Προς το περιεχόμενο

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes / The Phantom Pain [PS3][PS4][Xbox 360][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://steamcommunity.com/app/287700/discussions/0/490123197957520459/#p1
To τελευταίο patch στο PC ΑΦΑΙΡΕΙ τα gold arm και sniper wolf κουστούμια τα οποία μεχρι πρότινος τα αποκτούσες κανονικά στο παιχνίδι (το gold arm το κανεις με save import απο το GZ), φημολογείται οτι θα προωθηθούν ως DLC μαζι με καποια άλλα κουστούμια που τα κυκλοφόρησαν πριν λιγες βδομάδες κατα λάθος στο xbox marketplace :D Καργα-lol... τίποτα παραπάνω κύριοι...

Απο το κακο στο χειρότερο αυτο το παιχνίδι, απο την μύγα ξύγκι  θέλουν να βγάλουν οι "μάγκες" στην Konami...
Laggy servers(menu) κατα την κυκλοφορία και μετά, LOL micro transactions με τα FOB, απαράδεκτο online απ'οτι δείχνει, ασφάλιση για τα FOB (οχι, δεν κάνω πλάκα) και τώρα...αυτό...κρίμα, πολύ κρίμα...

Konami + MGS, "περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις"

Αν δεν πρόκειται για καποιου ειδους bug...απλά κρίμα και πάλι...

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 559
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

http://steamcommunity.com/app/287700/discussions/0/490123197957520459/#p1

To τελευταίο patch στο PC ΑΦΑΙΡΕΙ τα gold arm και sniper wolf κουστούμια τα οποία μεχρι πρότινος τα αποκτούσες κανονικά στο παιχνίδι (το gold arm το κανεις με save import απο το GZ), φημολογείται οτι θα προωθηθούν ως DLC μαζι με καποια άλλα κουστούμια που τα κυκλοφόρησαν πριν λιγες βδομάδες κατα λάθος στο xbox marketplace :D Καργα-lol... τίποτα παραπάνω κύριοι...

 

Απο το κακο στο χειρότερο αυτο το παιχνίδι, απο την μύγα ξύγκι  θέλουν να βγάλουν οι "μάγκες" στην Konami...

Laggy servers(menu) κατα την κυκλοφορία και μετά, LOL micro transactions με τα FOB, απαράδεκτο online απ'οτι δείχνει, ασφάλιση για τα FOB (οχι, δεν κάνω πλάκα) και τώρα...αυτό...κρίμα, πολύ κρίμα...

 

Konami + MGS, "περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις"

 

Αν δεν πρόκειται για καποιου ειδους bug...απλά κρίμα και πάλι...

 

 

Απο τα καλα τουλαχιστον αν εχεις pc που να μπορει να το τρεξει εστω στα medium οτι αγοραζεις το παιχνιδι στην μιση τιμη απο τις κονσολες και λες '' παει στο καλο εχω δωσει περισσοτερα για παρα πολυ χειροτερα παιχνιδια :P ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές βράδυ, με το ρολόϊ παιχνιδιού να γράφει 127ώρες(!) το παιχνίδι έλαβε τέλος - είδα και το "true ending".

Ανάμικτα συναισθήματα κύριοι...Μου άρεσε αλλά...κάποια πράματα δεν "κλίκαραν" καθόλου καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού :
- Θρυμματισμένο gameplay υπο την μορφή "επεισοδίων" - ακόμα χειρότερα οταν έχεις αποστολές που τελειώνουν με το "..to be continued" σε καργα-cliff-hanger σκηνή και...μπορείς να πας κανεις άκυρα side-ops μεταξύ αυτών των κυρίων αποστολών μειώνοντας τo immersion στο παιχνιδι...

 

- Σχετικά άσκοπο open-world : το "τρέξιμο" μεταξύ outpost κτλπ κτλπ...δεν χρειαζόταν κατά την άποψή μου καθώς ο κόσμος είναι και σχετικά "άδειος" (τελικά).
Ναι μεν μπορείς να βελτιώσεις την κατάσταση με το να κάνεις upgrade το bionic arm με το +2 mobility, να χρησιμοποιείσεις το D-horse/D-walker/όχημα/delivery points αλλά και πάλι...

 

- Cutscenes : μαεστρική σκηνοθεσία, ο όρος του "cinematic" (και όχι στα 24fps :D) αλλά...λίγα, και λόγω του θρυμματισμένου gameplay τα βλέπεις ανα Χ ώρες παιχνιδιού (αναλογα με τι σειρά/πως παίζεις τις αποστολές).
Είπαμε, μην ηταν και σαν του MGS4 οπου ένιωθες οτι έβλεπες ταινία (το είχε παραχ@σει ο kojima εκεί) αλλά όχι και έτσι...Κρίμα, καθώς ΟΤΑΝ είχε cutscenes ηταν καταπληκτικά.

