Προς το περιεχόμενο

Ποια πολεμικη τεχνη να επιλεξω;


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως αν διάλεγα θα πήγαινα aikido γιατί βαριέμαι να τρέχω στον άλλον, προτιμώ να έρχεται αυτός σε εμένα για να μη κουράζομαι. Από εκεί και πέρα θεώρω το εσκρίμα ενδιαφέρον και ίσως πιο χρήσιμο γιατί σου μαθαίνει νομίζω πως να αφοπλήσεις άτομο με μαχαίρι ή πως να το χρησιμοποιήσεις καλύτερα. 

Θεωρώ το μποξ καλό για το δρόμο, πρακτικό και γρήγορο και σε γυμνάζει καλά αλλά δεν θα το έκανα ποτέ γιατί δεν θέλω να χοροπηδάω σαν χαζός. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντιλαμβανόμενος το "πνεύμα" της διαφωνίας, πρέπει να επισημάνω ότι όταν πρόκειται για παιδιά μικρής ηλικίας, δίνω μικρή σημασία στο σύστημα αλλά μεγάλη στο ποιόν του δασκάλου (οκ, όσο μπορώ να το καταλάβω..)

Και αυτό γιατί ενώ αν και προσωπικά με βρίσκω να κάνω διάκριση σε "καλά" και "κακά" συστήματα, άποψή μου είναι ότι τα παιδιά πρέπει να ξεκινήσουν πρωτίστως σε καλό περιβάλλον και εν συνεχεία σε καλό σύστημα. Το βέλτιστο θα ήταν και τα 2 μαζί.

Δεν βλέπω όμως ΚΑΝΕΝΑ κέρδος -και βαριέμαι να επιχειρηματολογήσω- ενός παιδιού που κάνει το άκρως μαχητικό/δυναμικό σούπερ ντούπερ οποιοδήποτε σύστημα με δάσκαλο κάποιον αδιάφορο/περίεργο/ευέξαπτο "Τάκη Σουγιά" που ευστόχως προαναφέρθηκε.   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να βοηθήσει τη συζήτηση, εννοείται πως μιλάμε για πολεμικές τέχνες στα πλαίσια ενός πολιτισμένου κόσμου.Δεν μιλάμε και ούτε μας ενδιαφέρει ένας κόσμος με μαχαίρια πιστόλια κλπ κλπ.

Κι αν ακόμα περισσότερο βοηθάει Ναι..θα μας άρεσε όλο αυτό να θεωρείται γυμναστική για παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 6:12 ΜΜ, AMSTERIS είπε

αν είναι να βοηθήσει τη συζήτηση, εννοείται πως μιλάμε για πολεμικές τέχνες στα πλαίσια ενός πολιτισμένου κόσμου.Δεν μιλάμε και ούτε μας ενδιαφέρει ένας κόσμος με μαχαίρια πιστόλια κλπ κλπ.

Κι αν ακόμα περισσότερο βοηθάει Ναι..θα μας άρεσε όλο αυτό να θεωρείται γυμναστική για παιδιά.

Φοβάμαι ότι πολλοί "απολίτιστοι" ασχολουνται με πολεμικές τέχνες. Εγώ όσες φορές έχω πάει έχω δει κόσμο που φοβήθηκα λέω αυτός θα με δείρει. Αντίθετα  την  τελευταία φορά που έκανα κάποιες προπονήσεις μποξ είχα έναν πολύ συμπαθητικό "αντίπαλο"  που  πραγματικά μου έδειχνε  και μου εξηγούσε και ενώ έλεγες αυτός θα σε βάλει κάτω θα σε κάνει μαύρο μου μαθε 2-3 πραγματάκια. Κατα τ'αλλα ειδικά σε μια σχολή που έχω υπόψιν μου εθνικισμός και "θεούσοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...