Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο $1.05 δις για τη Samsung για παραβίαση πατεντών της Apple με παράπλευρες απώλειες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@NOTIOS1981

Συνάδελφε δεν έθιξα τις τεχνικές σου γνώσεις και τους βαθμούς στα μαθήματα και τα εργαστήρια της σχολής σου. Ούτε αν καταφέρεις να φέρεις εις πέρας τις επαγγελματικές σου υποχρεώσεις. Από τα λεγόμενα σου στα προηγούμενα post και από τον τρόπο που εκφράζεσαι αναρωτήθηκα για την αντίληψη σου και το κατά πόσο έχεις παρακολουθήσει την ιστορία του χώρου κάτι το οποίο καλώς η κακώς δεν είναι άμεσα συνυφασμένο με την απόκτηση του πτυχίου. Κριτική σκέψη, ανοιχτό μυαλό και τρόπο έκφρασης δυστυχώς δεν τα εγγυάται η ακαδημαϊκή πορεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@NOTIOS1981

Συνάδελφε δεν έθιξα τις τεχνικές σου γνώσεις και τους βαθμούς στα μαθήματα και τα εργαστήρια της σχολής σου. Ούτε αν καταφέρεις να φέρεις εις πέρας τις επαγγελματικές σου υποχρεώσεις. Από τα λεγόμενα σου στα προηγούμενα post και από τον τρόπο που εκφράζεσαι αναρωτήθηκα για την αντίληψη σου και το κατά πόσο έχεις παρακολουθήσει την ιστορία του χώρου κάτι το οποίο καλώς η κακώς δεν είναι άμεσα συνυφασμένο με την απόκτηση του πτυχίου. Κριτική σκέψη, ανοιχτό μυαλό και τρόπο έκφρασης δυστυχώς δεν τα εγγυάται η ακαδημαϊκή πορεία.

Μιας και εισαι συναδελφος θα επρεπε να αντιλαμβανεσαι οτι η Ιστορια της Apple ειναι παντα πως θα κανει μονοπολιο παντου. Ενω η IBM κρατησε το Business και την ερευνα αφηνοντας τον χωρο ανοιχτο στον ανταγωνισμο. Η Microsoft εφτιαξε ενα λειτουργικο και βασιστικαν πανω της και πλουτισαν εκατονταδες εταιριες. Και τελος το android επισης εδωσε ψωμακι σε πολλους. Η Apple ακομα και εκει που δινει λεφτα (στους Developers) παιρνει την μεριδα του λεοντος ενω για Hardware πληρωνει αναγκαστικα αφου η ιδια δεν εχει γραμμη παραγωγης για τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ηταν το πρώτο κινητό με ενσωματωμένη κεραία ρε παιδιά?Ποια εταιρία;;;

Ας κάνει μια μήνυση στη apple γιατι χρησιμοποιεί ενσωματωμένη κεραία έτσι ώστε σε κάθε νέο iphone να εξέχει σαν κέρατο.....

Έλεος στην apple δεν θα αγοράσω ξανα κανένα προϊόν apple!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΘΗΚΕ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΕΛΟΣ...

 

ΕΧΩ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ.

 

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΗΝΥΣΗ ΣΤΗΝ APPLE ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΠΑΤΕΝΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΩΡΑ.....ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΜΕΝΕΣ ΓΩΝΙΕΣ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.Κάλα έκανε και πατεντάρισε εφόσον το έκανε νόμιμα.

Η ουσία είναι πάντα το τι διαλέγει ο καταναλωτής κι εφόσον οι καταναλωτές στηρίζουν την apple και τα προιόντα της καλά κάνει και τα προστατεύει.Από την άλλη όποιος δεν γουστάρει απλά δεν πέρνει iphone(μέχρι τώρα κι εγώ δεν έχω αγοράσει τίποτα αυτής της εταιρίας) και εκεί τελειώνει το παραμύθι.

Το τι διαφορές έχει η apple με τη samsung προσωπικά δεν δίνω δεκάρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος αντιγράφει πρέπει να πληρώνει. Απλά πράγματα.

 

Όποιος νομίζει πως τα κινητά της Samsung πριν το 2007 (πριν το 1ο iPhone δηλαδή) θα είχαν ως φυσιολογική εξέλιξη το SGS μάλλον απλά μισεί την Apple. Η Samsung το παράκανε.

Ο υγιής ανταγωνισμός δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ο υγιής ανταγωνισμός αυτή την στιγμή είναι από την Microsoft που έχει πραγματικά κάνει θαύματα στο λογισμικό για κινητά τηλέφωνα. Αν λοιπόν κάποιος δεν θέλει iPhone ας επιβραβεύσει την μοναδική εταιρία που προωθεί την καινοτομία στον τομέα αυτό (εκτός από την Apple φυσικά), την Microsoft.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ηταν το πρώτο κινητό με ενσωματωμένη κεραία ρε παιδιά?Ποια εταιρία;;;

Ας κάνει μια μήνυση στη apple γιατι χρησιμοποιεί ενσωματωμένη κεραία έτσι ώστε σε κάθε νέο iphone να εξέχει σαν κέρατο.....