 

- Άσκοπο "γέμισμα" : και τις 100+ ώρες να μην φτάσεις, το παιχνίδι σίγουρα απαιτεί ενα 50ωρο το λιγότερο για να δεις αυτά που πρέπει να δεις...λόγω - πάλι - άσκοπου open-world, side-ops κτλπ κτλπ...με την ιστορία/βίντεο να είναι κυριολεκτικά διάσπαρτα έχοντας ως τελικό αποτέλεσμα την θρυμματισμένη ροή που έχει η ιστορία, στο τέλος δεν θυμόμουν τα μισά απο αυτά που είχα ακούσει στις κασέτες και είχα δει στα βίντεο.

 

- Τα περι FOB, microtransaction κτλπ...δεν θα αναφερθώ καν σ'αυτά.

 

- Ιστορία : αυτά που θυμάμαι..

"Dine' "..."Dine' "..."DINE'"..."Navajo"..."WOLBACCHIAAAA"...MeTtAllic ARCHAEAAaa"..."ΤΗΕ ΕNGLISHH STTRAAIINNN"..."VocCall  COOORD PAARAASIITES" Χ 100

και..ξυσ'τους πατερόσακους σου.
Το "έπιασα" το story, το όλο κύριο concept της

γλώσσας ως "ταυτότητα" καθώς και ολα τα στοιχεία/γνωρίσματα ενος λαού που είναι συνυφασμένα με αυτήν αλλά...μπερδεμένο με την αρτσι-μπουρτσι ψευδο-επιστήμη που σου πετάει απο 'δω και απο'κει,

θα μου πείτε, κλασσικά Metal gear αλλά και πάλι...Επίσης, η όλη φάση με τις κασέτες ως μέθοδο εξιστόρησης δεν μου άρεσε ούτε στο peace walker, ούτε στο Ground zeroes, ούτε και εδώ.
Α ναι, ξέχασα, κατι τρύπες ΝΑ στην ιστορία όπου...ναι μεν το παιχνίδι πήγε να στις εξηγήσει αλλά... κρίμα που είναι σε chapter που κόπηκε ολόκληρο απο το παιχνίδι

(ch.51)

και που για να "δέσει" η όλη ιστορία πρέπει να το δείτε στο youtube ή, να περιμένουμε να το βγάλει η φανταστική Konami ως DLC, αίσχος...
Επίσης, για metal gear, oi σκηνές που έχουν πραγματικό αντίκτυπο και σου αφήνουν "κάτι" είναι...ελάχιστες ? ανύπαρκτες ? Συγκρίνετε τον επίλογο του MGS3 ή ακόμα και του 4 με του phantom pain...Οι μόνες που μου είπαν κάτι ήταν αυτές στο τέλος της αποστολής

"Sahelanthropus" με τον skullface οπου τα cut, στιγμιαία flashback και η μουσική οταν τον σφαγιάζεις ηταν φανταστικά  και το 2ο κομμάτι του cutscene  οπου επιστρέφεις στην βάση ηταν καλό αλλά και πάλι...


Το "true ending" δε...

καλό, με κλασσικό kojima troll-o-twiiiiist αλλά τίποτα το πραγματικά ιδιαίτερο/συνταρακτικό.DAT TRIUMPH BONNEVILLE ΤΗΟ, ΜμμμΜΜμμ :P

 

 

Στα θετικά του παιχνιδιού : η καταπληκτική μηχανή γραφικών στα 60fps, τα καταπληκτικά σκηνοθετημένα cutscenes, η ομαλότατη δράση και χειρισμός, οι φοβερές λεπτομέρειες και το καλό A.I.
Παρόλα αυτά, αποτελεί κλασσική περίπτωση "μοντέρνου"  παιχνιδιού οπου το "μεγαλύτερο σε μέγεθος" δεν ισούται και αυτομάτως με "καλύτερο παιχνίδι", μπορεί να είναι το πιο playable MGS μέχρι στιγμής αλλά σίγουρα όχι και το καλύτερο MGS, τον τίτλο του "καλύτερου MGS" τον διατηρεί ακόμα το MGS3 οπου είναι ο αδιαμφισβήτητος βασιλιάς.

