Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο $1.05 δις για τη Samsung για παραβίαση πατεντών της Apple με παράπλευρες απώλειες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι η απόφαση πολύ περισσότερο κακό κάνει στη Google και την Android πλατφόρμα παρά στη Samsung ενώ στη Microsoft έχουν ανοίξει σαμπάνιες. Φαντάζομαι ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα κάθε κατασκευαστής android συσκευής, smartphone ή tablet, θα οφείλει να πληρώνει ένα ποσό και στην apple όπως ακριβώς κάνουν τώρα πληρώνοντας τη Microsoft η οποία κατέχει σημαντικές πατέντες που χρησιμοποιούνται στο Android.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι ζούμε σε μια χώρα που δεν σέβεται τα πνευματικά δικαιώματα στην μουσική, στο λογισμικό, στις ταινίες και άλλα, δεν σημαίνει πως οι άλλοι λαοί είναι ηλίθιοι που επιβάλουν πρόστιμα για την κλοπή πατέντας. Κάντε μια βόλτα στα μαγαζιά ηλεκτρονικών που έχουν στην σειρά όλα τα τάμπλετ να δείτε πώς τα περισσότερα απο μακριά δεν ξεχωρίζουν αν είναι ipad και για αυτό τον σκοπό μάλιστα σχεδιάστηκαν, Για να αντιγράψουν μια εμπορική επιτυχία και να κάνουν τους καταναλωτές να αισθανθούν ότι πήραν κάτι που έχει τις ίδιες δυνατότητες με το ipad αφού του μοιάζει εξωτερικά και ας είναι σε χαμηλότερη τιμή... Εχει δει κανείς αυτοκίνητο άλλης εταιρίας να αντιγράφει τις καμπύλες μιας porcshe ή μιας ferrari? Γιατί να μην βγει λοιπόν μια εταιρία αυτοκινήτων και να βάλει κινητήρες 1000cc σε ενα αμάξωμα που θα μοιάζει με supercar? Το ίδιο πράγμα είναι. Η apple ήταν η πρώτη που εφτιαξε τα ταμπλετ. Αυτή ξεκίνησε την αρχική μήτρα, όλοι οι άλλοι απλά αντιγράφουν... Και λίγα φάγανε απο πρόστιμο..

 

Φιλε πριν βγει το ipad υπηρχαν windows ταμπλετες που ετρεχαν με x86 επεξεργαστες και μπαταρια στο 3ωρο. Στο λεω γιατι δεν ηταν το ipad η πρωτη ταμπλετα μου. Επισης οι αλλες εταιριες που λες οτι αντιγραφουν εχουν λογοτυπα και σχεδον ολες και μπροστα και πισω. Επισης φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα στην αναλογια 16:9 και 4:3 που ξεχωριζει απο μακρια το ipad απο ολη την υπολοιπη αγορα. Αν εσυ ανηκεις στην κατηγορια των καταναλωτων που βλεπεις διπλα στο ipad ενα αλλο ταμπλετ και δε ξεχωριζεις το ενα απο το αλλο, τοτε μαλλον δε θα μπορουμε να μιλησουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα πατεντάραν και τα αυτοκίνητα τις ροδες τι θα γινοταν?

 

Περιμενουμε απλα να δραστηριοποιηθει η Apple στα αυτοκινητα. Θα δουμε πατεντες με τροχους επενδυμενους με λαστιχα στογγυλου σχηματους, πατεντα το στρογγυλο τιμονι, πατεντα κεραια στον ουρανο του αυτοκινητου, κινητηρας εσωτερικης καυσης στον χωρο του καπο. Να δω τι θα κανουν μετα οι αλλοι. Τετοια κομπλεξ δεν υπαρχουν στα αυτοκινητα και ας μοιαζουν πολλα αυτοκινητα μεταξυ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με εντυπωσιάζει παντα, ειναι πως οι γνώμες ειναι αντίθετες αναλόγως αν προτιμας android ή ios.