Έλεος στην apple δεν θα αγοράσω ξανα κανένα προϊόν apple!

+10000

Και περιμενα πως και πως να βγει το iphone5 για να το αγορασω (θα ηταν το πρωτο μου!).

Αντε γεια παπαρες... Ειναι ικανοι να πανε την τεχνολογια 10 χρονια πισω, διοτι αν δεν υπαρχει ανταγωνισμος αντιο εξελιξη και αντιο ανταγωνιστικες τιμες.

Τωρα μονο nokia kai htc!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.Κάλα έκανε και πατεντάρισε εφόσον το έκανε νόμιμα.

Η ουσία είναι πάντα το τι διαλέγει ο καταναλωτής κι εφόσον οι καταναλωτές στηρίζουν την apple και τα προιόντα της καλά κάνει και τα προστατεύει.Από την άλλη όποιος δεν γουστάρει απλά δεν πέρνει iphone(μέχρι τώρα κι εγώ δεν έχω αγοράσει τίποτα αυτής της εταιρίας) και εκεί τελειώνει το παραμύθι.

Το τι διαφορές έχει η apple με τη samsung προσωπικά δεν δίνω δεκάρα!

 

Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει κατά την ταπεινή μου άποψη για έναν και μόνο λόγω, τέτοιες (εμετικές κατ' εμέ) Μονοπωλιακές τακτικές είναι ο λόγος που δημιουργούνται χειρότερα προιόντα (γιατί υπόκεινται σε τρομερούς περιορισμούς) πιο ακριβά (καθότι οι περιορισμοί περιορίζουν τις σχεδιαστικές επιλογές άρα αυξάνουν το κ΄σοστος)και εξασθενεί ο ανταγωνισμός δηλαδή ζημειώνεται ο καταναλωτής ΕΣΥ και εγώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γελοιότητα δεν είναι με την απόφαση του δικαστηρίου, είναι με την αποδοχή αστείων πατεντών όπως "tap for zoom","one fonger scroll" κλπ από τους οργανισμούς, όπως και παλιότερα με το double click. Το δικαστήριο έπραξε σύμφωνα με το νόμο, αν και είχε βοήθεια η άππλ παίζοντας "εντός έδρας"

ειναι σαν να πατεντάρεις το παιχτήρι με το αριστερό χέρι, να διαφημίζεις οτι είναι σα να πηγαίνεις με παρθένα, και μετά να μηνύεις τους γνωστούς γιατι την παίζουν σύμφωνα με την πατέντα σου. Μερικά πράγματα δεν πρέπει να πατεντάρονται. Το design για μένα και η χρηστικότητα των εφαρμογών ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος αντιγράφει πρέπει να πληρώνει. Απλά πράγματα.

 

Όποιος νομίζει πως τα κινητά της Samsung πριν το 2007 (πριν το 1ο iPhone δηλαδή) θα είχαν ως φυσιολογική εξέλιξη το SGS μάλλον απλά μισεί την Apple. Η Samsung το παράκανε.

Καλά και η apple δεν είναι και το καλύτερο παίδι,μην γράφουμε την αλήθεια μόνο από τη μία πλευρά.Εταιρίες είναι και οι δύο και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα,νασαι σίγουρος πως καμία από τις δυο τους δεν είναι <<άγια>> η ότι μόνο η μια έκανε το σωστό .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε ότι η μια εταιρεία είναι αμερικανική και η άλλη νοτιοκορεατική.

Όλα παίζουν ρόλο στις δικαστικές αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοιες (εμετικές κατ' εμέ) Μονοπωλιακές τακτικές είναι ο λόγος που δημιουργούνται χειρότερα προιόντα (γιατί υπόκεινται σε τρομερούς περιορισμούς) πιο ακριβά (καθότι οι περιορισμοί περιορίζουν τις σχεδιαστικές επιλογές άρα αυξάνουν το κ΄σοστος)και εξασθενεί ο ανταγωνισμός δηλαδή ζημειώνεται ο καταναλωτής ΕΣΥ και εγώ...

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά δεν βλέπω κάτι παράνομο στους ισχυρισμούς της apple η στις αποφάσεις του δικαστηρίου.Ο νόμος είναι νόμος είτε μας αρέσει είτε όχι και πρέπει να τηρείται.Εξάλλου τους νόμους στις δημοκρατικές χώρες(όπως και η usa) τους φτιάχνουν οι πολίτες με την ψήφο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει γραφτει προηγουμενως, αλλα καποιες εταιριες αποφασισαν να βγαζουν στην παραγωγη κινητα σε 2 χρωματισμους, ασπρο και μαυρο.. Σαν να μου θυμιζει κατι αυτο.. Για να μην μιλησουμε και για το σχεδιο - μορφη της συσκευασιας ορισμενων κινητων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...