Είναι...κρίμα θα έλεγα, ως fan της σειράς...ενα 7.5/10 θα του έβαζα, δεν απογοητεύτηκα τελείως καθώς είναι καλό παιχνίδι (και το σημαντικό, παίζει ΠΟΛΥ ωραία και έχει πολύ replay value) αλλά...ναι...

Tέλος εποχής για ένα μεγάλο franchise οπου δυστυχώς δεν έκλεισε με ενα μεγάλο "Μπαμ"...

/Βig Boss salute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα με ενα μεγαλο ''Μπαμ'' εκλεισε η σειρα μονο που δεν ηταν απο τον Kojima αυτο αλλα απο την Konami. 

 

Και ολο αυτο επειδη καποιοι(μην αρχισω να κατεβαζω καντιλια τωρα)καναν παραπονα οτι τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας δεν ηταν μεγαλα σε διαρκεια,δεν ειχαν τοσο Replay value(αντε μονο για τους καμμενους τα διαφορετικα επιπεδα δυσκολιας,streams κλπ).

 

Και για τα Cinematics του 4 επεσε κραξιμο και παρε τωρα το MGSV που οπως ειπε ο Red σωστα παραπανω το story και εχει ροη οτι να ναι,και κοβεται συνεχεια.

 

Αυτο αλλωστε δειχνει και η ''linear'' αρχη στην Κυπρο μεχρι που φευγει ο snake(big boss)με το ελικοπτερο.

 

Το φοβομουν οτι το παιχνιδι θα διχαζε τον κοσμο οταν πρωτο ακουσαμε με τι θα ειχε σχεση το story απο πλευρας κακων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σταματήσει η open world μόδα και το "bigger is better"...

 

Βρίζανε μερικοί το The Order 1886 ότι θα γίνει μόδα και τελικά τα linear games σε αυτή την γενιά είναι μειοψηφία!!!

 

Ας πρόσεχαν όσοι κράζανε τα linear και θεοποιούσαν τα open world επί PS3/XBOX360...  :devil:  φάτε τώρα μεγάλους χάρτες (ελέω 8GB RAM) με άπειρο grinding και collectathons!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

metal gear phantom pain PS3

 

καλησπερα σε ολους να μπω κατευθειαν στο θεμα εκει που επαιζα κανονικα το game στην tv μου με hdmi 1080p ξαφνικα στο παιχνιδι αλλαξε η αναλυση 720p * 576 γιατι γινεται αυτο ? μονο σε αυτο το παιχνιδι σε αλλα που δοκιμασα παιζουν κανονικα 1080. ξερει κανεις τιποτα ? ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 26/8/2019 στις 10:47 ΠΜ, Fotis13 είπε

Eιμαι κοντα στο τελος του .Εντυπωσιακος τιτλος δεν τον περιμενα τοσο καλο .Πολλες αναβαθμισεις και απολαυστικο stealth .

Φαντάσου να είχαν κάνει με αυτόν τον τρόπο remake όλα τα προηγούμενα και ιδιαίτερα το πρώτο. Splendid!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ πρώτη φορά θέλω να παίξω το παιχνίδι. Από που πρέπει να ξεκινήσω για να έχω όλη την εμπειρία με χρονολογική σειρά; Για να το πετύχω αυτό, πρέπει να έχω απαραίτητα PS4 ή γίνεται και με xbox one;

Εγώ έχω xbox one all digital, οπότε τι να κάνω;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μονο επιλογή έχεις. Πάρε την HD collection. Το MGSV είναι πριν από όλα τα προηγούμενα games οποτε δεν λέει να τα παίξεις με χρονολογική σειρά imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μια μονο επιλογή έχεις. Πάρε την HD collection. Το MGSV είναι πριν από όλα τα προηγούμενα games οποτε δεν λέει να τα παίξεις με χρονολογική σειρά imho.

Ε άρα μόνο το V θα πάρω στο Xbox1 και άμα με ψήσει θα πάρω και την collection. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Ε άρα μόνο το V θα πάρω στο Xbox1 και άμα με ψήσει θα πάρω και την collection. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Το αντίστροφο. :D Παίξε πρώτα το collection και μετά το V. Aμα παίξεις το V λίγο δύσκολα να πας στα παλιά. Οποτε ξεκινα από το collection. Αλλιώς παίρνεις V και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το αντίστροφο. :D Παίξε πρώτα το collection και μετά το V. Aμα παίξεις το V λίγο δύσκολα να πας στα παλιά. Οποτε ξεκινα από το collection. Αλλιώς παίρνεις V και τέλος.

Ε ναι, αφού δεν σχετίζονται μεταξύ τους, θα πάω κατευθείαν στο φρέσκο, που έχω ακούσει και καλά λόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...