Εγω λοιπόν εχω sgs2 (samsung), υποστηρίζω ότι οι ναυαρχιδες της samsung ειναι σημερα μακράν τα καλύτερα smartphone, η apple και το iphone έχει μεινει αρκετά πίσω, αλλα η συγκεκριμενη απόφασή μου φαίνεται σωστή. Η samsung εχει αντιγράψει επανηλημενα στοιχειά του ios. Δεν προσπάθησε καν να το κρύψει παρα τις αντιδράσεις της apple. Μεχρι και το σελιδοδείκτη είχε βαλει ακριβώς πανω απο το dock. Ιδιο στιλ τα παντα, ακόμα και τα παρόμοιά στρογγυλεμενα εικονίδια. Ούτε ειναι τόσο αυτονόητο ότι βάζοντάς 2 δάχτυλά στην οθόνη κανεις ζουμ. Αν ήταν ας το είχε κανει κάποιος αλλος πριν την apple.

Δε θα κλάψω επομένως αν η samsung καταδικάστηκε γι αυτό. Τα ήθελε ο κωλος της.

Επίσης κανεις δεν αναφέρθηκε στο αυτονόητο. Ειναι τιμωρία να πληρώνεις 1.2 δις δολάρια όταν αντιγράφωντας την apple εφτασες να γινεις η ν1 εταιρία σε πωλήσεις smartphone στον κόσμο;

Δηλαδή αν δεν αντέγραφε την apple και ήταν μια εταιρία της σειράς βγάζοντας το 1/10 οσων βγάζει σημερα και μη πληρώνοντας πρόστιμα θα ήταν καλύτερα;

Το πρόστιμο ειναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχεση με τα κέρδη που είχε αυτή η τακτική.

Οποίος θέλει βγάζει και smartphone os που δεν αντιγραφεί κανέναν. Βλεπε windows phone. Και παίρνει το 1% της αγορας...

Απο εκεί και περα το θεμα της πατέντας έχεις παραγίνει και εχει φτασεις σε παράλογα ορια. Αλλα η παραπάνω απόφασή δεν ειναι το καλύτερο παράδειγμα να κατακρινεις τις πατέντες.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Για να ζητήσεις δίκαιοματα από το multituch πρέπει πρώτα να πληρώσεις τα δικαιώματα για το touch!

Και ξέρεις πολύ καλα,ότι αν καμία εταιρεία δε πατούσε πάνω στις πατέντες των άλλων,δε θα είχαμε τίποτα από αυτά που έχουμε σημερα!

Και όσο για την αισθητικη/σχεδιασμού πλευρας πατεντών,τα έχουμε ξανά συζήτηση.Τα σχήματα δεν ανοικουν σε καμία εταιρία και η Samsung έκανε ότι έκανε,για να προκαλέσει την apple και να τραβήξει τα βλέμματα πάνω στις συσκευές της!Είναι μάρκετινγκ και είναι το μόνο κομμάτι που πραγματικα έχει "κατακλεψει" την apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο πράγμα ακριβώς; Έχεις διαβάσει τι λέει η "πατέντα" που έχει η Apple; Λέει για ένα grid 4x4 με έγχρωμα εικονίδια με στρογγυλεμένες γωνίες. Μάλιστα... Τεράστια καινοτομία... Συγνώμη' date=' αλλά σε αυτές τις διαστάσεις ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΑΛΛΑ! Εκ των πραγματάτων λοιπόν έχουν 4χ4 στο grid.[/quote']

Τι δεν κάνουν, δε χωράνε; χεχε. Καλο. 101% λάθος.

Στο sgs2 το να βαλεις 4x4 grid εικονίδια, (σε οθόνη 4.3 και όχι 3.5 όπως στο iphone) , ειναι πλην των άλλων κολοσσιαία βλακεία γιατί δεν εκμεταλευσαι τον επιπλέον χωρο. Έχεις απλώς βλακωδως τεραστια εικονίδια. Το grid που χρησιμοποιω εγώ σε αυτή την οθόνη ειναι 8x7. Για να έχεις το μέγεθος που έχουν τα εικονίδια του iphone σε τετοια οθόνη κάτι σε 5x6 ταιριάζει. Και όμως η samsung επέλεξε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ IPHONE παροτι ειναι λάθος για το μέγεθος της οθόνης. 800 ειδικους να ρωτήσεις, οι 799 θα στο πουνε. (Πλην του ειδικού της samsung). Το επιχειρήμα σου αποδυκνιει ακριβώς το αντίθετό απο αυτό που υποστήριζεις , και το κακο ειναι ότι δεν έχεις παρει καν χαμπάρι.

