Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να πουλησω στο ebay??


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει στείλει κανείς κάτι εύθραυστο;

Θέλω να πουλήσω κάτι γυάλινο αλλά τι θα γίνει αν φτάσει σπασμένο ή ραγισμένο; Ποιος επωμίζεται την ευθύνη;

Σκεφτόμουν να τραβήξω φωτό όταν το πακετάρω αλλά και πάλι αν στραβώσει κάτι θα είμαι καλυμμένος;

Ζητάς από την μεταφορική να στο ασφαλίσει για x ποσό (όσα θέλεις εσύ αποζημιωση εάν επέλθει βλάβη με ευθύνη της μεταφορικής ή χαθεί εντελώς το δέμα) και εάν φτάσει στον παραλήπτη σπασμένο του ζητάς το βίντεο με το unboxing ή τις φωτογραφίες από το σπάσιμο κτλ και κάνεις αίτηση να λάβεις την αποζημίωση από την μεταφορική. Στον αγοραστή φυσικά οφείλεις να του κάνεις refund ή να πάτε μέσω dispute και να πεις ότι το έσπασε αυτός και ότι βγει.

Τα ΕΛΤΑ πιο παλιά που είχα δει είχαν χωρίς έξτρα κόστος ασφάλεια για δέματα εξωτερικού με αποζημίωση μέχρι και 36 ευρώ. Για παραπάνω πληρωνες ασφάλιστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν θέλω να κανω πολλές πωλήσεις που μπορεί να ειναι και 10 έως 100 τεμάχια τον μήνα και τα έσοδα απο 200 έως 2000€ τον μήνα τι κανω ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum  και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα των αγοραπωλησιών μέσω internet.
Επειδή θα πάρω έναν καινούριο καναπέ και θέλω να διώξω το παλιά έπιπλα του καθιστικού και δεν έχω αποθηκευτικό χώρο ή άλλο χώρο να τα χρησιμοποιήσω σκέφτηκα να τα πουλήσω. Ωστόσο έχω μπερδευτεί αν και αναγράφεται ότι είναι εύκολες οι πωλήσεις μέσω ιντερνετ.

Καταρχάς αν έχω καταλάβει καλά μέσα στην τιμή που θα βάλω πχ στο ebay θα πρέπει να έχω υπολογίσει τα μεταφορικά. Ισχύει; στην περίπτωση των επίπλων που είναι βαριά πού θα πρέπει να απευθυνθώ σε ΕΛΤΑ ή σε εταιρεία μεταφορική; υπάρχουν συγκεκριμένες εταιρείες που συνεργάζονται με την πλατφόρμα του ebay?

 

Μετά αν κατάλαβα καλά από τα προηγούμενα posts υπάρχει κόστος για τη χρήση της πλατφόρμας του ebay καθώς και του paypal, έτσι δεν είναι; Πώς θα πρέπει να κοστολογήσω στο τέλος το προϊόν που θέλω να διαθέσω;

 

Μήπως λόγω του ότι είναι μεταχειρισμένα τα έπιπλα είναι καλύτερο να τα προωθήσω μέσω άλλης πλατφόρμας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

 

Με εκτίμηση,

Ευαγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνας , ebay , επιπλα απλα δεν ....

Ψαξε εγχωρια αγορα εκτος και αν τα επιπλα για τα οποια μιλας ειναι αντικες και ο ξενος που θα σε βρει απο το ebay εχει ιδιαιτερο λογο να μπει σε μια τετοια διαδικασια logistics ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ebay είναι για να πουλάμε σε άτομα του εξωτερικού.

Ο καναπές έχει τεράστια μεταφορικά και αν δεν είναι κάτι εξεζητημένο (πχ αντίκα που ανέφερε και ο από πάνω) δεν πρόκειται να πουληθεί.

 

Δοκίμασε στη χρυσή ευκαιρία ή κανένα άλλο σαιτ αγγελιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Έκανα κ εγώ την πρώτη μου πώληση, πήρε κάποιος από Μαλαισία 3 τεμάχια. Είχα βάλει έξοδα αποστολής 10€ ανά τεμάχιο παγκοσμιως. Δεν πειράζει αν τα στείλω όλα σε ένα δεμα αφού ο ίδιος αγόρασε κ τα 3, έτσι; Γιατί έτσι κερδίζω 15€ επιπλέον, 9.20€ κάνει το δέμα ένα-ένα ενώ όλα μαζί σε ένα δέμα κάνει 15€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι έμπιστος, πανω απο 200 feedback κ 100% θετικά. Ναι πλήρωσε. Αυτό να βγαλω φωτο ή βίντεο το δέμα οταν το φτιάχνω αλλά κ μετά το σκέφτηκα οπότε θα το κάνω για σιγουριά. Οπότε στέλνω ένα κ ελπίζω να πάνε όλα καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν ζητησα απο εναν πωλητη να κανει αυτο που θες να κανεις εσυ ,για να γλυτωσω τα μεταφορικα,μου ειπε οτι δε  μπορει  να κοψει απο τα μεταφορικα.

Παρ ολα αυτα τα εστειλε στο ιδιο δεμα,κατι που μου την εσπασε,αλλα δεν ειχα χρονο και ορεξη να ασχοληθω.

Τωρα που το λες ομως σκεφτομαι οτι ηταν πουστια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι συμβαίνει αυτό πολλες φορές κ είναι άγραφος κανονας, κάνει μπαμ σε απειρες αγγελίες ότι βγάζουν κ απ τα μεταφορικά, μου'χει τύχει συχνά σαν αγοραστής κ όντως αν ζητήσεις combine shipping cost σου λένε όχι. Σε μια περίπτωση όμως είχα δίκιο κ το κυνηγησα με έναν αγγλο γιατί ρώτησα σε πμ κόστος ταχυδρομικών, μου είπε ένα άλφα ποσό, δε θυμάμαι ακριβώς κ ότι θα στείλει συστημένο κ έστειλε απλό με μεγάλη διαφορά τιμής (το είδα απ το γραμματόσημο) ΣΥΝ το Ρίσκο να χανόταν οπότε τότε απαιτησα κ πήρα πίσω τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, δεν ξέρω κατά πόσο έχεις μπορεί να έχεις αξιόλογα έσοδα σε αναλογία χρόνου που καταναλώνεις. Πάντα μιλάω για εκείνους που θέλουν η προσπαθούν να δημιουργήσουν εισόδημα από το ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλο το team!Αφού διάβασα όσα εχουνε γραφτεί είπα να γράψω και τα δικά μου.Δεν έχω πουλήσει ποτέ κάποιο αντικείμενο,είναι η πρώτη φορά.Σκεφτομουνα λοιπόν να πουλήσω ένα μπομπινοφωνο akai.Αυτο ζυγίζει γύρω στα 20 κιλά.(είναι λίγο τέρας) Στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ που έψαξα το μέγιστο κόστος (αν τα έκανα όλα σωστά στο πώς να υπολογίσω το κόστος μεταφοράς) μου βγήκε στα 136€.Αυτο που με προβληματίζει είναι:1)αν θα φτάσει όπως πρέπει να φτάσει,δηλαδή ακέραιο και χωρίς θέματα και 2)εφόσον θα κοστίσει στον αγοραστή γύρω στα 900€ (μαζί με τα μεταφορικά) κρατάει το paypal κάποιο φόρο?ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...