσης, εννοείται πως χρειάζεται και η σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη του ακινήτου για τη μείωση ισχύος. Την έχεις πάρει; Έχετε συζητήσει και το τι θα γίνει αφού φύγεις από το σπίτι; Μήπως σου ζητήσει να το ξανακάνεις 3Φ, όπως ήταν; 

Εγώ βλέπω ότι πας να μπεις σε μεγάλο μπελά (και με έξοδα) για να μη κερδίσεις και τόσα πολλά. Ιδίως αν δε μείνεις και πολλά χρόνια στο σπίτι.

Πολυ σωστα τα λες... Με 60 Ευρω ολα αυτα μαζι με το ΥΔΕ.... Ενα απλο ΥΔΕ  μονο στοιχιζει απο 50-60 Ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, doll είπε

επίσης τα 50 ευρώ το χρόνο επιπλέον που λέτε πως τα βγάλατε; Υπάρχει link?

κατέβασε το επισυναπτόμενο excel

απλά συμπληρώνεις την ετήσια κατανάλωση στο κελί Β2 , δεν πειράζεις κάτι άλλο

Χρέωση Δικτύου Διανομής.ods

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doll είπε

Πάνω απο 1000 και αλλαγές πως προκύπτει ρε παιδιά. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε 40 το σχέδιο και 20 που θα αλλάξει κάτι στον πίνακα. Και ότι ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή στον μετρητή ουσιαστικά. Τι άλλο κόστος υπάρχει;

επίσης τα 50 ευρώ το χρόνο επιπλέον που λέτε πως τα βγάλατε; Υπάρχει link?

60 ευρώ για τα πάντα που χρειάζεται η μετατροπή από τριφασικό σε μονοφασικό είναι πολύ λίγα. Και θα έχεις και τα έξοδα του ΔΕΔΔΗΕ. 

Γνώμη μου είναι όποιος έχει τριφασικό να μην το κανει μονοφασικό για να μη βρει εμπόδια στο μέλλον. Για παράδειγμα, οι αντλίες θερμότητας, ακόμα και οι 8kw που είναι για μικρά σπίτια, λειτουργούν βέλτιστα με τριφασικό ρεύμα μιας και τραβάνε ρεύμα και άλλες συσκευές στο σπίτι. Σε μεγαλύτερα σπίτια που θέλει περισσότερα kw εκεί απαιτείται τριφασικό ρεύμα. 

Το ξέρω πως θα είναι μεγάλη η επιβάρυνση κάθε χρόνο αλλά δεν αξίζει μόνο για αυτό η αλλαγή σε μονοφασικό. Και εγώ τριφασικό έχω και δε σκοπεύω να το αλλάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/04/2023 at 22:45, doll said:

Δεν θα εχουμε αυξήσεις από Μαιο (ενοίκιο είναι)? Αλλωστε είναι μικρό το σπίτι και δεν χρειάζεται.

Τον ιδιοκτήτη τον ρώτησες; Διότι εάν εγώ σαν ιδιοκτήτης είχα πληρώσει 1000-1200€ για το ρολόι, καλωδιώσεις κλπ σιγά μην συμφωνούσα να το μετατρέψεις σε μονοφασικο. Ασε που για να έχει τριφασικό πιθανότατα το χρειάζεται 

παιζει που λέει ο λόγος να τον συμφέρει να φύγεις παρά να το αλλάξει 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πολυκατοικία που μένω , το κοινόχρηστο ρεύμα Γ21 επαγγελματικο γράφει συμφωνημένη ισχύς 25.

Αυτό σημαίνει ότι είναι τριφασικό?

Γιατί δεν γράφει κάπου κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

οι παροχές κοινοχρήστων είναι γενικά τριφασικές αφού και οι ανελκυστήρες είναι τριφασικοί. Δεν υπάρχει παροχή 25kVA μονοφασική. 

Τετραώροφη οικοδομή με ανελκυστήρα και έχει 15 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...