Το ότι τα γραφω εγώ αυτά που εχω samsung, νομίζω εχει μια σημασία παραπάνω..

Το ότι κανει το ιδιο (4x4) στο sgs3 μεγέθους 4.8 ιντσών επηρεασμό απο ποιον δείχνει; Ας παραδεχτούμε μια αληθεια ητε μας αρέσει η apple ητε όχι. Ολοι αυτή αντεγραφαν και το iphone συγκεκριμενα.

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εταιρία έβγαλε στην αγορά πρώτη έγχρωμη ταμπλέτα με οθόνη αφής που μπορούν όλες οι λειτουργίες να εκτελεστούν με τα δάκτυλα και οχι με πενάκι ??

Η Microsoft!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε πριν βγει το ipad υπηρχαν windows ταμπλετες που ετρεχαν με x86 επεξεργαστες και μπαταρια στο 3ωρο. Στο λεω γιατι δεν ηταν το ipad η πρωτη ταμπλετα μου. Επισης οι αλλες εταιριες που λες οτι αντιγραφουν εχουν λογοτυπα και σχεδον ολες και μπροστα και πισω. Επισης φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα στην αναλογια 16:9 και 4:3 που ξεχωριζει απο μακρια το ipad απο ολη την υπολοιπη αγορα. Αν εσυ ανηκεις στην κατηγορια των καταναλωτων που βλεπεις διπλα στο ipad ενα αλλο ταμπλετ και δε ξεχωριζεις το ενα απο το αλλο, τοτε μαλλον δε θα μπορουμε να μιλησουμε.

Φιλε μου ασχολούμαι με υπολογιστες απο το 1986 τότε που τα μέσα αποθήκευσης ήταν απλές κασέτες. ΟΙ αποτυχημένες προσπάθειες με τις ασπρομαυρες οθόνες υγρών κρυστάλλων δεν ήταν εμπορική επιτυχία καθώς περιοριζόντουσαν για σημειωματάρια και ηλεκτρονικές ατζέντες. Μπορώ να σου δείξω πολλές αντιγραφές που έχουν την ίδια αναλογία οθόνης είτε απο επώνυμες εταιρίες, είτε από κινέζικες ρεπλίκες. Προσωπικά το ipad επεσε στα χέρια μου πριν ακόμα καταλάβουν στην Ελλάδα τι είναι αυτό καθώς μου ήρθε απο Αμερική απο τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του. Η πρώτη εντύπωση ήταν τόσο θετική που κατάφρενα να αδειάζω την μπαταρία του σε χρόνο ρεκόρ. Σε 3 μήνες το βαρέθηκα και το θεώρησα μια άχρηστη συσκευή και προσέφερε μόνο εντυπωσιασμό στις καφετερίες και σερφαρισμα στον καναπέ στο κρεβάτι 'η στην τουαλέτα... Η τεράστια εμπορική του επιτυχία βασίστηκε κατά κύριο λόγο σε αυτά τα 3 στοιχεία. Οι άλλες εταιρίες λοιπόν μην θέλοντας να μείνουν έξω απο τον χορό, το αντέγραψαν όσο περισσότερο μπορούσαν και το μόνο που κατάφεραν ήταν να δημιουργήσουν μια χαώδη αγορά απο ταμπλετ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε εταιρία υπάρχουν και διαφορετικοί τύποι φιλοδοξιών... Υπάρχει ο nerd του software και η φιλοδοξία του είναι η δημιουργία. Υπάρχει αυτός που τελείωσε διοίκηση επιχειρήσεων και η φιλοδοξία του είναι να γίνει chairman... Και υπάρχει και ο profit above all no matter what! που τελείωσε σχολή οικονομικών και η φιλοδοξία του είναι η εταιρία να πατάει πάνω σε μεγάλα «μπαλόνια» μετοχών στο χρηματιστήριο.

 

Οι 2 τελευταίοι στηρίζονται στη δημιουργικότητα του πρώτου και συνήθως ο 3ος τύπος και οι φιλοδοξίες του (ο profit above all no matter what!), «πατάνε» επάνω στην ενεργητικότητα και τη δημιουργία άλλων συγκατοίκων του σε ολόκληρο τον πλανήτη.

 

Αυτός που έχει ουσία είναι ο 1ος κι όσοι ασχολούνται με τη δημιουργία, γνωρίζουν πολύ καλά ότι παρθενογενέσεις δεν υπάρχουν... Όλοι έχουν κάποιες πηγές που εμπνέονται κι αντιγράφουν.

 

Και θα σας φέρω ένα από τα αμέτρητα παραδείγματα τουλάχιστον στον δικό μου τομέα που γνωρίζω καλά (παραγωγή κιν/κης μουσικής).

 

Ακούστε: Hans Zimmer & James N. Howard - Why So Sad (The Dark Knight).

 

Και μετά από 2 χρόνια: Harry Gregson Williams - The Stanton Curve (Unstoppable).

 

Δεν έφτασαν ποτέ στα δικαστήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε άμα έχει μπει και στους ενόρκους το μηλαράκι στο μυαλό τότε τι να περιμένεις...Πρέπει να σταματήσουν αυτά...Αυτοί που χάνουν είμαστε εμείς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τους έκανε και λίγα είναι τα πρόστιμα.

 

Η τεχνογνωσία είναι τεχνογνωσία, η σχεδίαση σχεδίαση και η εφεύρεση εφεύρεση. Όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει κάτι κατοχυρωμένο ας πληρώσει το αντίτιμο.

 

Είναι απλά τα πράγματα.

 

Εϊναι δικαίωμα του καθενός αμα γουστάρει να έχει αποκλειστική εμπορική εκμετάλλευση της εφεύρεσης του.

 

Εγώ προσωπικά αν ήμουν Apple θα τους είχα κάνει και χειρότερα.

 

Αν ήμουν Microsoft και με αναγκάζανε να βγάζω παράθυρο για επιλογή browser στο λειτουργικό μου σύστημα θα απειλούσα με κλείσιμο της εταιρείας, άμεση παύση της υποστήριξης παγκοσμίως και απόλυση όλων των εργαζομένων. Να δούμε τι θα έκανε όλος ο πλανήτης γή μέτα, ας έβαζε Linux αμα γούσταρε. Ας επαιρνε MAC.

Παπαριές αυτοί; Μαγκια εγώ.

 

Κράξτε όσο θέλετε, μόνο αμα κράζετε σας εύχομαι αύριο μεθαύριο να ανακαλύψετε κάτι πολύ κούλ, μια γαμάτη μπαταρία π.χ., και να σας κλέψει τα σχέδια ο γείτονας, να την βγάλει στην παραγωγή αυτός, να βγάλει τα φράγκα και εσείς το τίποτα.

 

Βλέπω και το linux πως προόδευσε, 500 χρόνια και ένα GUI της προκοπής δε βγαίνει. Είναι ασταθές, είναι αργό, είναι και άσχημο. Πόσα αρνητικά ποια;

 

Όσο και να πονά, το καλό αποτέλεσμα θέλει συμφωνίες, συνεννοήσεις, δέσιμο με το hardware και τα λοιπά. Αν είναι για ένα πράγμα να γράφουν 5000 άτομα κώδικα ασυντόνιστα βγαίνει ένα μπασταρδεμένο λογισμικό, κακόγουστο (αν έχει GUI), αργό και δύσκολα συντηρίσιμο.

 

Σιγά μη γράψω κώδικα για την ψυχή της μάνας μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε άμα έχει μπει και στους ενόρκους το μηλαράκι στο μυαλό τότε τι να περιμένεις...Πρέπει να σταματήσουν αυτά...Αυτοί που χάνουν είμαστε εμείς...

 

 

Σε αμερικανικό δικαστήριο έγινε, οπότε λογικά οι ένορκοι ήταν «κουλ» πελάτες της apple και τα δώσανε όλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...